Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

iPhone Xs/Xs Max - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
195 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2018 - 17:26

Ταυτότητα και εκτύπωση της κατάστασης ΦΠΑ από το taxis. Σε ότι έχω αγοράσει με τιμολόγιο από μαγαζιά γενικά αυτό ισχύει. Αν ζητήσουν κάτι παραπάνω απευθυνσου στο συνήγορο του πολίτη


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Η εκτυπωση της κατασταση ΦΠΑ που την βρισκουμε στο taxis;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 27/09/2018 - 18:03

Η εκτυπωση της κατασταση ΦΠΑ που την βρισκουμε στο taxis;

Αφού μπεις με τους κωδικους πας εκεί που λέει στοιχεία επιχείρησης και κανεις εκτύπωση τη σελίδα


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#63   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2018 - 18:58

Παιδιά η ταυτότητα και το χαρτί που λέτε χρειάζεται πλέον και για απλό τιμολόγιο; Εννοώ αν δεν πάρεις τη φοροαπαλλαγή άμεσα και κοπεί ολόκληρο το ποσό; Φαντάζομαι πως όχι ε;

#64   LaQuaLe

LaQuaLe

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 27/09/2018 - 19:20

Παιδιά η ταυτότητα και το χαρτί που λέτε χρειάζεται πλέον και για απλό τιμολόγιο; Εννοώ αν δεν πάρεις τη φοροαπαλλαγή άμεσα και κοπεί ολόκληρο το ποσό; Φαντάζομαι πως όχι ε;

Η ταυτότητα και το χαρτί χρειάζονται μονο για να πληρώσεις εκεί το ποσό χωρίς το φπα κατευθείαν. Σε περίπτωση που θες να κόψεις τιμολόγιο χωρίς την φοροαπαλλαγή εκεί πληρώνεις κανονικά όλο το ποσό και απλά αναφέρεις το ΑΦΜ και τα στοιχεία της "επιχείρησης".



#65   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2018 - 19:21

Η ταυτότητα και το χαρτί χρειάζονται μονο για να πληρώσεις εκεί το ποσό χωρίς το φπα κατευθείαν. Σε περίπτωση που θες να κόψεις τιμολόγιο χωρίς την φοροαπαλλαγή εκεί πληρώνεις κανονικά όλο το ποσό και απλά αναφέρεις το ΑΦΜ και τα στοιχεία της "επιχείρησης".

Σ´ευχαριστώ πολύ! :)

#66   fcandreas90

fcandreas90

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/09/2018 - 19:21

Έκανα προπαραγγελία απο τον Κωτσόβολο το XS MAX 256GB space gray.

Με πήραν τηλ Τετάρτη και μου ζήτησαν να τους στείλω το screenshot απο το ταξις(προσωπ. πληροφορηση>στοιχεία επιχείρησης).

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο για την πληρωμή με κάρτα από το τηλέφωνο (1241 ευρώ μου βγήκε χωρίς ΦΠΑ).

Αύριο το πρωι θα το έχω :D Επιτέλους να δω κι εγώ άσπρη μέρα γιατί είμαι ακόμα με το ταπεινό μου iphone6 που θέλει φόρτιση 3 φορές την ημέρα


Τελευταία επεξεργασία από: fcandreas90, 27/09/2018 - 19:31


#67   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2018 - 19:27

Λάθος.

Τελευταία επεξεργασία από: hlias77, 27/09/2018 - 19:32


#68   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2018 - 19:49

Η ταυτότητα και το χαρτί χρειάζονται μονο για να πληρώσεις εκεί το ποσό χωρίς το φπα κατευθείαν. Σε περίπτωση που θες να κόψεις τιμολόγιο χωρίς την φοροαπαλλαγή εκεί πληρώνεις κανονικά όλο το ποσό και απλά αναφέρεις το ΑΦΜ και τα στοιχεία της "επιχείρησης".

Από το ανάλογο νήμα και τον φίλο tselpemts

Update 5/12/2017: Λόγω της διαφωνίας που υπήρξε για το αν πρέπει ή όχι να αποδοθεί το ΦΠΑ από τον αγοραστή τελικά, να διευκρινίσω ότι: Ο ΦΠΑ ΔΕΝ αποδίδεται στο κράτος. Χρεοπιστώνεται στις εισροές και τις εκροές στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ όπως ακριβώς γίνεται στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Αυτό λέει ο νόμος και δεν ισχύει κάτι διαφορετικό. Επίσης ο επαγγελματίας που υπάγεται σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ είναι υποχρεωμένος να αγοράσει(κινητό, ταμπλετ, λαπτοπ) με τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ.
Τα λεγόμενα αυτά μόλις τα επιβεβαίωσα με τον προϊστάμενο του τμήματος ΦΠΑ της ΔΟΥ Καλαμαριάς κ.Πάντσιο Πασχάλη.

#69   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 20:16

Η ταυτότητα και το χαρτί χρειάζονται μονο για να πληρώσεις εκεί το ποσό χωρίς το φπα κατευθείαν. Σε περίπτωση που θες να κόψεις τιμολόγιο χωρίς την φοροαπαλλαγή εκεί πληρώνεις κανονικά όλο το ποσό και απλά αναφέρεις το ΑΦΜ και τα στοιχεία της "επιχείρησης".

Αν η εταιρία υπάγεται στο καθεστώς ΦΠΑ, ΔΕΝ πληρώνει κανένα ΦΠΑ και ΔΕΝ αποδίδει αργότερα κανένα ΦΠΑ. Επίσης για ποσά άνω των 500€ υποχρεωτικά τραπεζική κατάθεση ή κάρτα που ανήκει στην εταιρία αλλιώς δεν θα συμπεριληφθεί στα έξοδα 



#70   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 27/09/2018 - 20:36

Παιδιά η ταυτότητα και το χαρτί που λέτε χρειάζεται πλέον και για απλό τιμολόγιο; Εννοώ αν δεν πάρεις τη φοροαπαλλαγή άμεσα και κοπεί ολόκληρο το ποσό; Φαντάζομαι πως όχι ε;

Εαν αγοράσεις με τιμολόγιο και η επιχείρηση υπάγεται σε καθεστώς ΦΠΑ τότε υποχρεωτικά πρέπει να γίνει απαλλαγή...Δεν μπορείς να κόψεις τιμολόγιο με ΦΠΑ...Σε διαφορετική περίπτωση κόβεις απόδειξη λιανικής.
PS: Έγραψα χωρίς να δω ότι απαντήθηκε συγνώμη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 27/09/2018 - 20:39


#71   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2018 - 21:26

Έτοιμος


912de432d6cf034993790a0459facc40.jpg


Sent from my iPad using Tapatalk

#72   fchris

fchris

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:fchris

Δημοσίευση 27/09/2018 - 23:42

Έλεγα να περιμένω λίγο, αλλά τελικά θα δοκιμάσω την τύχη μου αύριο να πάω σε 1-2 καταστήματα αν το έχουν ετοιμοπαράδοτο.

 

Αν κάποιος από Αθήνα έχει παραγγείλει XS 256G Space Gray και δε θα το πάρει, ας μου στείλει ένα PM!



#73   LaQuaLe

LaQuaLe

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/09/2018 - 00:57

Από το ανάλογο νήμα και τον φίλο tselpemts

Update 5/12/2017: Λόγω της διαφωνίας που υπήρξε για το αν πρέπει ή όχι να αποδοθεί το ΦΠΑ από τον αγοραστή τελικά, να διευκρινίσω ότι: Ο ΦΠΑ ΔΕΝ αποδίδεται στο κράτος. Χρεοπιστώνεται στις εισροές και τις εκροές στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ όπως ακριβώς γίνεται στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Αυτό λέει ο νόμος και δεν ισχύει κάτι διαφορετικό. Επίσης ο επαγγελματίας που υπάγεται σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ είναι υποχρεωμένος να αγοράσει(κινητό, ταμπλετ, λαπτοπ) με τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ.
Τα λεγόμενα αυτά μόλις τα επιβεβαίωσα με τον προϊστάμενο του τμήματος ΦΠΑ της ΔΟΥ Καλαμαριάς κ.Πάντσιο Πασχάλη.

 

Αν η εταιρία υπάγεται στο καθεστώς ΦΠΑ, ΔΕΝ πληρώνει κανένα ΦΠΑ και ΔΕΝ αποδίδει αργότερα κανένα ΦΠΑ. Επίσης για ποσά άνω των 500€ υποχρεωτικά τραπεζική κατάθεση ή κάρτα που ανήκει στην εταιρία αλλιώς δεν θα συμπεριληφθεί στα έξοδα 

Πέρσι πάντως 10/11/2017 που αγόρασα το X το έκοψα τιμολόγιο πληρώνοντας όλο το ποσό χωρίς κανένα πρόβλημα και έλαβα μετά την διαφορά. Τώρα το αν άλλαξε μετά ο νόμος δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά καθώς δεν έχω δικιά μου επιχείρηση, απλώς εξυπηρετούμε οταν θέλω να αγοράσω κάτι "μεγάλης" αξίας. Επίσης πλήρωσα με μετρητά τα 1200 και αν εξαιρέσουμε τα 5-10 λεπτά που περίμενα για να το περάσουν με κάποιο "κόλπο" στο σύστημα δεν υπήρξε ούτε εκει κανένα πρόβλημα. Συμπεριλήφθηκε κανονικα στα έξοδα.


Τελευταία επεξεργασία από: LaQuaLe, 28/09/2018 - 00:59


#74   LaQuaLe

LaQuaLe

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/09/2018 - 07:30

Οποίος ενδιαφέρεται για iPhone XS Max 64GB Gold για παραλαβή από Πλαίσιο και MediaMarkt Πάτρας σήμερα να μου στείλει μήνυμα (υπάρχει και η δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου)

#75   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/09/2018 - 07:55

Πέρσι πάντως 10/11/2017 που αγόρασα το X το έκοψα τιμολόγιο πληρώνοντας όλο το ποσό χωρίς κανένα πρόβλημα και έλαβα μετά την διαφορά. Τώρα το αν άλλαξε μετά ο νόμος δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά καθώς δεν έχω δικιά μου επιχείρηση, απλώς εξυπηρετούμε οταν θέλω να αγοράσω κάτι "μεγάλης" αξίας. Επίσης πλήρωσα με μετρητά τα 1200 και αν εξαιρέσουμε τα 5-10 λεπτά που περίμενα για να το περάσουν με κάποιο "κόλπο" στο σύστημα δεν υπήρξε ούτε εκει κανένα πρόβλημα. Συμπεριλήφθηκε κανονικα στα έξοδα.

Κι ο φίλος μου που του κόβω τιμολόγια έτσι το κάνει, παίρνει μετά την επιστροφή. Και στο Πλαίσιο πριν λίγες μέρες που ρωτήσαμε, είπαν ότι υπάρχει η δυνατότητα για απαλοιφή ΦΠΑ αλλά δεν είπαν ότι είναι υποχρεωτικό. Πάω να το παραλάβω τώρα και δεν είχα εύκαιρα τα χαρτιά αυτά, θα δω τι θα γίνει.

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 28/09/2018 - 07:56


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες