Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2023 - 16:13

«…αν έχει ήλιο» όπως είπες. Όλες τις βροχερές ή συννεφιασμένες μέρες ούτε λόγος για ζεστό νερό. Άρα και ο ηλιακός ανάβει όπως ένας ηλεκτρικός σε αυτές τις περιπτώσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Ναι αυτό γίνεται οταν τον λειτουργείς με ρεύμα μπορείς να το αναβοσβήνεις με έξυπνο διακόπτη. Φαντάζομαι ίδια λογική θα είναι ( δεν έχω ηλιακό )

#302   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/01/2023 - 23:05

Οι καινούργιο ηλιακοί είναι τριπλής ενέργειας (ήλιος, ρεύμα, λέβητας). Στον ηλιακό έχω βάλει το μαραφετι και ανάβει κάθε πρωί 06:30 με 07:00 τώρα το χειμώνα με αυτοματισμό ώστε να έχω ζεστό νερό.

#303   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2023 - 16:31

Μόλις υλοποίησα το concept του θερμοσίφωνα (που το έχω φτιάξει εδώ και 5-6 χρόνια) με την ίδια φιλοσοφία αλλά για το καλοριφέρ.

Αντί να πάρω ένα HomeKit θερμοστάτη (200€+) το έφτιαξα με 15€ και είναι πλήρως HomeKit compatible, με αυτοματισμούς, προγραμματισμό, ζώνες θερμοκρασιών κτλ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Απαιτούνται ακριβώς τα ίδια υλικά και επιπλέον τουλάχιστον ένα HomeKit Αισθητήρα θερμοκρασίας. (Πχ HomePod)
Big things have small beginnings

#304   panoscupra

panoscupra

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2023 - 20:50

Μόλις υλοποίησα το concept του θερμοσίφωνα (που το έχω φτιάξει εδώ και 5-6 χρόνια) με την ίδια φιλοσοφία αλλά για το καλοριφέρ.

Αντί να πάρω ένα HomeKit θερμοστάτη (200€+) το έφτιαξα με 15€ και είναι πλήρως HomeKit compatible, με αυτοματισμούς, προγραμματισμό, ζώνες θερμοκρασιών κτλ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Απαιτούνται ακριβώς τα ίδια υλικά και επιπλέον τουλάχιστον ένα HomeKit Αισθητήρα θερμοκρασίας. (Πχ HomePod)

Καλησπέρα 

Μήπως θα μπορούσες να δώσεις παραπάνω λεπτομέρειες για το πως έκανες την υλοποίηση αυτή για τον θερμοστάτη του καλοριφέρ ?

Και τι υλικά χρησιμοποίησες ?



#305   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.910 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 05/02/2023 - 09:19

Μόλις υλοποίησα το concept του θερμοσίφωνα (που το έχω φτιάξει εδώ και 5-6 χρόνια) με την ίδια φιλοσοφία αλλά για το καλοριφέρ.

Αντί να πάρω ένα HomeKit θερμοστάτη (200€+) το έφτιαξα με 15€ και είναι πλήρως HomeKit compatible, με αυτοματισμούς, προγραμματισμό, ζώνες θερμοκρασιών κτλ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Απαιτούνται ακριβώς τα ίδια υλικά και επιπλέον τουλάχιστον ένα HomeKit Αισθητήρα θερμοκρασίας. (Πχ HomePod)


Ώπα! Ενδιαφέρον για εμάς που νοικιάζουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#306   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2023 - 11:52

Καλησπέρα
Μήπως θα μπορούσες να δώσεις παραπάνω λεπτομέρειες για το πως έκανες την υλοποίηση αυτή για τον θερμοστάτη του καλοριφέρ ?
Και τι υλικά χρησιμοποίησες ?


Ώπα! Ενδιαφέρον για εμάς που νοικιάζουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro



Είναι ακριβώς τα ίδια εξαρτήματα και η ίδια διαδικασία όπως περιγράφονται λεπτομερώς στο αρχικό post.

Αντί το ρελέ ισχύος να μεσολαβεί/διακόπτει την φάση του θερμοσίφωνα, διακόπτει την φάση του καλοριφέρ.

Μάλιστα δεν αφαίρεσα τον αναλογικό θερμοστάτη του σπιτιού για να εξακολουθεί να λειτουργεί και χειροκίνητα όπως πριν, αν για κάποιο λόγο χαθεί η συνδεσιμότητα ή χαλάσει κάποιο αξεσουάρ.
Big things have small beginnings

#307   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/03/2023 - 19:57

Καλησπέρα στην παρέα, ήρθε ο ηλεκτρολόγος κ και σύνδεσε το Fibaro το μόνο πρόβλημα που έχω αυτή τη στιγμή είναι πως δεν το βρίσκει η εφαρμογή ενώ χειροκίνητα δουλεύει κανονικά μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ!



#308   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/03/2023 - 22:58

Καλησπέρα στην παρέα, ήρθε ο ηλεκτρολόγος κ και σύνδεσε το Fibaro το μόνο πρόβλημα που έχω αυτή τη στιγμή είναι πως δεν το βρίσκει η εφαρμογή ενώ χειροκίνητα δουλεύει κανονικά μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ!

 

το πέρασες στο homekit ?και εννοείς οτι τοπικα στο ίδιο wifi δουλέυει , αλλα δεν δουλέυει απομακρυσμένα ?



#309   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/03/2023 - 06:29

το πέρασες στο homekit ?και εννοείς οτι τοπικα στο ίδιο wifi δουλέυει , αλλα δεν δουλέυει απομακρυσμένα ?

Δεν μπορώ να το περάσω πουθενά , όταν πατάω με ένα κατσαβίδι το κουμπί δουλεύει,οταν ανοίγω την εφαρμογή για να το περάσω δεν το βρίσκει,το ίδιο κ με το homekit,καμια ιδέα?



#310   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/03/2023 - 07:01

....και όταν πάω να κάνω ρεσετ ανάβει ένα μπλε λαμπάκι (όχι κίτρινο που λέει) κ μετά ανάβει πράσινο , μπλέξιμο δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω?



#311   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/03/2023 - 17:34

κάποιος ?  καμιοα ιδέα?



#312   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2023 - 17:52

Δε το χω κ δε ξερω ακριβως τη πρεπει να κανεις αλλα με γνωσση αλλων που χω εγκαταστησει σε φιλους η διαδικασια ειναι.
Κατεβαζεις τη σωστη αναλογη εφαρμογη. Εισαι στο wifi σπιτιου. Κανεις λογαροασμο στηβ εφαρμογη και επειτα προσθετεις συσκευη. Η ασφαλεια θα πρεπει να ναι με φως που αναβοσβηνει γρηγορα. Καθεσαι κοντα στην ασφαλεια και κανεις ζευγοποιηση ασφαλεια εφαρμογη ιντερνετ. Επειτα εισαι οκ. Εκτος αν πρεπε να μπεις να βρεις wifi ασφαλειας. Παιζει κ αυτο να πρεπει να αυνδεθεις σε wifi της ασφαλειας που περασες.

#313   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/03/2023 - 20:32

Δε το χω κ δε ξερω ακριβως τη πρεπει να κανεις αλλα με γνωσση αλλων που χω εγκαταστησει σε φιλους η διαδικασια ειναι.
Κατεβαζεις τη σωστη αναλογη εφαρμογη. Εισαι στο wifi σπιτιου. Κανεις λογαροασμο στηβ εφαρμογη και επειτα προσθετεις συσκευη. Η ασφαλεια θα πρεπει να ναι με φως που αναβοσβηνει γρηγορα. Καθεσαι κοντα στην ασφαλεια και κανεις ζευγοποιηση ασφαλεια εφαρμογη ιντερνετ. Επειτα εισαι οκ. Εκτος αν πρεπε να μπεις να βρεις wifi ασφαλειας. Παιζει κ αυτο να πρεπει να αυνδεθεις σε wifi της ασφαλειας που περασες.

έχω πατήσει τα πάντα,εχω ανεβοκατεβάσει τα πάντα,αλλα τίποτα,δεν το βρίσκει η εφαρμογή! τζίφος !



#314   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/03/2023 - 20:47

έχω πατήσει τα πάντα,εχω ανεβοκατεβάσει τα πάντα,αλλα τίποτα,δεν το βρίσκει η εφαρμογή! τζίφος !


Στα HomeKit συνήθως :
Οταν αναβοσβήνει το led ανοίγεις την εφαρμογή HomeKit και πατάς προσθήκη και μετά είτε το περνάς με κωδικό διαμόρφωσης scan , Είτε με κωδικό . Ότι εχει.

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 04/03/2023 - 20:48


#315   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/03/2023 - 21:43

Στα HomeKit συνήθως :
Οταν αναβοσβήνει το led ανοίγεις την εφαρμογή HomeKit και πατάς προσθήκη και μετά είτε το περνάς με κωδικό διαμόρφωσης scan , Είτε με κωδικό . Ότι εχει.

Δυστυχώς δεν ανταποκρίνεται , ούτε στο homekit ούτε στην δίκη του εφαρμογή μπαίνει 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες