Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#241   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/05/2021 - 20:51

Να ρωτήσω και γώ αν το έχει κάνει κανεις:
Με wifi repeater χρησιμοποιώντας το ίδιο password και ssid θα μπορούν οι HomeKit συσκευές να συνδεθούν στο δίκτυο;

#242   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 28/05/2021 - 21:50

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα με το thread αυτό έρχονται να καλύψουν, σωστά;


Δεν το έχω κοιτάξει καθόλου το thread

#243   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 29/05/2021 - 00:17

Να ρωτήσω και γώ αν το έχει κάνει κανεις:
Με wifi repeater χρησιμοποιώντας το ίδιο password και ssid θα μπορούν οι HomeKit συσκευές να συνδεθούν στο δίκτυο;


Στην περίπτωση μου δε δούλεψαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#244   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2021 - 14:39

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι τελείως άσχετος από θέματα smart home κτλ. Λόγω μίας ανακαίνισης που γίνεται, θα ήθελα μερικές ερωτήσεις να κάνω:

1. Τι είναι ενα smart home? Εννοώ ποιες καθημερινές ενέργειες βοηθάει (φώτα κτλ)
2. Τι πρέπει να έχει το σπίτι για να λειτουργήσει όλο αυτό (εννοώ καλώδιο lan να βγαίνει από τον τοίχο);
3. Και τέλος εγώ που έχω iphone πως ξεκινάω; Χρειάζομαι smart home hub? Κάτι άλλο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων αλλά δεν γνωρίζω από τέτοια θέματα και κάθε ερώτηση ίσως είναι χαζή


Sent from my iPhone using Tapatalk

#245   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/06/2021 - 19:40

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι τελείως άσχετος από θέματα smart home κτλ. Λόγω μίας ανακαίνισης που γίνεται, θα ήθελα μερικές ερωτήσεις να κάνω:

1. Τι είναι ενα smart home? Εννοώ ποιες καθημερινές ενέργειες βοηθάει (φώτα κτλ)
2. Τι πρέπει να έχει το σπίτι για να λειτουργήσει όλο αυτό (εννοώ καλώδιο lan να βγαίνει από τον τοίχο);
3. Και τέλος εγώ που έχω iphone πως ξεκινάω; Χρειάζομαι smart home hub? Κάτι άλλο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων αλλά δεν γνωρίζω από τέτοια θέματα και κάθε ερώτηση ίσως είναι χαζή


Sent from my iPhone using Tapatalk


1)Φώτα , θερμοσίφωνα , κάμερες, κλιματιστικά , καλοριφέρ αυτόνομη , μουσική , πλυντήριο, τέντες , ανεμιστήρα , παντουρια…πρακτικά σχεδόν τα παντα .

2)internet WiFi άρα και καλό router

3)η κάθε συσκευή έχει και εφαρμογή με ένα Apple TV ή ipad που θα είναι συνέχεια σπίτι μπορείς να το κανείς hub να τα ελέγχεις απομακρυσμένα , να φταίξεις συντομεύσεις πχ κάθε πρωί να σηκώνονται παντουρια ή μετά τις 20:00 να ανοίγει θερμοσίφωνας τώρα με διάφορους αισθητήρες μπορείς να πας σε άλλο επίπεδο πχ αν έχει ηλιο και είναι χειμώνας να σηκώνονται οι τέντες αλλά αν εχει υγρασία ( βροχή ) να κατεβαίνουν ( το έχω δει να γίνεται σε Demo) δεν το έχω κάνει ή να ανεβαίνουν τα Παντζουρια το πρωί αλλά αν λείπεις διακοπές να μην ανεβαίνουν , ή στην θερμοκρασία του νερού … θεωρητικά τα παντα μπορείς να κανείς όρεξη να έχεις ( πρακτικά δεν δουλεύουν όλα παντα τέλεια )

#246   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/06/2021 - 19:42

Βασικό αλλά να έχουν ένδειξη HomeKit apple

#247   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2021 - 09:58

Επανέρχομαι με νέα ερώτηση. Είδα τις παρακάτω φωτογραφίες από ενοικιαζόμενο σπίτι. Επειδή είμαι σε στάδιο αγοράς σπιτιού υπό κατασκευή, θέλω δω πως μπορώ να επέμβω ηλεκτρολογικά για να έχω όσο το δυνατόν πιο μια advanced έκδοση των συμβατικών σπιτιών. d4340d82d1657f1971881da94ccc768d.jpg
652f526e7acc670c0244b965d61629f5.jpg
104b587a60b3ea8960da24c4a54b8c4f.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#248   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 23/07/2021 - 18:08

Ξεκίνησα κι εγώ με Homekit (Με Apple TV). Έχω βάλει τα SONOS ηχεία και μια λάμπα Nanoleaf.

Έχω κάποια θέματα και δεν έχω καταλάβει τι κάνω λάθος.

 

1. Η Siri μια ενεργοποιεί τα φώτα μια όχι. Το ίδιο και στο σβήσιμο.

2. Ενώ έχω κάνει σκηνή να σβήνει η λάμπα με το που φεύγει ο τελευταίος από το σπίτι, δεν λειτουργεί αυτό. Όταν είμαι εκτός και δώσω εντολή να σβήσει πάντως σβήνει.



#249   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 24/07/2021 - 12:19

Πως διαπίστωσες ότι δε σβήνει η λάμπα; Πρέπει να απομακρυνθείς αρκετά για να αντιληφθεί ότι πρέπει να ενεργοποιήσει τον αυτοματισμό. Σε εμένα το ανάβουν όλα τα φώτα όταν φτάνω λειτουργεί πάντοτε. Το να σβήνουν, προτιμώ να το κάνω χειροκίνητα, γιατί δεν ξέρω μήπως το μπλέκει και με άλλες συσκευές χρηστών (πχ iPad).


Sent from my iPad using Tapatalk

#250   hrrsppzgl

hrrsppzgl

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/07/2021 - 12:31

Πως διαπίστωσες ότι δε σβήνει η λάμπα; Πρέπει να απομακρυνθείς αρκετά για να αντιληφθεί ότι πρέπει να ενεργοποιήσει τον αυτοματισμό. Σε εμένα το ανάβουν όλα τα φώτα όταν φτάνω λειτουργεί πάντοτε. Το να σβήνουν, προτιμώ να το κάνω χειροκίνητα, γιατί δεν ξέρω μήπως το μπλέκει και με άλλες συσκευές χρηστών (πχ iPad).


Sent from my iPad using Tapatalk


Με 2 άτομα (iphone)και με ipad που μένει σπίτι, σε εμένα δουλεύουν μια χαρά τα:

1. Δεν είναι κανείς σπίτι
2. Φτάσει κάποιος από τους δύο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#251   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 25/07/2021 - 19:54

Πως διαπίστωσες ότι δε σβήνει η λάμπα; Πρέπει να απομακρυνθείς αρκετά για να αντιληφθεί ότι πρέπει να ενεργοποιήσει τον αυτοματισμό. Σε εμένα το ανάβουν όλα τα φώτα όταν φτάνω λειτουργεί πάντοτε. Το να σβήνουν, προτιμώ να το κάνω χειροκίνητα, γιατί δεν ξέρω μήπως το μπλέκει και με άλλες συσκευές χρηστών (πχ iPad).


Sent from my iPad using Tapatalk

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το κατάλαβα γιατί όταν άνοιξα την εφαρμογή Homekit ενώ ήμουν εκτός και μακρυά είδα ότι είναι ακόμα ανοιχτή. Την έκλεισα απομακρυσμένα. Μήπως δεν καταλαβαίνει ότι φεύγουμε - ερχόμαστε;

Μάλλον θα την ξαναπεράσω γιατί πολλά τα σφάλματα. Ούτε με τη Siri δουλεύει.



#252   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 25/07/2021 - 20:08

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το κατάλαβα γιατί όταν άνοιξα την εφαρμογή Homekit ενώ ήμουν εκτός και μακρυά είδα ότι είναι ακόμα ανοιχτή. Την έκλεισα απομακρυσμένα. Μήπως δεν καταλαβαίνει ότι φεύγουμε - ερχόμαστε;

Μάλλον θα την ξαναπεράσω γιατί πολλά τα σφάλματα. Ούτε με τη Siri δουλεύει. Δουλεύει τελικά.

 



#253   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 25/07/2021 - 20:42

Νομίζω ότι βρήκα τι φταίει, στις απόρρητο----υπηρεσίες τοποθεσίας----υπηρεσίες συστήματος το Homekit ήταν απενεργοποιημένο.

Το ενεργοποίηησα και θα το τσεκάρω.

Θα έπρεπε όμως όταν έφτιαχνα την σκηνή να μου τονίσει ότι ήταν απενεργοποιημένο.



#254   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 25/07/2021 - 22:12

Το έχω ενεργοποιημένο εξ αρχής. Πιθανώς αυτό να ευθύνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#255   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 27/07/2021 - 09:47

Τελικά αυτό ήταν.

Δουλεύει άψογα πλέον!

Το τσέκαρα όταν ήμουν έξω, είχε ενεργοποιηθεί.

Όταν γύρισα είχε ανοίξει ήδη, προφανώς με ΄΄έπιασε΄΄ από την πόρτα.

Διαπίστωσα και κάτι άλλο. Στο Apple TV 4Κ, πλέον το λαμπάκι είναι συνεχώς ανοιχτό. Παλιά όταν έκλεινα την Sony μετά από λίγα sec έκλεινε κι αυτό.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (2)