Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 25/11/2017 - 14:34

Ανοίγω εδώ θέμα σχετικά με την απαλλαγή ΦΠΑ στην αγορά κινητών,tablets και laptops ώστε να ενημερωθούν κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες που ενδιαφέρονται να προβούν σε κάποια αγορά,καθώς και να λυθούν οι απορίες που έχουν δημιουργηθεί από κάποιους χρήστες του φόρουμ.

Από την 1/8/2017 τέθηκε σε ισχύ με την ΠΟΛ 1150/2017 (https://www.taxheave...r/view/id/27089) ο νόμος που απαλλάσσει του ΦΠΑ την αγορά συσκευής με τιμολόγιο από τους αρχικούς εισαγωγείς (μεγάλες αλυσίδες,πάροχοι κινητής,σκρουτζομάγαζα κλπ).

Οποιοδήποτε φυσικό (ατομική επιχείρηση) ή νομικό πρόσωπο που υπάγεται στον ΦΠΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να προβεί στην αγορά με τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ βάσει του άρθρου 39α.

Σε αυτή την περίπτωση ο πωλητής ζητάει από τον αγοραστή μια εκτύπωση τα στοιχεία επιχείρησης από το Taxis που να φαίνεται ότι η επιχείρηση είναι ενεργή καθώς και η υπαγωγή της στον ΦΠΑ.

Κάποιοι πωλητές ζητούν περισσότερα δικαιολογητικά για αυτό καλό είναι να έρθετε σε επικοινωνία μαζί τους ώστε να σας ενημερώσουν για την χαρτούρα (όπως και στην περίπτωση των νομικών προσώπων).

 

Εάν η αγορά γίνει, λανθασμένα, με τιμολόγιο που περιλαμβάνει ΦΠΑ τότε ο αγοραστής απαιτεί να εκδοθεί πιστωτικό τιμολόγιο για την αξία του ΦΠΑ που χρεώθηκε στο αρχικό τιμολόγιο. Σε διαφορετική περίπτωση ο ΦΠΑ του αρχικού τιμολογίου δεν θα εκπέσει στο τέλος του τριμήνου με την περιοδική δήλωση ΦΠΑ.
Σε καμία περίπτωση ο ΦΠΑ δεν αποδίδεται στο κράτος απλώς γίνεται η χρεοπίστωση του στην περιοδική ΦΠΑ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που αποτυπώνεται και μια ενδοκοινοτική συναλλαγή.

Το αγαθό αγοράζεται ως πάγιο περιουσιακό στοιχείο και θα πρέπει να βρίσκεται στην επιχείρηση σε περίπτωση ελέγχου.
Εάν η επιχείρηση μελλοντικά το μεταπουλήσει τότε:
1) Εκδίδει τιμολόγιο με ΦΠΑ αν ο αγοραστής είναι επαγγελματίας
2) Εκδίδει τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ αν ο αγοραστής είναι ιδιώτης.

 

Ποιές συσκευές αφορά?

 

Η ΠΟΛ 1150/2017 είναι ξεκάθαρη και μιλάει για τις κατηγορίες των συσκευών που μπορούν να υπαχθούν στα όσα αναφέρθηκαν:

 

 

α) Αφορούν αγαθά που παραδίδονται μεμονωμένα ή ως ενιαίο σύνολο, τα οποία κατατάσσονται στους κατωτέρω κωδικούς του Κοινού Δασμολογίου της Ε.Ε. (Συνδυασμένη Ονοματολογία - Σ.Ο., καν. 2658/87 του Συμβουλίου, όπως ισχύει για το 2017 με τον εκτελεστικό κανονισμό 1821/2016/6.10.2016):

- Κινητά τηλέφωνα: «85171200».

- Κονσόλες για παιχνίδια: «95045000».

- Ταμπλέτες ηλεκτρονικών υπολογιστών και φορητοί υπολογιστές: «84713000».

Ελπίζω να τα έγραψα όσο πιο απλά γίνεται και να κάλυψα τις βασικές απορίες.Για περισσότερες λεπτομέρειες ρωτήστε τους λογιστές σας για να ενημερωθείτε σωστά.
Αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι φυσικά και είναι καλοδεχούμενο.
 

Update 5/12/2017: Λόγω της διαφωνίας που υπήρξε για το αν πρέπει ή όχι να αποδοθεί το ΦΠΑ από τον αγοραστή τελικά, να διευκρινίσω ότι: Ο ΦΠΑ ΔΕΝ αποδίδεται στο κράτος. Χρεοπιστώνεται στις εισροές και τις εκροές στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ όπως ακριβώς γίνεται στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Αυτό λέει ο νόμος και δεν ισχύει κάτι διαφορετικό. Επίσης ο επαγγελματίας που υπάγεται σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ είναι υποχρεωμένος να αγοράσει(κινητό, ταμπλετ, λαπτοπ) με τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ.
Τα λεγόμενα αυτά μόλις τα επιβεβαίωσα με τον προϊστάμενο του τμήματος ΦΠΑ της ΔΟΥ Καλαμαριάς κ.Πάντσιο Πασχάλη.


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 05/12/2017 - 12:24


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   fastmac

fastmac

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 25/11/2017 - 14:41

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες μπράβο σου 



#3   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2017 - 17:10

Eγώ έχω μια απορία .

 

Οκ ας πούμε εγώ είμαι ιδιώτης και έχω ένα φίλο που για να μου έρθει ποιο φτηνά το κόβω σε αυτόν το τιμολόγιο και δέχεται και όλα καλά .

 

Η απορία μου είναι η εξής .

Αυτός που θα κοπεί το τιμολόγιο θα έχει κάποια επιβάρυνση που θα μου κάνει την εξυπηρέτηση?


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#4   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 25/11/2017 - 17:27

Eγώ έχω μια απορία .

Οκ ας πούμε εγώ είμαι ιδιώτης και έχω ένα φίλο που για να μου έρθει ποιο φτηνά το κόβω σε αυτόν το τιμολόγιο και δέχεται και όλα καλά .

Η απορία μου είναι η εξής .
Αυτός που θα κοπεί το τιμολόγιο θα έχει κάποια επιβάρυνση που θα μου κάνει την εξυπηρέτηση?

Καμια επιβάρυνση.Απλα σε περίπτωση ελέγχου ίσως ζητηθεί να επιδειχθεί το κινητό.Τωρα αν ο φίλος σου έχει μια μικρή επιχείρηση χωρίς να απασχολεί προσωπικό εξυπακούεται ότι δεν θα αγοράσει με τιμολόγιο περισσότερα από 1-2 μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

#5   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2017 - 20:22

Καμια επιβάρυνση.Απλα σε περίπτωση ελέγχου ίσως ζητηθεί να επιδειχθεί το κινητό.Τωρα αν ο φίλος σου έχει μια μικρή επιχείρηση χωρίς να απασχολεί προσωπικό εξυπακούεται ότι δεν θα αγοράσει με τιμολόγιο περισσότερα από 1-2 μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Οκ σε ευχαριστώ πολύ μου έλυσες όλες μου τις απορίες . Ξέρεις να πάει κάποιος να μας κάνει το καλό μην βρει και μπελά χωρίς λόγο καλό είναι να ξέρουμε .


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#6   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2017 - 22:50

Αν κόψουμε τιμολόγιο στα στοιχεία του φίλου που έχει επιχείρηση μπορούμε να πληρώσουμε με πιστωτική κάρτα δικιά μας ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 25/11/2017 - 23:39

Αν κόψουμε τιμολόγιο στα στοιχεία του φίλου που έχει επιχείρηση μπορούμε να πληρώσουμε με πιστωτική κάρτα δικιά μας ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Οχι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll Never Walk Alone


#8   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2017 - 00:16

Κρίμα μέχρι πέρσι γινόταν πάντως
Όποτε στην πράξη μηδενίζεται αυτό το φαινόμενο γιατί το 90 % πληρώνει με πιστωτική


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 26/11/2017 - 00:49

Τι γινοταν περσυ; Εκοψες τιμολογιο σε αλλο ονομα και πληρωσες με πιστωτικη σε αλλο ονομα; Πανω απο 500ε;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll Never Walk Alone


#10   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2017 - 00:57

Αν κόψουμε τιμολόγιο στα στοιχεία του φίλου που έχει επιχείρηση μπορούμε να πληρώσουμε με πιστωτική κάρτα δικιά μας ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ο φίλος σου που έχει επιχείρηση,σίγουρα έχει κάποιον τραπεζικό λογαριασμό.του δίνεις εσυ τα χρήματα για την αγορά που θες να σου κάνει,τα βάζει στον λογαριασμό του,και πληρώνει το προϊόν σου.πρεπει η πληρωμή να φανεί ότι γίνεται από αυτόν που έχει την επιχείρηση.

#11   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/11/2017 - 01:24

Αν κατάλαβα σωστά :

η επιχείρηση φίλου αγοράζει το κινητό μετρητής με χρωστική κάρτα με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ.
Το κινητό μπαίνει στα πάγια της εταιρίας , και την άλλη μέρα «γιατί δεν έκανε το μοντέλο πχ » αποφασίζει να το πουλήσει το κινητό η επιχείρηση σε ιδιώτη (δηλαδή εμένα) χωρίς ΦΠΑ πάλι με απόδειξη δαπάνης ως έξοδο. Όποτε καταθέτω τα χρήματα μέσω τραπέζης στην επιχείρηση νόμιμα και με παραστατικό.

Έτσι η επιχείρηση ξεχρέωσε από τα πάγια στη πράξη το κινητό και εγώ έδωσα τα πραγματικά χρήματα στην επιχείρηση και αγόρασα το κινητό της.

Είναι σωστό και νόμιμο όπως το σκέφτομαι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#12   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2017 - 01:55

Τι γινοταν περσυ; Εκοψες τιμολογιο σε αλλο ονομα και πληρωσες με πιστωτικη σε αλλο ονομα; Πανω απο 500ε;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Δεν το έχω κάνει εγώ αλλά αν θυμάμαι καλά έτσι μου είχε πει γνωστός τεσπα μάλλον μου λέγε μλ


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 26/11/2017 - 08:20

Δεν το έχω κάνει εγώ αλλά αν θυμάμαι καλά έτσι μου είχε πει γνωστός τεσπα μάλλον μου λέγε μλ


Sent from my iPhone using Tapatalk

αποκλειεται να εγινε ετσι γιατι ο λογιστης της εποχειρησης θα πρεπει να αναζητησει κίνηση της συγκεκριμένης ημέρας....αν δεν ειναι παρανομο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 26/11/2017 - 12:55

Αν κατάλαβα σωστά :

η επιχείρηση φίλου αγοράζει το κινητό μετρητής με χρωστική κάρτα με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ.
Το κινητό μπαίνει στα πάγια της εταιρίας , και την άλλη μέρα «γιατί δεν έκανε το μοντέλο πχ » αποφασίζει να το πουλήσει το κινητό η επιχείρηση σε ιδιώτη (δηλαδή εμένα) χωρίς ΦΠΑ πάλι με απόδειξη δαπάνης ως έξοδο. Όποτε καταθέτω τα χρήματα μέσω τραπέζης στην επιχείρηση νόμιμα και με παραστατικό.

Έτσι η επιχείρηση ξεχρέωσε από τα πάγια στη πράξη το κινητό και εγώ έδωσα τα πραγματικά χρήματα στην επιχείρηση και αγόρασα το κινητό της.

Είναι σωστό και νόμιμο όπως το σκέφτομαι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Νομίζω πως όχι γιατί:

1. Για να πουλήσει κινητό θα πρέπει να έχει τους αντίστοιχους κωδικούς.
2. Στον ιδιώτη πρέπει να συμπεριληφθεί κι ο ΦΠΑ τον οποίο μετά ο επαγγελματίας αποδίδει στο δημόσιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#15   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 26/11/2017 - 17:21

η πληρωμη μπορει να γινει με ebanking, αλλα μονο απο το λογαριασμο με ονομα αυτου που θα κοπει το τιμολογιο


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες