Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Τα iPhone X με modem της Qualcomm είναι έως 67% ταχύτερα σε σχέση με αυτά που έχουν modem της Intel


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2017 - 17:05

Παραλίγο να το ξεχάσω
Α1901 space grey 256gb

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/12/2017 - 17:11

Αντε να το πω εγω ευθεως λοιπόν...

 

Με:

  • ενα (η περισσοτερα) gate καθε χρονο (οπως λες)
  • τοσα προβληματα και ανοησιες (οπως λες)
  • χιλιαδες καλοθελητες ετοιμους να ξεσκεπασουν την καθε χαζομαρα και μικροπρεπεια της Apple
  • πολλους και ικανοτατους ανταγωνιστες να καραδοκουν και να περιμενουν για ενα στραβοπατημα
  • ενα τοσο εντονα ανταγωνιστικο περιβαλλον (οπως ειναι ο χωρος οπου δραστηριοποιειται η Apple)
  • τιμες φωτια που παραπεμπουν σε μαυρη αγορα οργανων για μεταμοσχευση παρα σε smartphones

Πολύ σωστά μέχρι εδώ.

 

 

 

δεν σου κανει εντυπωση που η εταιρεια πηγαινει ολο και καλυτερα ??

 

Μηπως...

 

....μηπως βρε αδερφε ....

 

....λεω εγω τωρα...

 

....μηπως σου περναει απο το μυαλο....

 

....πολυ αμυδρα....

 

....οτι ισως....

 

.... ΙΣΩΣ...

 

... υπαρχει μια πιθανοτητα ....

...

....

...

να αναρωτιέσαι τί συμβαίνει τελικά?? 

Και σου απαντώ. Η αγορά ενός Iphone δεν έχει να κάνει με την συσκευή αυτούσια. Τέτοια specs υπάρχουν και σε android συσκευές με το κιλό.

Μήπως...μήπως...λέω...μήπως οι χρήστες αγοράζουν ένα Iphone λόγω λειτουργικού;

Και τέλος...να αντιλαμβάνομαι λάθος ποιά; Τα gates;

Ναί, βρέ...όλα λάθος είναι. Άν αυτά τα διάβαζες για android συσκευή, εδω μέσα θα γινόταν χαμός. Αλλά επειδή μιλάμε για Apple άς χαιδέψουμε μερικά αυτιά...σπίτι μας είναι, μην μας πλακώσει κιόλας.

Σε όλα τα gates οι χρήστες έδωσαν ένα σκασμό χρήματα. Άν εσύ το θεωρείς σεβασμό πρός τον τελικό χρήστη και η ανικανότητα μίας εταιρείας να στρώσει το λειτουργικό ΤΗΣ μετά απο 6 beta, ειλικρινά...

θα παραδέχομουν οτι τα αντιλαμβάνομαι όλα λάθος. Τουλάχιστον όταν η Apple θέλει να πουλάει, να πουλάει με κωδικές ονομασίες όπως άλλες εταιρείες, για να ξέρουν τι αγοράζουν. Άν κάποιος θέλει να πάρει ένα κινητό με Snapdragon ή Exynos με TSMC ή Samsung να του δίνεις την επιλογή πάνω στο ίδιο χρηματικό τραπέζι. Είναι πιό ηθικό και σωστό.

Και σε ρωτώ...ευθέως λοιπόν κι εγώ. Άν αυτή η συσκευή είχε android θα την αγόραζες; Άν ήταν μία συσκευή με όλα τα παραπάνω θα την αγόραζες χωρίς Ios;

Έτσι λοιπόν σου απαντώ γιατί η συγκεκριμένη εταιρεία πάει καλά, για όσο θα πάει καλά.

 

 

YΓ: Η λογική μερικών με αφήνει μόνο με γέλιο. Αλλά επειδή η στρατηγική του αποπροσανατολισμού πολλές φορές αποδίδει, άς παραδεχτούμε οτι το πρόβλημα της Apple είμαι εγώ (που τόλμησα να πώ τα πρωτοφανή) και ο Admin που ανεβάζει τέτοια. Την επόμενη φορά θα πλέξω εγκώμιο για την Apple για το επόμενο gate που ίσως ετοιμάζει απο τώρα...ποιός ξέρει.

 

ΥΓ2: Δεν απαντώ σε Μετόχους. Οι λόγοι είναι πρoφανής.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 05/12/2017 - 17:15


#18   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2017 - 17:15

Dont feed the troll
Don’t feed the troll
Don’t feed the troll
Don’t feed the troll

#19   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2017 - 17:59

Αντώνη τσάμπα τον χρόνο σου χαλάς :P

 

Don’t feed the troll που λέει από πάνω και ο φίλος babooni


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#20   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 05/12/2017 - 19:09

Άν θέλεις να πείς κάτι πές το, μην το ρίχνεις πλαγίως και λοιπά γιατί δεν κατάλαβα ακόμη άν μιλάμε αστειευόμενοι ή ζητάς κάτι άλλο.

Σε κάθε Iphone η apple έχει και ένα Gate(AntennaGate, Bedgate, Chipgate, HissGate, FlashGate κ.α). Εδώ λοιπόν έχουμε Modem-gate. Ποιό το πρόβλημα σου;

Ο Admin ανέβασε ένα άρθρο που προφανώς θα υπάρξουν και σχολιασμοί θετικοί (επι του προκειμένου δεν υπάρχει λογική) και αρνητικοί.

Η Apple ευθύνεται για όλα αυτά, εγώ θα απολογηθώ; 

Η διαπίστωση δεν έχει να κάνει με το να ανοίξεις τα μάτια κάποιου, διότι προφανώς θα εννοούταν άλλα πράγματα.

Να αρπάζεσαι με τους υπεύθυνους των προβλημάτων και όχι με τις διαπιστώσεις και γνώμες χρηστών.

Άν η Apple χρειάζεται "υπερασπιστές" για τις ανοησίες της, αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα για μία εταιρεία τέτοιου budget και εμβέλειας.

 

Αρχικά Cool... Αν είναι να μην μπορούμε να συζητήσουμε ΟΚ ας το κόψουμε εδώ.

Απλώς σχολίασα αυτό που χρόνια τώρα παρατηρώ.

Ότι υπάρχουν 3 κατηγορίες χρηστών.

 

Οι Haters, τα sheep και όλοι οι υπόλοιποι που παρακολουθούν τους καβγάδες και τις νουθεσίες των δύο πρώτων.

 

Αυτό λοιπόν που σχολίασα προς εσένα είναι ότι ούτε οι Haters αλλά ούτε και τα Sheep έχουν ορθό κριτήριο κατά τη γνώμη μου μιας και οι μεν και οι δε διακατέχονται από τα ίδια επίπεδα φανατισμού.

 

Και βάση της παρουσίας σου εδώ μέσα τελευταία, συγγνώμη και με κάθε θάρρος αλλά προσωπικά σε κατατάσσω στους Haters.

 

ΥΓ: Για να σε προλάβω, το ότι σου λέω ότι σε κατατάσσω στους haters δεν σημαίνει ούτε ότι απαγορεύεται να γράφεις αυτό που πιστεύεις, ούτε ότι είσαι υποχρεωμένος να γράφεις καλά λόγια για την Apple ντε και καλά. Μπορείς να γράφεις ότι θέλεις όπως και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα εφόσον κινείσαι στα όρια της ευπρέπειας. Αλλά όπως καταλαβαίνεις, μπορώ και εγώ όπως και όλοι οι υπόλοιποι να διαμορφώσουμε ελεύθερα την άποψή μας με βάση τα γραφόμενά σου.



#21   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/12/2017 - 19:36

Αρχικά Cool... Αν είναι να μην μπορούμε να συζητήσουμε ΟΚ ας το κόψουμε εδώ.

Απλώς σχολίασα αυτό που χρόνια τώρα παρατηρώ.

Ότι υπάρχουν 3 κατηγορίες χρηστών.

 

Οι Haters, τα sheep και όλοι οι υπόλοιποι που παρακολουθούν τους καβγάδες και τις νουθεσίες των δύο πρώτων.

 

Αυτό λοιπόν που σχολίασα προς εσένα είναι ότι ούτε οι Haters αλλά ούτε και τα Sheep έχουν ορθό κριτήριο κατά τη γνώμη μου μιας και οι μεν και οι δε διακατέχονται από τα ίδια επίπεδα φανατισμού.

 

Και βάση της παρουσίας σου εδώ μέσα τελευταία, συγγνώμη και με κάθε θάρρος αλλά προσωπικά σε κατατάσσω στους Haters.

 

ΥΓ: Για να σε προλάβω, το ότι σου λέω ότι σε κατατάσσω στους haters δεν σημαίνει ούτε ότι απαγορεύεται να γράφεις αυτό που πιστεύεις, ούτε ότι είσαι υποχρεωμένος να γράφεις καλά λόγια για την Apple ντε και καλά. Μπορείς να γράφεις ότι θέλεις όπως και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα εφόσον κινείσαι στα όρια της ευπρέπειας. Αλλά όπως καταλαβαίνεις, μπορώ και εγώ όπως και όλοι οι υπόλοιποι να διαμορφώσουμε ελεύθερα την άποψή μας με βάση τα γραφόμενά σου.

Πρώτον δεν ξεκίνησα εγώ με επιθετική συμπεριφορά. Το σχόλιο σου ήταν ερεστικό για ένα άτομο που δεν γνωρίζεις χαρακτήρα κλπ. Άν είμασταν προσωπικοί φίλοι θα καταλάβαινες. Οι Mods πιστέυω διευθετούνε το επίπεδο μίας συζήτησης και δεν το κάνουν πιό "εκρηκτικό". Αν μη τι άλλο, θεωρώ με την καθημερινή μου παρουσία εδώ μέσα και τον πολύ τυπικό και εκτενέστατο διάλογο (σπάνιο πράγμα εδώ μέσα με μερικούς) οτι γράφω με αποδείξεις και προσωπικά συμπεράσματα. Ούτε οι haters ούτε τα ευκολα υπονοούμενα περί Trolls συμπεριφέρονται έτσι. Με την ίδια λογική οι 99% εδώ μέσα είναι Fan Boys.

Ένα άτομο που έχει 3 συσκευές Apple (βασικά smartphones και ένα Ipad) πώς γίνεται να χαρακτηριστεί hater ειλικρινά μόνο η τελευταία κατηγορία θα μπορούσε να δανειστεί έναν τέτοιο όρο. Δεν απάντησες όμως σε αυτά που είπα. Το άρθρο ανέβηκε απο τον Admin για προφανή λόγο σχολιασμού. Είπα την άποψη μου. Είναι κακό που το βλέπω λογικα; Δηλαδή άν έπλεκα εγκώμιο και έλεγα για το super "innovation" ή feature" το ότι ένα smartphone X έχει διαφορά 67% στο Modem θα ήμουν πιό λογικός ή πιό αγαπητός στο forum; Αυτό είναι το τελευταίο που με απασχολεί, επειδή δεν χαιδεύω ποτέ αυτιά κανενός. Δηλαδή δεν πρέπει να ασκώ κριτική επειδή έχω Apple; Φοβερό...ειλικρινά.

Σε ρωτώ λοιπόν αυτά που είπα πιό πάνω;

Άν το Iphone X δεν είχε iOS θα το αγόραζε κανείς;

Άν υπήρχαν δύο stores που το ένα είχε με Qualcomm και το άλλο Intel μετά απο αυτό, πόσοι νομίζεις θα αγόραζαν στατιστικά το πρώτο και πόσοι το δεύτερο; Μήπως αυτό είναι που τρομάζει; Αυτά όμως δεν έπρεπε να λέγονται πιό μπροστά; Δεν είναι σημαντικό δύο χρήστες να έχουν την ΙΔΙΑ συσκευή σε δυνατότητες(αυτό δεν αγοράζουν;). iPHONE X, όχι Note 8 με Exynos ή Snapdragon. Είναι ποιό έντιμο να αγοράζεις κάτι της επιλογής σου. Toυλάχιστον του χρόνου άν βάλει ίδιο επεξεργαστή απο το ίδιο εργοστάσιο και ίδια Modems κλπ, δεν θα υπάρχουν διαφωνίες. Στο macrumors πάντως διαβάζω οτι υπάρχει διαφορά στην καθημερινότητα απο χρήστες.

Είναι φοβερό το με πόση ευκολία οι άνθρωποι χαρακτηρίζουν κάποιον. Η κριτική ανεβάζει τον πήχη αγαπητέ και όχι τα γλυκά λόγια.

Και πίστεψέ με λέω τα ίδια (στους φίλους μου) για όσους κατασκευαστές περάσανε απο τα χέρια μου. Δεν είναι τυχαίο που έχω Iphone και συγκεκριμένο μοντέλο και, όχι κάποιας άλλης εταιρείας που είχα στο παρελθόν . Είναι γεγονός οτι χαλάσανε όλοι τους και ελπίζω με τα δικά μου κριτήρια να ξαναβρώ σε 2-3 χρόνια έναν άξιο αντικαταστάτη του 6S Plus.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 05/12/2017 - 19:42


#22   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 05/12/2017 - 20:04

Στο κομμάτι του 6S Plus, να σου προτείνω το 8 Plus που είναι το πρώτο τηλέφωνο της εταιρείας που δεν είχε ούτε ένα #gate? (#flawlessgate ίσως?)

 

Να σου πω γιατί γίνεται αυτό.

Γιατί πολύ απλά τα φώτα της δημοσιότητας έπεσαν πάνω στο Χ.

 

Όπως ακριβώς γίνεται και με τα android.

Αν κάποιος διάβασε μόνο τα headlines στα site (και πίστεψέ με πολλοί μόνο αυτά διαβάζουν), η άποψη που θα δημιουργούσε θα ήταν ότι τα iPhone είναι όλα ανεξαιρέτως προβληματικά και ότι τα περισσότερα android όχι.

Πιστεύεις ότι αν το internet κοσκίνιζε κάθε android τηλέφωνο όπως κοσκινίζει τα iPhone θα γινόταν αυτό? Προφανώς και όχι. Απλά δεν ασχολείται κανείς.

Λες αν κάθονταν να αφουγκραστούν σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας τα android αντίστοιχης τιμολογιακής κλίμακας με τα iPhone να μην σφύριζε κανένα?

Ή ποιός κάθισε να ψάξει το αν η κάθε ναυαρχίδα φοράει τσιπ από ένα μόνο εργοστάσιο και αν όχι αν έχουν τις ίδιες επιδόσεις?

Ή για να πάμε και πιο πίσω, θυμάσαι να υπάρχουν άρθρα που να προτρέπουν τους χρήστες κάποιας android συσκευής να κλειστούν σε κατασκότεινο δωμάτιο μας και η συσκευή τους έχει Light bleed?

Όλα αυτά γίνονται για ένα βασικό λόγο. Γιατί όταν βάζεις το όνομα Apple σε έναν τίτλο όπως και να το κάνουμε πουλάει περισσότερο.

Αν δε ο τίτλος είναι και καταστροφολογικός (βλέπε "Ανατινάζονται τα iPhone" επειδή υπήρξαν 5 περιστατικά ας πούμε), τότε τα κλικ αυξάνονται εκθετικά.

Και μη γελιέσαι, όλα για τα κλικ γίνονται σήμερα στο ίντερνετ.

 

Όταν δεν ασχολήθηκε το ίντερνετ με το 8/8 Plus είχαμε ξαφνικά το πρώτο gateless τηλέφωνο.

 

Τέλεια συσκευή δεν υπάρχει για να το κλείσουμε.

Κάνει σωστά η Apple που διαλέγει hardware από διαφορετικούς προμηθευτές και αυτό δεν είναι ισάξιο το ένα με το άλλο?

Να σου απαντήσω. Τηρούν και οι δύο συσκευές τα στάνταρ που υπόσχεται η εταιρεία για τη συσκευή?

Είτε αυτό πρόκειται για ταχύτητα μνήμης, είτε για ταχύτητα δικτύου είτε για οτιδήποτε άλλο?

Αν τα τηρούν τότε δεν μπορείς να πεις κάτι. Δεν είναι λογικό να πεις γιατί το δικό του είναι ταχύτερο από το δικό μου αφού αγοράσαμε το ίδιο εφόσον το δικό σου είναι όσο γρήγορο πρέπει να είναι.

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα από τον χώρο των επεξεργαστών.

Η Intel παράγει επεξεργαστές.

Αν κάποιος θέλει να κάνει overclock σε αγωνιστικά επίπεδα και να πετύχει τρελές επιδόσεις δεν θα πάει απλά να πάρει τον καλύτερο.

Θα πάρει δεκάδες ή και εκατοντάδες από τους καλύτερους (από το ίδιο μοντέλο) και θα τους δοκιμάσει έναν έναν μέχρι να βρει αυτόν στον οποίον όλα έκατσαν σωστά στο εργοστάσιο.

Για τον μέσο χρήστη όλοι αυτοί οι επεξεργαστές είναι οκ και πιάνουν τις επιδόσεις που υπόσχεται η εταιρεία.

Για τον overclocker όχι και ψάχνει αυτόν που είναι λίγο καλύτερος.

Είδες ποτέ κανέναν να λέει "αλήτρα Intel κοροϊδεύεις τον κόσμο δεν είναι όλοι ίδιοι!"?

 

Το κουράσαμε αρκετά νομίζω και σε αυτό φταίω και εγώ.

Όσο για τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς ας μην δώσουμε συνέχεια, αυτό που έγραψα πιο πάνω είναι ξεκάθαρο και εξηγώ το τι εννοούσα.



#23   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/12/2017 - 20:31

Στο κομμάτι του 6S Plus, να σου προτείνω το 8 Plus που είναι το πρώτο τηλέφωνο της εταιρείας που δεν είχε ούτε ένα #gate? (#flawlessgate ίσως?)

 

Να σου πω γιατί γίνεται αυτό.

Γιατί πολύ απλά τα φώτα της δημοσιότητας έπεσαν πάνω στο Χ.

 

Όπως ακριβώς γίνεται και με τα android.

Αν κάποιος διάβασε μόνο τα headlines στα site (και πίστεψέ με πολλοί μόνο αυτά διαβάζουν), η άποψη που θα δημιουργούσε θα ήταν ότι τα iPhone είναι όλα ανεξαιρέτως προβληματικά και ότι τα περισσότερα android όχι.

Πιστεύεις ότι αν το internet κοσκίνιζε κάθε android τηλέφωνο όπως κοσκινίζει τα iPhone θα γινόταν αυτό? Προφανώς και όχι. Απλά δεν ασχολείται κανείς.

Λες αν κάθονταν να αφουγκραστούν σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας τα android αντίστοιχης τιμολογιακής κλίμακας με τα iPhone να μην σφύριζε κανένα?

Ή ποιός κάθισε να ψάξει το αν η κάθε ναυαρχίδα φοράει τσιπ από ένα μόνο εργοστάσιο και αν όχι αν έχουν τις ίδιες επιδόσεις?

Ή για να πάμε και πιο πίσω, θυμάσαι να υπάρχουν άρθρα που να προτρέπουν τους χρήστες κάποιας android συσκευής να κλειστούν σε κατασκότεινο δωμάτιο μας και η συσκευή τους έχει Light bleed?

Όλα αυτά γίνονται για ένα βασικό λόγο. Γιατί όταν βάζεις το όνομα Apple σε έναν τίτλο όπως και να το κάνουμε πουλάει περισσότερο.

Αν δε ο τίτλος είναι και καταστροφολογικός (βλέπε "Ανατινάζονται τα iPhone" επειδή υπήρξαν 5 περιστατικά ας πούμε), τότε τα κλικ αυξάνονται εκθετικά.

Και μη γελιέσαι, όλα για τα κλικ γίνονται σήμερα στο ίντερνετ.

 

Όταν δεν ασχολήθηκε το ίντερνετ με το 8/8 Plus είχαμε ξαφνικά το πρώτο gateless τηλέφωνο.

 

Τέλεια συσκευή δεν υπάρχει για να το κλείσουμε.

Κάνει σωστά η Apple που διαλέγει hardware από διαφορετικούς προμηθευτές και αυτό δεν είναι ισάξιο το ένα με το άλλο?

Να σου απαντήσω. Τηρούν και οι δύο συσκευές τα στάνταρ που υπόσχεται η εταιρεία για τη συσκευή?

Είτε αυτό πρόκειται για ταχύτητα μνήμης, είτε για ταχύτητα δικτύου είτε για οτιδήποτε άλλο?

Αν τα τηρούν τότε δεν μπορείς να πεις κάτι. Δεν είναι λογικό να πεις γιατί το δικό του είναι ταχύτερο από το δικό μου αφού αγοράσαμε το ίδιο εφόσον το δικό σου είναι όσο γρήγορο πρέπει να είναι.

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα από τον χώρο των επεξεργαστών.

Η Intel παράγει επεξεργαστές.

Αν κάποιος θέλει να κάνει overclock σε αγωνιστικά επίπεδα και να πετύχει τρελές επιδόσεις δεν θα πάει απλά να πάρει τον καλύτερο.

Θα πάρει δεκάδες ή και εκατοντάδες από τους καλύτερους (από το ίδιο μοντέλο) και θα τους δοκιμάσει έναν έναν μέχρι να βρει αυτόν στον οποίον όλα έκατσαν σωστά στο εργοστάσιο.

Για τον μέσο χρήστη όλοι αυτοί οι επεξεργαστές είναι οκ και πιάνουν τις επιδόσεις που υπόσχεται η εταιρεία.

Για τον overclocker όχι και ψάχνει αυτόν που είναι λίγο καλύτερος.

Είδες ποτέ κανέναν να λέει "αλήτρα Intel κοροϊδεύεις τον κόσμο δεν είναι όλοι ίδιοι!"?

 

Το κουράσαμε αρκετά νομίζω και σε αυτό φταίω και εγώ.

Όσο για τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς ας μην δώσουμε συνέχεια, αυτό που έγραψα πιο πάνω είναι ξεκάθαρο και εξηγώ το τι εννοούσα.

Κατά την άποψη μου δεν έδωσες την δέουσα  προσοχή στο τελευταίο μου σχόλιο.

Πρώτον ρώτησα κάτι για το iOS και όχι άν ένα apple logo πουλάει ή όχι. Ποτέ δεν με απασχόλησε κάτι τέτοιο και εξηγώ...άν ήθελα κάμερα π.χ θα αγόραζα Pixel 2. Με μονή κάμερα, τέλειο σχεδόν optimize και είναι πρώτο ακόμη και απο αυτά που βάζουν κάμερες που "τρομάζουν" οπτικά.

Άν ήθελα μπαταρία, multitasking, support κ.α θα πήγαινα σε Oneplus 5T.

Άν αν αν...όμως αγόρασα Iphone 6S PLUS(παρελθοντικά). Διότι το iOS τότε...διότι με 11 δεν θα το σκεπτομουν, με κέρδισε, παρά τα όποια αγκάθια στο λειτουργικό. Το hardware δεν είναι και κάτι τρομερό.

Ανατινάξεις γίνανε και σε άλλους. Υπερθερμάνσεις γίνανε επίσης και σε άλλους. Τους κόστισε...δεν πέρασε στα ψηλά. Εγώ προσωπικά έδωσα την δέουσα προσοχή και απήχα.

 

Όταν λές οτι πουλάς Iphone X 1400 ευρώ θέλω το Iphone X του διπλανού μου. Τόσο απλό είναι. Σε άλλες χώρες πουλάνε τα νεφρά τους να το πάρουν(μην το σχολιάσουμε περαιτέρω).  Όχι αυτό που έχει πιό αργό Modem, ή αυτό που η οθόνη του δεν κιτρινίζει κλπ πραγματάκια.

Το Iphone 8 plus είναι ένα αξιόλογο smartphone αλλά...δεν έχει Headphone Jack...ναί, το παραδέχομαι είμαι "παλιομοδίτης". Γιαυτό είπα οτι θα ψάξω άξιο αντικαταστάτη του 6s plus. Η Apple απομακρύνεται απο τα στάνταρτ μου όπως βλέπω. Ίσως και να αλλάξει. Ποιός ξέρει; Η μόδα ξαναεπανέρχεται μετά απο τον κορεσμό.

Υπάρχει άξιο smartphone για ένα "ιδιότροπο" άτομο σαν εμένα; Περίπου θα έλεγα με ότι βλέπω. Το Onepls 5T πλησιάζει στην παρούσα στιγμή περισσότερο απο οποιονδήποτε. Ίσως σε 1-2 μοντέλα να το πάρω. Είναι πάντα το timing.

Για τα υπόλοιπα που είπαμε περί χαρακτήρων κλπ, προσωπικά εγώ απέχω. Δεν έχω δικαίωμα να κρίνω χρήστες ούτε να τους βάζω ταμπέλες για να κάνω την "δουλειά" καλύτερα. Ακόμη και με άτομο που διαφώνησα π.χ έντονα εχθές, σήμερα θα μπορούσα να του παρέχω συμβουλές και βοήθεια σαν να μην έγινε τίποτε. Αλλά άτομο καλοπροαίρετο. Αυτά που βγάζουν χολή και μυρίζουν μετοχιλίκη δεν με απασχολούνε. Δεν ανήκω πουθενά και είμαι ελευθερος να λέω ότι θέλω. Μεγάλη υπόθεση η Ελευθερία.

Κι εγώ αν σε κρίνω με την ίδια λογική με άλλο συνάδελφό σου εδώ μέσα δεν έχεις καμία σχέση. Αυτό θα έπρεπε να σε απασχολεί; Φυσικά και όχι.

Χάρηκα για τον διάλογο και ειλικρινά μου αρέσει ο επικοδομητικός διάλογος.

Άν έχω πεί κάτι, το είπα για την Apple. Ποτέ για χρήστη εδώ μέσα χωρίς να με προκαλέσει.

Τους δίνω τα χρήματα μου και ζητώ τα αυτονόητα.

 

ΥΓ: Όποιου δεν του αρέσουν τα σχόλια μου, είναι ελεύθερος να τα προσπερνά.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 05/12/2017 - 20:37


#24   SkyNet

SkyNet

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2017 - 23:43

Και η ερώτηση του $1m σε περίπτωση που βρεθεί το A1865 έχει νόημα η αγορά του ή απλά δεν θα παίζει στα Ελληνικά / Ευρωπαϊκά δίκτυα;



#25   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/12/2017 - 17:52

Δεν υπάρχει κάποιο νέο #applegate.

Και πριν από ενα χρόνο ακριβώς η ίδια ιστορία με τα iphone 7 / Plus.

Τα μόντεμ της intel σε σύγκριση με αυτά της Qualcomm είναι γενικά ΣΑΠΙΑ.

H apple αναγκάστηκε να μειώσει την ταχύτητα των τηλεφώνων με μόντεμ Qualcomm για να μην φαίνεται η διαφορά από τη ΣΑΠΙΛΑ της intel.

http://appleinsider....r-speeds-on-att

 

Η apple θέλει εδώ και καιρό να "χωρίσει" με την Qualcomm αλλά δεν μπορεί για 2 λόγους :

 

1. Η Qualcomm κρατάει όλες τις πατέντες για τα δίκτυα CDMA στην Αμερική. Ο μεγαλύτερος πάροχος στην Αμερική είναι ένα CDMA δίκτυο , η Verizon οπότε καταβαίνετε...

2. Η intel στο κομμάτι των μόντεμ είναι ΧΡΟΝΙΑ πίσω. Η apple έχει κατηγορηθεί από την Qualcomm ότι έχει μοιραστεί με την intel απόρρητα έγγραφα και που αφορούν πατέντες της Qualcomm. Ακόμα και έτσι τα μόντεμ της intel είναι ΣΑΠΙΑ. 

 

Βρείτε μου ΕΣΤΩ ΜΙΑ συσκευή της κλάσης του iphone που να χρησιμοποιεί μόντεμ της intel...

Προσωπικά αγοράζω ΜΟΝΟ από Αμερική και ΠΑΝΤΑ Verizon τα οποία θεωρούνται και τα πραγματικά GLOBAL iphones.



#26   vagelisevel

vagelisevel

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2017 - 19:05

Καλησπέρα και από μένα,

μία ερώτηση για το συγκεκριμένο θέμα. Πρακτικά στην Ελλάδα θα υπάρχει σημαντική διαφορά στα LTE σε σχέση με το σήμα από τους παρόχους τηλεφωνίας(Cosmote,Wind,Vodafone)? 

Ή απλά δεν θα είναι εμφανής η διαφορά?


Τελευταία επεξεργασία από: vagelisevel, 11/12/2017 - 19:06





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες