Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#361   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2022 - 19:26

Εχω βαλει το hub της aqara ως κομβο η γεφυρα. Ετσι το αναφερει μεσα στο homekit μου. Εχω φυσικα και homepod mini. Οποτε ειναι κατι ως συζευξη απο οτι ανταλαμβανομαι. Ναι ειναι για homekit το aqara hub. Οι αισθητηρες θερμοκρασιας/υγρασιας και παραθυρου/πορτας δεν αναφερουνε κατι ως homekit πουθενα. Ουτε στις συσκευασιες τους. Παρολα αυτα ειναι ναι οκ. Αλλα τρως ωρα μεχρι να «στησεις»-συνδεσεις.

#362   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2022 - 19:26

Εχω βαλει το hub της aqara ως κομβο η γεφυρα. Ετσι το αναφερει μεσα στο homekit μου. Εχω φυσικα και homepod mini. Οποτε ειναι κατι ως συζευξη απο οτι ανταλαμβανομαι. Ναι ειναι για homekit το aqara hub. Οι αισθητηρες θερμοκρασιας/υγρασιας και παραθυρου/πορτας δεν αναφερουνε κατι ως homekit πουθενα. Ουτε στις συσκευασιες τους. Παρολα αυτα ειναι ναι οκ. Αλλα τρως ωρα μεχρι να «στησεις»-συνδεσεις.

#363   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2022 - 19:40

Άρα τα έχεις συνδέσει όλα στο aquara και μετά έχεις συνδέσει το aquara στο HomePod mini όποτε τα βλέπεις μέσα από το HomeKit ? Μου θυμίζει λίγο οταν παλιά είχα βάλει ένα pc με Linux και το είχα κάνει hub για κάτι διακόπτες και πρίζες που δεν είχαν HomeKit

#364   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2022 - 19:42

Ολα στο aqara το οποιο ειναι πρωτα απο ολα βαλμενο στο homekit. Οποτε οτι συνδεσω στο aqara το βρισκω και στο homekit.

#365   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2022 - 20:07

Έχεις βάλει και τον διακόπτη με υπέρυθρες να ανοίγει συσκευές TV /AC κα ;

#366   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2022 - 20:09

Οχι. Αλλα ισως στο μελλον. Αν και εχω βρει αρκετα φθηνα της tuya. Και τα χω ηδη δοκιμασμενα στο εξοχικο και ειναι κ αξιοπιστα πολυ.

#367   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2022 - 20:10

Ναι έχω ακούσει τα καλύτερα για την εφαρμογή της. Αν δεν έκανα πατέντα με θερμοσίφωνα θα έπαιρνα ασφάλεια ράγας που να παίζει με tuya

#368   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2022 - 15:45

Για θερμοσιφωνα τι φαση;;
Τι εκανες ακριβως. Εβαλα κ γω αλλα μου πηγε 180€. Μονο ο τεχνικος. Και σκεφτομαι στο εξοχικο να βαλω στο πινακα κατευθειαν μια ασφαλεια της tuya ιδιων προδιαγραφων με την υπαρχουσα που θα αντικαταστησω. Θαωρω θα μαι οκ. Η παιζει να κανω λαθος;;

Να εξηγησω λοιπον. Εχω το εξης συστημα που ολοι εχουμε μαλλον στον ηλεκτρικο θερμοσιφωνα. Ανοιγω στο πινακα κτηριου δυο ασφαλειες μαζι που ειναι κολλητα. Αν της αντικαταστησω με tuya ιδιου τυπου δε θα μαι οκ;

#369   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2022 - 16:45

Ναι κατάλαβα θα είσαι οκ , αν θυμάμαι καλά μπαίνει ανάποδα ο διακόπτης της tuya . Εγώ έβαλα μικρό διακόπτη για τα φώτα , πίσω από ένα ρελε ισχύος και έναν διακόπτη απλό ίσα ίσα για να το έχω και χειροκίνητα . Και μετά με συντόμευση που έφτιαξε ο vrachamis (υπάρχει πιο πάνω ) παίζει πολυ καλά . ΜΟΝΟ που πρέπει να σβήσεις κάποιες εντολές και να τις ξανά περάσεις . Έχει bug το iOS

#370   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2022 - 16:53

10 ευρώ περίπου ο διακόπτης Wi-Fi από Amazon και κανένα 30 για ρελε / διακόπτη και μονόκλωνα καλώδια , έπρεπε να μετακινήσω κάποιους διακόπτες ώστε να πάρω και ουδέτερο από τον πίνακα. Κάνα 45λέπτο εργασία . Έψαχνα λίγο το ρελε δεν έβλεπε το σχεδιάγραμμα που έχει πάνω .είναι αρκετα μικρό το σχεδιάγραμμα .

#371   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2022 - 20:14

Καηκα!!!
🤯🤯
Εγω θεωρουσα απλα αλλαζω ασφαλεια στον πινακα τον ηλεκτρολογικο και ειμαι οκ.

#372   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2022 - 22:55

Καηκα!!!
🤯🤯
Εγω θεωρουσα απλα αλλαζω ασφαλεια στον πινακα τον ηλεκτρολογικο και ειμαι οκ.


Λίγο που την κοίταγα στην αρχή την tuya , αυτό κανείς βγάζεις τον υπάρχον διπλό βάζεις tuya συν ένα ουδέτερο καλώδιο από πίνακα.Εγώ δεν τον έβαλα γιατί αν πάθει κάτι ο διακόπτης της tuya μένεις χωρίς θερμοσίφωνα συν ότι διάβαζα ότι κόλλαγαν στην αρχή οι μηχανισμοί ( το πάνω κάτω και θέλουν στρώσιμο ;;;;) όποτε προτίμησα άλλη υλοποίηση πιο συνθέτη.την ιδέα μου την έδωσε από εδώ ένας συμφορουμητης που το έκανε έτσι

#373   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2022 - 22:58

Την οδεα αυτη λοιπον την εχω εφαρμοσει στη βασικη μου ικεα..οπου και εκει ενω υπαρχει μιαεβα διπλο οπως λες διακοπτη αλλα τον οριζει και ενας σμαρτ διακοπτης απειρες φορες εχω το θεμα του να κολλαει. Δλδ ενω λεω αναψε κ το ν βλεπω αναμμενο να μην αναβει. Η ενω λεω κλεισε να μην κλεινει. Μαλοστα πολλες φορες τυχαινει να κανει και τρια τεσσερα πεντε κλαπ κλα κλαπ. Δλδ και καλα να εκετελει συνεχομενες εντολες που χει ηδη καθυστερισει.

#374   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2022 - 22:59

Τωρα βεβαια αν βαλω tuya και κομπλαρει θα ξαναβαλω αναγκαστηκα μονος μου τους παλιους διακοπτες στο πινακα.

#375   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/11/2022 - 08:35

εγώ με το θερμοσίφωνα (ηλιακό) έκανα απ' την αρχή δουλειά καλή στον πίνακα, όχι smart, και σώθηκα. Ηλιακός θερμοσίφωνας 3πλης ενέργειας, μαζί με τα παροχικά καλώδια πέρασα και καλώδιο για θερμοστοιχείο PT1000, και έβαλα στον πίνακα θερμοστάτη ράγας ηλεκτρολογικό. Σετάρισμα σωστό στον θερμοστάτη, έχω ένδειξη της θερμοκρασίας νερού στον πίνακα, και επιλέγω είτε αυτόματα να μου κρατάει μια θερμοκρασία που θέλω στο νερό ( αν δεν αναπληρώνει ο ηλιακός συμπληρώνει το ρεύμα) ή τον ενεργοποιώ όταν χρειάζομαι ζεστό νερό.

Ο αδερφός μου ήθελε και έξτρα επιλογή να ενεργοποιείται 7-8 το πρωί ΑΝ δεν έχει ζεστό νερό να ζεσταίνει μέχρι μια θερμοκρασία που έχει ρυθμίσει για να μπανιαρίζεται πριν τη δουλειά.

καλοί οι αυτοματισμοί, αλλά αν γίνει σωστή πρόβλεψη αναγκών από την αρχή της εγκατάστασης γλυτώνεις πολλούς μπελάδες μετά.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)