Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone XS και iPhone XS Max #ChargeGate


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
57 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 01/10/2018 - 11:26

Αναφορές χρηστών που απέκτησαν τα νέα iPhone XS και iPhone XS Max φέρνουν στο φως νέα προβλήματα για την Apple καθώς η ενσύρματη φόρτιση των συσκευών δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε.

 

Όπως βλέπουμε και στο βίντεο του UnboxTherapy που ακολουθεί, σε ορισμένες συσκευές η σύνδεση του καλωδίου Lightning δεν επαρκεί για την εκκίνηση της διαδικασίας φόρτισης - και συγκεκριμένα όταν η οθόνη είναι κλειστή. Οι χρήστες που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα αυτό πρέπει να διασφαλίσουν ότι η οθόνη της συσκευής είναι ενεργοποιημένη και να ξανασυνδέσουν εκ νέου το καλώδιο για να ξεκινήσει η φόρτιση.

 

 

 

Update: To "ChargeGate", όπως αποκαλείται από τους χρήστες, φαίνεται πως αποτελεί software bug του iOS 12 και όχι κατασκευαστικό πρόβλημα των iPhone Xs / Max καθώς πληθαίνουν οι αναφορές εμφάνισης του (και) σε παλαιότερες συσκευές iPhone αλλά και iPad.


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 01/10/2018 - 11:45

Έχω την εντύπωση ότι το κάνει και στο δικό μου (6s plus) καθώς προχτές παρόλο που έπεσα για ύπνο όταν το έβαλα για φόρτιση, το πρωί δεν είχε πάρει καθόλου! Θα το ξαναδοκιμασω στο σπιτι μετά για σίγουρα


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#3   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2018 - 11:48

Περισσότερο για θέμα Software μου κάνει, παρά για Hardware. Εκτός αυτού, πριν βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα, καλά θα είναι να τσεκάρουμε τις ρυθμίσεις του κινητού στη σχετική ενότητα USB



#4   FlushRoyal

FlushRoyal

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 01/10/2018 - 12:31

Και εγω θέμα software το βλέπω, γιατί αρκετοί το παρατήρησαν και σε άλλα μοντέλα.

#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/10/2018 - 12:43

Φαίνεται πως έχει διορθωθεί στη Beta της 12.1.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 01/10/2018 - 13:48

Έχω την εντύπωση ότι το κάνει και στο δικό μου (6s plus) καθώς προχτές παρόλο που έπεσα για ύπνο όταν το έβαλα για φόρτιση, το πρωί δεν είχε πάρει καθόλου! Θα το ξαναδοκιμασω στο σπιτι μετά για σίγουρα


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk


Άκυρο αυτό που νόμιζα. Τελικά φορτίζει κανονικά. Μακάρι να είναι θέμα software στα καινούργια γιατί αλλιώς θα υπάρχει θέμα


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#7   JimBala

JimBala

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 01/10/2018 - 15:11

Μια φορά το αντιμετώπισα. Επανεκκίνηση, αποσυνδεσα, ξανασυνδεσα και εκτοτε δεν εχω θεμα.



#8   MrDi

MrDi

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2018 - 16:01

Καλησπέρα,

 

Δυστυχώς εγώ με Iphone XSMax 256GB SpaceGray το κάνω replicate 99% για να να μην πω 100% κάθε φορά ως εξής:

 

1. Αφήστε το κινητό σε μία επίπεδη επιφάνεια (ένα τραπέζι)  σε κατάσταση Idle (μαύρη οθόνη) και μην το κουνάτε.

2. Αφήστε το για 20 δευτερόλεπτα περίπου. Μην το κοιτάτε από πάνω και απαλά βάλτε το lightning interface (προσοχή μη κουνήσετε το κινητό)

 

Σε μένα 99/100 δεν αναγνωρίζει το φορτιστή δεν κάνει τίποτα (παραμένει σε μαύρη οθόνη idle). Περιμένω λοιπόν να δω αν είναι software....

 

Επαναλάβετε το πείραμα και πείτε μου αν σε εσάς δουλεύει...


Τελευταία επεξεργασία από: MrDi, 01/10/2018 - 16:03


#9   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2018 - 16:19

Καλησπέρα,


1. Αφήστε το κινητό σε μία επίπεδη επιφάνεια (ένα τραπέζι) σε κατάσταση Idle (μαύρη οθόνη) και μην το κουνάτε.
2. Αφήστε το για 20 δευτερόλεπτα περίπου. Μην το κοιτάτε από πάνω και απαλά βάλτε το lightning interface (προσοχή μη κουνήσετε το κινητό)
Επαναλάβετε το πείραμα και πείτε μου αν σε εσάς δουλεύει...

Καλησπέρα.
Πες μου σε παρακαλώ ότι αυτό για να το κανεις το διάβασες κάπου.22 χρόνια με κινητα στα χέρια μου ποτέ μα ποτέ δεν περιμενα 20 δευτερόλεπτα πάνω από το ΑΚΙΝΗΤΟ κινητό μου για να το φορτίσω.δηλ πως θα το φορτίσω αν είναι ακίνητο;δεν πρέπει να το σηκώσω για να του βάλω το καλώδιο;εικονίδιο για να σταυροκοπήθω υπάρχει;
Συγνώμη για την απάντηση δεν τα έχω με εσένα,αλλά ψάχνουμε το παραμικρό για να κράξουμε ένα τηλ.

#10   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 01/10/2018 - 16:21

με καλυψες ... κι που ειμαστε ακομα 



#11   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 01/10/2018 - 16:21

Καλησπέρα,

 

Δυστυχώς εγώ με Iphone XSMax 256GB SpaceGray το κάνω replicate 99% για να να μην πω 100% κάθε φορά ως εξής:

 

1. Αφήστε το κινητό σε μία επίπεδη επιφάνεια (ένα τραπέζι)  σε κατάσταση Idle (μαύρη οθόνη) και μην το κουνάτε.

2. Αφήστε το για 20 δευτερόλεπτα περίπου. Μην το κοιτάτε από πάνω και απαλά βάλτε το lightning interface (προσοχή μη κουνήσετε το κινητό)

 

Σε μένα 99/100 δεν αναγνωρίζει το φορτιστή δεν κάνει τίποτα (παραμένει σε μαύρη οθόνη idle). Περιμένω λοιπόν να δω αν είναι software....

 

Επαναλάβετε το πείραμα και πείτε μου αν σε εσάς δουλεύει...

Stevo,  εσυ ??



#12   MrDi

MrDi

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2018 - 16:30

Καλησπέρα.
Πες μου σε παρακαλώ ότι αυτό για να το κανεις το διάβασες κάπου.22 χρόνια με κινητα στα χέρια μου ποτέ μα ποτέ δεν περιμενα 20 δευτερόλεπτα πάνω από το ΑΚΙΝΗΤΟ κινητό μου για να το φορτίσω.δηλ πως θα το φορτίσω αν είναι ακίνητο;δεν πρέπει να το σηκώσω για να του βάλω το καλώδιο;εικονίδιο για να σταυροκοπήθω υπάρχει;
Συγνώμη για την απάντηση δεν τα έχω με εσένα,αλλά ψάχνουμε το παραμικρό για να κράξουμε ένα τηλ.

Αγαπητέ φίλε,

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς ΔΕΝ το διάβασα αλλά επιβεβαιώνει τη ύπαρξη του προβλήματος στο κινητό μου.

 

Δοκίμασα με τα παλιά μου iphone 6plus, 7plus με IOS 12 και έκανα το ίδιο και  ο φορτιστής αναγνωρίστηκε άμεσα.  Με το XSMAX όμως όχι..

 

Το πείραμα που αναφέρω με τα 20 δεύτερα είναι απλά και μόνο για να κάνω replicate αυτό που αναφέρω πιο πάνω και  ρώτησα αβ  συμβαίνει και σε άλλους. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο...

 

Σε ευχαριστώ...



#13   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2018 - 16:35

Μα αυτό μου είναι αδιανόητο.να περιμένω 20 δευτερόλεπτα για να βάλω το κινητό μου για φόρτιση.
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο;αν το βάλεις χωρίς να περιμένεις στο κάνει;

#14   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 01/10/2018 - 16:41

εκανα ακριβως οτι κανει το παληκαρι στο video , με ενα X κι ενα Xs Max , 

Φορτιζουν κανονικα κι τα 2 -- τι να πω ? Τυχερος εγω ή υπερβολικα τα σχολια ??



#15   MrDi

MrDi

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2018 - 16:45

Μα αυτό μου είναι αδιανόητο.να περιμένω 20 δευτερόλεπτα για να βάλω το κινητό μου για φόρτιση.
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο;αν το βάλεις χωρίς να περιμένεις στο κάνει;

Αγαπητέ φίλε

 

Τα 20 δευτερόλεπτα είναι καθαρά για να κάνω replicate το γεγονός ότι αν περάσουν και βάλω το φορτιστή δεν αναγνωρίζεται και δεν αρχίζει η φόρτιση. Για αυτό μιλάω για replicate και ίσως λύση με  Software update.

Αν το αφήσω σε επίπεδη επιφάνεια και μόλις κάνει μόνο του  idle (μαύρη οθόνη) και αμέσως βάλω το lightning interface φορτίζει.

 

Ελπίζω να καταλαβες τι εννοώ και για αυτό μίλησα για πείραμα και όχι για συνήθεια...


Τελευταία επεξεργασία από: MrDi, 01/10/2018 - 16:46


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες