Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα γρήγορης φόρτισης σε iPhone 7 plus


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 17/12/2017 - 17:24

Πήρα πρόσφατα τον φορτιστή του iPad 12W. Δεν φορτίζει γρήγορα παιδιά και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Σύμφωνα με το youtube θα έπρεπε να φορτίζει σε μισή ώρα 30-34% περίπου και πλήρη φόρτιση σε 2:05 έως 2:30 ώρες. Αλλά κάνει όσο έκανε και με τον προηγούμενο που είχα τον 5W. Φαίνεται να είναι γνήσιος και το μαγαζί που τον αγόρασα μιλήσαμε με τα παιδιά, μου τον αντικατέστησαν μία φορά και μου είπαν αν δεν δω αποτελέσματα και τώρα να τον επιστρέψω και να μου επιστρέψουν τα χρήματα. Το καλώδιο και αυτό είναι γνήσιο, αυτό που ήρθε με το iPhone 7 plus μου είναι. Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα η συσκευή; Σας παραθέτω και κάποιες φώτο του φορτιστή να μου πείτε και σεις αν σας φαίνεται οκ. Εμένα μου φαίνεται για γνήσιος.

https://www.dropbox....s5A-i6ydka?dl=0



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 17:32

Το πιθανότερο είναι απλά να μην είναι όντως 12W ο φορτιστής. Από που τον αγόρασες;

#3   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/12/2017 - 18:19

Ο 12W που είχε μέσα το iPad Pro μου είναι αυτός:


Συνημμένο αρχείο  IMG_0575.JPG   104,78KB   14 λήψεις


Συνημμένο αρχείο  IMG_0576.JPG   130,26KB   14 λήψεις


Συνημμένο αρχείο  IMG_0577.JPG   62,38KB   14 λήψεις



#4   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 17/12/2017 - 19:09

Εμένα δεν είναι έτσι ακριβώς από μέσα. Θα σας δείξω μετά από το σπίτι πως είναι. Από εδώ τον πήρα. http://www.onlinemeg...&product_id=647


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 19:14

http://lygte-info.dk...adapter UK.html

http://budgetlightforum.com/node/38917

 

Μπορεί να μην είναι original apple αλλά απότι καταλαβαίνω απο το test εδώ πληρή τις προδιαγραφές.

O τύπος λέει οτι τον πήρε απο Apple webshop.

O μόνος τρόπος να δείς οτι όντως δεν σου δίνει 12W είναι με Energy Meter που έχω πάντα σπίτι προσωπικά για να ελέγχω τα πάντα.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 17/12/2017 - 19:16


#6   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 17/12/2017 - 19:14

Έχει κάποιος κάποιον παλιότερο 12W να βγάλει φωτογραφίες; Γιατί εμένα λέει στο χαρτάκι της εγγύηση κάτι για 2012 και το κουτί για 2016. Δεν ξέρω τι παίζει


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 19:23

Έχει κάποιος κάποιον παλιότερο 12W να βγάλει φωτογραφίες; Γιατί εμένα λέει στο χαρτάκι της εγγύηση κάτι για 2012 και το κουτί για 2016. Δεν ξέρω τι παίζει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν έχει πρόβλημα ο φορτιστής ώς hw απλά πρέπει να παίζει άνετα αυτό...

"Phones may not charger without getting a valid code or usb communication, many other devices ignores codes and usb communication and just draws power."


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 17/12/2017 - 19:23


#8   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 17/12/2017 - 19:38

Και πως λύνεται αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 20:15

Και πως λύνεται αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απότι καταλαβαίνω στην ουσία λέει οτι ο φορτιστής δια μέσω του usb στέλνει ένα σήμα-έναν κωδικό στην συσκευή. Άν αυτός (εγώ υποθέτω) δεν υπάρχει στο λογισμικό της Apple ώς αναγνωρισμένος "original" δεν επιτρέπει πλήρη ισχύ. Έλεγχος 'εν ολίγοις των original parts απο την Apple.

Άν κάνω λάθος, άς με διορθώσει κάποιος...

Συνεπώς άν ισχύει αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το ξαναλέει κι εδώ.

"Yes, because Xtar ignores the coding and only looks for voltage drop (This is a way to see if a power supply is overloaded).

Smart phones usual look for the codes and will not charge fast if they do not recognize it."


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 17/12/2017 - 20:15


#10   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/12/2017 - 20:46

Έχει κάποιος κάποιον παλιότερο 12W να βγάλει φωτογραφίες; Γιατί εμένα λέει στο χαρτάκι της εγγύηση κάτι για 2012 και το κουτί για 2016. Δεν ξέρω τι παίζει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οι παλιότεροι έγραφαν άλλα πάνω στον φορτιστή. Θα σου πρότεινα για να μην ψάχνεσαι τσάμπα να τον επιστρέψεις, να πάρεις πίσω τα λεφτά σου και να δώσεις 10 ευρώ παραπάνω να τον αγοράσεις από επίσημο μεταπωλητη.



#11   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 21:09

Απότι καταλαβαίνω στην ουσία λέει οτι ο φορτιστής δια μέσω του usb στέλνει ένα σήμα-έναν κωδικό στην συσκευή. Άν αυτός (εγώ υποθέτω) δεν υπάρχει στο λογισμικό της Apple ώς αναγνωρισμένος "original" δεν επιτρέπει πλήρη ισχύ. Έλεγχος 'εν ολίγοις των original parts απο την Apple.
Άν κάνω λάθος, άς με διορθώσει κάποιος...
Συνεπώς άν ισχύει αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το ξαναλέει κι εδώ.
"Yes, because Xtar ignores the coding and only looks for voltage drop (This is a way to see if a power supply is overloaded).[/size]
Smart phones usual look for the codes and will not charge fast if they do not recognize it."

Δεν ισχύει αυτό φίλε μου για τα iphones τουλάχιστον μέχρι το 7 Plus. Το μόνο communication γίνεται μέσω του καλωδίου αλλά και αυτό οι Κινέζοι το αντιγράφουν ώστε να μην βγάζει το accessory Not supported που βγάζει φυσιολογικά αν το καλωδιο δεν είναι Original.

Τελευταία επεξεργασία από: Slacker, 17/12/2017 - 21:09


#12   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 21:13

Δεν ισχύει αυτό φίλε μου για τα iphones τουλάχιστον μέχρι το 7 Plus. Το μόνο communication γίνεται μέσω του καλωδίου αλλά και αυτό οι Κινέζοι το αντιγράφουν ώστε να μην βγάζει το accessory Not supported που βγάζει φυσιολογικά αν το καλωδιο δεν είναι Original.

Ο "ποιητής" (HKJ) που λέει οτι είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός, τί εννοεί τότε εδώ...?

http://budgetlightforum.com/node/38917

Αυτό ρωτάω...

Διότι ο φορτιστής είναι προδιαγραφών και ποιοτικότατος απο την έρευνα-ανάλυση του HKJ.

Τότε τί συμβαίνει;


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 17/12/2017 - 21:14


#13   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/12/2017 - 21:31

Σε αυτόν που δείχνει πάντως ο "ποιητής" δεν υπάρχουν γράμματα στα ίδια μέρη όπως με τον δικό μου που είναι original. Και ειδικά από την στιγμή που είναι και ευρωπαίος θα αγόρασε από ευρωπαικό Apple Store κατά πάσα πιθανότητα, οπότε θα έπρεπε να τα έχουν γραμμένα πάνω στα ίδια σημεία.

Από εκεί και πέρα δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην κάνει επιστροφή και να δώσει 10 ευρώ παραπάνω να τον αγοράσει από μεταπωλητή για να μην έχει καμία αμφιβολία για την προέλευση του.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 17/12/2017 - 21:34


#14   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 21:38

Σε αυτόν που δείχνει πάντως ο "ποιητής" δεν υπάρχουν γράμματα στα ίδια μέρη όπως με τον δικό μου που είναι original.

Από εκεί και πέρα δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην κάνει επιστροφή και να δώσει 10 ευρώ παραπάνω να τον αγοράσει από μεταπωλητή για να μην έχει καμία αμφιβολία για την προέλευση του.

Εννοείτε οτι άν μπορεί ο φίλος να τον επιστρέψει, θα ήταν το καλύτερο. Απλά λέει ο "ποιητής" οτι τον πήρε απο Apple Webshop και βάσει αυτών που παραθέτει δουλέυει μιά χαρά και είναι ποιοτικότατος.

Εγώ ρωτάω τον φίλο Slacker τί θα μπορούσε να συμβαίνει, απο την στιγμή που ήδη μία φορά έχει αλλαχτεί. Πάλι ελλατωματικός, δεν νομίζω...

Άν δεν τον βάλει σε έναν Energy Meter κάνουμε υποθέσεις πιστεύω.

Το ξαναλέω όμως άν μπορεί φυσικά άς πάρει έναν απο επίσημο μεταπωλητή.



#15   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 21:59

Ο "ποιητής" (HKJ) που λέει οτι είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός, τί εννοεί τότε εδώ...?
http://budgetlightforum.com/node/38917
Αυτό ρωτάω...
Διότι ο φορτιστής είναι προδιαγραφών και ποιοτικότατος απο την έρευνα-ανάλυση του HKJ.
Τότε τί συμβαίνει;


Απ ότι καταλαβαίνω μιλάνε για κάποιου είδους usb hub της Xtar η κάτι τέτοιο.
Το iPhone θα φορτισει κανονικά σε fast charge φορτιστές ανεξάρτητα από το είδος του φορτιστή.
Το fast charge της Samsung για παράδειγμα στα τελευταία μοντέλα χρειάζεται να επικοινωνήσει με τον Original φορτιστή για να δώσει το μέγιστο ρεύμα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες