Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά νέου Macbook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
113 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 27/10/2018 - 16:55

To μηχανημα κανει αυτα που προανεφερες ! Ο φιλος δεν το θελει για συγκεκριμενη δουλεια ! Απλα το ειδε , σε καλη κατασταση και ρωτησε αν αξιζει ! 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2018 - 17:55

Πάλι το αν αξίζει είναι υποκειμενικό.Ειναι 10ετιας μηχάνημα με ότι αυτό συνεπάγεται.αν λειτουργικά είναι σωστό,δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να κάνει σχεδόν τα πάντα,αν δεν έχει τρελές απαιτήσεις.προσωπικα για 250 ευρώ,και σαν δεύτερο θα το έπαιρνα.

#78   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 01/11/2018 - 08:26

Καλημέρα στην ομάδα . Εργάζομαι σε εταιρία κλιματισμού ως μηχανικός και σκέφτομαι να πάρω ενα μακ.  13αρι σκέφτομαι αλλα ειμαι ανάμεσα με αυτό με την touchbar ή στο απλό. Τα 300 ευρω διαφορά δεν ειναι θέμα απλα αν μπορείτε να μ πειτε τις εμπειρίες σας . Φοβάμαι λίγο την κατασκευή του η οποια ειναι αρκετά περίπλοκή και αν γινει κάτι παει αντιπροσωπεια.



#79   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/11/2018 - 08:52

Καλημερα και καλο μηνα! Ασ μας πει και κάποιος την γνώμη του για το νέο macbook air αντί του macbook pro που λέει ο φίλος metallurgy ποιο πάνω! Για απλή χρήση(internet,foto,e-shop....) Ευχαριστω!



#80   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/11/2018 - 09:29

Καλημερα και καλο μηνα! Ασ μας πει και κάποιος την γνώμη του για το νέο macbook air αντί του macbook pro που λέει ο φίλος metallurgy ποιο πάνω! Για απλή χρήση(internet,foto,e-shop....) Ευχαριστω!

Καλημέρα,

 

Εγώ θα αγόραζα το pro 13 με touchbar του 2018. Κυρίως για τον επεξεργαστή με μείων βέβαια το λίγο μεγαλύτερο βάρος.



#81   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/11/2018 - 09:47

Καλημερα και καλο μηνα! Ασ μας πει και κάποιος την γνώμη του για το νέο macbook air αντί του macbook pro που λέει ο φίλος metallurgy ποιο πάνω! Για απλή χρήση(internet,foto,e-shop....) Ευχαριστω!

Αν δεν είσαι pro χρήστης και δεν χρησιμοποιείς βαριά προγράμματα το Air είναι πανέμορφο, πανάλφρο και θα κάνεις την δουλειά σου απροβλημάτιστα.

Αν τώρα δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα και δεν σου λένε τίποτα τα επιπλέον χρήματα για το pro, το συζητάμε.

Αγόρασα πριν 8 μήνες το MBP 15" with tb και είμαι υπερ ευχαριστημένος. Aν αγόραζα τώρα ίσως να έπαιρνα το Air, ο μόνος μου ενδοιασμός θα ήταν το μέγεθος της οθόνης καθώς δεν έχω σταθερό pc και θέλω μια μεγάλη οθόνη.

Η δεύτερη σκέψη που θα έκανα θα ήταν το Air και αργότερα μια οθόνη 27" 



#82   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/11/2018 - 10:08

Καλημέρα στην ομάδα . Εργάζομαι σε εταιρία κλιματισμού ως μηχανικός και σκέφτομαι να πάρω ενα μακ.  13αρι σκέφτομαι αλλα ειμαι ανάμεσα με αυτό με την touchbar ή στο απλό. Τα 300 ευρω διαφορά δεν ειναι θέμα απλα αν μπορείτε να μ πειτε τις εμπειρίες σας . Φοβάμαι λίγο την κατασκευή του η οποια ειναι αρκετά περίπλοκή και αν γινει κάτι παει αντιπροσωπεια.

Αν πραγματικά δεν σε προβληματίζουν τα 300 ευρω πάρε με tb. Η χρησιμότητά της είναι μικρή ακόμα, στο μέλλον δεν ξέρουμε πως μπορεί να την εκμεταλλευτούν οι προγραμματιστές. Είναι εφετζίδικη και κάποιες φορές χρήσιμη αλλά όχι απαραίτητη, εκείνο που δεν αλλάζω με τίποτα όμως είναι το Touch ID, τρομερή ευκολία! Εν κατακλείδι αν αγόραζα τώρα θα αγόραζα πάλι με tb λόγω το Touch ID!

Όταν λες φοβάσαι την κατασκευή του τι εννοείς? Το ότι πάει στο επίσημο σέρβις και δεν βάζει χέρι ο κάθε τεχνικός του YouTube μόνο θετικό είναι... αυτό βέβαια για όσο θα είσαι στην εγγύηση από κει και πέρα βάζεις βαθιά το χέρι στην τσέπη! Είναι κανόνας όμως ότι τα Mac δύσκολα βγάζουν ζημιές, αλλά αν βγάλουν...



#83   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/11/2018 - 11:58

Καλημέρα παιδιά, με την ανακοίνωση του νέου MacBook Air τι πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο;
Αυτό ή το pro; Δεν με ενδιαφέρει η tb και γενικά βλέπω σε δυνατότητες το MacBook Air είναι αρκετά καλό.



Sent from my iPhone using Tapatalk

#84   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 01/11/2018 - 12:13

Είναι καθαρά υποκειμενικό αυτό καθώς κάθε ένας έχει διαφορετικά θέλω.

Εάν δεν χρησιμοποιείς βαριά προγράμματα τότε το Air είναι ότι πρέπει. Εάν όμως θέλεις να χρησιμοποιείς κάποια βαριά προγράμματα τότε ΔΕΝ κάνει το Air αλλά το Pro.

Βάλε τα κάτω, ζύγισε τι θέλεις και καλές αγορές.

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 01/11/2018 - 12:24


#85   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/11/2018 - 12:19

Είναι καθαρά υποκειμενικό αυτό καθώς κάθε ένας έχει διαφορετικά θέλω.

Εάν δεν κανείς χρησιμοποιείς βαριά προγράμματα τότε το Air είναι ότι πρέπει. Εάν όμως θέλεις να χρησιμοποιείς κάποια βαριά προγράμματα τότε ΔΕΝ κάνει το Air αλλά το Pro.

Βάλε τα κάτω, ζύγισε τι θέλεις και καλές αγορές.


Μέχρι την προχθεσινή ανακοίνωση κοίταγα μόνο σε pro, αλλά πλέον καλοβλεπω και το air.
Δεν ξέρω βέβαια τι διαφορά σε τιμή θα έχουν.
Για χρήση δεν θέλω ούτε επεξεργασία εικόνας, βίντεο.
Τα πολύ βασικά, internet, καμία ταινία και άντε λίγο επεξεργασία μουσική σαν χόμπι πλέον(αν και αυτό δεν με καίει) και μετά τίποτα pages,numbers.
Γενικά απλή χρήση. Βέβαια προς 256 κοιτάω σαν χωρητικότητα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#86   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/11/2018 - 12:21

Καλημέρα και από εμένα. Χτες βράδυ κατάφερα να δω σε μαγνητοσκόπηση το Apple special Event και αυτό που δεν κατάλαβα είναι το ποιές διαφορές υπάρχουν πλέον ανάμεσα στο MacBook και το ανανεωμένο MacBook Air. Εκτός από το μέγεθος της οθόνης δεν κατάλαβα άλλες διαφορές



#87   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 01/11/2018 - 12:24

Μέχρι την προχθεσινή ανακοίνωση κοίταγα μόνο σε pro, αλλά πλέον καλοβλεπω και το air.
Δεν ξέρω βέβαια τι διαφορά σε τιμή θα έχουν.
Για χρήση δεν θέλω ούτε επεξεργασία εικόνας, βίντεο.
Τα πολύ βασικά, internet, καμία ταινία και άντε λίγο επεξεργασία μουσική σαν χόμπι πλέον(αν και αυτό δεν με καίει) και μετά τίποτα pages,numbers.
Γενικά απλή χρήση. Βέβαια προς 256 κοιτάω σαν χωρητικότητα
Sent from my iPhone using Tapatalk


Τότε η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το Air θα κάνει και με το παραπάνω αυτά που ζητάς. Τώρα για τις τιμές υπομονή.

#88   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 01/11/2018 - 12:58

Καλημέρα και από εμένα. Χτες βράδυ κατάφερα να δω σε μαγνητοσκόπηση το Apple special Event και αυτό που δεν κατάλαβα είναι το ποιές διαφορές υπάρχουν πλέον ανάμεσα στο MacBook και το ανανεωμένο MacBook Air. Εκτός από το μέγεθος της οθόνης δεν κατάλαβα άλλες διαφορές

Δεν κατάλαβες γιατί δεν υπάρχουν φίλε μου. Αυτή η αναβάθμιση δεν ήταν αναβάθμιση του Air αλλά του Macbook. Απλά χρησιμοποίησαν το όνομα γιατί είναι ίσως το πιο πετυχημένο Macbook το Air. Όταν πρωτοβγήκαν τα Air ήταν πολύ δυνατά για το form factor τους. Τώρα fanless και με 5W low power cpu δεν το θεωρώ macbook air αυτό. Θα μου πεις αλλάξανε οι εποχές, βελτιώθηκαν οι επεξεργαστές και ίσως είναι καλό σε επιδόσεις. Αλλά θεωρώ ότι σε βάθος χρόνου θα γονατίσει. Εγώ προσωπικά απογοητεύτηκα και στεναχωρήθηκα γιατί το περίμενα χρόνια για να μπω στον κόσμο των Mac και είμαι με ένα Vaio 9 χρονών. Θεωρώ τον εαυτό μου light user (browsing, social media, ταινίες, και λίγο gopro studio και photoshop για edit). Αλλά το φοβαμαι γιατί θεωρώ ότι θα γονατίσει όταν θα χρησιμοποιώ τις τελευταίες εφαρμογές που ανέφερα. Ειδικά σε 3-4 χρόνια. Δεν ξέρω καν αν θα μπορεί να παίζει 4K στο youtube για παράδειγμα. Επίσης αυτά τα 128gb εν έτη 2018 δεν χωνεύονται με τίποτα. Όπως επίσης και η τιμή του για τα specs του. Δεν ξέρω, εγώ απογοητεύτηκα


Τελευταία επεξεργασία από: Thodoris19s, 01/11/2018 - 12:59


#89   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/11/2018 - 13:04

Στο istorm τσέκαρα τώρα
MacBook Air 2018 128gb 1449€
256gb 1749€
Α ρε Apple 300€ διαφορά για 128gb;;;;
Αν βάλεις και 16gb ram είσαι στα 2 χιλιάρικα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: mihalis, 01/11/2018 - 13:05


#90   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/11/2018 - 13:18

Στο istorm τσέκαρα τώρα
MacBook Air 2018 128gb 1449€
256gb 1749€
Α ρε Apple 300€ διαφορά για 128gb;;;;
Αν βάλεις και 16gb ram είσαι στα 2 χιλιάρικα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και στο παλιό air για να αντικαταστήσεις τον 128 με 256 samsung ή transcend θέλεις 200 ευρώ και μη πει κανείς ότι βρίσκει 250 gb με 60 ευρώ γιατί απλά δεν μπαίνουν στο air.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες