Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPhone Xs και iPhone Xs Max: Επίσημη παρουσίαση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
999 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#661   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/09/2018 - 17:40

Τα iPhone Xs και Xs Max κυκλοφόρησαν σε αρκετές χώρες και ήδη έχουν πέσει στα χέρια διάφορων "βασανιστών" για να μας δείξουν πόσο ανθεκτικά είναι.

 

Στο πρώτο video θα δείτε το iPhone Xs Max στα χέρια του JerryRigEverything, ο οποίος αποδεικνύει ότι η συσκευή βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο από πλευράς αντοχής σε γρατζουνιές, λυγίσματα και καψίματα με την πλειοψηφία των high-end Android smartphones, αν και ο φακός της κάμερας δεν είναι 100% κρύσταλλος ζαφειριού.

 

 

Στη συνέχεια παίρνει σειρά η SquareTrade, εταιρεία που ασχολείται με εγγυήσεις, για να ελεγχθεί η αντοχή στο νερό, μιας και η κατασκευή των iPhone Xs και Xs Max είναι πιστοποιημένη στο

πρωτόκολλο IP68, ενώ η Apple ισχυρίζεται ότι έχει τοποθετήσει το πιο ανθεκτικό γυαλί που έχουμε δει ποτέ σε smartphones.

 

Η εταιρεία βύθισε τις δύο συσκευές σε μπύρα και αμφότερες αποδείχτηκαν ότι δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα στις λειτουργίες τους, αλλά στις πτώσεις από ύψος 2m οι οθόνες έσπασαν. Σε πλευρικές πτώσεις, το μεταλλικό περίγραμμα προσφέρει σχετικά καλή προστασία, ενώ σε πτώσεις με την οθόνη είχαμε και πάλι σπασίματα.

 

 

Κλείνουμε με τρία videos του καναλιού EverythingApplePro, όπου θα δείτε παρόμοια αποτελέσματα σε δοκιμές πτώσης, νερού και εγχάραξης:

 

 

 

 

via techgear


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#662   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/09/2018 - 17:46

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός, ειρωνικός η οτιδήποτε άλλο, αλλά πραγματικά με πιάνουν τα γέλια με διάφορα που ακούγονται εδω μέσα. Παράδειγμα 1) Ανέφερε πιο πριν κάποιος συμφορουμίτης το θέμα της χωρητικότητας και έκανε σύγκριση τα 64 και τα 256 GB με το πρόσχημα ότι φτάνουν η δεν φτάνουν και κάποιος άλλος συμφώνησε ότι είναι καλύτερα το μοντέλο με τα 256GB αν κάποιος σκέφτεται να επενδύσει σε βάθος χρόνου. Και ρωτάω το εξής: Από πότε η αγορά ενός τηλεφώνου είναι επένδυση και μάλιστα σε βάθος χρόνου, τη στιγμή που ανεξαρτήτως τιμής, αλλάζουμε αν όχι κάθε χρόνο τότε σίγουρα κάθε 2 χρόνια τη συσκευή μας :huh: Παράδειγμα 2) Πόσες συσκευές ( Τηλεοράσεις, Μόνιτορ υπολογιστών, κλπ) κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά που υποστηρίζουν πραγματική αναπαραγωγή 4Κ περιεχομένου, ώστε να χρησιμοποιούμε σαν δικαιολογία τις δυνατότητες ενός τηλεφώνου στο κομμάτι της λήψης και αποθήκευσης 4Κ υλικού :huh: Φιλικά.

 

Και δεν εβαλα καν τις φθηνοτερες επιλογες, ξεκινησα απο τις κορυφαιες σε προτιμηση μαρκες

Συνημμένα αρχεία



#663   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2018 - 17:55

Και δεν εβαλα καν τις φθηνοτερες επιλογες, ξεκινησα απο τις κορυφαιες σε προτιμηση μαρκες

Δες εδώ 

 

Υ.Γ Και δεν έβαλα τα υπόλοιπα αποδεδειγμένα παραδείγματα από δεκάδες άλλα forum και site τεχνολογίας!



#664   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/09/2018 - 18:08

Blu-ray μπορει να μην εχουμε, εχουμε ομως Netflix  ;)

Οπως και iPhone που βιντεοσκοπει σε 4Κ, οποτε γιατι να μην βιντεοσκοπησουμε τις αναμνησεις μας στην υψηλη ποιοτητα ωστε να τις αναπαραξουμε σε τηλεοραση σε ολη τους την αναλυση;

Θα φωτογραφιζες ποτε τις στιγμες με τα αγαπημενα σου προσωπα στο 1 μεγαπιξελ αν η φωτογραφικη σου μηχανη μπορει να βγαλει φωτο στα πχ 24;

Ακομα και σημερα να μην εχεις 4Κ τηλεοραση, αυριο-μεθαυριο που θα κοιτας αυτα τα βιντεο θα ηθελες πολυ να ηταν σε υψηλοτερη ποιοτητα απο 1080p.



#665   teogn7

teogn7

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 24/09/2018 - 18:58

Και δεν εβαλα καν τις φθηνοτερες επιλογες, ξεκινησα απο τις κορυφαιες σε προτιμηση μαρκες

Κανένα κανάλι δεν εκπέμπει 4Κ, καθώς ούτε οτε, nova μιας κ έχω στο σπίτι. Εκτός από το νέο playstation 4K, Xbox κ μερικές ταινίες στο Netflix. Και δεν παίζει κ να εκπέμπουν για τα επόμενα 10-15 χρόνια. Όλα είναι εμπορικά σήματα, πραγματικά μεν αλλά ασύμβατα δε για την χώρα μας. Όσο για τα κινητά θα συμφωνήσω με τον παραπάνω φίλο (dkoukou)


Τελευταία επεξεργασία από: teogn7, 24/09/2018 - 19:01


#666   marga

marga

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 24/09/2018 - 19:07

Συγγνώμη αλλα η τηλεόραση 4κ δε συγκρίνεται με την fhd , μη λέμε ο,τι θελουμε. Βιντεάκια του καθενός δε μου χρειάζονται, ξερω τι βλέπω κι εγώ και οι φίλοι μου. Η διαφορά στην ποιότητα ειναι εμφανής

Επισης έχοντας πχ Samsung Smart tv και κινητό, με την εφαρμογή προβάλλεις το περιεχόμενο στη τηλεόραση. Μια χαρά απολαμβάνεις τα βίντεο που τραβάς


Sent from my iPad using Tapatalk

#667   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/09/2018 - 19:08

Κανένα κανάλι δεν εκπέμπει 4Κ, καθώς ούτε οτε, nova μιας κ έχω στο σπίτι. Εκτός από το νέο playstation 4K, Xbox κ μερικές ταινίες στο Netflix. Και δεν παίζει κ να εκπέμπουν για τα επόμενα 10-15 χρόνια. Όλα είναι εμπορικά σήματα, πραγματικά μεν αλλά ασύμβατα δε για την χώρα μας. Όσο για τα κινητά θα συμφωνήσω με τον παραπάνω φίλο (dkoukou)

Δεν μιλαμε για τα σκουπιδοκαναλα της ελληνικης τηλεορασης ομως. Μιλαμε για το αν εχει νοημα να βιντεοσκοπεις σε 4Κ στο iPhone. Κατα τη γνωμη μου εχει και πολυ μαλιστα, αφου με τις τιμες των συμβατων με 4Κ τηλεορασεων εκει που βλεπουμε, κανεις δεν προκειται να αγορασει τηλεοραση χαμηλοτερης αναλυσης πλεον. Αρα το πρωτογενες υλικο (βιντεο 4Κ απο το κινητο) υπαρχει, το μεσο που το προβαλει (4Κ τηλεοραση) ηδη αρκετοι το εχουν - και ακομα περισσοτεροι θα το αποκτησουν, γιατι να μην αξιοποιησουμε τη δυνατοτητα;

 

Αλλο πραγμα να μου πει καποιος δεν αγοραζω 256γιγα γιατι πχ το θεωρω ακριβο και αλλο να αμφισβητει τη χρησιμοτητα του βιντεο πολυ υψηλης αναλυσης. Αν ειναι ετσι ας γυρισουμε στο 720p, ετσι κι'αλλιως τα επιγεια καναλια δεν ειναι ανωτερα.



#668   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 24/09/2018 - 19:38

Δεν μιλαμε για τα σκουπιδοκαναλα της ελληνικης τηλεορασης ομως. Μιλαμε για το αν εχει νοημα να βιντεοσκοπεις σε 4Κ στο iPhone. Κατα τη γνωμη μου εχει και πολυ μαλιστα, αφου με τις τιμες των συμβατων με 4Κ τηλεορασεων εκει που βλεπουμε, κανεις δεν προκειται να αγορασει τηλεοραση χαμηλοτερης αναλυσης πλεον. Αρα το πρωτογενες υλικο (βιντεο 4Κ απο το κινητο) υπαρχει, το μεσο που το προβαλει (4Κ τηλεοραση) ηδη αρκετοι το εχουν - και ακομα περισσοτεροι θα το αποκτησουν, γιατι να μην αξιοποιησουμε τη δυνατοτητα;

Αλλο πραγμα να μου πει καποιος δεν αγοραζω 256γιγα γιατι πχ το θεωρω ακριβο και αλλο να αμφισβητει τη χρησιμοτητα του βιντεο πολυ υψηλης αναλυσης. Αν ειναι ετσι ας γυρισουμε στο 720p, ετσι κι'αλλιως τα επιγεια καναλια δεν ειναι ανωτερα.

Πολύ σωστά
Το ότι πολλοί δεν έχουν μέσο προβολής 4Κ δεν σημαίνει ότι πρέπει να τραβάμε τα βίντεο μας σε 720p. Εξάλλου όταν αγοράζεις ένα ,top of the line κινητό ΑΠΑΙΤΕΙΣ να είναι και σε ένα σημείο future proof. Ας τραβάει αυτό 4Κ , ας έχει την ισχύ να το επεξεργαστεί ώστε να έχουμε μια καλή βιντεοθηκη γιατί κάποια βίντεο καλά να είμαστε θα τα βλέπουμε και σε 20 χρόνια από σήμερα . Αλλά η χωρητικότητα δενείναι χρήσιμη μόνο για τα βίντεο . Προσωπικά έχω στο κινητό μου όλα τα αρχεία της δουλειάς μου (πολιτικός μηχανικός) . Απλά καμια φορά σκέφτεσαι ότι δίνεις ήδη ένα σκασμο λεφτά για τη συσκευή . Δώσε και 150€ και θα έχεις χωρητικότητα άπλετη .

Τελευταία επεξεργασία από: Valmac, 24/09/2018 - 19:41


#669   aelaraole

aelaraole

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2018 - 20:20

Συγνώμη, αλλά πόσοι από σας έχετε δει ένα video που τραβήξατε πριν από 6-7 χρόνια με το τότε κινητό/κάμερα σας και λέτε..."αχ και να ήταν σε καλύτερη ποιότητα". Ακόμα ένας λόγος για τον οποίο έχει νόημα να μας παρέχεται η δυνατότητα του 4k αλλά και να την επιλέγουμε. Επίσης μην ξεχνάμε ότι υπάρχει κόσμος που επεξεργάζεται τα video που βγάζει. 


Τελευταία επεξεργασία από: aelaraole, 24/09/2018 - 20:21


#670   Spyros3636

Spyros3636

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 24/09/2018 - 22:58

πάντως είναι πολύ αστείο πώς αλλάζουν οι τιμές. μέχρι χθες το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο είχε το xs max 512gb στα 1500 ευρώ (περιλαμβανομένου ΦΠΑ) και σήμερα το έχει στα 1630 ευρώ. ό,τι να'ναι...



#671   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 24/09/2018 - 23:02

πάντως είναι πολύ αστείο πώς αλλάζουν οι τιμές. μέχρι χθες το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο είχε το xs max 512gb στα 1500 ευρώ (περιλαμβανομένου ΦΠΑ) και σήμερα το έχει στα 1630 ευρώ. ό,τι να'ναι...


Xs Max 256 1740 euro θέλει ο άλλος . Χαλαρώστε ρε

#672   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 25/09/2018 - 07:52

πάντως είναι πολύ αστείο πώς αλλάζουν οι τιμές. μέχρι χθες το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο είχε το xs max 512gb στα 1500 ευρώ (περιλαμβανομένου ΦΠΑ) και σήμερα το έχει στα 1630 ευρώ. ό,τι να'ναι...


Δεν την άλλαξαν.
Απλά ήταν τιμή fake,για να πάρει κλικ.

#673   evaki17

evaki17

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/09/2018 - 11:00

Με ενημέρωσε το Πλαίσιο ότι Παρασκευή παραλαμβάνω XS Max Space Gray 64αρι (αποδεδειγμένα με υπερκαλύπτουν τα GB, ούτε το μισό χώρο δεν έχω γεμίσει στο 8 Plus). Μετά από πολλά χρόνια παίρνω συσκευή την πρώτη μέρα κυκλοφορίας (από το 6 Plus), ανυπομονώ γιατί επιτέλους θα κρατάω κάτι τελείως διαφορετικό στα χέρια μου μετά από 4 χρόνια! Θα ποστάρω εντυπώσεις, καλορίζικο σε όσους αγοράσουν!

Σου είπαν ότι θα το παραλάβεις Παρασκευή; Εμένα μου είπαν ότι θα με ξανακαλέσουν την Πέμπτη να μου πουν για Παρασκευή ή Δευτέρα. Κι εμένα είναι η πρώτη φορά που θα το πάρω την πρώτη μέρα και κάνω και μετάβαση από samsung οπότε κάνω σα μικρό παιδί. χαχα



#674   LaQuaLe

LaQuaLe

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 25/09/2018 - 11:26

Οποίος ενδιαφέρεται για iPhone Xs Max 64GB Gold για παραλαβή από Πλαίσιο Πάτρας την Παρασκευή ας με ενημερώσει (υπάρχει και η δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου)

#675   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 25/09/2018 - 11:47

το πλαισιο σαρωνει παντως φετος .



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες