Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Homebridge: Επεκτείνετε τις δυνατότητες του Homekit


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
286 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   giostau

giostau

    iPH User

  • 174 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/08/2018 - 14:16

Λοιπόν θα σου πω πως το πέτυχα εγώ. Χρειάζονται δύο automations. Το πρώτο automation ενεργοποιείται μόλις ανάψεις τον θερμοσίφωνα από το homekit. Παρακολουθεί λοιπόν την κατάσταση του διακόπτη ο οποίος ελέγχει το θερμοσίφωνα. Το αποτέλεσμα του συγκεκριμένου automation ειναι να ενεργοποιεί κάποιον delay switch. Το delay switch θα το έχεις προγραμματίσει από το config.json του homebridge ώστε να μένει ανοιχτό πχ 20-30-40..... λεπτά ανάλογα τις ανάγκες σου. Ύστερα θα κλείνει μόνο του.  Θα φτιάξεις λοιπόν και ένα δεύτερο automation το οποίο θα παρακολουθεί την κατάσταση του Delay Switch και θα ενεργοποιείται κατά το σβήσιμο του. Το αποτέλεσμα του δεύτερου automation θα είναι να σβήνει τον θερμοσίφωνα. 
 
ΥΓ: αν έχεις τρόπο να ανάβεις τον θερμοσίφωνα χωρίς να το γνωρίζει το homekit το παραπάνω σενάριο δεν θα δουλέψει καθώς δεν θα ενεργοποιηθεί το πρώτο automation.


Καλησπερα!
Ευχαριστώ πολύ!
Παίζει μια χαρά!

#47   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 16/02/2019 - 16:47

Ρε παιδιά γίνεται κάπως το εξής;

Έχω το παρακάτω automation. Όταν ένας αισθητήρας εντοπίσει κίνηση η ανοίξει κάποια πόρτα ΚΑΙ το aqara gateway είναι ρυθμισμενο στο away να τρέξει έναν αυτοματισμο με σειρήνα κλπ.

Αυτό που θέλω είναι να βάλω ένα delay πριν τρέξει τον αυτοματισμο έτσι ώστε μόλις μπω σπίτι να αλλάξω state στο aqara και να μην ενεργοποιεί την σειρήνα

#48   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/02/2019 - 17:07

Μερικές φορές σκαλωνει το homebridge και τα αξεσουάρ φαίνονται σαν μη απόκριση στο home app. Και λέω αν υπάρχει πχ η δυνατότητα να έρχεται ειδοποίηση αν ένα αξεσουάρ εμφανίζεται σαν μη αποκρινεται

Το ίδιο πρόβλημα εχωκαι εγώ. Υπάρχει εγκατάσταση για θερμοσίφωνο με fibaro και IPAD. Οταν είμασταν στο IOS 11 όλα τέλεια. Οταν πήγαμε στο 12 αρχισαν τα προβλήματα. Δεν ανταποκρίνονταν το ίδιο, δεν άναβε πάντα ή δεν έσβηνε πάντα, όταν ήθελα να το ενεργοποιήσω πριν φτάσω σπίτι πολλές φορές δεν μπορούσα.

Καμία άποψη? Να κάνω αφαίρεση και ξανά εγκατάσταση του fibaro? Τι άλλο να δοκιμάσω?

Η απόσταση του IPAD είναι μέσα στα όρια τόσο του router όσο και του fibaro...



#49   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/02/2019 - 18:37

Το ίδιο πρόβλημα εχωκαι εγώ. Υπάρχει εγκατάσταση για θερμοσίφωνο με fibaro και IPAD. Οταν είμασταν στο IOS 11 όλα τέλεια. Οταν πήγαμε στο 12 αρχισαν τα προβλήματα. Δεν ανταποκρίνονταν το ίδιο, δεν άναβε πάντα ή δεν έσβηνε πάντα, όταν ήθελα να το ενεργοποιήσω πριν φτάσω σπίτι πολλές φορές δεν μπορούσα.

Καμία άποψη? Να κάνω αφαίρεση και ξανά εγκατάσταση του fibaro? Τι άλλο να δοκιμάσω?

Η απόσταση του IPAD είναι μέσα στα όρια τόσο του router όσο και του fibaro...

Τρέχω Hombridge σε δύο διαφορετικά σπίτια με Apple TV ως hub χωρίς πρόβληματα. Είναι πιθανό κάποιο από τα plugins που έχεις να κολλάει όλο το σύστημα. 



#50   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/02/2019 - 00:11

ok. Καμία πρόταση?



#51   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 07:53

Ένα επίσης πολύτιμο plugin είναι το homebridge-notification

Ως γνωστό το Homekit παρέχει την δυνατότητα λήψης ειδοποιήσεων όταν αλλάζει η κατάσταση κάποιων αξεσουάρ στο σπίτι σας. Δυστυχώς προς το παρόν οι ειδοποιήσεις περιορίζονται μόνο σε αξεσουάρ (όχι σε αυτοματισμούς) και μόνο σε αυτά που η χρήση τους συνδέεται με την ασφάλεια (πχ αισθητήρας κίνησης).

Δεν μπορείτε να δεχθείτε ειδοποίηση όταν ανάψει ή σβήσει ένα φως ή μεταβληθεί η θερμοκρασία του σπιτιού ή όταν ανάψει πχ ο θερμοσίφωνας ή εκτελεστεί μια σκηνή.

Το παραπάνω plugin απελευθερώνει πλήρως την έννοια της ειδοποίησης και την επεκτείνει για οποιοδήποτε αξεσουάρ ή αυτοματισμό επιθυμείτε.

Image-2.png Image (1).png Image-1.png



Η λήψη των ειδοποιήσεων και με όποιο λεκτικό περιεχόμενο επιθυμείτε, πραγματοποιείται διαμέσου της εφαρμογής του περίφημου IFTTT προσθέτοντας το κανάλι Webhooks. Οι ειδοποιήσεις καταφθάνουν σε πραγματικό χρόνο είτε μέσω του IFTTT app, είτε με SMS δωρεάν.

Όποιος χρειαστεί βοήθεια για το στήσιμο ή την παραμετροποίηση των παραπάνω εδώ είμαστε. Ότι και να σκαρφιστείτε πάντως.... γίνεται!!!

Καλημέρα! Όταν έχεις χρόνο θέλω βοήθεια για αυτό και το occupancy delay!!! Γιατί τα έχω κάνει σκατα χαχα

#52   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 627 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 20/02/2019 - 08:18

Ρε παιδιά γίνεται κάπως το εξής;

Έχω το παρακάτω automation. Όταν ένας αισθητήρας εντοπίσει κίνηση η ανοίξει κάποια πόρτα ΚΑΙ το aqara gateway είναι ρυθμισμενο στο away να τρέξει έναν αυτοματισμο με σειρήνα κλπ.

Αυτό που θέλω είναι να βάλω ένα delay πριν τρέξει τον αυτοματισμο έτσι ώστε μόλις μπω σπίτι να αλλάξω state στο aqara και να μην ενεργοποιεί την σειρήνα

προιοντα για το aqara έχεις βρει να τα περνεις από καπου σε σύντομο χρονικό διάστημα ? γιατί εμενα κάνουν ακόμα και 2 μήνες να έρθουν από gearbest



#53   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 08:29

Προσωπικά πήρα το gateway και κάτι wireless switches από banggood που με priority ήρθαν χωρίς τελωνείο μέσα σε δύο εβδομάδες και έναν αισθητήρα πόρτας από gearbest που με απλό αν θυμάμαι καλά ήρθε σε περίπου 8 μέρες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#54   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2019 - 08:52

Καλημέρα! Όταν έχεις χρόνο θέλω βοήθεια για αυτό και το occupancy delay!!! Γιατί τα έχω κάνει σκατα χαχα


Είμαι όλος αυτιά :)
Big things have small beginnings

#55   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 09:13

Είμαι όλος αυτιά :)


Λοιπόν έχω φτιάξει το occupancy delay. Πρέπει κάπως να το συσχετισω με τον αισθητήρα μου; Έχω τον παρακάτω αυτοματισμο.

bbd094f6ac8f15cc5eeaf623e2ce13ea.jpg

Σχετικά με το notification δεν έχω καταλάβει καν πως δουλεύει χαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#56   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2019 - 09:23

Απ’ ό,τι βλέπω έχεις φτιάξει τον παρακάτω αυτοματισμό

Όταν η ώρα είναι μεταξύ 5-7 το πρωί και ανιχνευθεί κίνηση σε ένα συγκεκριμένο δωμάτιο, τότε θα ανάψει ένα φως και θα σβήσει αυτόματα μετά από 30 sec.
Σωστά;
Έχεις εγκαταστήσει τοOccupancy Delay;
Έχεις προσθέσει το αξεσουάρ στο json file;
Πόσα δευτερόλεπτα delay έχεις ρυθμίσει;
Την τιμή disableSensor την έχεις True ή False;

Θέλεις να φτιάξεις κάτι διαφορετικό από το παραπάνω; Δεν σου λειτουργεί το παραπάνω;
Big things have small beginnings

#57   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 09:25

Ναι αυτό έχω κάνει. Το θέμα είναι ότι πολλές φορές κλείνει και ακόμα υπάρχει άτομο μέσα. Με το occupancy delay δεν μπορώ να το κάνω να κλείνει όταν δεν εντοπίσει κίνηση;

Το έχω περάσει κανονικά delay έχω βάλει 5 ( εδώ το ρυθμιζω) και το disablesensor false


Sent from my iPhone using Tapatalk

#58   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2019 - 09:29

Φτιάξε πρώτα το delay γιατί απ’ ό,τι βλέπω δεν το έχεις κάνει σωστά. Η τιμή του delay εκφράζεται σε 1000ά του δευτερολέπτου.

Για παράδειγμα εάν θέλεις η λάμπα να σβήσει μετά από 3’ και εφόσον ενδιάμεσα δεν έχει ανιχνευθεί εκ νέου κίνηση τότε η τιμή πρέπει να είναι 180000

Για 30 δευτ. πρέπει να είναι 30000

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 20/02/2019 - 09:29

Big things have small beginnings

#59   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 09:32

Στο Readme του plug-in λέει ότι είναι σε δευτερόλεπτα (30000 θα έπρεπε να βάλω στο άλλο tweak που είναι το σκέτο delay)

Το θέμα είναι ότι δεν έχω βάλει πουθενά στην αυτοματοποιηση το συγκεκριμένο plug-in για να δουλέψει


Sent from my iPhone using Tapatalk

#60   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2019 - 09:37

Eν πάσει περιπτώσει ίσως εγώ έχω διαφορετική version. Εφόσον ορίσεις τον χρόνο delay και βεβαιωθείς ότι είναι ο σωστός τότε Θα δημιουργήσεις τρεις ξεχωριστούς αυτοματισμούς.

1. Όταν μεταξύ 5-7 το πρωί ανιχνευθεί κίνηση στο χώρο σου τότε ο Delay Switch μπαίνει σε κατάσταση on

2. Όταν μεταξύ 5-7 το πρωί το delay switch μπαίνει σε κατάσταση On τότε να ανάβει λάμπα.

3. Όταν μεταξύ 5-7 το πρωί το delay switch μπαίνει σε κατάσταση OFF τότε να σβήνει η λάμπα.
Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες