Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

imac 21,5 late 2009 οθονη βλαβη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
Θέμα χωρίς απαντήσεις

#1   newoldbei52

newoldbei52

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:none

Δημοσίευση 17/01/2018 - 23:09

Ειχα αγορασει λιγο πριν την κριση εναν imac 21,5 ιντσων με τον intel core2duo μνημη 4gb που αναβαθμιστηκε σε 10gb και καρτα γραφικων ati radeon HD 4670 256 ΜΒ. Το μηχανημα πηγαινε καλα και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Εκανα τις αναβαθμισεις που ηταν διαθεσιμες χωρις προβλημα. Το 2015 μου παρουσιασε εντονο πιξελαρισμα της οθονης. Αναγκαστηκα να το παω service και μου ειπαν οτι ειναι το chip της καρτας γραφικων και οτι δεν αναλαμβανουν να το διορθωσουν. Τι να κανω αποτανθηκα σε αλλο service (ired) στο οποιο  με ενημερωσαν η επεμβαση που θα κανουν ( ξεκολλημα του chip καθαρισμος επαφων και ξανακολλημα) οτι ισως να μην πετυχει. Το ρισκαρα και οντως πετυχε. Με συμβουλεψαν ομως καθε χρονο να τους το πηγαινω για καθαρισμα απο σκονη. Το αμελησα ομως και τωρα μου ξανα παρουσιαζεται το ιδιο προβλημα οχι τοσο εντονα , ξαφνικα και τυχαια υπαρχουν ετεροχρωματισμενα πιξελ , λοξες γραμμες κλπ. Σκοπευω να τους το ξαναπαω. Το ερωτημα μου ειναι,  στα νεωτερα imac πχ του 2017 με τον i5 , i7 η καρτα γραφικων εξακολουθει να ειναι κολλημενη στην κεντρικη πλακετα; η τοποθετειται σε ειδικο slot ; Με ενδιαφερει στην περιπτωση που δεν επισκευαστει και αναγκαστω να παρω αλλον imac. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες