Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/03/2018 - 15:51

Καλησπέρα. Ολα λειτουργουν τέλεια πλέον. Η διάταξη που πρότεινε vrachamis ήταν η πιο κατάλληλη.

Με την εφαρμοφή εντάξει όλα+Siri.

Το μόνο που δεν μπόρεσα και που ρώτησε πιο πάνω ο τάκης να μπορώ να πατάω ενα εικονίδιο και να ανάβει π.χ. για 20 λεπτά. Ενα delay-off που μάλλον δεν γίνεται αυτή την στιγμή (δεν έχω και προς το παρόν αλλή συσκευη homekit).



#167   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/05/2018 - 21:27

Καλησπέρα.

Μόλις πήρα και την συσκευη αντικατάστασης από το χαλασμένο Fibaro. Καμιά ιδέα πως να την χρησιμοποιήσω? Σε φώτα ή σε κάποια συσκευή?


Τελευταία επεξεργασία από: ppetros, 24/05/2018 - 21:28


#168   Stefoos

Stefoos

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/06/2018 - 15:11

Χαιρετώ την παρέα,

 

σκεφτόμουν εδώ και καιρό να μετατρέψω το θερμοσίφωνα μου απο "χαζό" σε "έξυπνο" και ψάχνοντας έπεσε στο συγκεκριμένο θρεντ/φορουμ. Αρχικά να πω πως έχω σχέση με τεχνολογία, προγραμματισμό κλπ αλλά άσχετος με ηλεκτρολογικά. 

 

Αρχικά είχα σκεφτεί για sonoff αλλα από οτι κατάλαβα με αυτό απλά μπορώ να το ανοίξω/κλείσω απο μακριά ενω με αυτά που προτείνεται εδω μπορώ να κάνω περισσότερα. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως δουλεύει το όλο σύστημα, οκ για το θερμοσίφωνο αν πχ θέλω να ανοιγοκλείνω τα φώτα θα πρέπει να αλλάξω διακόπτες? τι θα πρέπει να κάνω στον πίνακα?

 

Τέλος θα ήθελα κάποιος να μου πει για το κομμάτι του θερμοσίφωνα τι θα χρειαστώ (ασφάλειες κλπ) και επίσης αν γίνεται να εξηγήσει καποις την καλωδίωση.

 

Η εγκατάσταση θα γίνει απο ηλεκτρολόγο (μπορώ να βάλω ενα ντουι ή μια πρίζα μόνος μου αλλα για κάτι παραπάνω δεν ειμαι :P) απλά θέλω να μάθω πως δουλεύει καθώς και να μπορώ να πω αν πάει να κάνει καμία πατάτα ο ηλεκτρολόγος (δεν εχει ίδεα απο τέτοιες συσκευές).

 

Ο πίνακας που έχω φαινεται στη φωτογραφία, θεωρώ οτι δεν χρειάζεται να μπει κάτι εκτός πίνακα. Αργότερα θα επανέλθω με ερωτήσεις κλπ πιο συγκεκριμένες καθώς θα εχω λίγο χρονο να διαβάσω πιο προσεκτικα το ολο νήμα.

 

ΕΥχαριστώ!!

Συνημμένα αρχεία



#169   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/06/2018 - 21:43

Χαιρετώ την παρέα,
 
σκεφτόμουν εδώ και καιρό να μετατρέψω το θερμοσίφωνα μου απο "χαζό" σε "έξυπνο" και ψάχνοντας έπεσε στο συγκεκριμένο θρεντ/φορουμ. Αρχικά να πω πως έχω σχέση με τεχνολογία, προγραμματισμό κλπ αλλά άσχετος με ηλεκτρολογικά. 
 
Αρχικά είχα σκεφτεί για sonoff αλλα από οτι κατάλαβα με αυτό απλά μπορώ να το ανοίξω/κλείσω απο μακριά ενω με αυτά που προτείνεται εδω μπορώ να κάνω περισσότερα. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως δουλεύει το όλο σύστημα, οκ για το θερμοσίφωνο αν πχ θέλω να ανοιγοκλείνω τα φώτα θα πρέπει να αλλάξω διακόπτες? τι θα πρέπει να κάνω στον πίνακα?
 
Τέλος θα ήθελα κάποιος να μου πει για το κομμάτι του θερμοσίφωνα τι θα χρειαστώ (ασφάλειες κλπ) και επίσης αν γίνεται να εξηγήσει καποις την καλωδίωση.
 
Η εγκατάσταση θα γίνει απο ηλεκτρολόγο (μπορώ να βάλω ενα ντουι ή μια πρίζα μόνος μου αλλα για κάτι παραπάνω δεν ειμαι :P) απλά θέλω να μάθω πως δουλεύει καθώς και να μπορώ να πω αν πάει να κάνει καμία πατάτα ο ηλεκτρολόγος (δεν εχει ίδεα απο τέτοιες συσκευές).
 
Ο πίνακας που έχω φαινεται στη φωτογραφία, θεωρώ οτι δεν χρειάζεται να μπει κάτι εκτός πίνακα. Αργότερα θα επανέλθω με ερωτήσεις κλπ πιο συγκεκριμένες καθώς θα εχω λίγο χρονο να διαβάσω πιο προσεκτικα το ολο νήμα.
 
ΕΥχαριστώ!!


Αν κανείς ένα κόπο να διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες , θα σου λυθούν πολλές από τις απορίες που έχεις, τα παιδιά έχουν κάνει φοβερή ανάλυση στο θέμα του τίτλου.

#170   Stefoos

Stefoos

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/06/2018 - 07:15

Καλημέρα,

Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και διαβάζω σποραδικά και στα γρήγορα. Αν κατάλαβα καλά το fibaro είναι μια μικρή σε μέγεθος συσκευή που συνδέεται μεταξύ καλωδίων που καταλήγουν στην πρίζα και την πρίζα και έτσι σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις την κάθε πριζα/διακόπτη. Όσες πριζες/διακόπτες θες να ελέγχεις τόσα fibaro χρειάζεσαι σωστά; και τέλος η διαφορά 1/2 switch είναι ότι είναι για μόνο ή διπλό διακόπτη? (διακόπτες για φώτα με διπλό διακόπτη που ελέγχουν διαφορετικά φώτα)

#171   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 08/06/2018 - 10:07

Καλημέρα παίδες.Παρακάτω παραθέτω 2 link για τον αυτοματισμό που έκανα.Προς το παρών δεν έχω βάλει το sonoff.Εχω και τον παλίο τρόπο με τον ασφαλειοδιακόπτη όπως περιγράφω,αλλά και τον νέο τρόπο με το μπουτόν.Φυσικό οταν ανοιγο με τον παλιό τρόπο δεν μετράει χρόνο το χρονικό αλλά πρέπει εμείς να ξανακλείσουμε τον θερμοσίφωνα.Ο δευτερος τρόπος είναι αυτός που θα χρισημοποιείται κυρίως.Οπότε έχουμε 1 ασφάλεια 20 αμπερ(6 θα ήταν μια χαρά αλλα δεν είχα άλλη) απλά για να απενεργοποιεί τελείως το κύκλωμα του αυτοματισμού, 1 μπουτόν, 1 ρελε αυτοματισμού 20 αμπερ και 1 delay off χρονικό.

Είχα πάρει κατευθείαν απο εργοστάσιο Κίνας 15 delay off, και μου έχουν περισέψει 2 οπότε οποιος θέλει μπορεί να μου στείλει pm για να του δώσω.

 



#172   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/06/2018 - 12:52

Καλημέρα,

Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και διαβάζω σποραδικά και στα γρήγορα. Αν κατάλαβα καλά το fibaro είναι μια μικρή σε μέγεθος συσκευή που συνδέεται μεταξύ καλωδίων που καταλήγουν στην πρίζα και την πρίζα και έτσι σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις την κάθε πριζα/διακόπτη. Όσες πριζες/διακόπτες θες να ελέγχεις τόσα fibaro χρειάζεσαι σωστά; και τέλος η διαφορά 1/2 switch είναι ότι είναι για μόνο ή διπλό διακόπτη? (διακόπτες για φώτα με διπλό διακόπτη που ελέγχουν διαφορετικά φώτα)

Ακριβώς. Το fibaro είναι μια συσκευή η οποία συνδέεται "κάπου", και ελέγχει αν θα περνάει από μέσα της το ρεύμα ή όχι. Έχει λοιπόν μια είσοδο για το ρεύμα, και μια έξοδο η οποία είναι ελεγχόμενη. Μέσω του homekit (αλλά φυσικά και της σχετικής Fibaro εφαρμογής) μπορείς να ελέγχεις αν θα περνάει το ρεύμα στην έξοδο του fibaro. Προκειμένου να είσαι σε θέση να ελέγχεις την έξοδο του Fibaro, χρειάζεται κάποια σύνδεση. Το Fibaro λοιπόν υποστηρίζει σύνδεση Wifi, πράγμα που το κάνει να μπορεί να λειτουργεί αυτόνομα χωρίς την ανάγκη για κάποιο Homekit bridge. 

 

Είναι λοιπόν κάτι σαν Homekit certified, αυτόνομος τηλεχειριζόμενος διακόπτης. (με επιφύλαξη όλα τα παραπάνω, δεν έχω αγοράσει και χρησιμοποιήσει κάποιο fibaro. όποιος πιστεύει ότι γράφω κάτι λάθος παρακαλώ να με διορθώσει.)  

 

Είπες ότι κατέχεις προγραμματισμό, θα σου πρότεινα να δεις πως γίνεται να αλλάξεις το firmware σε ένα Sonoff και να το κάνεις homekit compatible. Θα βρεις σχετικό repo στο github. Είναι πολύ φθηνότερη λύση.

 

Τα παιδιά εδώ στο forum προτιμούν το fibaro επειδή είναι αρκετά μικρό σε διαστάσεις και φαίνεται να χωράει μέσα σε ηλεκτρολογικά κουτιά. Μπορείς λοιπόν να το κρύψεις μέσα σε ένα πίνακα ή μέσα σε κάποιο κουτί πρίζας ή διακόπτη φώτων. 

 

Σε ότι αφορά το ηλεκτρολογικό μέρος, (που όπως ανέφερες δεν το πολύ κατέχεις) να έχεις υπόψη σου ότι κάθε ηλεκτρική συσκευή αποτελεί ένα φορτίο. Και το κάθε φορτίο χαρακτηρίζεται από το μέγεθος του. Επομένως, άλλο το φορτίο μιας λάμπας led (πολύ μικρό) και άλλο το φορτίο ενός θερμοσίφωνα (αρκετά μεγάλο). Αν βάλεις ένα fibaro να ελέγξει έναν θερμοσίφωνα (δηλαδή να ελέγξει μεγαλύτερο φορτίο από αυτό που προβλέπουν οι προδιαγραφές του) τότε θα κάψεις το fibaro. 

 

Υπάρχει όμως λύση, για αυτό βρες το χρόνο να διαβάσεις τις πρώτες σελίδες του thread. Υπάρχει σχετικό διάγραμμα σύνδεσης που θα το καταλάβει ο ηλεκτρολόγος σου.  Μην κάνεις κάποια ηλεκτρολογική εργασία μόνος σου. 

 

Φιλικά,  



#173   Stefoos

Stefoos

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/06/2018 - 22:07

Μια τελευταία ερώτηση και μετά θα χρειαστώ κάποιον να μου πει τι να πάρω.

 

Το sonoff με το fibaro τη διαφορα έχουν? Το πρωτα απλα το ελέγχεις από μία εφαρμογή ενώ το δεύτερο μπορείς και με alexa/siri/google assistant Κλπ? τι παραπάνω κανει το fibaro?



#174   Stefoos

Stefoos

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2018 - 10:01

Μετά απο καιρό, λόγω καθυστερήσεων έχω φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο όπως φαίνεται στην φωτογραφία.

 

Έχω μία ερώτηση όμως σχετικά με το θερμοσίφωνο-sonoff-timer. Τα έχω συνδέσει όλα και δουλεύουν άλλα όχι όπως θα έπρεπε/ήθελα. Αυτή τη στιγμή -εκτός του οτι δεν ξερω πως να ρυθμίσω το χρονοδιακόπτη ραγας (ψηφιακός) να μπαίνει σε αντιστροφη μέτρηση κάθε φορά που ανάβει- άκόμη και όταν κλείνει ο χρονοδιακόπτης το sonoff παραμένει ανοιχτό. Αυτο όπως το βλέπω τώρα δεν μπορεί να γίνει κάπως ώστε οταν κλείνει το ένα να κλείνει αυτόματα και το άλλο. Η σύνδεση είναι sonoff->timer->ρελε ισχύος-> θερμοσίφωνο. 

 

Για την ώρα το έχω ρυθμίσει μεσω home assistant να κλείνει το sonoff -και κατα συνέπεια το θερμοσίφωνο- μετά απο 20 λεπτά.

 

 

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: Stefoos, 03/09/2018 - 10:04


#175   kostast

kostast

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2018 - 15:23

Παιδια διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον ολα τα ποστ και θα ήθελα να κάνω μία δύο ερωτήσεις. Παρακαλω ρωτάω σαν τελειως ασχετος απο ηλεκτρολογικά, απλά ρωτάω σαν χρήστης :)

 

μπορείτε να πείτε με το αρχικό σχέδιο που ποστάρετε και λέτε ότι είναι ενδεδειγμένο (ασχετα με αν εχει πανω fibaro, sonoff, μπριζα η οτι αλλο για HOmekti switch) ποια είναι η τελική λειτουργία του σχεδίου? Να εξηγήσω αν καταλαβαίνω καλα

 

  1. ανοίγει/κλείνει manually μονιμα με γενικό διακόπτη
  2. ανοίγει/κλείνει ασύρματα με τον wifi διακόπτη
  3. ανοίγει με το χρονικό ρελε manually και κλείνει μονο του μετά απο κάποια ώρα. 

εδω καταλαβαίνω δύο προβληματάκια, ότι αν ανοίξουμε το 2 πρεπει να το κλείσουμε με σεναριο απο το home app δεν κλεινει μόνο του και ότι αν ανοίξει μέσω του 1 ή 3 το home app δεν μας δίνει την πληροφορία αν είναι ανοιχτο το θερμοσίφωνο,

 

Σωστα?

 

Τέλος για εμας που είμαστε τόσο μα τόσο άσχετοι, υπάρχει κανείς που θέλει να μου δώσει το τηλέφωνο του ηλεκτρολόγου που του έκανε την εγκατάσταση ώστε να του πώ, φίλε έλα κάνε το ίδιο :) και πόσο θέλεις? Μένω β.προάστια Αθήνας.

 

 



#176   jimbo77

jimbo77

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 3
  • GameCenter:jimbo77

Δημοσίευση 05/12/2018 - 14:17

Καλησπέρα, υπάρχει μήπως κανένα tutorial που ακολούθησες, ή που έστω να χρησιμοποιηθεί σα μπούσουλας;

 

Χρειάζεται κάποια επέμβαση στο μποιλερ;

 

Ευχαριστώ!

 

Μπορεί και να δημιουργήσει πρόβλημα μπορεί και όχι. Το γεγονός ότι το fibaro αντιλαμβάνεται ρεύμα από άλλη πηγή στην επαφή εξόδου και το δηλώνει με την ένδειξη "error" δεν είναι θετικό. Καλό θα ήταν να γίνει μια ερώτηση στο support τους για περεταίρω διευκρινήσεις. 

 

Το ΣΚ κατάφερα να ενσωματώσω αισθητήρα θερμοκρασίας στο boiler του ηλιακού. Αυτό που κερδίζεις είναι να βλέπεις πόσο ζεστό είναι το νερό και να υπολογίζεις για πόσα άτομα υπάρχει ζεστό νερό χωρίς να πηγαίνεις στο μπάνιο και να ανοίγεις τη βρύση. Αν το συνδιάσεις και με apple TV, μπορείς να έχεις ένδειξη απομακρυσμένα με ότι αυτό συνεπάγεται στη περίπτωση του καθενός.  

 

Επίσης άλλη μια πρακτική εφαρμογή η οποία προσφέρει και οικονομία είναι η ακόλουθη:

Σε γενικές γραμμές οι αντιστάσεις στους θερμοσίφωνες έχουν μια ρύθμιση, πχ 60 βαθμούς C. Ωστόσο για να κάνουμε μπανιο χρειαζόμαστε περίπου 40-45C. Επομένως, αν κάποιος έχει μεγάλο boiler (πχ 150-200lt) και χρειάζεται νερό μονάχα για 1-2 άτομα, θα κάψει πολύ περισσότερο ρεύμα για να φέρει τα 150-200lt στους 60 βαθμούς όπου ο θερμοστάτης της αντίστασης θα διακόψει την παροχή. Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να ρυθμίσει μέσω homekit έναν αυματισμό ο οποίος να κόβει το "fibaro" (ή όποιο άλλο gadget έχουμε διαλέξει) στους πχ 45C βαθμούς κάνοντας οικονομία στην τσέπη μας. 

 

Για τη σύνδεση του αισθτήρα χρειάστηκα τα εξής:

Τον αισθητήρα: https://www.ebay.com...4YAAOSwZ5JZif84

Τo ειδικό Module: https://www.ebay.com...jkAAOSwjZJZ9ua8

 

Ένα Wemos D1 mini: https://www.ebay.com...KwAAOSwhiZaWbUy

 

Τροφοδοτικό 5V για το Wemos, Ηλεκτρολογικό κουτί, και καλώδιο UTP για να συνδέσω τον αισθητήρα με το wemos.

Επίσης, ένα Rapsberry με το Homebridge εγκατεστημένο προκειμένου οι μετρήσεις του αισθητήρα να περάσουν στο Homekit.

 

Η λογική είναι η εξής:

To wemοs τρέχει ένα πρόγραμμα που διαβάζει τις μετρήσεις ανά πχ λίγα δευτερόλεπτα και κρατάει την πιο πρόσφατη σε μια μεταβλητή. Ταυτόχρονα συνδέεται στο Wifi του σπιτιού και παίρνει IP.

Το Homebridge αναλαμβάνει να "ρωτάει" την IP του wemos για την τρέχουσα θερμοκρασία και εν συνεχεία ενημερώνει το Homekit. Το πρόγραμμα που τρέχει στο wemos ειναι σχεδιασμένο ώστε να απαντάει κατάλληλα στα ερωτήματα του Homebridge (json responses) και έτσι τα δύο τους "μιλάνε" μεταξύ τους.   

  

Ο αισθητήρας σφηνώθηκε ανάμεσα στο καζάνι του ηλιακού και στην μόνωση. Η μέτρηση δεν είναι ακριβής, αλλά δίνει μια αρκετά καλή ένδειξη η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτοματισμούς. 

 



#177   jimbo77

jimbo77

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 3
  • GameCenter:jimbo77

Δημοσίευση 05/12/2018 - 14:22

Αποφάσισα και εγώ να κάνω τον αυτοματισμό στο θερμοσίφωνα.

 

Η λύση με το Elgato που προτίμησα από ότι έχω καταλάβει δε δίνει power metering μετρήσεις καθώς από εκεί περνάει μόνο το ρεύμα ελέγχου, σωστά;



#178   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 05/12/2018 - 15:12

Αποφάσισα και εγώ να κάνω τον αυτοματισμό στο θερμοσίφωνα.

 

Η λύση με το Elgato που προτίμησα από ότι έχω καταλάβει δε δίνει power metering μετρήσεις καθώς από εκεί περνάει μόνο το ρεύμα ελέγχου, σωστά;

Για το Elgato Eve Energy Μιλάς?



#179   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2018 - 15:15

Αποφάσισα και εγώ να κάνω τον αυτοματισμό στο θερμοσίφωνα.

 

Η λύση με το Elgato που προτίμησα από ότι έχω καταλάβει δε δίνει power metering μετρήσεις καθώς από εκεί περνάει μόνο το ρεύμα ελέγχου, σωστά;

νομίζω έχεις δικιο



#180   jimbo77

jimbo77

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 3
  • GameCenter:jimbo77

Δημοσίευση 05/12/2018 - 23:10

Για το Elgato Eve Energy Μιλάς?

Ναι ναι το αγόρασα στην τελευταία BF και το περιμένω






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες