Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone Xs/Xs Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2531 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#586   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 05/10/2018 - 16:11

Ήρθε και η σειρά μου να πω την γνώμη μου για το XS, κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα, αυτή την φορά πήγα σε 256Gb γιατί στο προηγούμενο iPhone 7 128Gb, 50Gb τα είχα ήδη χρησιμοποιήσει.
Ας ξεκινησουμε με την τιμή, 1359€ δεν είναι σίγουρα λίγα και παρολο που έδωσα μπροστά τα μισά και τα υπόλοιπα σε 10 άτοκες, πράγμα μου σημάνει ότι ούτε καν θα καταλάβω πως πέρασαν οι μήνες, πάλι έχω μια αίσθηση ανάμιχτη, όχι για την συσκευή αλλά για την τιμή γιατί όπως και να έχει ξεπέρασα τα προσωπικά «πιστεύω» οπότε έχω τύψεις!
Περίμενα μια εβδομάδα πριν εκφράσω την γνώμη μου γιατί ήθελα να τσεκάρω τα διάφορα gates. Δεν ξέρω αν είμαι απλά τυχερός αλλά δεν έχω ούτε chargegate ούτε WifiAntennagate. Το σήμα μου είναι ακριβώς όπως και στο 7αρι σε γενικές γραμμές, δηλαδή κανένα απολύτως πρόβλημα. Το Wifi το βλέπω καλύτερο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι η ιδέα μου.
Για την οθόνη δεν θα εκφράσω γνώμη γιατί για εμένα είναι τέλεια αλλά το θέμα είναι υποκειμενικό.
Η φωτοκάμερα από την άλλη πλευρά από τις λίγες φωτογραφίες και βίντεο που έχω τραβήξει είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με το 7αρι μου.
Όσον αφορά την μπαταρία νου βγάζει μιάμιση ημέρα με νορμαλ χρήση για εμένα. Με το 7αρι με την ίδια ακριβώς χρήση τώρα τελευταία έπρεπε να το φορτίσω ελάχιστα προς το απόγευμα.


Εεεε....δεν ξέρω τι άλλο να σχολιάσω, άντε και καλές φωτογραφίες!




Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#587   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 05/10/2018 - 18:03

Ας γράψω και εγώ την περιπέτειά μου. 

Ήμουν από τους πρώτους που παρέλαβα στην Ελλάδα μιας και είχα τη συσκευή από νωρίς το μεσημέρι της Παρασκευής. 

Silver 64GB XS Max (από ΜediaMarkt).

Παράλληλα ο αδερφός μου πήρε ένα ίδιο σε space grey από iStorm. Αν θυμάστε είχα γράψει για την ελαττωματική συσκευή που το έτυχε αλλά και το πόσο τυχερός ήταν που την ίδια μέρα βρήκε καινούρια συσκευή από ακύρωση προπαραγγελίας. 

 

Η δική μου συσκευή είχε ένα κατασκευαστικό θέμα, το οποίο το αναφέρει και στο review του παρακάτω ο Michael Fischer: 

https://youtu.be/zPUEh4DKsZk?t=480

Έχω βάλει το βίντεο στο 8ο λεπτό που το αναφέρει.

 

Πρόκειται για ένα gap που υπήρχε στην πίσω πλευρά του κινητού, από τη δεξιά μερά, και κάπως σαν να σε "έκοβε" όπως το κρατούσες. 

Και στην περίπτωσή μου δεν ήταν μόνο αυτό, αλλά από την ίδια μεριά, τώρα στην πρόσοψη του κινητού, η οθόνη από εκείνη την πλευρά ήταν σαν να μην ήταν τόσο χωμένη μέσα. Μιλάμε για χιλιοστό τώρα. Απλά έκανε σκαλωπατάκι στο σημείο της μετάβασης του stainless steel bezel με το γυαλί. Το καταλάβαινες με το νύχι. Τσέκαρα ενδελεχώς και τη συσκευή του αδερφού μου και ήταν άψογη κατασκευαστικά.

 

Πήγα την Τρίτη στα MediaMarkt και κατευθείαν έφυγα από εκεί για την InfoQuest για να γλιτώσω χρόνο. Εξηγώ το θέμα μου στην υποδοχή. Η συσκευή πήγε σε κάποιον τεχνικό και κάποια ώρα μετά μου λένε ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα γιατί είναι θέμα cosmetics της συσκευής και δεν το αναγνωρίζει ο κατασκευαστής σαν πρόβλημα. Έφυγα δεχόμενος αυτό.

 

Χθες Πέμπτη όμως μου τη βάρεσε, καθώς σκέφτηκα ότι ήταν και η τελευταία μέρα DOA. Χτυπάω τηλέφωνο στην iSquare που ήταν ο εισαγωγέας αυτής της συσκευής και έπειτα με σύνδεσαν με κάποια κυρία στα κεντρικά. Εξήγησα το πρόβλημά μου, έκανα τηλεφωνική αναλυτική αναφορά και με κατηύθυνε. Ήθελε με mail την απόδειξη και τα υπόλοιπα να τα αφήσω πάνω της. Ανέλαβε να μιλήσει με την infoquest όπου με περίμεναν ξανά για να δουν ξανά οι τεχνικοί τη συσκευή, με σκοπό να βγει προβληματική και να πάρω χαρτί αντικατάστασης, εφόσον η συσκευή μου δεν είχε κάποια φθορά είτε γενικά αλλά κυρίως από πτώση. Φυσικά και δεν είχε καμία φθορά. Μετά από 2μιση ώρα στην infoquest βγήκε η θετική απόφαση. 

 

Πήρα λοιπόν ένα χαρτί αντικατάστασης και πήγα στη MM στο σέρβις όπου και παρέδωσα τη συσκευή μου με όλα τα παρελκόμενά της. 

Και έπειτα πήγα να βρω συσκευή. Αμ δε... Ούτε για δείγμα. 

Έγινε προπαραγγελία ξανά, γιατί δεν υπάρχει ούτε 1 συσκευή σε όλα τα καταστήματά της σε όλη την Ελλάδα, σε κανένα χρώμα και σε καμία χωρητικότητα. 

Το μόνο που μου υποσχέθηκαν είναι ότι θα είμαι ο πρώτος που θα παραλάβω μόλις έρθει η νέα παραλαβή. 

 

Και τώρα έχω μείνει με μια γλυκιά πικρία. Αφενός γιατί δεν έχω τη συσκευή μου αλλά αφετέρου είμαι χαρούμενος γιατί έδωσα κάτι που είχε θέμα. Ήταν κρίμα να έχει τέτοιο ψεγάδι. 

 

Απλά στην Ελλάδα η φάση είναι μη σου τύχει. Γιατί ενώ στο εξωτερικό μπορείς απλά να πας πίσω τη συσκευή σου ακόμη και αν δεν σου αρέσει απλά ή όπως στο Amazon να την ταχυδρομήσεις πίσω, εδώ πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Απλά ευχαριστώ την κυρία που πέτυχα τηλεφωνικά και με εξυπηρέτησε σε χρόνο dt. 


Τελευταία επεξεργασία από: GiannisSot, 05/10/2018 - 18:06


#588   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/10/2018 - 18:11

καλά εσείς δείχνεται την κίνηση της κάρτας στην γυναίκα :lol:

Εμένα δουλεύει σε τράπεζα. Δεν λέω τίποτε άλλο


Sent from my iPad using Tapatalk

#589   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/10/2018 - 18:11

Ας γράψω και εγώ την περιπέτειά μου. 

Ήμουν από τους πρώτους που παρέλαβα στην Ελλάδα μιας και είχα τη συσκευή από νωρίς το μεσημέρι της Παρασκευής. 

Silver 64GB XS Max (από ΜediaMarkt).

Παράλληλα ο αδερφός μου πήρε ένα ίδιο σε space grey από iStorm. Αν θυμάστε είχα γράψει για την ελαττωματική συσκευή που το έτυχε αλλά και το πόσο τυχερός ήταν που την ίδια μέρα βρήκε καινούρια συσκευή από ακύρωση προπαραγγελίας. 

 

Η δική μου συσκευή είχε ένα κατασκευαστικό θέμα, το οποίο το αναφέρει και στο review του παρακάτω ο Michael Fischer: 

https://youtu.be/zPUEh4DKsZk?t=480

Έχω βάλει το βίντεο στο 8ο λεπτό που το αναφέρει.

 

Πρόκειται για ένα gap που υπήρχε στην πίσω πλευρά του κινητού, από τη δεξιά μερά, και κάπως σαν να σε "έκοβε" όπως το κρατούσες. 

Και στην περίπτωσή μου δεν ήταν μόνο αυτό, αλλά από την ίδια μεριά, τώρα στην πρόσοψη του κινητού, η οθόνη από εκείνη την πλευρά ήταν σαν να μην ήταν τόσο χωμένη μέσα. Μιλάμε για χιλιοστό τώρα. Απλά έκανε σκαλωπατάκι στο σημείο της μετάβασης του stainless steel bezel με το γυαλί. Το καταλάβαινες με το νύχι. Τσέκαρα ενδελεχώς και τη συσκευή του αδερφού μου και ήταν άψογη κατασκευαστικά.

 

Πήγα την Τρίτη στα MediaMarkt και κατευθείαν έφυγα από εκεί για την InfoQuest για να γλιτώσω χρόνο. Εξηγώ το θέμα μου στην υποδοχή. Η συσκευή πήγε σε κάποιον τεχνικό και κάποια ώρα μετά μου λένε ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα γιατί είναι θέμα cosmetics της συσκευής και δεν το αναγνωρίζει ο κατασκευαστής σαν πρόβλημα. Έφυγα δεχόμενος αυτό.

 

Χθες Πέμπτη όμως μου τη βάρεσε, καθώς σκέφτηκα ότι ήταν και η τελευταία μέρα DOA. Χτυπάω τηλέφωνο στην iSquare που ήταν ο εισαγωγέας αυτής της συσκευής και έπειτα με σύνδεσαν με κάποια κυρία στα κεντρικά. Εξήγησα το πρόβλημά μου, έκανα τηλεφωνική αναλυτική αναφορά και με κατηύθυνε. Ήθελε με mail την απόδειξη και τα υπόλοιπα να τα αφήσω πάνω της. Ανέλαβε να μιλήσει με την infoquest όπου με περίμεναν ξανά για να δουν ξανά οι τεχνικοί τη συσκευή, με σκοπό να βγει προβληματική και να πάρω χαρτί αντικατάστασης, εφόσον η συσκευή μου δεν είχε κάποια φθορά είτε γενικά αλλά κυρίως από πτώση. Φυσικά και δεν είχε καμία φθορά. Μετά από 2μιση ώρα στην infoquest βγήκε η θετική απόφαση. 

 

Πήρα λοιπόν ένα χαρτί αντικατάστασης και πήγα στη MM στο σέρβις όπου και παρέδωσα τη συσκευή μου με όλα τα παρελκόμενά της. 

Και έπειτα πήγα να βρω συσκευή. Αμ δε... Ούτε για δείγμα. 

Έγινε προπαραγγελία ξανά, γιατί δεν υπάρχει ούτε 1 συσκευή σε όλα τα καταστήματά της σε όλη την Ελλάδα, σε κανένα χρώμα και σε καμία χωρητικότητα. 

Το μόνο που μου υποσχέθηκαν είναι ότι θα είμαι ο πρώτος που θα παραλάβω μόλις έρθει η νέα παραλαβή. 

 

Και τώρα έχω μείνει με μια γλυκιά πικρία. Αφενός γιατί δεν έχω τη συσκευή μου αλλά αφετέρου είμαι χαρούμενος γιατί έδωσα κάτι που είχε θέμα. Ήταν κρίμα να έχει τέτοιο ψεγάδι. 

 

Απλά στην Ελλάδα η φάση είναι μη σου τύχει. Γιατί ενώ στο εξωτερικό μπορείς απλά να πας πίσω τη συσκευή σου ακόμη και αν δεν σου αρέσει απλά ή όπως στο Amazon να την ταχυδρομήσεις πίσω, εδώ πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Απλά ευχαριστώ την κυρία που πέτυχα τηλεφωνικά και με εξυπηρέτησε σε χρόνο dt. 

Μόλις με το καλό παραλάβεις λοιπόν τη νέα συσκευή, ντουγρού σε μια εκκλησία να ανάψεις κερί...... :lol:  :lol:  :lol:



#590   alex336

alex336

    iPH Enthousiast

  • 388 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 05/10/2018 - 22:30

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η apple πλέον μας κοροϊδεύει...Δεν δικαιολογείται 1200 ευρώ συσκευή να έχει ψεγάδι....Πώς να το κάνουμε δλδ...ας κατασκευάζει και 3 δις συσκευές..
1200 ευρώ είναι πολυτέλεια για τον οποιοδήποτε στον κόσμο και απαιτώ να είναι α ψ ο γ ο.
Γιατί η xiaomi δεν έχει gates ?
Γιατί η samsung δεν έχει gates πλην του Note τότε...
Γιατί η Huawei δεν έχει gates...
Κάθε χρονιά πλέον...κάτιgate...
Πρέπει μια φορά όμως να φάει μια καλή αποχή η apple Για να καταλάβεικαι νομίζω έχει αρχίσει να την ακούει λίγο με την 3η θέση που έχει πάρει πλέον.
Έχω samsung s9plus στο σπίτι και παράλληλα Xsmax.
Ε λοιπόν το s9 plus του ρίχνει στα αυτιά...απροβλημάτιστο και μην μιλήσω για ηχεία που ξαφνικά η apple ανακάλυψε δυνατά ηχεία το 2018.
Κάμερα φοβερή λέει...σε auto mode όλα...
S9 plus έχει παραμετροποίηση σε manual mode που αν γνωρίζεις λίγο από φωτογραφία τα σπάει...
Σταθερότητα ios?? Πότε ρε παιδιά που από ios 9 Έχουμε να δούμε κάτι σοβαρό...Και ν σημειωθεί πως έχω και 2 ipad ( Ένα δουλειά και ένα διασκέδαση)
Πάρτε λίγο τα χαμπάρια σας και καταλάβετε ότι πλέον υπάρχουν καλύτερες πορτοκαλιές...

#591   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 05/10/2018 - 22:34

Πολύ ωραία τα λες, φίλε μου, αλλά είσαι σε λάθος forum. Δεν αλλάζουμε εύκολα εμεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

#592   alex336

alex336

    iPH Enthousiast

  • 388 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 05/10/2018 - 22:46

Δεν είμαι σε λάθος φόρουμ. Ίσα ίσα που με την apple είμαι από το 2007 . Iphone 4...4s...6...8...Xsmax...2 ipad...watch2...
Αλλά έλεος πια. Τρέμει το φυλλοκάρδι μας κάθε φορά.
Βέβαια να πω εδώ πως επειδή όλες μου τις συσκευές τις έχω πάρει από Αμερική και μάλιστα αυτή τη φορά 6 συσκευές αγόρασα φέτος από εκεί και για δικούς μου ανθρώπους...κανένας δεν είχε κανένα gate. 5 Μαξ και 1 απλό.
Μήπως να σκεφτόμαστε πλέον ότι παίζουν και παρτίδες αναλόγως της χώρας ??? Λέω...Μήπως

#593   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 05/10/2018 - 22:52

Δεν έχει να κάνει με τις χώρες.. Άλλωστε τα πρόβληματα παίζουν στο YouTube παντού. Στην Ελλάδα 8/10 αγοράζουν Android. Στα πακια της μας έχει γραμμένους η Apple εδώ αλλα για άλλους λόγους βλέπε Siri, Apple store


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#594   johnythedirector

johnythedirector

    iPH Addict

  • 640 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2018 - 23:22

Ρε παιδια, πραγματικα και με καθε σεβασμο δεν σας καταλαβαινω.
Ειναι η πρωτη παρτιδα.
Σε καθε παρτιδα οποιουδηποτε προιοντος υπαρχουν προβληματακια και ειναι λογικο, γιατι ειναι η πρωτη παρτιδα.
Γιατι δεν ακουγεται τοσο σε αλλες εταιρειες;
Απλουστατα γιατι δεν γινεται τοσος ντορος και δεν πουλαει οσο η apple.
Επισης ποια ειναι τα προβληματα;
Αυτα που λυνονται με ενα software update?
Χαρειτε τις συσκευες σας και ηρεμηστε.
Το μοναδικο για εμενα Προβλημα ειναι η τιμη.
Τιποτα αλλο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#595   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.838 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/10/2018 - 08:10

Αυτό με τις πρώτες παρτίδες κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει ......τι πάει να πει πρώτη παρτίδα κοστίζει λιγότερο από τις συσκευές που έρχονται στην δεύτερη παρτίδα ?

#596   dimitrisnt

dimitrisnt

    iPH Contributor

  • 1.166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2018 - 09:49

Δεν είμαι σε λάθος φόρουμ. Ίσα ίσα που με την apple είμαι από το 2007 . Iphone 4...4s...6...8...Xsmax...2 ipad...watch2...
Αλλά έλεος πια. Τρέμει το φυλλοκάρδι μας κάθε φορά.
Βέβαια να πω εδώ πως επειδή όλες μου τις συσκευές τις έχω πάρει από Αμερική και μάλιστα αυτή τη φορά 6 συσκευές αγόρασα φέτος από εκεί και για δικούς μου ανθρώπους...κανένας δεν είχε κανένα gate. 5 Μαξ και 1 απλό.
Μήπως να σκεφτόμαστε πλέον ότι παίζουν και παρτίδες αναλόγως της χώρας :huh: Λέω...Μήπως

 

 

το iphone 4 βγηκε το 2010 :)

και αυτα που λες περi αξιοπιστιας συγκριτικα samsung apple απλα δεν υπαρχουν

 

 311D014E-87EB-4C61-BE5B-9F5DF96F11A0.png

 

 

27% ελλατωματικες συσκευες samsung σε συγκριση με 3% apple....

 

79403341-C805-4DC7-9120-AA62F85B4CFB.png

 

 

 

5CDAC4AA-6589-4276-AA1C-61FFAF339B0E.png

 

 

F6E29E8F-C25C-4438-9033-74A9094C142D.png

 

 

πηγη: https://www.phoneare...phones_id106583


Τελευταία επεξεργασία από: dimitrisnt, 06/10/2018 - 09:52

IPhone 14 pro - Macbook air m2


#597   spetreli64

spetreli64

    iPH Member

  • 345 μηνύματα
  • Twitter:@Spetrelis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2018 - 09:50

Ρε παιδια, πραγματικα και με καθε σεβασμο δεν σας καταλαβαινω.
Ειναι η πρωτη παρτιδα.
Σε καθε παρτιδα οποιουδηποτε προιοντος υπαρχουν προβληματακια και ειναι λογικο, γιατι ειναι η πρωτη παρτιδα.
Γιατι δεν ακουγεται τοσο σε αλλες εταιρειες;
Απλουστατα γιατι δεν γινεται τοσος ντορος και δεν πουλαει οσο η apple.
Επισης ποια ειναι τα προβληματα;
Αυτα που λυνονται με ενα software update?
Χαρειτε τις συσκευες σας και ηρεμηστε.
Το μοναδικο για εμενα Προβλημα ειναι η τιμη.
Τιποτα αλλο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ειμαι απολυτα συμφωνος μαζι σου! Σταματησα να ελεγχω τι συσκευη μου καθε λιγο και λιγακι για τυχον gates και την απολαμβανω!!! και οπως λεει και ο φιλος τυχον σφαλματα (λογικο για ενα νεο λογισμικο) θα λυθουν με καποιο Update! Καλη σας μερα!



#598   johnythedirector

johnythedirector

    iPH Addict

  • 640 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2018 - 09:52

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η apple πλέον μας κοροϊδεύει...Δεν δικαιολογείται 1200 ευρώ συσκευή να έχει ψεγάδι....Πώς να το κάνουμε δλδ...ας κατασκευάζει και 3 δις συσκευές..
1200 ευρώ είναι πολυτέλεια για τον οποιοδήποτε στον κόσμο και απαιτώ να είναι α ψ ο γ ο.
Γιατί η xiaomi δεν έχει gates ?
Γιατί η samsung δεν έχει gates πλην του Note τότε...
Γιατί η Huawei δεν έχει gates...
Κάθε χρονιά πλέον...κάτιgate...
Πρέπει μια φορά όμως να φάει μια καλή αποχή η apple Για να καταλάβεικαι νομίζω έχει αρχίσει να την ακούει λίγο με την 3η θέση που έχει πάρει πλέον.
Έχω samsung s9plus στο σπίτι και παράλληλα Xsmax.
Ε λοιπόν το s9 plus του ρίχνει στα αυτιά...απροβλημάτιστο και μην μιλήσω για ηχεία που ξαφνικά η apple ανακάλυψε δυνατά ηχεία το 2018.
Κάμερα φοβερή λέει...σε auto mode όλα...
S9 plus έχει παραμετροποίηση σε manual mode που αν γνωρίζεις λίγο από φωτογραφία τα σπάει...
Σταθερότητα ios?? Πότε ρε παιδιά που από ios 9 Έχουμε να δούμε κάτι σοβαρό...Και ν σημειωθεί πως έχω και 2 ipad ( Ένα δουλειά και ένα διασκέδαση)
Πάρτε λίγο τα χαμπάρια σας και καταλάβετε ότι πλέον υπάρχουν καλύτερες πορτοκαλιές...

1)Η apple δεν κοροϊδεύει. Είναι απλά μία εταιρεία, και οι εταιρείες σύμφωνα με το πρώτο μάθημα της Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων έχουν ως πρωταρχικό σκοπό το κέρδος.Η τιμή λοιπόν όσο συνεχίζει και πουλάει θα ανεβαίνει.Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δεν βάζεις και τις άλλες εταιρείες στο τσουβάλι. Το note 9 128 gb αν δεν απατώμαι έχει αρχική τιμή σήμερα 999 Dollars. Τόσο έχει και το iphone xs 64 gb. To iphone xs max 64 gb έχει 1099 dollars. Θα έπρεπε ότι λέγεται για την apple να παίρνει μπάλα κατευθείαν την  samsung. Γιατί δεν γίνεται αυτό; Γιατί επιμένετε όλοι να μην λαμβάνετε υπόψιν σας, ότι οι συγκρίσεις σε τιμές πρέπει να γίνονται μόνο από την Αμερική, και σίγουρα όχι από την Ελλάδα. Και πρέπει να μιλάμε όχι για skroutz τιμες, αλλά για τις επίσημες. Κοροιδεύει η apple; Κοροιδεύει και η samsung αν το πάμε έτσι.

2)Ένα κινητό που κάνει 1200 ευρώ για την Ελλάδα του 2018, ναι είναι πολυτέλεια, συμφωνώ απόλυτα. Όμως για την Αμερική δεν είναι θεωρώ. 1050 dollars κάνει, και όταν στην Αμερική μπορείς να βγάζεις 3000-4000 dollars έχοντας κάποιο πτυχίο, στοιχίζει όσο το 1/4 του μισθού σου, εδώ στοιχίζει για κάποιους όσο 3 μισθοί, άνιση η σύγκριση λοιπόν και οδηγούμαστε πάλι στο πρώτο συμπέρασμα. Τελευταία σκέφτομαι πολύ αν υπάρχει κάποια αναλογία μεταξύ του τι πληρώνεις και τι προβλήματα θα σου βγάλει. Λοιπόν υπάρχει ...έως ένα σημείο. Θεωρώ πως οποιοδήποτε ηλεκτρονικό προιόν αγοράσει κάποιος στις ημέρες μας, ανεξαρτήτως τιμής κάποιο μικροπροβληματάκι μπορεί να παρουσιάσει. Αν θέλει να μην υπάρχει πρόβλημα, ας μην αγοράσει. Λυπάμαι για αυτό, αλλά έτσι είναι. Είναι και λίγο τύχη....

3) Gates και λοιπά παραμύθια, εγώ δεν τα πιστεύω. Ναι μπορεί να υπάρχουν θέματα με τις πρώτες παρτίδες, όμως λύνονται συνήθως με κάποιες αναβαθμίσεις λογισμικού. Δεκέμβρη όποιος αγοράσει iphone, δεν θα έχει το παραμικρό. Γιατί ΑΝ υπάρχουν τόσα θέματα, η εταιρεία δεν θα πουλούσε τίποτα...
Όμως πουλούσε, πουλάει, και κάποιαααα στιγμή βέβαια όπως όλα θα σταματήσει να πουλαέι..Ακμή και παρακμή που συμβαίνει σε όλα τα πράγματα, χώρες, ανθρώπους, προιόντα. Relax. Επίσης είναι αφελές να πιστεύει κάποιος πως η huawei δεν έχει θέματα (δεν μιλάω για  samsung και lg, με bootloop και φωτιές). Απλά δεν βγαίνουν στη επιφάνεια, επειδή δεν γίνεται τόσος θόρυβος. Όταν δείτε huawei ναυαρχίδα ε!, να έχει και η κουτσή Μαρία, τότε θα ανακαλύψετε και εκεί τα gates....

4) To αν θα πουλαέι η apple στην Ελλάδα , δεν ενδιαφέρει κανέναν. Είμαστε πολύ μικρή αγορά. Προφανώς οι πωλήσεις θα πέφτουν στα smartphones όμως τα κέρδη θα ανεβαίνουν λόγω appstore. Αυτό που καμία άλλη εταιρεία δεν έχει, και ειδικά στα GAMES παίζει μπαλίτσα μόνη της. Το οικοσύστημα που έχει δημιουργήσει είναι μοναδικό και ευφυέστατο.

5)Το s9 plus είναι αναμβισβήτητα ένα κορυφαίο κινητό. Για android θεωρείται από πολλούς ειδικούς και μή, περιοδικά του χώρου, youtubers, blogs κτλ η καλύτερη επιλογή που μπορεί να κάνει κάποιος. Είναι πανέμορφο, είναι ταχύτατο, έχει κορυφαία κάμερα, και στοιχίζει στο skroutz αυτή την στιγμή σχεδόν 600 ευρώ. Αχ βρε apple, την πάτησες. Μάλλον όχι. Η τελευταία φορά που πήρα samung ήτανε το  s6 edge plus. Όλα τέλεια στα χαρτιά, όλα τέλεια και στην εμπειρία....Όχι. Μακάρι να ήτανε έτσι. Διότι χωρίς το λειτουργικό δεν έχεις τηλέφωνο, είναι ο εγκέφαλος, και το android για μένα και εκατομμύρια άλλους δεν είναι ούτε σταθερό, ούτε προσφέρει την εμπειρία του ios. 
Απλό για 3 χρονών παιδιά, απόλυτα λειτουργικό, σταθερό (ναι έχουν γίνει πολλά λάθη , όμως και πάλι είναι καλύτερο -για εμένα έτσι;- , )και πανέμορφο.


Τελικά το θέμα είναι πολύ απλό. Αν η apple παρουσίαζε το iphone Xs στην τιμή των 600 ευρώ, δεν θα υπήρχε ούτε στα χαρτιά η huawei, samsung, lg, sony στα  smartphones. Θα είχε μερίδιο αγοράς, κοντά στο 90%. Όλοι iphone θέλουν, απλά είναι πανάκριβα και στρέφονται σε άλλες εταιρείες. 
Όμως η apple όπως και κάθε σοβαρή εταιρεία, που δεν ενδιαφέρεται για τον τζίρο, τις πωλήσεις, αλλά για το κέρδος, εστιάζει εκεί. Δημιουργεί κινητά που έχουν κόστος κατασκευής 450 dollars +  Χ κόστος marketing, και τα πουλάει στην τιμή των 1.000 δολλαρίων. Και επιτέλους ας αφήσουμε την Ελλάδα με τους μισθούς και το ΦΠΑ της και και...δεν ενδιαφέρουν την apple. 

Για εμένα τα πράγματα είναι ακόμη πιο απλά. Έχω iphone 6s, που πετάει. Το έχω 2  χρόνια, το είχα αγοράσει 480 από προσφορά στο public, και θα πάρω 8 plus, στα 650 ή μπορεί να χτυπήσω και iphone xs από  deals 365, ή να πω σε κάποιον γνωστό Αμερική να μου το φέρει. 
Δεν θες iPhone; Πάρε την κινητάρα huawei p20 pro που έχει μπαταρίαρα και καμεράρα, πάρε το s9 plus που θεωρείται top, πάρε το  xiaomi mi8 που έχει επίσης κορυφαία χαρακτηριστικά. Εγώ όπως το έχω βιώσει πάντως θα παίρνω apple ανά 2-3 χρόνια, αν μπορώ, αν δεν μπορέσω, android. Και όλα τέλεια.

Άντε καλημέρα μας, και χαρείτε τις συσκευές σας. Οι εταιρείες δεν ειναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, είναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί, και έχουν σκοπό το κέρδος. Αυτό να το θυμάστε.

ΥΓ: Δυστυχώς δεν έχω μετοχές της  apple. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω το βράδυ της 26ης Ιουνίου του 2015 αλλά ο αριστερός πρωθυπουργός μας , που αγαπάει την χώρα τόοοοσο πολύ είχε άλλα καλύτερα σχέδια. Η τιμή της τότε ήτανε 150 δολλάρια περίπου. Τώρα είναι πάνω από 200 αν δεν απατώμαι.
Από το να ασχολείστε με κινητά, αγοράστε όποιος μπορεί Google, apple και amazon. Εκεί είναι οι επενδύσεις, ούτε σε σπίτια ούτε σε κινητά. 
Συγγνώμη για το off topic. 



#599   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 06/10/2018 - 10:02

καθε χρονο τα ιδια ,η ιδια γκρινια αλλα ολοι δοκιμαζουν το απαγορευμενο...φρουτο 

τυχαιο δε νομιζω.



#600   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 06/10/2018 - 10:21

Ειμαι απολυτα συμφωνος μαζι σου! Σταματησα να ελεγχω τι συσκευη μου καθε λιγο και λιγακι για τυχον gates και την απολαμβανω!!! και οπως λεει και ο φιλος τυχον σφαλματα (λογικο για ενα νεο λογισμικο) θα λυθουν με καποιο Update! Καλη σας μερα!

η πιο σωστη τοποθετηση που διαβασα ....... ειναι κι αποψη ζωης μου 


Τελευταία επεξεργασία από: Leftflowers, 06/10/2018 - 10:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες