Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με shut down / restart


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/03/2018 - 18:24

Ε είναι η σειρά μου για βοήθεια! Έχω mac os sierra και έκανα install τα τελευταία (σημερινά) updates (security update 2018-002 10.12.6) κλπ. Στο App Store γράφει ότι όλα θέλουν restart. Το πρόβλημα είναι όμως ότι ΔΕΝ μπορώ να κάνω σωστά restart ή και shut down και έτσι παραμένουν εκεί και δεν γίνονται σωστά οι εγκαταστάσεις. Είτε με restart, είτε με shutdown, μου βγάζει συνέχεια κάθε φορά μαύρη οθόνη και τον κέρσορα να μένει και απλά να το κουνάω δεξιά αριστερά. Ότι και να κάνω, ακούγεται ένα μπιπ μπιπ (δηλαδή ότι δεν γίνεται τίποτα) και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κρατήσω το power λίγη ώρα μέχρι να κλείσει υποχρεωτικά. Αλλά αν το κάνω και άλλες φορές αυτό, θα διαλυθεί ο δίσκος στο τέλος.

Έκανα etrecheck και πέρα από κάποια "λάθη" που μου βρήκε στο google update που τα έχω απενεργοποιήσει και έχω αφήσει μια παλαιότερη έκδοση του chrome (στην τελευταία έκδοση δεν κατεβάζει σωστά τα dmg αρχεία), δεν είχε κάτι άλλο ανησυχητικό. Ο δίσκος δουλεύει κανονικά (έλεγχος με first aid) και έκανα καθάρισμα της NVRAM και αφαίρεσα ΟΛΑ τα στοιχεία από login items και πάλι τίποτα. Έκανα και κάποιες εντολές στο terminal όπως αναφέρουν εδώ αλλά και πάλι όχι κάποιο αποτέλεσμα. Εντωμεταξύ πριν το update και τώρα που γράφω (ενώ έχω μπει) είναι μια χαρά το σύστημα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

:mellow:  :(  :blink:



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2018 - 18:57

Αφού έχεις μπει, για αναζήτησε  πλέον τον υπαίτιο σε ασύμβατο third party launch agent ή startup item που βρίσκονται·

 

• /System > Library > Launch Agents

• /System > Library > Startup Items
• ~/Library > Launch Agents

vires acquirit eundo


#3   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/03/2018 - 19:12

 

Αφού έχεις μπει, για αναζήτησε  πλέον τον υπαίτιο σε ασύμβατο third party launch agent ή startup item που βρίσκονται·

 

• /System > Library > Launch Agents

• /System > Library > Startup Items
• ~/Library > Launch Agents

 

Στο 1ο έχει πάρα πολλά (285 για την ακρίβεια). Δεν ξέρω ποιό είναι προβληματικό και ποιό όχι. Πως μπορώ να το προσδιορίσω;

Στο 2ο είναι κενός ο φάκελος

Στο 3ο είναι τα ακόλουθα:

com.adobe.GC.Invoker-1.0.plist

com.coppertino.VoxHelper.plist

com.linotype.FontFolderProtector.plist

com.macpaw.CleanMyMac3.Scheduler.plist

 

Μήπως να έσβηνα το cleanmymac ?? Έτσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ.. Το άλλο το linotype font folder δεν έχω ιδέα τι είναι όπως και για το Adobe GC. Το Voxhelper νομίζω το χρειάζεται λόγω του VOX.



#4   tsiliscfu

tsiliscfu

    iPH Member

  • 218 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2018 - 19:13

Με την ευκαιρία, ότι είναι στο Launch Agents και δεν τα θέλω, μπορώ να τα κάνω delete?

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: tsiliscfu, 30/03/2018 - 19:14


#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2018 - 19:34

Στο 1ο έχει πάρα πολλά (285 για την ακρίβεια). Δεν ξέρω ποιό είναι προβληματικό και ποιό όχι. Πως μπορώ να το προσδιορίσω;

Στο 2ο είναι κενός ο φάκελος

Στο 3ο είναι τα ακόλουθα:

com.adobe.GC.Invoker-1.0.plist

com.coppertino.VoxHelper.plist

com.linotype.FontFolderProtector.plist

com.macpaw.CleanMyMac3.Scheduler.plist

 

Μήπως να έσβηνα το cleanmymac ?? Έτσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ.. Το άλλο το linotype font folder δεν έχω ιδέα τι είναι όπως και για το Adobe GC. Το Voxhelper νομίζω το χρειάζεται λόγω του VOX.

 

1. Αφήνεις εκτός τα agents της Apple και ελέγχεις τυχόν agents τρίτων.

3. Τι το θέλεις αυτό το σκουπίδι, το Cleanmymac ;. Διώξε το σύμφωνα με τις οδηγίες του developer

και ρίξε μια ματιά στο άρθρο.


vires acquirit eundo


#6   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2018 - 19:40

Με την ευκαιρία, ότι είναι στο Launch Agents και δεν τα θέλω, μπορώ να τα κάνω delete?

 

Αν δεν προκαλούν θέμα, μην τα πειράζεις μιας και είναι απαραίτητα για τις εμπλεκόμενες 

εφαρμογές.

 

Διαφορετικά, ελέγχεις τις εφαρμογές κατά πόσο έχουν θέμα.


vires acquirit eundo


#7   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/03/2018 - 20:26

1. Αφήνεις εκτός τα agents της Apple και ελέγχεις τυχόν agents τρίτων.

3. Τι το θέλεις αυτό το σκουπίδι, το Cleanmymac ;. Διώξε το σύμφωνα με τις οδηγίες του developer

και ρίξε μια ματιά στο άρθρο.

Έκανα uninstall το mac cleaner 3 και αφαίρεσα όλα στο • ~/Library > Launch Agents

αλλά και πάλι τα ίδια. Στο system / library / launch agents, όλα είναι της apple εκτός από το τελευταίο που είναι το com.openssh.ssh-agent.plist που υποθέτω ότι χρειάζεται. Μήπως δεν είναι εκεί το πρόβλημα; Το λέω γιατί ακόμη και στο κανονικό shut down, δηλαδή να μην φτάνει να επανέλθει το λειτουργικό (σε launch), σταματάει στην μαύρη οθόνη. Πατάω για παράδειγμα shut down και μετά δείχνει ότι κλείνει αλλά παραμένει με την οθόνη αναμμένη αλλά μαύρη, τον κέρσορα να δουλεύει και τίποτε άλλο. Δεν κλείνει σωστά και κάθε φορά όταν επανέρχεται το λειτουργικό με πατημένο το κουμπί μου λέει ότι έγινε κάποιο πρόβλημα αλλά δεν προσδιορίζει τι και αν είναι να μου ανοίξει πάλι τις εφαρμογές που είχα ανοίξει προηγουμένως ή άκυρο. Δηλαδή γίνεται η εκκίνηση ουσιαστικά και μπαίνει στο λειτουργικό αλλά δεν κλείνει σωστά όπως θα έπρεπε.

Το μόνο που είχα παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό είναι που όταν πάταγα πχ copy και μετά paste ένα αρχείο, αργεί να κάνει το paste. Δηλαδή σα να περιμένω 2-3 δευτερόλεπτα και δεν το κάνει αμέσως. Ακόμη και στο ίδιο φάκελο, ένα αρχείο να το κάνω πάλι αντίγραφο, θα αργήσει να ξεκινήσει την επικόλληση ή να την κάνει αμέσως αν είναι μικρό αρχείο. Αλλά υποθέτω ότι ίσως έτσι να είναι του λειτουργικού και του fusion δίσκου που δεν είναι ssd να γίνονται όλα απευθείας. Και δε νομίζω να φταίει αυτό αφού το μεσημέρι όταν τον άνοιξα που έκανα το περιβόητο update, μια χαρά τον άνοιξα και χθες κανονικά τον έκλεισα. 

Μπορώ να βρω σε κανένα log αρχείο, τίποτα σαν crash report, κάτι; 



#8   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2018 - 20:45

Κάτι τέτοιο σου βγάζει ;.

 

14859657832_5a80ee7be8.jpg


vires acquirit eundo


#9   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/03/2018 - 20:53

Κάτι τέτοιο σου βγάζει ;.

 

14859657832_5a80ee7be8.jpg

 

Ναι ακριβώς!

 

Εντωμεταξύ με 

sudo shutdown -r now

κάνει κανονικά shutdown ????!!!!

Τι γίνεται;;;



#10   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2018 - 20:55

Ποιο λειτουργικό τρέχεις ;.


vires acquirit eundo


#11   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/03/2018 - 20:59

mac os Sierra 10.12.6



#12   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2018 - 21:06

Μια χαρά όσο αφορά στο λειτουργικό.

 

Για να δεις που οφείλεται το crash, άνοιξε την Console. Στη διπλανή στήλη click User Reports

και θα βρεις τις εγγραφές με crash.

 

Και βλέπουμε.


vires acquirit eundo


#13   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/03/2018 - 21:45

Μια χαρά όσο αφορά στο λειτουργικό.

 

Για να δεις που οφείλεται το crash, άνοιξε την Console. Στη διπλανή στήλη click User Reports

και θα βρεις τις εγγραφές με crash.

 

Και βλέπουμε.

Ωχ, σε βάζω και σένα σε μπελάδες.. Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοηθεία σου αλλά δεν βλέπω να βγαίνει άκρη.. Πήγα εκεί που μου είπες και είδα κάτι crashes με σημερινή ημερομηνία και ήταν του vox αλλά το έσβησα κιόλας τελείως και πάλι τα ίδια. Έβαλα μετά από κάποια στιγμή και παλαιότερη έκδοση του vox (2016-2017) και πάλι τα ίδια. Έβγαλα και το xtrafinder μήπως έφταιγε και αυτό και πάλι τίποτα. Θα πρέπει να το ξανα βάλω.. Αφαίρεσα και το steermouse και καμία αλλαγή. Έκανα και αυτό:

sudo kextstat | grep -v com.apple ; sudo launchctl list | grep -v com.apple

και έσβησα κάτι περιττά παλιά αλλά και πάλι τα ίδια λες και έχει κολλήσει σε αυτό το σημείο με την μαύρη οθόνη....



#14   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2018 - 21:56

Πολλά πράγματα σβήνεις φίλε μου, μπορεί να μην βγει σε καλό τελικά. :)

 

Όσο αφορά στον xtrafinder, προσωπικά δεν τον εκτιμώ.

 

Φαίνεται να έχει αλλοιωθεί το File System του δίσκου, που μπορεί να επισκευασθεί με ρουτίνες σε Single-User mode.

 
Πάρε ένα Time Machine backup.
 
Άνοιξε το μηχάνημα με πατημένα τα πλήκτρα command-S, οπότε ενεργοποιείται το mode και αρχίζουν να τρέχουν γραμμές με λευκά γράμματα για να καταλήξουν στο command line prompt (:/ root#).
 
41120672111_86309b778b_o.jpg
 
Στο root# πληκτρολογείς και Enter,
 
/sbin/fsck –fy
 
θα τρέξουν διάφορες επισκευαστικές ρουτίνες και ενδέχεται να εμφανισθεί το μήνυμα :
 
** The volume Macintosh HD appears to be OK
 
26249471737_99d40f9333_o.jpg
 
Οπότε όλα καλά, πληκτρολόγησε Exit > Enter για επάνοδο στο σύστημα. Διαφορετικά τρέχεις και πάλι την εντολή.
 
Αν δεν στρώσει ανέβασε ένα EtreCheck report, να δούμε τι παίζει.

vires acquirit eundo


#15   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/03/2018 - 09:09

Καλημέρα. Βρε συ νιώθω άσχημα γιατί σε ταλαιπωρώ και εσένα.. Έκανα και αυτά που μου έγραψες αλλά καμία διαφορά. Έσβησα και ένα αρχείο για login options που το είδα σε κάτι forum και τίποτα.

Αφαίρεσα τελείως το google chrome και έβαλα το firefox. Το ανέβασα εδώ:

http://www.mediafire...heck_report.rtf

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες