Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά Laptop


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/04/2018 - 20:48

Καλησπέρα σε όλους!
Ψάχνω με ένα φίλο να αγοράσει laptop και θα θέλαμε την βοήθεια σας.
Το μπάτζετ είναι γύρω στα 500€ και η χρήση: office, autoCAD, browsing, και καμία ταινία.
Από την μετάβαση μου σε mac και μετά, έχω πάψει να ασχολούμαι με οτιδήποτε άλλο όποτε οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/04/2018 - 21:15

Ανέβα σε 600 και πάρε κάτι με επεξεργαστή HQ να είναι πραγματικά 4πυρηνο γιατί θα δεις πολύ πράγμα σε u που είναι διπύρηνο.

#3   georgeol01

georgeol01

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα

Δημοσίευση 19/04/2018 - 21:42

Ανέβα σε 600 και πάρε κάτι με επεξεργαστή HQ να είναι πραγματικά 4πυρηνο γιατί θα δεις πολύ πράγμα σε u που είναι διπύρηνο.

Μπορείς να μου πεις κάποιο ενδεικτικά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/04/2018 - 21:44

https://www.skroutz....950M-No-OS.html

 

https://www.skroutz....-FHD-Linux.html

 

 

Μαλλον το δευτερο θα προτεινα



#5   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/04/2018 - 23:10

https://www.skroutz....950M-No-OS.html

https://www.skroutz....-FHD-Linux.html


Μαλλον το δευτερο θα προτεινα

Δεν έχουν ssd αυτά συν ότι ξεπερνάνε αρκετά το μπατζετ


Sent from my iPad using Tapatalk

#6   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/04/2018 - 19:23

Ρε φίλε Σόρρυ κιόλας αλλά με αυτά τα λεφτά δεν πάει πουθενά ... επειδή είμαι ναυπηγός και δουλεύω λίγο πολύ το Autocad χωρίς ssd core i5 και 8+ gigabyte ram δεν τρέχει, μάλλον τρέψει αλλά θα σου σπάσει τα νεύρα .... αν μου έλεγες απλή χρήση χωρίς μα βάλεις μέσα cad cam program θα σου έλεγα οκ... τώρα με 500 ευρώ και ssd δύσκολα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#7   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/04/2018 - 19:53

Ρε φίλε Σόρρυ κιόλας αλλά με αυτά τα λεφτά δεν πάει πουθενά ... επειδή είμαι ναυπηγός και δουλεύω λίγο πολύ το Autocad χωρίς ssd core i5 και 8+ gigabyte ram δεν τρέχει, μάλλον τρέψει αλλά θα σου σπάσει τα νεύρα .... αν μου έλεγες απλή χρήση χωρίς μα βάλεις μέσα cad cam program θα σου έλεγα οκ... τώρα με 500 ευρώ και ssd δύσκολα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ναι έχεις δίκιο. Κοιτάμε για ssd, 8gb ram και καλή κάρτα γραφικών οπότε θα ανάβει η τιμή!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/04/2018 - 20:01

Έχεις κάποιες λύσεις

1) καλό επεξεργαστή χωρίς ssd (αγοράζεις ssd σε δεύτερο στάδιο μιας και έχουν πέσει αρκετά οι τιμές)
2) μα βρεις λαπτοπ χωρίς windows μιας και αγοράζεις τα windows 10 pro με 10 ευρώ από το eBay ενώ Ελλάδα τα έχουν 100 ευρώ σε μερικά λαπτοπ

Και η 3 λύση είναι να βρεις κάποιο λαπτοπ με gtx 1050ti που δεν θα έχει κανένα θέμα να σηκώσει το render και απλά να δεις κάποιο κατάστημα και να το πάρει με πληρωμή σε δόσεις.

Στα λέω αυτά επειδή και εμένα είναι core i5 2.4 8gb ram 120gb ssd και μερικές φορές ζορίζεται και κοιτάω συνέχεια να πάρω κάτι άλλο αλλά πι τιμές ακόμα δεν είναι ιδανικές...

Μια τελευταία συμβουλή θα δώσω

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ desktop να κοιτάξει καλύτερα για 17 ίντσες .... έχει απίστευτη διαφορά που δεν μπορεί να καταλάβει... ενώ είναι 5 εκατοστά διαφορά είναι απίστευτα πιο ξεκούραστο και άνετο

Καλό βράδυ από εμένα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#9   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/04/2018 - 20:37

Έχεις κάποιες λύσεις

1) καλό επεξεργαστή χωρίς ssd (αγοράζεις ssd σε δεύτερο στάδιο μιας και έχουν πέσει αρκετά οι τιμές)
2) μα βρεις λαπτοπ χωρίς windows μιας και αγοράζεις τα windows 10 pro με 10 ευρώ από το eBay ενώ Ελλάδα τα έχουν 100 ευρώ σε μερικά λαπτοπ

Και η 3 λύση είναι να βρεις κάποιο λαπτοπ με gtx 1050ti που δεν θα έχει κανένα θέμα να σηκώσει το render και απλά να δεις κάποιο κατάστημα και να το πάρει με πληρωμή σε δόσεις.

Στα λέω αυτά επειδή και εμένα είναι core i5 2.4 8gb ram 120gb ssd και μερικές φορές ζορίζεται και κοιτάω συνέχεια να πάρω κάτι άλλο αλλά πι τιμές ακόμα δεν είναι ιδανικές...

Μια τελευταία συμβουλή θα δώσω

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ desktop να κοιτάξει καλύτερα για 17 ίντσες .... έχει απίστευτη διαφορά που δεν μπορεί να καταλάβει... ενώ είναι 5 εκατοστά διαφορά είναι απίστευτα πιο ξεκούραστο και άνετο

Καλό βράδυ από εμένα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου, καλό βράδυ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 20/04/2018 - 21:22

Από τα 500 πήγαμε στα 1000 και βάλε... Οκ επειδή απλά ανέφερε autocad εξαρτάται και τι χρήση κάνει. Αν είναι για καμία κάτοψη κτλ καλά είναι και τα προαναφερθέντα. Αν θέλει 3D modeling, φωτορεαλισμό κτλ τότε αλλάζει.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#11   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/04/2018 - 23:32

Autocad 3d κάτω απο 1000αρι δύσκολο.
Θέλει πολύ ram (10+gb), καλό επεξεργαστή (i5 τουλάχιστον) και αξιοπρεπή κάρτα γραφικών...


#12   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 21/04/2018 - 14:41

Autocad 3d κάτω απο 1000αρι δύσκολο.
Θέλει πολύ ram (10+gb), καλό επεξεργαστή (i5 τουλάχιστον) και αξιοπρεπή κάρτα γραφικών...



Αστα να πάνε ... εγώ δουλεύω με φοιτητικές εκδόσεις στο λάπτοπ και παρόλο που έχω Radeon με 2 gb vram σε κάτι 3D μου έκανε μ...κίες ενώ στα desktop στα γραφεία κτλ δεν είχαν θέμα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#13   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 21/04/2018 - 14:42

Autocad 3d κάτω απο 1000αρι δύσκολο.
Θέλει πολύ ram (10+gb), καλό επεξεργαστή (i5 τουλάχιστον) και αξιοπρεπή κάρτα γραφικών...



Αστα να πάνε ... εγώ δουλεύω με φοιτητικές εκδόσεις στο λάπτοπ και παρόλο που έχω Radeon με 2 gb vram σε κάτι 3D μου έκανε μ...κίες ενώ στα desktop στα γραφεία κτλ δεν είχαν θέμα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#14   Teirecias

Teirecias

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 20/05/2018 - 19:32

Dell or  ....dead φιλε μου..

για ριξε μια ματια σε αυτα:

 

https://www.ebay.ie/...ition=2000|2500






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες