Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Συμβουλές εγκατάστασης macOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2018 - 16:01

Οι τρόποι εγκατάστασης ενός λειτουργικού είναι δύο. Με απ’ ευθείας αναβάθμιση ή με clean install.

 
Με απ’ ευθείας αναβάθμιση, απλά ανοίγεται το App Store και στο search πληκτρολογείτε το όνομα του λειτουργικού. Π.χ. Mojave. Πιθανότατα εμφανίζεται κάπου και ως προτεινόμενο, αλλά με το search θα το βρείτε πιο εύκολα. Κλικ λοιπόν στο Download και περιμένετε έως ότου ολοκληρωθεί η λήψη του. Με το πέρας της λήψης αυτόματα θα τρέξει ο installer και θα εμφανιστεί το σχετικό παράθυρο με τις οδηγίες βήμα-βήμα για να ξεκινήσει η διαδικασία της εγκατάστασης.
 
Καλό είναι πριν κάνετε οτιδήποτε, να έχετε ενεργοποιήσει το Time Machine Backup και ακόμα καλύτερα να έχετε δημιουργήσει και ένα εφεδρικό bootable USB με το τρέχον σας λειτουργικό. Π.χ. το Sierra ή το High Sierra. Εκτός δηλαδή από αυτό με το λειτουργικό που πρόκειται να περάσετε. Ένα USB παραπάνω δεν λέει κάτι. Εξάλλου δεν έχουν μεγάλο κόστος.
Σε περίπτωση που δεν πάει λοιπόν κάτι καλά θα έχετε την δυνατότητα να επιστρέψετε στην τρέχουσα κατάσταση σχεδόν αναίμακτα καθώς το μόνο που θα χάσετε θα είναι κάποιες ώρες. Διαφορετικά θα μπείτε σε περιπέτειες.
 
Εδώ να πω ότι αυτός ο τρόπος είναι πιο γρήγορος μεν αλλά μπορεί να μην φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η μετάβαση από το ένα λειτουργικό στο άλλο δεν είναι πάντοτε και τόσο αποτελεσματική για πολλούς και διάφορους λόγους. Η τροποποίηση π.χ. του file system από HFS+ σε APFS έχει αποδειχθεί σε κάποιες περιπτώσεις καταστροφική. Και πολλά άλλα.
 
Μια άλλη σημαντική επισήμανση είναι ο έλεγχος συμβατότητας των εφαρμογών που ήδη έχουμε εγκατεστημένες στο σύστημά μας. Θα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι αυτές οι εφαρμογές που μας είναι αναγκαίες στη δουλειά μας έχουν αναβαθμιστεί για το νέο λειτουργικό. Πολλοί την έχουν πατήσει και πάνω σε αυτό.
Κάποιες εφαρμογές είναι έτοιμες πριν την κυκλοφορία του νέου λειτουργικού και άλλες αναβαθμίζονται λίγες μέρες μετά. Προσοχή λοιπόν!
 
Δώστε μια ευκαιρία στην απ’ ευθείας αναβάθμιση. Εκτός από λίγο χρόνο δεν έχετε κάτι άλλο να χάσετε.
Εάν τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά, με αποτέλεσμα να υπάρχουν σημαντικά προβλήματα στην ομαλή λειτουργία του συστήματος θα πρέπει να κάνετε το επόμενο βήμα, δηλαδή να προχωρήσετε σε clean install.
Πριν όμως κάνετε αυτό το βήμα, εξαντλήστε όλα τα περιθώρια ελέγχου και αποκατάστασης τυχόν δυσλειτουργιών. Δοκιμάστε ακόμα και να κάνετε reinstall. Πέρασμα δηλαδή του λειτουργικού από πάνω. Αν δείτε ότι παρόλες τις προσπάθειες δεν γίνεται τίποτα, τότε το πράγμα είναι μονόδρομος.
Για παράδειγμα: Εάν μετά την αναβάθμιση το μηχάνημά σας αργεί κατά το boot ή αργεί να κλείσει, δεν μπορεί να γίνει boot σε Safe Mode, δεν μπαίνει σε recovery mode, οι ανεμιστήρες λειτουργούν σε υψηλές στροφές, διάφορες διεργασίες π.χ. του iCloud, του Spotlight, κλπ καταναλώνουν αρκετούς πόρους του συστήματος με αποτέλεσα κολλήματα και spinning beach balls και και και, τότε το clean install είναι αναγκαίο.
 
Πως γίνεται το clean install.
Αφού κατεβάσετε τον installer από το App Store, κλείνετε το παράθυρο του και κατεβάζετε π.χ. το disk creator. Υπάρχει και η λύση με το Terminal αλλά για όσους δεν έχουν και μεγάλη εμπειρία θα τους ταλαιπωρήσει λίγο.
Κάνετε εγκατάσταση το disk creator στον φάκελο με τα Apps και αφού το ανοίξετε, προχωράτε στην δημιουργία του USB. 
Αφού δημιουργήσετε το USB, κάντε πρώτα ένα τεστ να δείτε ότι όντως λειτουργεί. Επανεκκίνηση λοιπόν και με κρατημένο το Option (Alt) στο πληκτρολόγιο προχωράτε στην δοκιμή. Εάν όλα έχουν πάει καλά προχωράτε παρακάτω, εάν όχι διαγραφή του USB και το δημιουργείτε από την αρχή.
Boot λοιπόν από το USB που δημιουργήσατε, διαμόρφωση του δίσκου από το Disk Utility, και install. Επιλέγεται ως δίσκο εγκατάστασης τον δίσκο που διαμορφώσατε και προχωράτε την διαδικασία με βάση τον οδηγό εγκατάστασης.
 
Πολύ σημαντικό πριν από οτιδήποτε να έχετε εξασφαλίσει όλα τα αρχεία σας, εργασίες, μουσική και δεν ξέρω τι άλλο, είτε σε εξωτερικούς δίσκους είτε σε cloud υπηρεσίες.
Επίσης μην ακούτε τον καθένα που λέει ότι στο δικό του μηχάνημα όλα πήγαν καλά, ότι πάει σφαίρα, μαλιοκούβαρα, φυσάει ξεφυσάει και όλα αυτά. Δεν έχουν όλοι το ίδιο μηχάνημα (Hardware), δεν τρέχουν όλοι το ίδιο λειτουργικό, δεν χρησιμοποιούν όλοι τις ίδιες εφαρμογές, προγράμματα, περιφερειακά και ένα σωρό άλλα πράγματα. Σε κάποιον που έχει ακριβώς το ίδιο μηχάνημα με εσάς μπορεί μετά την αναβάθμιση όλα να λειτουργούν άψογα και το δικό σας να σέρνετε.
 
Εάν όλα αποτύχουν, δεν αποκλείεται να υπάρχει γενικότερο θέμα, και εννοώ το Hardware.
 
Όλα τα παραπάνω τα έγραψα γι’ αυτούς που δεν έχουν ασχοληθεί ξανά με το αντικείμενο ή έχουν κάποιες απορίες γύρω από το τι τελικά είναι πιο σωστό να επιλέξουν, απ’ ευθείας αναβάθμιση ή clean install.
 
Προσωπικά αν και είναι λίγο κουραστικό λόγω του όγκου των εφαρμογών που έχω εγκατεστημένες, επιλέγω το clean install. Όχι ότι δεν επιχειρώ ποτέ την απ' ευθείας εγκατάσταση.
 
Αναλυτικούς οδηγούς με τις διαδικασίες μπορείτε να βρείτε και στο Mac Corner και στο blog του φίλου giodis και γενικότερα στο διαδίκτυο.

Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 26/09/2018 - 16:04


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 26/09/2018 - 16:42

Ευχαριστούμε για τον οδηγό σου!

Έχω  iMac (21.5-inch, Late 2015), 2,8 GHz Intel Core i5 με High Sierra και σκέφτομαι να ακολουθήσω για clean install του Mojave τον τρόπο που προτείνει η Apple εδώ:
https://support.appl.../en-us/HT204904  με  Option-⌘-R.
Με τον τρόπο αυτό δεν χρειάζομαι USB έτσι δεν είναι? Ποιά είναι η γνώση σου?



#3   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2018 - 16:47

Ευχαριστούμε για τον οδηγό σου!

Έχω  iMac (21.5-inch, Late 2015), 2,8 GHz Intel Core i5 με High Sierra και σκέφτομαι να ακολουθήσω για clean install του Mojave τον τρόπο που προτείνει η Apple εδώ:
https://support.appl.../en-us/HT204904  με  Option-⌘-R.
Με τον τρόπο αυτό δεν χρειάζομαι USB έτσι δεν είναι? Ποιά είναι η γνώση σου?

Για να σου εμφανίσει το recovery το τελευταίο λειτουργικό, στη συγκεκριμένη περίπτωση το Mojave, θα πρέπει να έχει γίνει ήδη μια φορά εγκατάσταση. Διαφορετικά θα σου εμφανίζει το High Sierra.

Θα σου πρότεινα να πάρεις όλα τα απαραίτητα μέτρα, Time Machine (οπωσδήποτε!), και να δημιουργήσεις και ένα USB με το Mojave. Να προχωρήσεις δε σε εγκατάσταση από αυτό (με USB).


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 26/09/2018 - 16:50


#4   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/09/2018 - 16:55

Δύο ερωτήσεις: 

1. Πως θα καταλάβουμε ότι έχει δημιουργηθεί σωστά το usb?

2. Δεν πρέπει πριν την επανεκκίνηση με πατημένο το option να κάνουμε erase τον δίσκο από Disk utility?



#5   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2018 - 16:58

Δύο ερωτήσεις: 

1. Πως θα καταλάβουμε ότι έχει δημιουργηθεί σωστά το usb?

2. Δεν πρέπει πριν την επανεκκίνηση με πατημένο το option να κάνουμε erase τον δίσκο από Disk utility?

1) Boot με κρατημένο το Option και επιλέγεις το USB. Αν φορτώσει χωρίς πρόβλημα τότε είναι λειτουργικό το USB. Αν όχι, κάτι δεν πήγε καλά κατά τη δημιουργία του και πρέπει να το ξαναφτιάξεις.

2) Ναι.



#6   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 26/09/2018 - 16:59

Για να σου εμφανίσει το recovery το τελευταίο λειτουργικό, στη συγκεκριμένη περίπτωση το Mojave, θα πρέπει να έχει γίνει ήδη μια φορά εγκατάσταση. Διαφορετικά θα σου εμφανίζει το High Sierra.

Θα σου πρότεινα να πάρεις όλα τα απαραίτητα μέτρα, Time Machine (οπωσδήποτε!), και να δημιουργήσεις και ένα USB με το Mojave. Να προχωρήσεις δε σε εγκατάσταση από αυτό (με USB).

Time Machine έχω!
Στον οδηγό λέει ότι με  Option-⌘-R  κάνει      ''Upgrade to the latest macOS compatible with your Mac'' 
Το τελευταίο macOS compatible με το Mac μου είναι το Mojave, έτσι δεν είναι ?



#7   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2018 - 17:03

Time Machine έχω!
Στον οδηγό λέει ότι με  Option-⌘-R  κάνει      ''Upgrade to the latest macOS compatible with your Mac'' 
Το τελευταίο macOS compatible με το Mac μου είναι το Mojave, έτσι δεν είναι ?

Ναι, πολύ σωστά. Αναφέρεται στο Internet Recovery.

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο κάτι να μην πάει καλά με την λήψη ολόκληρου του αρχείου από τους servers της Apple να μην προχωρήσει καν η εγκατάσταση και να αναγκαστείς να τα κάνεις πάλι όλα από την αρχή.

Πάντως και έτσι, ναι, γίνεται.

Αυτή την διαδικασία την έχουμε ως τελευταία πάντα επιλογή. Τουλάχιστον εγώ.

Γιατί δεν επιλέγεις όμως την πιο εύκολη λύση. Και θα έχεις και το USB έτοιμο για ότι κι αν χρειαστεί;


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 26/09/2018 - 17:04


#8   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 26/09/2018 - 17:09

Ναι, πολύ σωστά. Αναφέρεται στο Internet Recovery.

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο κάτι να μην πάει καλά με την λήψη ολόκληρου του αρχείου από τους servers της Apple να μην προχωρήσει καν η εγκατάσταση και να αναγκαστείς να τα κάνεις πάλι όλα από την αρχή.

Πάντως και έτσι, ναι, γίνεται.

Αυτή την διαδικασία την έχουμε ως τελευταία πάντα επιλογή. Τουλάχιστον εγώ.

Γιατί δεν επιλέγεις όμως την πιο εύκολη λύση. Και θα έχεις και το USB έτοιμο για ότι κι αν χρειαστεί;

Γιατί έχω μαρτυρήσει  απο τις προσπάθειες μου να φτιάξω USB  :( 
Και μια ερώτηση ακόμα, μετά το clean install (αν όλα πάνε καλά) κάνουμε recovery from time machine έτσι? 
Μαζί με τα αρχεία μου θα μου επαναφέρει και τις εφαρμογές που είχα στο High Sierrra?
 


Τελευταία επεξεργασία από: rstoned, 26/09/2018 - 17:09


#9   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2018 - 17:12

Γιατί έχω μαρτυρήσει  απο τις προσπάθειες μου να φτιάξω USB  :( 
Και μια ερώτηση ακόμα, μετά το clean install (αν όλα πάνε καλά) κάνουμε recovefy from time machine έτσι? 
Μαζί με τα αρχεία μου θα μου επαναφέρει και τις εφαρμογές που είχα στο High Sierrra?
 

Με ποιον τρόπο προσπαθείς να το φτιάξεις; Με Disk Creator ή με Terminal;

Από το TM θα μπορέσεις να βρεις τα αρχεία σου και να τα ανακτήσεις.

Τις εφαρμογές θα πρέπει να της περάσεις από την αρχή. Ίσως δε κάποιες να μην υποστηρίζονται στο Mojave. Αυτό θα πρέπει να το ψάξεις.



#10   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 26/09/2018 - 17:16

 

Τις εφαρμογές θα πρέπει να της περάσεις από την αρχή. Ίσως δε κάποιες να μην υποστηρίζονται στο Mojave. Αυτό θα πρέπει να το ψάξεις.

Ωχ αυτό δεν το είχα συνειδητοποιήσει :(  :(



#11   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2018 - 17:21

Ωχ αυτό δεν το είχα συνειδητοποιήσει :(  :(

Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Όσες είναι από το App Store τις βρίσκεις πανεύκολα.

Για τις υπόλοιπες, αυτό που έκανα εγώ ήταν να τις κατεβάσω όλες εξ αρχής πριν κάνω το clean install σε έναν εξωτερικό δίσκο, (τους installers δηλαδή σε μορφή .zip ή pkg) και αφού τελείωσε η εγκατάσταση ξεκίνησα σιγά σιγά να τις περνάω.

 

Καλού κακού τα πολύ σημαντικά σου αρχεία, κράτα τα και σε μια extra κόπια σε έναν εξωτερικό δίσκο. Εκτός δηλαδή από το backup του ΤΜ.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 26/09/2018 - 17:23


#12   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2018 - 17:31

Εξαιρετικό άρθρο !.  :)

 

Όμως ας μου επιτραπεί ·

 

1. Δεν χρειάζεται βιασύνη για upgrade, ιδιαίτερα όταν έχει κανείς ένα και μοναδικό μηχάνημα.

2. Δεν είναι καλή ιδέα το upgrade σε μηχάνημα με Fusion Drive. Το πεδίο είναι ακόμη θολό, δεν  

είναι γνωστό κατά πόσο υπάρχει πλήρης συμβατότητα.


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 26/09/2018 - 17:32

vires acquirit eundo


#13   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2018 - 17:35

Εξαιρετικό άρθρο !.   :)

 

Όμως ας μου επιτραπεί ·

 

1. Δεν χρειάζεται βιασύνη για upgrade, ιδιαίτερα όταν έχει κανείς ένα και μοναδικό μηχάνημα.

2. Δεν είναι καλή ιδέα το upgrade σε μηχάνημα με Fusion Drive. Το πεδίο είναι ακόμη θολό, δεν  

είναι γνωστό κατά πόσο υπάρχει πλήρης συμβατότητα.

Ολόφρεσκο.

 

Σωστές οι επισημάνσεις. Βέβαια το TM μπορεί να σώσει την παρτίδα και να χαθεί μόνο λίγος χρόνος. Πως λέμε, μια δοκιμή θα σας πείσει.



#14   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/09/2018 - 17:37

Γιατί έχω μαρτυρήσει απο τις προσπάθειες μου να φτιάξω USB :(

Μόλις το έκανα με αυτόν τον οδηγό http://macnotes.gr/2...nstaller-drive/ και πραγματικά ήταν παιχνιδάκι


Sent from my iPhone using Tapatalk

#15   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2018 - 18:13

Ολόφρεσκο.

 

Σωστές οι επισημάνσεις. Βέβαια το TM μπορεί να σώσει την παρτίδα και να χαθεί μόνο λίγος χρόνος. Πως λέμε, μια δοκιμή θα σας πείσει.

 

Βασικά ναι όσο αφορά στο TM backup, είναι ένα εξαιρετικό δίχτυ ασφάλειας.

 

Ίσως φανώ υπερβολικός, όμως η ενασχόληση με τα Mac έχει δείξει ότι ευάριθμοι ακόμη και για χρόνια χρήστες "σνομπάρουν" το

ΤΜ, μάλλον πιστεύοντας ότι το μηχάνημα είναι αλεξίσφαιρο, ή ότι μπορεί να κάνουν ότι θελήσουν χωρίς κάποια "πισινή". Να κλέψω

τον χαρακτηρισμό "ολόφρεσκο" με το χθεσινό περιστατικό

 

Πέρα από αυτό και πάλι η συντριπτική πλειονότητα χρηστών που κάνουν ακόμη και συστηματική χρήση του ΤΜ, δεν γνωρίζουν ότι

πρέπει να κάνουν ακόμη και τακτικό full reset του ΤΜ, μιας και δεν μπορείς να ξέρεις ότι η εφαρμογή εξακολουθεί να δουλεύει σωστά.

 

Αν λοιπόν είναι κανείς άτυχος, μετά το restore μπορεί να πέσει από τα σύννεφα.

 

Τα αναφέρω όλα αυτά, μιας και νομίζω ότι απηχούν στην πραγματικότητα. :) 


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες