Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αργεί το WiFi στα video του YouTube


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   grgtech

grgtech

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/01/2009 - 17:44

Γεια σας θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει γιατί αργεί απίστευτα να κατεβει ένα video από το YouTube μέσω WiFi για να το δω.

Αναγκάζομαι πλέον να κλείσω το WiFi για να το δω μέσω 3G και η διαφορα είναι τραγική! Και δεν μιλάω μονο για μια γραμμή DSL αλλα όπου βρίσκω WiFi το δοκιμάζω και το πρόβλημα παραμένει!!

Ευχαριστώ

Edit: Greeklish to Greek

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ackel

ackel

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/01/2009 - 18:02

Δεν είσαι ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα.
Λοιπον,πήγαινε στις ρυθμίσεις του Wifi σου και στο Mode αντί για "802.11 g+b"  βάλε "802.11 b"

#3   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2009 - 19:15

Το 801.11b ειναι μεν πιο σταθερο απο το 801.11g αλλα έχε υπόψη σου και το εξής. Αν το γυρίσεις σε σκέτο 801.11b, το ασύρματο σου δίκτυο θα πιανει το πολυ 11Mbit ταχύτητα. Και επειδή η επικοινωνία wi-fi σταθμου με το access point (το modem/router δηλαδη) ειναι half-duplex, η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που θα πιανεις στο PC στο download είναι 5,5Mbit (~ 700ΚΒ/sec δηλαδή).

Δε λέω, ειναι αρκετά γρήγορο και παλι αλλα αν το dsl σου κλειδώνει (και σου τα δινει αληθινά ο ISP ;) ) απο τα 6 εως τα 24 mbit που δίνουν οι πάροχοι, θα χάσεις στην ταχύτητα και στο PC σου.

Ναι, ειναι πιθανόν το wi-fi του iphone να ειναι λιγο ευαίσθητο στην απόσταση και οταν ειναι μακρία το 801.11g access point να ζορίζεται οπως το βλέπεις να ζορίζεται στο youtube οπότε μολις το γυρίσεις σε 801.11b να λυθεί το θέμα.

Ζύγισε τα ολα και αποφάσισε τι είναι καλύτερο.

#4   grgtech

grgtech

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/01/2009 - 19:30

Αρα ειναι γενικοτερο το προβλημα και το μονο που θα πετυχω θα ειναι να φτιαξω την ταχυτητα μου μονο στο σπιτι μου,σωστα?δεν μπορω να κανω κατι στο iphone για να εχω ταχυτητα σε ολα τα wi-fi spots?

#5   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2009 - 01:32

Sorry που θα σας το χαλάσω  :P αλλά  δέν φταίει αυτό. Εμένα το έχει πάθει μεχρι στιγμής 2 φορές.
Επανέρχεται με ένα "Format" ή ξεκίνα να ξυλώνεις μία μία τις εφαρμογές σου

#6   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 01:55

Καλα λέει
Κανε ενα reboot
Δοκιμασε πρωτα να βγαλεις  καμια εφαρμογη που εβαλες τωρα τελευταια
Μερικες φορες γινεται και αυτο

Τελευταια λυση
Μετα restore (Δεν στο προτεινω)


#7   ackel

ackel

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 03:58



Για το συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω πως μπορει να επηρεάσει την ταχυτητα του ιντερνετ στο iphone κάποια εφαρμογη μη εγκατεστημένη σωστά.Προσωπικα μολις έκανα την αλλαγή που γραφω παραπάνω απο 0.5 Mbps τώρα κατεβάζω γυρω στα 4 Mbps απο το wifi μου.Google is our friend.Ο φίλος που έκανε την ανάλυση για τη διαφορά 802.11 b και g σίγουρα θα ξέρει περισσότερα να μας πει

#8   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 29/01/2009 - 04:41

Quote

Το 801.11b ειναι μεν πιο σταθερο απο το 801.11g αλλα έχε υπόψη σου και το εξής. Αν το γυρίσεις σε σκέτο 801.11b, το ασύρματο σου δίκτυο θα πιανει το πολυ 11Mbit ταχύτητα. Και επειδή η επικοινωνία wi-fi σταθμου με το access point (το modem/router δηλαδη) ειναι half-duplex, η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που θα πιανεις στο PC στο download είναι 5,5Mbit (~ 700ΚΒ/sec δηλαδή).



Δε λέω, ειναι αρκετά γρήγορο και παλι αλλα αν το dsl σου κλειδώνει (και σου τα δινει αληθινά ο ISP ;) ) απο τα 6 εως τα 24 mbit που δίνουν οι πάροχοι, θα χάσεις στην ταχύτητα και στο PC σου.



Ναι, ειναι πιθανόν το wi-fi του iphone να ειναι λιγο ευαίσθητο στην απόσταση και οταν ειναι μακρία το 801.11g access point να ζορίζεται οπως το βλέπεις να ζορίζεται στο youtube οπότε μολις το γυρίσεις σε 801.11b να λυθεί το θέμα.



Ζύγισε τα ολα και αποφάσισε τι είναι καλύτερο.


To 801.11 g έχει ακριβώς την ίδια εμβέλεια με το 801.11 b. Επίσης αν θυμάμαι καλά το φάσμα του g είναι πολύ μεγαλύτερο απο του b με αποτέλεσμα να δημιουργεί μεγάλο noise σε αυτούς που παίζουν σε κοντινά κανάλια κοντά σου. Αυτό όμως επίσης σημαίνει ότι μπορείς να το λάβεις πιο εύκολα κ σε περισσότερα σημεία. Αν έχω χρόνο αύριο θα απαντήσω εκτενέστερα και πιο συγκεκριμένα.

#9   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 08:52

Mια ωραία συζυτηση για να πάρουμε μια ιδέα

http://www.adslgr.co...ead.php?t=14365

#10   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2009 - 03:07

Quote

Για το συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω πως μπορει να επηρεάσει την ταχυτητα του ιντερνετ στο iphone κάποια εφαρμογη μη εγκατεστημένη σωστά.Προσωπικα μολις έκανα την αλλαγή που γραφω παραπάνω απο 0.5 Mbps τώρα κατεβάζω γυρω στα 4 Mbps απο το wifi μου.Google is our friend.Ο φίλος που έκανε την ανάλυση για τη διαφορά 802.11 b και g σίγουρα θα ξέρει περισσότερα να μας πει


Επιδή το έχω πάθει και επιδή είμαι 100% σίγουρος γι'αυτό που λέω, παρακαλώ ο Χρήστης που έχει
το πρόβλημα να κάνει ένα Restore να λύθεί το θέμα (Solved) μια για πάντα  :P
για να υπάρχει δεδικασμένο ιστορικό και για αυτο το θέμα  :P




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες