Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

App για σύνδεση internet


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/05/2018 - 00:01

Λοιπόν, μόλις ανακάλυψα ότι αν κλέισω το wifi και το ξανανοίξω από το macbook, επανέρχεται η σύνδεση.


 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/05/2018 - 00:23

Λοιπόν, μόλις ανακάλυψα ότι αν κλέισω το wifi και το ξανανοίξω από το macbook, επανέρχεται η σύνδεση.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να αγοράσεις ένα νέο καλό router, αυτά που δίνουν οι πάροχοι είναι της πλάκας και δημιουργούν πάντα προβλήματα με τις συσκευές. 

 

Στο λέω γιατί θα ταλαιπωρήσε δίχως λόγο με τους super duper τεχνικούς από τον ΟΤΕ και άκρη δεν θα βγάλετε ποτέ. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#18   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/05/2018 - 07:04

Έχω την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά με τα DNS, μιας και εγώ είμαι με σύνδεση cosmote με τον δικό τους router Speedport,

όπου προκύπτει η εικόνα.

 

Συνημμένο αρχείο  dns.jpg   32,77KB   25 λήψεις

 

Σε γενικές γραμμές δουλεύει καλά, όμως όποτε το θυμηθώ του κάνω ένα reset με μια οδοντογλυφίδα στην οπή που έχει

στο πίσω μέρος. Για δοκίμασε το, όπως και να έχει. Οι ρυθμίσεις δεν χάνονται.

 

Όμως κατά τη γνώμη μου, ιδιαίτερα μετά την αποκατάσταση σε relaunch του Wi-Fi, το θέμα φαίνεται να υφίσταται στο

Mac. Κλείσε το Wi-Fi,  πήγαινε  /Library/Preferences/SystemConfiguration folder και σύρετε στον κάδο τα αρχεία :

 
• com.apple.airport.preferences.plist
• NetworkInterfaces.plist
• preferences.plist
 
Relaunch το Wi-Fi και έλεγξε, εικάζω ότι το θέμα θα πρέπει να έχει εκλείψει. Όμως ίσως χρειαστεί να επιλέξεις ξανά το δίκτυο
Wi-Fi.

vires acquirit eundo


#19   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/05/2018 - 08:13

Λοιπόν, μόλις ανακάλυψα ότι αν κλέισω το wifi και το ξανανοίξω από το macbook, επανέρχεται η σύνδεση.

Τρέχεις High Sierra;



#20   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/05/2018 - 11:04

Λοιπόν, μόλις ανακάλυψα ότι αν κλέισω το wifi και το ξανανοίξω από το macbook, επανέρχεται η σύνδεση.


Και εγώ με cosmote χάνει ενίοτε την σύνδεση με WiFi και στο iPhone και στο MacBook και σε iPad.

Αν κλείσεις και ξανανοίξεις το WiFi συνδέεται και λειτουργεί κανονικά.

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι έχω πρόβλημα στο repeater tp-link wpa 4220kit αλλά με αυτά που διαβάζω μάλλον είναι θέμα ρουτερ
Έχω τον μαμά ρουτερ σε 50 άρα γραμμή της cosmote.

Ευτυχώς οι αποσυνδέσεις είναι μια φορά στο τόσο όποτε δεν αποτελεί και μεγάλο πρόβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#21   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/05/2018 - 11:15

Και εγώ με cosmote χάνει ενίοτε την σύνδεση με WiFi και στο iPhone και στο MacBook και σε iPad.

Αν κλείσεις και ξανανοίξεις το WiFi συνδέεται και λειτουργεί κανονικά.

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι έχω πρόβλημα στο repeater tp-link wpa 4220kit αλλά με αυτά που διαβάζω μάλλον είναι θέμα ρουτερ
Έχω τον μαμά ρουτερ σε 50 άρα γραμμή της cosmote.

Ευτυχώς οι αποσυνδέσεις είναι μια φορά στο τόσο όποτε δεν αποτελεί και μεγάλο πρόβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

'Εχω αλλάξει router, το πρόβλημα επιλύθηκε προσωρινά, για κάποιες μέρες.


 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#22   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/05/2018 - 11:20

 

Έχω την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά με τα DNS, μιας και εγώ είμαι με σύνδεση cosmote με τον δικό τους router Speedport,

όπου προκύπτει η εικόνα.

 

attachicon.gifdns.jpg

 

Σε γενικές γραμμές δουλεύει καλά, όμως όποτε το θυμηθώ του κάνω ένα reset με μια οδοντογλυφίδα στην οπή που έχει

στο πίσω μέρος. Για δοκίμασε το, όπως και να έχει. Οι ρυθμίσεις δεν χάνονται.

 

Όμως κατά τη γνώμη μου, ιδιαίτερα μετά την αποκατάσταση σε relaunch του Wi-Fi, το θέμα φαίνεται να υφίσταται στο

Mac. Κλείσε το Wi-Fi,  πήγαινε  /Library/Preferences/SystemConfiguration folder και σύρετε στον κάδο τα αρχεία :

 
• com.apple.airport.preferences.plist
• NetworkInterfaces.plist
• preferences.plist
 
Relaunch το Wi-Fi και έλεγξε, εικάζω ότι το θέμα θα πρέπει να έχει εκλείψει. Όμως ίσως χρειαστεί να επιλέξεις ξανά το δίκτυο
Wi-Fi.

 

Έκανα αυτό που προτείνεις. Θα το δουλέψω και θα ενημερώσω. Thanks!


 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#23   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/05/2018 - 11:37

1) Ανέφερες στην αρχή πρόβλημα στην τηλεφωνική γραμμή. Αποκαταστάθηκε;

2) Στο Mac συνδέεσαι μόνο μέσω Wi-Fi; Με Ethernet το Internet είναι σταθερό ή και πάλι προκύπτουν αποσυνδέσεις;

3) Αποσυνδέσεις μέσω Wi-Fi γίνονται μόνο στο Mac ή και σε άλλες συσκευές;

4) Ρώτησα πιο πάνω για το λειτουργικό. Δεν απάντησες.

5) Είπες ότι άλλαξες router. Το πρόβλημα παραμένει;



#24   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 01/05/2018 - 13:23

Παρόμοια προβλήματα είχα και εγώ.
1) τα φτηνά ρουτερ 5/10 δημιουργούν τέτοια προβλήματα

Συνήθως ακόμα και σάπια ρουτερ δεν χάνουν το σήμα με Ethernet αλλά μόνο σε wifi


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες