Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/02/2018 - 22:12

Δεν υπάρχει εβδομαδιαίος προγραμματισμός? Δηλ. Δευτέρα, τετάρτη & παρασκευή να ανοίγει 3 η ωρα για 20 λεπτά.

Ο Nest το έχει αυτό.



#122   jimmyhmhm

jimmyhmhm

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/02/2018 - 22:15

Καποιος, χωρις τη βοηθεια ηλεκτρολογου, εχει καταφερει να το στησει; Η καλυτερα να βαλει χερι επαγγελματιας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#123   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 23/02/2018 - 22:26

Και για τα Σαββατοκύριακα έχω άλλον αυτοματισμό.

Τέλειος. Για τον πίνακα όταν μπορέσεις ανέβασε μια φώτο. Κυρίως θέλω να δω,

1) Κράτησες την αρχική κανονική ασφάλειας (25Α) και την εχεις πάντα στο ΟΝ? και το λαμπάκι ανάβει όταν ενεργοποιήται ο fibaro?

2) Εβαλες και χειροκίνητη ασφάλεια και πού? Οταν την ανάβεις ανάβει και το παραπάνω λαμπάκι ή εχεις μπει ξεχωριστό?

Προσπαθώ να δω από όλους τους τρόπους σύνδεσης ποιος ειναι ο ποιο σωστός και ολοκληρωμένος.... 



#124   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 23/02/2018 - 22:39

Το έχω εγκαταστήσει με σονοφ σε φίλο αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει ο εβδομαδιαίος προγραματισμός(στην ουσια μιλάμε για timer).θα πρεπει να έχεις ρυθμιζμένο τον χρόνο σε συγκεκριμένη ώρα και μέρα.Και άμα για καποιο λόγο εσυ δεν είσαι σπίτι ας πουμε λόγο παραπάνω δουλειάς τι γείνεται?Ο θερμοσύφωνας φυσικά θα ανάψει γιατί έτσι έχει ρυθμιστεί.Μάγκες πάντα να έχετε και φυσικό delay off γιατί αν κολήσει το app για οποιονδήποτε λόγο τότε ο θερμοσύφωνας θα είναι πάντα ανοιχτός μεχρι να πάτε σπίτι.Όταν το κάνω και για το σπίτι μου θα ανεβάσω φωτό.Επίσης πάντα να γείνονται απο Ηλεκτρολόγο γιατί το ρεύμα είναι αόρατος εκτελεστής.



#125   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/02/2018 - 23:13

Πολύ καλό αλλά το μόνο μειονέκτημα είναι ότι κάθε φορά πρέπει να να ρυθμίζεις το χρόνο και την μέρα καθώς και την ώρα(αν βάζανε ενα delay off και οχι απλό timer στο app θα ήταν άπαιχτο,το ίδιo έχει και το sonoff).Περιμένω υλικά για να φτιάξω το καλήτερο από όλα φυσικά και με την προσθήκη φυσικού delay off για καλήτερες σιγουριές και προστασίες.

Οδυσσέα, το παραπάνω είναι ένα Delay Off.
Δες το λίγο. Όποτε και να ανάψεις τον θερμοσίφωνα, είτε χειροκίνητα είτε προγραμματισμένα, θα σβήσει μετά από 20’.
Δεν χρειάζεται να ρυθμίζεις κάθε φορά ώρα, ημέρα κτλ
Big things have small beginnings

#126   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 23/02/2018 - 23:32

Ο Nest το έχει αυτό.

Αν δεν κάνω λάθος ο Nest θέλει 24V και όχι 240V για τροφοδοσία έτσι δεν είναι ;;;



#127   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 24/02/2018 - 09:46

Σήμερα συνέβη το εξής κουλό.

Το eve energy δεν έκλεισε μόνο του και το πήρα χαμπάρι 3 ώρες μετά. Μπορώ κάπως να δω ποιες ώρες έμεινε ανοιχτό; Επίσης καμία ιδέα γιατί μπορεί να έγινε;

#128   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 24/02/2018 - 11:40

Οδυσσέα, το παραπάνω είναι ένα Delay Off.
Δες το λίγο. Όποτε και να ανάψεις τον θερμοσίφωνα, είτε χειροκίνητα είτε προγραμματισμένα, θα σβήσει μετά από 20’.
Δεν χρειάζεται να ρυθμίζεις κάθε φορά ώρα, ημέρα κτλ

Τότε είναι πολύ καλό.Απλά δεν το πρόσεξα ιδιαίτερα.Σε ένα γνωστό μου έχω φτιάξει και εγκαταστήσει το σύστημα με το σονοφ(το κακό που έχει είναι οτι θα πρέπει να ορίζεις μέρες μέρες,χρόνο και την ώρα που θα ανάψει) όμως από οτι διαβάσα οι dev του θα το αναβαθμήσουν.Τώρα αυτα εδω τα fibaro και elgato δεν τα έχω δοκιμάσει οπότε εσυ το ξέρεις καλήτερα.



#129   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 24/02/2018 - 11:44

Σήμερα συνέβη το εξής κουλό.

Το eve energy δεν έκλεισε μόνο του και το πήρα χαμπάρι 3 ώρες μετά. Μπορώ κάπως να δω ποιες ώρες έμεινε ανοιχτό; Επίσης καμία ιδέα γιατί μπορεί να έγινε;

Για αυτό τονίζω οτι θα ήταν καλό να ύπάρξει στον όλο αυτοματισμό και ένα φυσικό delay off.Γιατί αν για οποιοδήποτε λόγο το app σκαλώσει ότι και να γίνει απο την στιγμή που πάρει τάση από την πρώτη φορά που ο ατόματισμός,είσαι σίγουρος οτι θα κλείσει μετά απο 20 λεπτα



#130   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 24/02/2018 - 11:45

άρα αυτό είναι μια επιπλέον δικλίδα ασφαλείας.



#131   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 24/02/2018 - 11:49

Το έχει πάθει γνωστός μου αυτό να μην κλείσει μόνο του αλλά με το σονοφ(είχε κολλήσει για κάποιον λογο).Οπότε του έβαλα και ένα φυσικό delay off και τώρα έχει το κεφάλι του ήσυχο.



#132   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/02/2018 - 19:30

Το έχει πάθει γνωστός μου αυτό να μην κλείσει μόνο του αλλά με το σονοφ(είχε κολλήσει για κάποιον λογο).Οπότε του έβαλα και ένα φυσικό delay off και τώρα έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Πως μπορεί να γίνει αυτό?



#133   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 24/02/2018 - 20:03

Θα αναρτήσω σχέδιο κάποια στιγμή.



#134   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2018 - 20:11

Σήμερα συνέβη το εξής κουλό.

Το eve energy δεν έκλεισε μόνο του και το πήρα χαμπάρι 3 ώρες μετά. Μπορώ κάπως να δω ποιες ώρες έμεινε ανοιχτό; Επίσης καμία ιδέα γιατί μπορεί να έγινε;


Bluetooth (?)
Πως το είχες ρυθμίσει;

Πως μπορεί να γίνει αυτό?


Είναι ένα χρονικό ρελέ ράγας που μπαίνει στον πίνακα.
Είναι σαν αυτό που αναλαμβάνει να κλείνει αυτόματα τα φώτα στις σκάλες των κοινόχρηστων χώρων των πολυκατοικιών, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.
Big things have small beginnings

#135   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 24/02/2018 - 20:27

Σήμερα συνέβη το εξής κουλό.

Το eve energy δεν έκλεισε μόνο του και το πήρα χαμπάρι 3 ώρες μετά. Μπορώ κάπως να δω ποιες ώρες έμεινε ανοιχτό; Επίσης καμία ιδέα γιατί μπορεί να έγινε;


Από την εφαρμογή του Eve Energy μπορείς να δεις πόση ώρα δούλευε και την κατανάλωση που έγραψε.


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες