Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

εκλεισε το μακ!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/06/2018 - 14:17

συνηθωσ δεν κανω τιποτα που δεν ξερω ετυχε τωρα .......θελει σκληρο για clean νομιζω κ δεν εχω για αυτο ειπα για reinstall αμα μπορει να γινει...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/06/2018 - 14:48

συνηθωσ δεν κανω τιποτα που δεν ξερω ετυχε τωρα .......θελει σκληρο για clean νομιζω κ δεν εχω για αυτο ειπα για reinstall αμα μπορει να γινει...

Όχι δεν είναι απαραίτητος ο σκληρός δίσκος για να κάνεις clean install.

 

Κατέβασε το λειτουργικό και φτιάξε ένα bootable USB. Βεβαιώσου ότι το USB δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Εάν αναγνωρίζεται κλπ.

 

Μπορείς εάν το λειτουργικό που τρέχεις τώρα είναι το High Sierra (πιθανότατα αυτό είναι) να κάνεις την διαδικασία και μέσω του Internet Recovery.

 

Δηλαδή:

 

Μπες στο Internet Recovery και αρχικά έλεγξε ποια έκδοση λειτουργικού σου λέει ότι μπορείς να εγκαταστήσεις. Εάν δεις το High Sierra, είσαι Οκ.

Επιλέγεις λοιπόν το Disk Utility και πας και κάνεις format τον δίσκο σου ως MacOS Extended (Journaled). OK?

Αφού τελειώσει η διαδικασία, βγαίνεις από το Disk Utility και από τον πίνακα επιλέγεις αυτή τη φορά να γίνει εγκατάσταση του λειτουργικού από το Internet Recovery. Εάν όμως έχεις φτιάξει USB stick κάνε μια επανεκκίνηση το Mac και κάνε boot (με πατημένο το Option⌥) από το USB για να κάνεις την εγκατάσταση.



#18   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/06/2018 - 19:38

μου εχει ερθει update high siera  10.13.5 δεν το χω κανει ακομα  αρα το κανω κ μετα ιντερνετ recovery  k ακολουθω τα βηματα..



#19   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/06/2018 - 19:45

μου εχει ερθει update high siera  10.13.5 δεν το χω κανει ακομα  αρα το κανω κ μετα ιντερνετ recovery  k ακολουθω τα βηματα..

Κοίτα, μπορείς εάν θέλεις να κάνεις clean install και το λειτουργικό που τρέχεις τώρα. Αρκεί να φτιάξεις ένα bootable USB. Δεν είναι τίποτα.

Απλά υπέθεσα ότι αφού το πήγες για αλλαγή δίσκου ότι σου πέρασαν το τελευταίο λειτουργικό.



#20   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/06/2018 - 23:26

Επιλέγεις λοιπόν το Disk Utility και πας και κάνεις format τον δίσκο σου ως MacOS Extended (Journaled). OK?

Μάλλον APFS θες να πείς.

Τελευταία επεξεργασία από: jim clarinetist, 02/06/2018 - 23:27


#21   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/06/2018 - 23:47

Μάλλον APFS θες να πείς.

Όχι δεν θέλω να πω APFS. MacOS Extended (Journaled) θέλω να πω.



#22   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/06/2018 - 16:55

πηγσς το εκ;ανα αλλα στην επιλογη γλωσσασ εβαλα ελληνικα κ ετσι το φορματ πατησα το 2 νομιζω ανοιξε κανονικα  κ ειπα να ξανακανω  αλλα κ παλι δεν μοθυεβγαλε τον πινακα με τισ γλωσσεσ κ τοτε επελεξα διακριση πεζα κεφαλαια  στο φορματ κ μετα μου εβγαλε δεν μπορει να γινει η εγκτατασταση κ τωρα το ξανακανω χωρισ format reinstall μ ονο



#23   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2018 - 17:28

πηγσς το εκ;ανα αλλα στην επιλογη γλωσσασ εβαλα ελληνικα κ ετσι το φορματ πατησα το 2 νομιζω ανοιξε κανονικα  κ ειπα να ξανακανω  αλλα κ παλι δεν μοθυεβγαλε τον πινακα με τισ γλωσσεσ κ τοτε επελεξα διακριση πεζα κεφαλαια  στο φορματ κ μετα μου εβγαλε δεν μπορει να γινει η εγκτατασταση κ τωρα το ξανακανω χωρισ format reinstall μ ονο

Δεν ξέρω τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις, ΑΛΛΑ, από τη στιγμή που γίνει format στον δίσκο, ΔΕΝ υπάρχει reinstall. MONO Install.



#24   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/06/2018 - 19:30

εχει ανοιξει   k δειχνει ι οκ εγινα ξανα κ admin τωρα στο φορματ δεν ξερω τι εγινε γτ ηταν στα ελληνικα κ δεν ηξερα πιο ακριβωσ επρεπε να επιλεξω.....



#25   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/06/2018 - 13:07

Καλησπερα να ρωτησω οποια εφαρμογη κιαν ανοιγω κανει verrifying ?? κ αργει να ανοιξει....


Τελευταία επεξεργασία από: bellinaki, 05/06/2018 - 13:08


#26   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/06/2018 - 15:51

ειδα πωσ πρεπει να πασ terminal  να γραψεισ μια εντολη για να προστεθει στο apps downloaded from , το anywhere που τωρα δεν υπαρχει ισχυει??κ πωσ γινεται ακριβωσ???ευχαριστω



#27   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/06/2018 - 16:23

ειδα πωσ πρεπει να πασ terminal  να γραψεισ μια εντολη για να προστεθει στο apps downloaded from , το anywhere που τωρα δεν υπαρχει ισχυει??κ πωσ γινεται ακριβωσ :huh:ευχαριστω

Αν έχεις ανοιχτό το παράθυρο του System Preferences, κλείσε το.

Άνοιξε το Terminal.  Paste την παρακάτω εντολή και πάτα Return (Enter):

 

sudo spctl --master-disable

 

Θα σου ζητήσει το Admin password. Το γράφεις (δεν φαίνονται τα γράμματα) και πατάς και πάλι Return (Enter). 

 

Κλείσε το Terminal. Άνοιξε το System Preferences > Security & Privacy > General και εκεί που λέει Allow Apps downloaded from: επιλέγεις Anywhere.

 

:excl: Πρόσεχε με την εντολή.



#28   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2018 - 16:17

Αν έχεις ανοιχτό το παράθυρο του System Preferences, κλείσε το.

Άνοιξε το Terminal.  Paste την παρακάτω εντολή και πάτα Return (Enter):

 

sudo spctl --master-disable

 

Θα σου ζητήσει το Admin password. Το γράφεις (δεν φαίνονται τα γράμματα) και πατάς και πάλι Return (Enter). 

 

Κλείσε το Terminal. Άνοιξε το System Preferences > Security & Privacy > General και εκεί που λέει Allow Apps downloaded from: επιλέγεις Anywhere.

 

:excl: Πρόσεχε με την εντολή.

το θεμα διορθωθηκε κατα πολυ μονο google chrome  με το που ανοιγει μου βγαζει παραθυρο να το μεταφερω στο  applications συνεχεια, παραλο που το χω κανει εννοειται !!θα ηθελα να ρωτησω σε οσουσ χρησημοποιουν  vlc μετα το update  λειτουργουν στουσ subs τα override parameters γτ εμενα οχι κ οτι κιαν εκανα δεν βρηκα ακρη ευχαριστω κ καλο σκ σε ολουσ!! 



#29   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2018 - 19:20

το θεμα διορθωθηκε κατα πολυ μονο google chrome  με το που ανοιγει μου βγαζει παραθυρο να το μεταφερω στο  applications συνεχεια, παραλο που το χω κανει εννοειται !!θα ηθελα να ρωτησω σε οσουσ χρησημοποιουν  vlc μετα το update  λειτουργουν στουσ subs τα override parameters γτ εμενα οχι κ οτι κιαν εκανα δεν βρηκα ακρη ευχαριστω κ καλο σκ σε ολουσ!! 

Απεγκατέστησε τον Chrome με κάποιο app πως το AppCleaner και κάνε την εγκατάσταση από την αρχή. Για να σου πετάει διαρκώς αυτό το μήνυμα κάτι δεν πάει καλά.

Για το VLC δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς καθώς δεν το χρησιμοποιώ. Για ταινίες έχω IINA. Φοβερός player. Δοκίμασέ τον, δεν θα χάσεις.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 09/06/2018 - 19:21


#30   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2018 - 23:57

1.μολισ το πρωτοανοιξω  βγαζει για λιγο  verifying κ μετα αυτο 2.Για το VLC ειναι για να πασ μπροσ η πισω τον υποτιτλο κ δεν λειτουργει

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: bellinaki, 10/06/2018 - 00:01


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες