Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η δυναμική του Ελληνικού κοινού (App Store)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   programmer

programmer

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/02/2010 - 16:10

Καλησπερα σε ολους...

Σκοπευω να φτιαξω μια εφαρμογη για ipod touch/iphone. Η εφαρμοφη θα ειναι ελληνικη και θα πωλειται μονο στο ελληνικο app store. Πριν ξεκινησω το ολο εγχειρημα, εχω καποιους προβληματισμους σχετικα με την δυναμικη που μπορει να εχει το ελληνικο κοινο. Υπαρχουν πουθενα στατιστικα στοιχεια με τα downloads απο ελληνικες εφαρμογες? Μια εφαρμογη που μενει στο top 10 για καποιο καιρο(δηλαδη καλη) ποσα περιπου downlods μπορει να κανει?Εχει κανεις εικονα της ελληνικης αγορας..θελω να δω αν τελικα συμφερει να κατσεις να φτιαξεις κατι (καλο ,δεν λεω για αρπαχτες).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/02/2010 - 16:16

Κοίτα δεν ξέρω αν η φύση της εφαρμογής σου το επιτρέπει αλλά θα ήταν καλό πιστεύω να βγάλεις και μια έκδοση στα αγγλικά τουλάχιστον.

Τώρα όσον αφορά το πόσα downloads θα έχεις κατ' εμέ αυτό παίζει υπό πολλές προϋποθέσεις. Την τιμή που θα ορίσεις κυρίως καθώς και το περιεχόμενο της εφαρμογής.

Για στατιστικά δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις κάπου ίσως να μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος developer που έχει ανεβάσει κάποιες εφαρμογές.

Ελπίζω να μπεις και εσύ στην κατηγορία αυτή :)

#3   programmer

programmer

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/02/2010 - 16:22

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση αλλα και για την ευχη σου..ειμαι 22 χρονων(φοιτητης στο τει Αθηνας πληροφορικη) και μου αρεσει πολυ ο προγραματισμος και αυτο που κανω το κανω απο μερακι(αλλα επειδη δεν τρωγεται το μερακι,σκεφτομαι και σε δευτερο χρονο και τις οικονομικες απολαβες).Η εφαρμογη δεν γινεται να βγει στα αγγλικα λογω του οτι οτι το περιεχομενο αφορα μονο ελληνες(δεν μπορω να πω περισσοτερα σε αυτην την φαση για ευνοητους λογους)....Επομενως θα με ενδιεφερε καποιος developer εστω και ανωνυμα να δωσει καποιο στοιχειο της κινησης του app store

#4   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/02/2010 - 16:25

Keep programming then mate! Και εγώ έχω ψηθεί για το όλο θέμα αλλά δεν έχω λεφτά για να πάρω έστω και ένα mac mini. :P

#5   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 18:46

συντοπιτη.. με αγορα.. ενος macbook pro.. του καλυτερου μοντελου.. ( εγω ειμαι ασχετος ).. παει 50-50 οτι φτιαξεις;.. :)

#6   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/02/2010 - 20:05

@ DINFUN

Ευχαριστώ για την προσφορά αγαπητέ αλλά θα αναγκαστώ να αρνηθώ μιας και αυτή την περίοδο είμαι πιεσμένος χρονικά με άλλα ζητήματα οπότε δεν θα μπορώ να αφιερώσω τον απαιτούμενο χρόνο για να ασχοληθώ έντονα με το sport ώστε να έχει άμεσα αποτελέσματα. :) Ευχαριστώ πάντως.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες