Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ποσα mW εκπέμπει το wifi του 3G


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 28/01/2009 - 16:26

Έχει κανείς ιδέα στα πόσα mW εκπέμπει το wifi του 3G?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/01/2009 - 17:27

Ας αρχίσουμε οτι

H ισχύς ακτινοβολιας της κεραιας ειναι (ανα μοναδα επιφανειας): P=W/(4πr^2), οπου W είναι η ισχυς ακτινοβολιας και r η αποσταση απο την κεραια. Αυτος ο τυπος ισχυει για το "μακρινο" πεδιο της κεραιας (για το κοντινο θελει παπαδες για να το υπολογισεις). Οταν μιλαμε για μικροκυματικες συχνοτητες (900 mhz στο παραδειγμα μας (και 1800 για cosmote-ειναι κοντινα τα αποτελεσματα, θεωρουμε ως βαση τα 900 παντως)) και οταν θεωρουμε οτι τα κινητα-> αρα και οι κεραιες εχουν το πολυ την μεγαλυτερη διασταση 10 εκατοστα το μακρινο πεδιο ξεκιναει απο τα 6-7 εκατοστα περιπου (η αποσταση αυτη βρισκεται προσεγγιστικα για τις συχνοτητες που μας ενδιαφερουν- για αλλες συχνοτητες ειναι λιγο διαφορετικα). Αν επισης θεωρησουμε οτι η ονομαστικη ισχυς των κινητων ειναι περι τα 2 Watt το πολυ, οι πραξεις δειχνουν οτι και για μικρη αποσταση σχετικα (10-15 εκατοστα) βρισκομαστε κατω απο το "υγιες" επιπεδο που εχει θεσπιστει απο την European Committee for Electrotechnical Standardization (και το οποιο ειναι 0,45 mW/cm^2). Τωρα το αν ειναι αυτο πραγματικα υγιες ειναι αλλο θεμα. Βεβαια αν σκεφτουμε οτι την ονομαστικη ισχυ του κινητου δεν την πιανει ποτε η κεραια (λογω απωλειων) και οτι την μεγιστη ακτινοβολια εκπεμπει το κινητο οταν δεν εχουμε σημα και οτι τα κινητα δεν εκπεμπουν συνεχεια καθολη την διαρκεια (χρησιμοποιουν διαφορες τεχνικες ψηφιακης μεταδοσης σηματος) τοτε πεφτει ακομα λιγοτερο η ακτινοβολια.
Τωρα για το κοντινο πεδιο που βαζουμε το κινητο δειπλα στο κεφαλι μας, τα πραματα ειναι πολυ πιο περιπλοκα

Τα 3G κινητά εκπέμπουν μέγιστο 24dBm δηλαδή 1/4Watt ή 251.18864315095797mW για την ακρίβεια.

Ας μας πει και κανένας άλλος την γνώμη του
Αλλιώς πάρε computer(ακι) και αρχίνα τους υπολογισμους

Πιστεύω να σε βοήθησα

#3   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 28/01/2009 - 18:21

Mάλιστα. Χωρίς να έχω διαβάσει πέρι ηλεκτρομαγνητικών πεδίων ότι αυτή την στιγμή η κεραία μου στην ταράτσα λειτουργει στα 2.4ghz σε 2000km  με 28mW και σε Ν82 οι ρυθμίσεις στο wifi είναι 10, 50, 100mW. Στο 100 έχει πολύ περισσότερη aποτελεσματικότητα με διαφορά απο τo iphone και περισσοτερα routers πιάνει και με καλύτερο σήμα οπότε λογικά είναι χαμηλότερο απο 250mW τουλάχιστον. Μπακαλίστικα όλα αυτά. Και μιλάμε για το WIFI έτσι όχι για το 3G.

#4   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2009 - 18:55

To important product information guide που υπάρχει και στο κουτί της συσκευασιάς εχει καποια νούμερα και για το wi-fi αλλα αυτα ειναι SAR (W/kg). Αν θες ριξτο μια ματια.

http://manuals.info....ation_Guide.pdf


#5   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 28/01/2009 - 19:40

Το είδα αυτό δεν βρήκα πουθενά όμως το πώς μπορώ να συνδέσω το sar με το πόσα mW εκπομπή έχει το iphone. Επίσης το SAR ουσιαστικά μετράει το πόσο ενέργεια απορροφά το σώμα απο ένα ηλεκτρομαγνητικό πεδίο δεν ξέρω αν μπορεί κιόλας να μετατραπεί κάπως. Με τόσο ψάξιμο στο net μια ικανοποιητική απάντηση δεν βρήκα. Πολύ περίεργο να μην έχει γνωστοποιηθεί...

#6   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2009 - 21:44

Quote

900 mhz στο παραδειγμα μας (και 1800 για cosmote-ειναι κοντινα τα αποτελεσματα, θεωρουμε ως βαση τα 900 παντως)


Να σημειώσω εδω ότι

α) Το iPhone είναι 3G κινητό, που σημαίνει ότι εκπέμπει: 900MHz, 1800MHz και 2100MHz (στην Ελλάδα)
β) Όλες οι εταιρείες έχουν φάσμα σε όλες τις συχνότητες... Η Cosmote έχει στα 900MHz αλλά και στα 1800MHz όπως κι η Vodafone έχει και στα 900MHz και στα 1800MHz.
γ) Όλες αυτές οι συχνότητες δεν έχουν σχέση με το WiFi που λειτουργεί στα 2.4GHz, την λεγόμενη ISM band (Industrial, Scientific, Medical).

#7   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 29/01/2009 - 00:31

εγω ως  μελλον φιλολογος  (ελπιζω σε 4-5 χρονια λογο τουριστικης  ) ενα εχω να πω

ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ RADIATION :S

#8   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 01:26

Quote

To important product information guide που υπάρχει και στο κουτί της συσκευασιάς εχει καποια νούμερα και για το wi-fi αλλα αυτα ειναι SAR (W/kg). Αν θες ριξτο μια ματια.



http://manuals.info....ation_Guide.pdf


Aυτα τα ξέρουμε και είσαι σωστος
Το θέμα είναι οτι πρέπει να τα μετατρέψεις οπως πιο πανω και και
Αλλη όρεξη δεν είχα τωρα ;D

#9   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2009 - 10:26

Quote

εγω ως  μελλον φιλολογος  (ελπιζω σε 4-5 χρονια λογο τουριστικης  ) ενα εχω να πω



ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ RADIATION :S


Για το iPhone μην τρελλαίνεσαι, μόνο αν κυκλοφορείς σε περιοχή χωρίς κεραίες.. Αλλιώς έχεις να φοβηθείς πολύ χειρότερα όπως φούρνους μικροκυμάτων, τηλεφωνα DECT και καλώδιο υψηλής τάσης.

#10   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 10:32

Quote

Quote

εγω ως  μελλον φιλολογος  (ελπιζω σε 4-5 χρονια λογο τουριστικης  ) ενα εχω να πω



ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ RADIATION :S




Για το iPhone μην τρελλαίνεσαι, μόνο αν κυκλοφορείς σε περιοχή χωρίς κεραίες.. Αλλιώς έχεις να φοβηθείς πολύ χειρότερα όπως φούρνους μικροκυμάτων, τηλεφωνα DECT και καλώδιο υψηλής τάσης.


+1

Ετσι ακρίβως είναι!!! ;) ;)

#11   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 29/01/2009 - 14:04

Quote

Quote

εγω ως  μελλον φιλολογος  (ελπιζω σε 4-5 χρονια λογο τουριστικης  ) ενα εχω να πω



ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ RADIATION :S




Για το iPhone μην τρελλαίνεσαι, μόνο αν κυκλοφορείς σε περιοχή χωρίς κεραίες.. Αλλιώς έχεις να φοβηθείς πολύ χειρότερα όπως φούρνους μικροκυμάτων, τηλεφωνα DECT και καλώδιο υψηλής τάσης.


Για το πρώτο έχεις δίκιο όπως και για το δεύτερο. Τώρα καλώδια υψηλής τάσης αν δεν μένεις στην Πτολεμαϊδα ή την Μεγαλόπολη ή κοντά σε ένα σταθμό υποβιβασμού τάσης δύσκολα να σε απασχολήσουν. Ειδικά οι 150αρες που κατεβαίνουν πολύ έξω απο της πόλεις. Η άλλη συσκευή που πραγματικά σπάει τα κοντέρ είναι το πιστολάκι με τα μαλλιά. Συμφωνώ ότι το iphone ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ έχει πολύ λιγότερες εκπομπές αλλά επίσης συγκρίνοντας το με άλλες συσκευές βλέπεις ότι το SAR του είναι μάλλον ψιλομεγάλο. Για να μην το αδικώ φυσικά πάνω κάτω όλα τα smartphones κάπου κει παίζουν.

#12   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 14:08

Aστα να πάνε
Οντως για το πιστολάκι το ξέρω και έγω
Οντως όπως λές και έσυ ολα πάνω κάτω στα ίδια είναι
απλως το νiPhone είναι λίγι ψηλοτερα
Απο την άλλη είναι κάλο που το άνοιξες το θέμα για να μην ξεχνιόμαστε
και αδιαφορούμε για τετοια σημαντικά θέματα!!!!!!!!! ;) ;)

#13   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2009 - 17:25

Quote

Quote

Quote

εγω ως  μελλον φιλολογος  (ελπιζω σε 4-5 χρονια λογο τουριστικης  ) ενα εχω να πω



ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ RADIATION :S




Για το iPhone μην τρελλαίνεσαι, μόνο αν κυκλοφορείς σε περιοχή χωρίς κεραίες.. Αλλιώς έχεις να φοβηθείς πολύ χειρότερα όπως φούρνους μικροκυμάτων, τηλεφωνα DECT και καλώδιο υψηλής τάσης.




Για το πρώτο έχεις δίκιο όπως και για το δεύτερο. Τώρα καλώδια υψηλής τάσης αν δεν μένεις στην Πτολεμαϊδα ή την Μεγαλόπολη ή κοντά σε ένα σταθμό υποβιβασμού τάσης δύσκολα να σε απασχολήσουν. Ειδικά οι 150αρες που κατεβαίνουν πολύ έξω απο της πόλεις. Η άλλη συσκευή που πραγματικά σπάει τα κοντέρ είναι το πιστολάκι με τα μαλλιά. Συμφωνώ ότι το iphone ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ έχει πολύ λιγότερες εκπομπές αλλά επίσης συγκρίνοντας το με άλλες συσκευές βλέπεις ότι το SAR του είναι μάλλον ψιλομεγάλο. Για να μην το αδικώ φυσικά πάνω κάτω όλα τα smartphones κάπου κει παίζουν.


Έξω από τα περισσότερα σπίτια περνάνε καλώδια 380v. Εναλλασσόμενο ρεύμα τέτοιας κατηγορίας προκαλεί μη αμελητέο μαγνητικό πεδίο :)

#14   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 29/01/2009 - 19:04

Quote

Quote

Quote

Quote

εγω ως  μελλον φιλολογος  (ελπιζω σε 4-5 χρονια λογο τουριστικης  ) ενα εχω να πω



ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ RADIATION :S




Για το iPhone μην τρελλαίνεσαι, μόνο αν κυκλοφορείς σε περιοχή χωρίς κεραίες.. Αλλιώς έχεις να φοβηθείς πολύ χειρότερα όπως φούρνους μικροκυμάτων, τηλεφωνα DECT και καλώδιο υψηλής τάσης.




Για το πρώτο έχεις δίκιο όπως και για το δεύτερο. Τώρα καλώδια υψηλής τάσης αν δεν μένεις στην Πτολεμαϊδα ή την Μεγαλόπολη ή κοντά σε ένα σταθμό υποβιβασμού τάσης δύσκολα να σε απασχολήσουν. Ειδικά οι 150αρες που κατεβαίνουν πολύ έξω απο της πόλεις. Η άλλη συσκευή που πραγματικά σπάει τα κοντέρ είναι το πιστολάκι με τα μαλλιά. Συμφωνώ ότι το iphone ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ έχει πολύ λιγότερες εκπομπές αλλά επίσης συγκρίνοντας το με άλλες συσκευές βλέπεις ότι το SAR του είναι μάλλον ψιλομεγάλο. Για να μην το αδικώ φυσικά πάνω κάτω όλα τα smartphones κάπου κει παίζουν.




Έξω από τα περισσότερα σπίτια περνάνε καλώδια 380v. Εναλλασσόμενο ρεύμα τέτοιας κατηγορίας προκαλεί μη αμελητέο μαγνητικό πεδίο :)


Nαί αλλά εσύ στο πρώτο μήνυμά σου μίλησες για ΥΤ. Τα καλώδια τα οποία αναφέρεις στο τελευταίο μηνυμά σου είναι καλώδια ΧΤ. Και ναι συγκριτικά με άλλα μαγνητικά πεδία του σπιτιού τα καλώδια της ΧΤ έχουν μηδενική σημασία.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες