Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με shut down / restart


  • Please log in to reply
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4,468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/03/2018 - 09:32

Καλημέρα.

 

1. Τρέξε το Time Machine backup, είναι ανενεργό από τις 13.12.2017.

2. Φαίνεται ότι σήμερα έχει κρασάρει το VOX. Μάλλον πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό.
3. Πότε έκανες upgrade της RAM, μιας και βλέπω ότι έχεις κάνει mix τεσσάρες με οχτάρες.
Βγάλε τις upgrade, τρέξε ένα Reset της NVRAM και έλεγξε μήπως και σε συνάρτηση με το update
έχει προκύψει κάποιο conflict.
 
Αν τυχόν το θέμα επιμείνει, τότε το μόνο αίτιο μπορεί να είναι η αλλοίωση του login window preference file.
 
Boot σε Single User mode και τρέξε την εντολή· 
 
rm -f /Library/Preferences/com.apple.loginwindow.plist

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/04/2018 - 10:01

Καλημέρα! Χθες έτρεχα όλη την ημέρα και δεν μπορούσα να ασχοληθώ. Βρήκα μόνο χθες το βράδυ που γύρισα σπίτι και έκανα το 3ο που μου έγραψες αλλά δεν έγινε κάτι. Την αναβάθμιση την έχω εδώ και χρόνια, από το 2016. Το άνοιξα και με τις 8 όπως ήταν από το εργοστάσιο και τίποτα. Έκανα 2 φορές το reset της NVRAM και τίποτα.

1. Άστο καλύτερα έτσι όπως είναι τώρα. Δεν θέλω να πάρω backup στην κατάσταση που βρίσκεται..

2. Ναι το VOX μάλλον δεν φταίει γιατί το έβγαλα και αυτό κάποια στιγμή. Αφαίρεσα και το boom 2, πάλι τα ίδια και το ξανά έβαλα πάλι.

4. Αυτό με το login window preference file είναι αυτό που είχα κάνει και το έγραψα στο προηγούμενο μου post που το είχα δει σε forum που το γράφανε αλλά τίποτα. Έχω παρατηρήσει που και άλλοι το είχαν αυτό το πρόβλημα: είναι black screen top left cursor. Αλλά το θέμα είναι ότι έχω κάνει και διάφορα άλλα που έχω δει στο youtube και έχω διαβάσει όπως: να πληκτρολογήσω το πρώτο γράμμα του username μου και μετά τον κωδικό και enter και space. (και καλά ότι μπορεί να μην τα βλέπω αλλά θα πατιούνται) και τζίφος. Πολλές φορές τα έχω κάνει με διαφορετικούς συνδυασμούς. Είναι περίεργο πρόβλημα. Σκέφτομαι να επαναφέρω με time machine παλιό μου backup. :-(

Και αυτό που έχω παρατηρήσει ότι τώρα μερικές φορές όταν ανοίγω τον υπολογιστή, πάλι μπορεί να κολλήσει σε μαύρη οθόνη με ούτε καν κέρσορα και να μην προχωράει και να θέλει πάλι κλείσιμο από το κουμπί για λίγη ώρα. Ενώ αυτό το έβλεπα μόνο όταν έκανα restart ή shut down και γινόταν τότε. Δηλαδή αν πρωί πρωί τον ανοίξω κανονικά μπορεί να μην μπει σωστά, να χρειαστεί να πατήσω το power κουμπί και μετά την δεύτερη φορά να μπει φυσιολογικά. Δηλαδή βλακείες...  <_<  <_<  <_<



#18   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4,468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2018 - 11:31

Το update που αναφέρεις χρονολογείται από τον Ιούλιο του 2017, ενώ μου προκαλεί εντύπωση που το κατέβασες μετά τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Έλεγξε λοιπόν στο About This Mac ότι όντως τρέχεις την version 10.12.6 οπότε σου συνιστώ να τρέξεις σε safe mode το Combo Update  που πιθανόν θα επιλύσει το θέμα.

 
Έχω δηλαδή την αίσθηση ότι το επίμαχο update δεν έχει "κάτσει" σωστά. 

vires acquirit eundo


#19   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/04/2018 - 12:31

Όχι, για την αναβάθμιση που έγραψα παραπάνω, αναφερόμουν στην αναβάθμιση της μνήμης, όχι στο update. Εγώ έχω μείνει στην τελευταία αναβάθμιση του λειτουργικού που δεν έχει ολοκληρωθεί γιατί θέλει restart και κανονικό restart δεν γίνεται και είναι η της 29 Μαρτίου. Από τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα μου.. Που και πάλι που το κατέβασα και το αρχείο (±700mb) και έκανα εγκατάσταση, και πάλι δεν έγινε σωστά και παραμένει το (1) στο Appstore - ότι και καλά δεν έγινε.

 

Έκανα ΠΑΛΙ αυτό με την διαγραφή του αρχείου για login window preference file.

Το είχα ήδη κάνει αυτό (το είχα αναφέρει σε προηγούμενο μου post #15) και πάλι δεν έγινε κάτι. Έκανα τα βήματα όπως γράφουν εδώ (2ο post).

Επίσης, απενεργοποίησα και το icloud όπως αναφέρουν εδώ και φυσικά τίποτα.

 

Είχα κάνει το πρωί και ένα βίντεο για να δεις μέσω του iphone αλλά δεν το έστειλα γιατί μετά ήρθε ένας φίλος.

Το έχω ανεβάσει εδώ:

http://www.mediafire...xa/IMG_3990.MOV

 

Ειλικρινά, δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συνέβη...

Αλλά προς Θεού, δεν θέλω να σου χαλάσω την Κυριακή. Άστο και το κοιτάμε κάποια καθημερινή. Μην ασχοληθείς άλλο. Σκέφτομαι να κάνω restore από time machine.. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.



#20   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4,468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2018 - 13:18

Απ' ότι φαίνεται τα έχει κάνει μαντάρα το security update.

 

Δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να περιλαμβάνεται στο Combo Update που σου έδωσα, κατά

πιθανότητα όχι αφού είναι παλιότερης έκδοσης.

 

Κάνε λοιπόν restore του συστήματος από ένα υγιές backup και ξέχνα το security update ( προς

το παρόν τουλάχιστον).

 

Καλό υπόλοιπο Κυριακής  και τα λέμε από αύριο. :)


vires acquirit eundo


#21   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/04/2018 - 20:16

Τελικά δεν έβγαλα άκρη και έκανα restore από παλιότερο time machine του Δεκεμβρίου 2017 (σωτήριο το time machine). Φαινόταν μια χαρά, ξανά έκανα τις ρυθμίσεις και τα σχετικά και μετά λέω άντε ας τα βάλω τα updates πάλι. Ε διαλύθηκε το σύστημα! Πιο πολύ και από πριν. Μου έβγαλε μια εικόνα που δεν την είχα ξανά δει με το power από πίσω και μαύρη εικόνα. Και έγραφε σε πολλές γλώσσες ότι παρουσιάστηκε ένα σφάλμα και μετά όταν έκανε μόνο του επανεκκίνηση, σε λίγα δευτερόλεπτα πάλι τα ίδια, περίεργα γραφικά και πάλι αυτό το μήνυμα (κάτι σε loop δηλαδή). Ε ΞΑΝΑ έκανα time machine restore μέσω safe mode και τώρα είναι μια χαρά και ΔΕΝ κάνω ξανά update !!!



#22   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4,468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/04/2018 - 20:35

Πρόκειται για kernel panic, που συνήθως προκαλείται από σφάλμα σε software.

Γνώμη μου, φρόντισε να το αντιμετωπίσεις διαφορετικά θα κολλήσεις στην version

που τρέχει τώρα το μηχάνημα. :)

 

 

Attached File  kernel panic.jpg   12.46KB   8 downloads


vires acquirit eundo


#23   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/04/2018 - 00:11

Πρόκειται για kernel panic, που συνήθως προκαλείται από σφάλμα σε software.

Γνώμη μου, φρόντισε να το αντιμετωπίσεις διαφορετικά θα κολλήσεις στην version

που τρέχει τώρα το μηχάνημα. :)

 

 

attachicon.gifkernel panic.jpg

 

Ναι αυτό ακριβώς!

Θα το κοιτάξω. Μέχρι στιγμής πάντως πάει καλά το λειτουργικό. Έβαλα από το time machine backup του Αυγούστου!

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια και τον χρόνο σου!



#24   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2018 - 09:35

Ναι αυτό ακριβώς!

Θα το κοιτάξω. Μέχρι στιγμής πάντως πάει καλά το λειτουργικό. Έβαλα από το time machine backup του Αυγούστου!

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια και τον χρόνο σου!

1) Όταν παρουσιάζεται ένα πρόβλημα, εστιάζουμε στο σημείο απ’ όπου ξεκίνησε. Η εφαρμογή ότι να 'ναι τεχνικών επίλυσης δεν συμβάλει τις περισσότερες φορές, αντίθετα το πιο πιθανό είναι να το πρόβλημα να διογκωθεί.

 
2) Μέγα σφάλμα είναι η έλλειψη των backups. Αναγκάστηκες και έφτασες στον Αύγουστο του 2017. Από τότε μέχρι σήμερα υπάρχουν μια σειρά ενημερώσεων που η μη εγκατάστασή τους αφήνει το σύστημά σου εκτεθειμένο.
 
3) Το σύστημά σου έχει σοβαρά σφάλματα τα οποία δεν έχεις εντοπίσει και δεν έχεις επιδιορθώσει. Αυτό τουλάχιστον φαίνεται εκ του αποτελέσματος. Η εγκατάσταση του Clean My Mac μπορεί να έχει συμβάλει προς το χειρότερο. Χιλιάδες φορές έχει αναφερθεί ότι δεν εγκαθιστούμε στο σύστημά μας τέτοια utilities.
Επίσης δεν αρχίζουμε να ξηλώνουμε πράγματα από το σύστημα και πολλές φορές χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς είναι αυτά που πειράζουμε. Στην τελική μπορεί και να μην ευθύνεται κάτι απ’ όλα αυτά.
 
4) Οποιοδήποτε backup κρατάς από δω και κάτω είναι εντελώς περιττό καθώς θα κουβαλάει τα άλυτα προβλήματα συστήματος.
 
5) Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις το λειτουργικό με καθαρή εγκατάσταση. Θα τελειώσεις μια ώρα αρχύτερα.
 
6) Τρέξε και έναν διαγνωστικό έλεγχο ώστε να εξασφαλίσεις ότι δεν υπάρχουν θέματα hardware.
 
7) Εάν δεν θέλεις να κάνεις καθαρή εγκατάσταση και έχεις όρεξη να το ψάξεις το πράγμα θα πρέπει αρχικά να βρεις το log (ή logs) από την κονσόλα, να το διαβάσεις και να δεις τι προκάλεσε το kernel panic ή μια σειρά άλλων θεμάτων. Μετά περνάς σε πρακτικές επίλυσης. Μην ασχοληθείς με αυτό το κομμάτι. Θα χάσεις αρκετό χρόνο και ίσως να καταλήξεις πάλι σε αδιέξοδο.
 
8 Το να αφήσεις το σύστημα χωρίς την ενημέρωση ενός security update είναι πολύ μεγάλο λάθος.
Αυτό το κάνουμε ΜΟΝΟ στην περίπτωση που όντως διαπιστώσουμε ότι ευθύνεται αποκλειστικά και μόνο αυτό. Σπάνιο.
 
Τρέχω ακριβώς την ίδια έκδοση λειτουργικού με σένα. Δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα μετά την εγκατάσταση.
 
Καλό Πάσχα και καλή επιτυχία!

Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 04/04/2018 - 09:35.





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες