Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2022 - 13:13

Της το ειπα. Αλλά δεν. Θα ξανακάνω δοκιμές σήμερα όταν πάω σπίτι.
Πάντως ακόμα κ αυτό να μην φτιάξει, μιλάμε για φοβερη υλοποίηση!


Επίσης θα σου πω ένα κόλπο:
Εφόσον θέλεις πάντα να ανάβεις με την φωνητική εντολή τον Θερμοσίφωνα για συγκεκριμένο χρόνο, κάνε το εξής για να μην σε ρωτάει κάθε φορά.


1. Άνοιξε το Boiler On στο σενάριο πάνω πάνω και καταχώρησε χειροκίνητα τον χρόνο σε λεπτά εκεί που γράφω και οδηγίες.


2. Φτιάξε ένα καινούργιο shortcut που να περιέχει μόνο τις 2 εικονιζόμενες εντολές. Δώστου ότι όνομα σε βολεύει για να δίνεις φωνητική εντολή πχ «Splish splash I was taking a bath» χαχααα

6d3c35c6d29e0a1be014aab4ac045bb5.jpg


Όποτε λοιπόν θέλεις να ανάβεις θερμοσίφωνα χωρίς καταχώρηση διάρκειας, τρέξε το καινούργιο σου Shortcut με φωνητική εντολή είτε από την συσκευή είτε από το HomePod.

Πρέπει να έχεις ενεργή την επιλογή Personal Requests στις ρυθμίσεις του HomePod για να σου τρέχει όχι μόνο αυτό αλλά όλα τα Shortcuts που έχεις
Big things have small beginnings

#257   orestis78

orestis78

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2022 - 13:57

Επίσης θα σου πω ένα κόλπο:
Εφόσον θέλεις πάντα να ανάβεις με την φωνητική εντολή τον Θερμοσίφωνα για συγκεκριμένο χρόνο, κάνε το εξής για να μην σε ρωτάει κάθε φορά.


1. Άνοιξε το Boiler On στο σενάριο πάνω πάνω και καταχώρησε χειροκίνητα τον χρόνο σε λεπτά εκεί που γράφω και οδηγίες.


2. Φτιάξε ένα καινούργιο shortcut που να περιέχει μόνο τις 2 εικονιζόμενες εντολές. Δώστου ότι όνομα σε βολεύει για να δίνεις φωνητική εντολή πχ «Splish splash I was taking a bath» χαχααα

6d3c35c6d29e0a1be014aab4ac045bb5.jpg


Όποτε λοιπόν θέλεις να ανάβεις θερμοσίφωνα χωρίς καταχώρηση διάρκειας, τρέξε το καινούργιο σου Shortcut με φωνητική εντολή είτε από την συσκευή είτε από το HomePod.

Πρέπει να έχεις ενεργή την επιλογή Personal Requests στις ρυθμίσεις του HomePod για να σου τρέχει όχι μόνο αυτό αλλά όλα τα Shortcuts που έχεις

Αρχικά είδα ότι η επιλογή Personal Requests ήταν στο off. Οπότε θα το δοκιμάσω. Αλλά θα φτιάξω και δεύτερο shortcut με άλλο όνομα με στανταρ ώρα. Θα επανέλθω το βράδυ με λεπτομέρεις γιατί πρέπει να πάω σπίτι να κάνω δοκιμές!



#258   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2022 - 14:27

Αρχικά είδα ότι η επιλογή Personal Requests ήταν στο off. Οπότε θα το δοκιμάσω. Αλλά θα φτιάξω και δεύτερο shortcut με άλλο όνομα με στανταρ ώρα. Θα επανέλθω το βράδυ με λεπτομέρεις γιατί πρέπει να πάω σπίτι να κάνω δοκιμές!


Τελικά ; Όλα οκ;
Big things have small beginnings

#259   manosgiannis

manosgiannis

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2022 - 15:45

Καλησπέρα σε όλους…Μήπως κάποιος γνωρίζει τι ακριβώς πρέπει να αγοράσω ώστε να έχω τον έλεγχο του θερμοσίφωνα και φυσικά να συνδέεται και στο homekit? Έχω βρει μερικούς ενδιάμεσους διακόπτες πχ sonoff αλλά δεν βλέπω να είναι συμβατοί με το homekit!
Κυρίως αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι πχ το πρωί να τον βάζω να ανάβει για 20 λεπτά και να κλείνει , η μισή ώρα πριν γυρίσω να τον ανοίγω.
Θα ήθελα ότι ποιο ποιοτικό και ασφαλές.
Ευχαριστώ πολύ!!!

#260   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2022 - 21:22

Εγώ εβαλα ένα ρελε ισχύος και ένα διακόπτη σαν αυτό που ανάβουνε τα φώτα μέσω HomeKit το λεγόμενο σπιρτόκουτο και ένα μικρό διακόπτη ( απλά για να υπάρχει και φυσικός διακόπτης ) και μετά κατέβασα τις συντομεύσεις του vrachami και παίζει μπάλα

#261   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/12/2022 - 21:30

Εγώ εβαλα ένα ρελε ισχύος και ένα διακόπτη σαν αυτό που ανάβουνε τα φώτα μέσω HomeKit το λεγόμενο σπιρτόκουτο και ένα μικρό διακόπτη ( απλά για να υπάρχει και φυσικός διακόπτης ) και μετά κατέβασα τις συντομεύσεις του vrachami και παίζει μπάλα


Σου είναι εύκολο να βάλεις ένα λινκ από το καθένα ή έστω να μας πεις μάρκα και χαρακτηριστικά.

Και εγώ δεν το κατέχω το άθλημα αλλά θέλω πολύ να το κάνω!

Ευχαριστώ πολύ

#262   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2022 - 22:59

Σου είναι εύκολο να βάλεις ένα λινκ από το καθένα ή έστω να μας πεις μάρκα και χαρακτηριστικά.

Και εγώ δεν το κατέχω το άθλημα αλλά θέλω πολύ να το κάνω!

Ευχαριστώ πολύ



https://www.amazon.c...t/dp/B09ZKDW27W
Αυτόν τον διακόπτη πήρα και μετά ηλεκτρολογικά απο τύπου Καυκά schneider/legrand / Hager / Siemens ότι θες ( βασικά ότι ασφάλειες έχεις στον πίνακα σου για να ταιριάζει )25Α και έναν διακόπτη ίσα που 2Α αν θες να έχεις και φυσικό διακόπτη.εγώ ήθελα να τον έχω.αυτά θες μόνο.

#263   manosgiannis

manosgiannis

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2022 - 23:19

https://www.amazon.c...t/dp/B09ZKDW27W
Αυτόν τον διακόπτη πήρα και μετά ηλεκτρολογικά απο τύπου Καυκά schneider/legrand / Hager / Siemens ότι θες ( βασικά ότι ασφάλειες έχεις στον πίνακα σου για να ταιριάζει )25Α και έναν διακόπτη ίσα που 2Α αν θες να έχεις και φυσικό διακόπτη.εγώ ήθελα να τον έχω.αυτά θες μόνο.


Για ενδιάμεσο διακόπτη είδα ότι αυτός είναι συμβατός με apple HomeKit και υπάρχει και στην Ελλάδα!
Αν το έχεις δοκιμάσει κανείς ας μας πει την γνώμη του.

https://www.skroutz....oma-MSS710.html

Όποτε θα χρειαστούμε και ένα φυσικό διακόπτη απλό όχι με Wi-Fi να φανταστώ;Και έναν ρελε 20A

Στην ουσία δηλαδή αυτό που θελουμε να κάνουμε είναι να οπλίζουμε τον ρελε να δίνει ρεύμα στο θερμοσίφωνα αν κατάλαβα καλά και τον διακόπτη αν θελουμε να το κάνουμε χειροκίνητα.

#264   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2022 - 00:00

Για ενδιάμεσο διακόπτη είδα ότι αυτός είναι συμβατός με apple HomeKit και υπάρχει και στην Ελλάδα!
Αν το έχεις δοκιμάσει κανείς ας μας πει την γνώμη του.

https://www.skroutz....oma-MSS710.html

Όποτε θα χρειαστούμε και ένα φυσικό διακόπτη απλό όχι με Wi-Fi να φανταστώ;Και έναν ρελε 20A

Στην ουσία δηλαδή αυτό που θελουμε να κάνουμε είναι να οπλίζουμε τον ρελε να δίνει ρεύμα στο θερμοσίφωνα αν κατάλαβα καλά και τον διακόπτη αν θελουμε να το κάνουμε χειροκίνητα.

Σωστά

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 06/12/2022 - 00:04


#265   gk8719

gk8719

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/12/2022 - 11:18

Με sonoff κ ενα Ρελε ισχύος και ακροχιτωνια κ ενα πρεσσακι τον έχω φτιαξει τον αυτοματισμό
Οδηγιες σε βιντεο στο ιντερνετ θα βρειτε πολλες
Ουσιαστικά το sonoff ενεργοποιεί το Ρελε και ετσι το γενικό ρεύμα του θερμοσίφωνα περνάει απο το Ρελε κ οχι απο το sonoff

SOS:οχι το γενικό ρεύμα του boiler που εχει ισχύ 4KW,μεςα απο το sonoff


Sent from my iPhone using Tapatalk

#266   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/12/2022 - 19:24

Με sonoff κ ενα Ρελε ισχύος και ακροχιτωνια κ ενα πρεσσακι τον έχω φτιαξει τον αυτοματισμό
Οδηγιες σε βιντεο στο ιντερνετ θα βρειτε πολλες
Ουσιαστικά το sonoff ενεργοποιεί το Ρελε και ετσι το γενικό ρεύμα του θερμοσίφωνα περνάει απο το Ρελε κ οχι απο το sonoff

SOS:οχι το γενικό ρεύμα του boiler που εχει ισχύ 4KW,μεςα απο το sonoff


Sent from my iPhone using Tapatalk


Καλωδιακά όλοι πάνω κάτω τον ίδιο φτιάξαμε απλά με την συντόμευση από vrachamis πας ένα βήμα παραπάνω.

#267   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/01/2023 - 10:01

Καλημέρα στην παρέα, θέλω να συνδέσω τον θερμοσίφωνα με το HomePod mini, κινητό κλπ κλπ , τι γνώμη έχετε γιαυτο; Ή υπάρχει καλύτερη λύση ; Ευχαριστώ!
https://vtimer.eu/smart-wifi-v3/

#268   vasillios

vasillios

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα

Δημοσίευση 10/01/2023 - 19:27

Καλημέρα στην παρέα, θέλω να συνδέσω τον θερμοσίφωνα με το HomePod mini, κινητό κλπ κλπ , τι γνώμη έχετε γιαυτο; Ή υπάρχει καλύτερη λύση ; Ευχαριστώ!
https://vtimer.eu/smart-wifi-v3/

υποστηριζεται απο ios?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#269   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/01/2023 - 19:55

υποστηριζεται απο ios?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Νομίζω πως ναι, υπάρχει πάντως εφαρμογή στο appstore



#270   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/01/2023 - 00:12

Νομίζω πως ναι, υπάρχει πάντως εφαρμογή στο appstore


Αυτή την στιγμή για να το ελέγχεις από HomePod θα πρέπει να έχει και συμβατότητα με HomeKit ,δεν σου φτάνει να έχει απλά εφαρμογή.Αργότερα με το matter δεν ξέρω να σου πω




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες