Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2022 - 18:40

Ναι, η 16.1 μου έσπασε όλους τους αυτοματισμούς και χρειάστηκε να τους διαγράψω όλους, να επανεκκινήσω το hub και να τους φτιάξω από την αρχή. Από τότε όλα λειτουργούν ρολόι.

Οι εταιρείες θα αναβαθμίσουν και τα bridges και τα αξεσουάρ τους
Big things have small beginnings

#302   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/11/2022 - 21:14

Όποτε παίζει να πέσουμε στην παγίδα να μην αναβαθμίσουν γρήγορα οι εταιρίες που έχουμε τις έξυπνες συσκευές και αν ήμαστε με το καλό μετά στην 16.2 να μη δουλεύουν οι συσκευές;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#303   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2022 - 21:31

Όχι δεν θα υπάρξει πρόβλημα γιατί πρώτα θα αναβαθμίσουν οι πλατφόρμες (δηλ τα software) και μετά τα αξεσουάρ (δηλ τα firmware). Πρόβλημα θα υπήρχε εάν ίσχυε το αντίστροφο
Big things have small beginnings

#304   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/11/2022 - 22:06

Ναι, η 16.1 μου έσπασε όλους τους αυτοματισμούς και χρειάστηκε να τους διαγράψω όλους, να επανεκκινήσω το hub και να τους φτιάξω από την αρχή. Από τότε όλα λειτουργούν ρολόι.

Οι εταιρείες θα αναβαθμίσουν και τα bridges και τα αξεσουάρ τους

Αν π.χ. η aqara αναβαθμίσει και τα αξεσουάρ της ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος Hub? 



#305   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2022 - 22:13

Εννοούσα το iPad/ATV/HomePod που λειτουργούν ως Home hubs για απομακρυσμένη διαχείριση.
Στην μετά matter εποχή αλλάζουν βέβαια ονομασία και θα λέγονται matter controllers.

Μήπως εννοούσες bridge στην ερώτηση σου;

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 06/11/2022 - 22:14

Big things have small beginnings

#306   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/11/2022 - 23:50

Εννοούσα το iPad/ATV/HomePod που λειτουργούν ως Home hubs για απομακρυσμένη διαχείριση.
Στην μετά matter εποχή αλλάζουν βέβαια ονομασία και θα λέγονται matter controllers.

Μήπως εννοούσες bridge στην ερώτηση σου;

Η aqara αλλά και άλλες εταιρείες τα ονομάζουν hub. 

https://www.skroutz....e-HM1S-G02.html

 

Αλλά κάνουν αυτή τη δουλειά που λες. Για ποιο λόγο κάποιος πλέον θα τα αγοράζει αυτά αν τα αξεσουάρ είναι κι αυτά matter;



#307   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/11/2022 - 00:06

Πρακτικά πλέον δε θα πρέπει να βασίζονται σε αυτά αλλά στο να πουλάνε τα αξεσουάρ. Στις ακριβές εταιρίες ίσως δημιουργήσει πρόβλημα, διότι οι φθηνές εταιρίες αν υποστηρίξουν το matter θα πουλήσουν τα προϊόντα τους σα ζεστά ψωμάκια. Το πρόβλημα ήταν επειδή είχες σύστημα κλειστό και αν άρχιζες με ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο συνέχιζες με αυτό. Τώρα ανοίγει ο δρόμος στο να αγοράζει ο κόσμος περισσότερα smart προϊόντα όποτε οι εταιρίες θα πρέπει να εστιάσουν σε αυτά.

#308   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2022 - 00:10

Η aqara αλλά και άλλες εταιρείες τα ονομάζουν hub.
https://www.skroutz....e-HM1S-G02.html

Αλλά κάνουν αυτή τη δουλειά που λες. Για ποιο λόγο κάποιος πλέον θα τα αγοράζει αυτά αν τα αξεσουάρ είναι κι αυτά matter;


Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Για τα αξεσουάρ που έχουν συνδεσιμότητα thread (Zigbee Zwave κτλ)
θα χρειάζεται θεωρητικά μόνο ένα bridge/hub ανεξαρτήτου εταιρείας. Αφού όλα θα είναι matter compatible το bridge/hub θα βλέπει όλα τα thread αξεσουάρ ανεξάρτητα από τον κατασκευαστή τους. Αλλάζουν ωστόσο και αυτά όνομα. Θα λέγονται border routers.

Αν εγώ αγοράσω πχ aqara matter χωρίς να έχω το hub τους, τα αξεσουάρ θα παίξουν εφόσον έχω ένα άλλο πχ hue bridge.
Θα χάσω όμως πιθανά features που προσφέρει η εφαρμογή της aqara για τα αξεσουάρ της μέσω του hub της
Big things have small beginnings

#309   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2022 - 00:15

Πρακτικά πλέον δε θα πρέπει να βασίζονται σε αυτά αλλά στο να πουλάνε τα αξεσουάρ. Στις ακριβές εταιρίες ίσως δημιουργήσει πρόβλημα, διότι οι φθηνές εταιρίες αν υποστηρίξουν το matter θα πουλήσουν τα προϊόντα τους σα ζεστά ψωμάκια. Το πρόβλημα ήταν επειδή είχες σύστημα κλειστό και αν άρχιζες με ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο συνέχιζες με αυτό. Τώρα ανοίγει ο δρόμος στο να αγοράζει ο κόσμος περισσότερα smart προϊόντα όποτε οι εταιρίες θα πρέπει να εστιάσουν σε αυτά.


Ακριβώς αυτό που λες για τις μικρές εταιρείες. Οι μεγάλες που είναι και αυτές μέσα στο όλο project, θα κερδίσουν και αυτές:
Όλα τα αξεσουάρ τους θα γίνουν αυτόματα συμβατά με όλες τις πλατφόρμες. Δηλαδή και άλλες πωλήσεις.
Πχ τα προϊόντα eve είναι μόνο για HomeKit και με την έλευση του matter θα παίζουν αυτόματα με Google Home κτλ
Big things have small beginnings

#310   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/11/2022 - 00:44

Ακριβώς αυτό που λες για τις μικρές εταιρείες. Οι μεγάλες που είναι και αυτές μέσα στο όλο project, θα κερδίσουν και αυτές:
Όλα τα αξεσουάρ τους θα γίνουν αυτόματα συμβατά με όλες τις πλατφόρμες. Δηλαδή και άλλες πωλήσεις.
Πχ τα προϊόντα eve είναι μόνο για HomeKit και με την έλευση του matter θα παίζουν αυτόματα με Google Home κτλ


Το θέμα είναι πως η Eve επέλεξε να υλοποιήσει τα προϊόντα της στο οικοσύστημα της Apple. Πρακτικά και για αυτόν το λόγο η τιμολογιακή τους πολιτική ήταν και ανάλογη πχ 40-50€ για smart plug. Τώρα αν ανοίξει και στις άλλες αγορές, δε ξέρω κατά ποσό θα κάνουν μεγάλες πωλήσεις με τέτοιες τιμές.
Αυτό το βασίζω στο γεγονός πως σε έρευνες που κάνανε για πωλήσεις μεταξύ App Store και Play Store, οι κάτοχοι των Apple συσκευων ξοδεύουν πολύ περισσότερο σε σχέση με τα μηδαμινά των άλλων εταιριών (εξού και ο λόγος που η Epic ασχολήθηκε περισσότερο με την αγωγή εναντίων της Apple για την προμήθεια που της δίνει σε σχέση με τη Google).

Όποτε στην αρχή προσωπικά θεωρώ πως θα πουλήσουν πήρα πολύ οι φθηνές υλοποιήσεις που θα υποστηρίξουν το πρωτόκολλο, και σε δεύτερη μοίρα θα πέσουν ολα τα υπόλοιπα, και για τον λόγο που ανέφερα πιο πάνω περί των καταναλωτών που πληρώνουν περισσότερα, οι εταιρίες που έχουν εδρεωθει θα πρέπει να περιμένουν στην γωνία το matter για να μπουνε στην Apple.
Επίσης ως εταιρία που μπορείς να βρεις εύκολα τα προϊόντα της, εμένα θα με διευκολύνει η ΙΚΕΑ, μια και έχω και στην πόλη μπυ κατάστημα της, και είναι και κολοσσός, όποτε στα περί σχέσης εταιρίας - καταναλωτή (εγγυήσεις, αλλαγές, επιστροφές κτλ) δε θα έχω προβλήματα, ούτε θα πρέπει πχ να περιμένω να μου παραδοθεί κάτι.

#311   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2022 - 01:58

Matter ... με vrachamis & Shane θα είναι όλα ευκολότερα!

 

 


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#312   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2022 - 16:41

Επίσης ως εταιρία που μπορείς να βρεις εύκολα τα προϊόντα της, εμένα θα με διευκολύνει η ΙΚΕΑ, μια και έχω και στην πόλη μπυ κατάστημα της, και είναι και κολοσσός, όποτε στα περί σχέσης εταιρίας - καταναλωτή (εγγυήσεις, αλλαγές, επιστροφές κτλ) δε θα έχω προβλήματα, ούτε θα πρέπει πχ να περιμένω να μου παραδοθεί κάτι.


Συμφωνώ και εγώ με τα του ΙΚΕΑ. Βέβαια δεν διαθέτουν την ποιότητα και την αξιοπιστία της Hue, αλλά είμαι γενικά ευχαριστημένος. Μάλιστα επειδή χρησιμοποιούν και τα δύο το ίδιο πρωτόκολλο, το 70% των αξεσουάρ ΙΚΕΑ δεν το έχω συνδέσει με το δικό τους bridge, αλλά με αυτό της hue. Αυτό τα κάνει ακόμα πιο αξιόπιστα κυρίως όταν συμμετέχουν σε πολλούς αυτοματισμούς.

Επί τη ευκαιρία να αναφέρω πως η ΙΚΕΑ ανακοίνωσε πως δεν πρόκειται να αναβαθμίσει το παλιό της bridge. Θα κυκλοφορήσει καινούργιο (ήδη κυκλοφορεί στο εξωτερικό) που θα πρέπει να το αγοράσουμε για να μπούμε στο σκηνικό matter. Αυτό είναι φάουλ, αλλά θα το καταπιούμε.
Big things have small beginnings

#313   Technician

Technician

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/11/2022 - 20:05

καλησπέρα σε όλους 

σε ένα iPad Air 2 μου δίνει αναβάθμιση (15.7.1) ,έχω την 15.5

και έχω συνδέσει επάνω κάμερες της Somfy στο home kit  ,και λειτουργούν σωστά 

να προχωρήσω στην αναβάθμιση ,η δεν θα μπορώ να συνδέσω πάνω τις κάμερες της Somfy?

κάθε πληροφορία θα ήταν πολύτιμη 



#314   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2022 - 10:10

Δεν βλέπω το λόγο να μην αναβαθμίσεις. Γιατί η αναβάθμιση να επηρέαζε κάτι;
Big things have small beginnings

#315   Technician

Technician

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/11/2022 - 18:51

καλησπέρα σε όλους 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες