Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Μπαταρια και χρήση έλεγχος IOS 12


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2018 - 14:02

τελικά στο θέμα μας , όλες αυτές οι γραφιστικές βλακείες ξέρει κανείς πως μεταφράζονται ; 

πχ τι σημαίνει ενεργή οθόνη και τι ανενεργή ; τι μετράει με αυτές τις δύο κατηγορίες ;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 03/10/2018 - 14:05

και εγω που ειχα ρωτησει σε ενα thread ενας με ειχε ειρωνευτει. απο οτι καταλαβα τα εχουνε κανει αχταρμα για να μην ασχολεισαι



#18   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 03/10/2018 - 14:09

μου δείχνει τώρα σονυ και καλά ένα acivity από προηγούμενες μέρες να το κάνω τι ακριβώς? αυτή η εταιρία όσο πάει και είναι σαν να τα κάνει επίτηδες για να δει τι υπομονή έχουν οι πελάτες της δεν εξηγείτε αλλιώς.



#19   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/10/2018 - 14:19

Μια χαρά είναι οι αλλαγές. Είχαμε πήξει τόσα χρόνια στα Usage/Standby.

 

Δεν είναι κακό να εμβαθύνει (επιτέλους) σε περισσότερες και πιο αναλυτικές πληροφορίες.

 

Για το ενεργή/μη ενεργή, η πρώτη επιλογή αφορά για όσο χρησιμοποιούσες τη συσκευή.

 

Η δεύτερη για τις διάφορες διεργασίες ενώ δε χρησιμοποιείς τη συσκευή.

 

Π.χ. μουσική, notifications, ο,τι έχεις αφήσει να τρέχει στο Background.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 03/10/2018 - 14:19

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#20   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 03/10/2018 - 14:35

Μια χαρά είναι οι αλλαγές. Είχαμε πήξει τόσα χρόνια στα Usage/Standby.

 

Δεν είναι κακό να εμβαθύνει (επιτέλους) σε περισσότερες και πιο αναλυτικές πληροφορίες.

 

Για το ενεργή/μη ενεργή, η πρώτη επιλογή αφορά για όσο χρησιμοποιούσες τη συσκευή.

 

Η δεύτερη για τις διάφορες διεργασίες ενώ δε χρησιμοποιείς τη συσκευή.

 

Π.χ. μουσική, notifications, ο,τι έχεις αφήσει να τρέχει στο Background.

η πρώτη ενότητα σου δείχνει τι ακριβώς? last charge level τάδε. το γράφημα δεν είναι ανούσιο? και το activity που εξυπηρετεί πχ? θα πατάω πριν 3 μέρες να δω πόσο και ποια εφαρμογή χρησιμοποιησα?



#21   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/10/2018 - 14:52

Το Battery Level αναφέρεται στο ποσοστό της μπαταρίας μέσα στη μέρα.

 

Αν το έχεις βάλει για φόρτιση θα σου βγάλει και το εικονίδιο του κεραυνού στο αντίστοιχο ποσοστό.

 

Τώρα αν σου φαίνεται ανούσιο, πολύ απλά δεν το ξανατσεκάρεις και δεν ασχολείσαι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#22   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2018 - 15:46

Νίκο απάντησες στην απορία μου για τους χρόνους επί της οθόνης και εκτός . Ευχαριστώ πολύ ...... βοηθητικότατος.

 

 

πως μπορώ να δω τις εφαρμογές που έτρεχαν στο παρασκήνιο χωρίς να είναι ανοικτή η οθόνη ; 

(εκτός εννοώ από το αφήσω αχρησιμοποιητο κανένα 8 ωρο για να δω τι τρέχει κάποια στιγμή δοκιμαστικά ).

 

Στην καθημερινότητα με τα διαγράμματα που έχει μπορώ να δω ποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο και πόση μπαταρία καταναλώνουν  ;

 

επίσης βλέπω λοιπόν ξεκάθαρα πόσο χρόνο το έχω στα χέρια μου ανοικτό με τους χρόνους στην οθόνη , χρόνο αναμονής μπορώ να δω ; πχ ότι με τον ρυθμό κατανάλωσης που έχει θα μου βγάλει τις επόμενες 10  ώρες ; 



#23   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/10/2018 - 15:58

Επιλέγοντας το Screen Off Usage, απο κάτω σου δίνει αναλυτικά τις συγκεκριμένες εφαρμογές.

 

Τις αντίστοιχες αν επιλέξεις το Screen On.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#24   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2018 - 17:19

Παντως το ποσες ωρες βγαζεις με τη μπαταρια σου στο 100% δεν θα το ξαναμαθεις ποτε :P

Προσωπικα τον χρονο επι οθονης τον απενεργοποιησα.Θελω να ρωτησω κατι εδω.Επειδη ο χρονος επι οθονης αρχιζει και μετραει απο τα μεσανυχτα, αν εκεινη την στιγμη βγαλεις το τηλ απο την φορτιση και εννοειται στο 100% δεν θα εχεις μια καλη εικονα της αυτονομιας? Η οχι



#25   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 03/10/2018 - 17:55

Μια χαρά είναι οι αλλαγές. Είχαμε πήξει τόσα χρόνια στα Usage/Standby.

Δεν είναι κακό να εμβαθύνει (επιτέλους) σε περισσότερες και πιο αναλυτικές πληροφορίες.

Για το ενεργή/μη ενεργή, η πρώτη επιλογή αφορά για όσο χρησιμοποιούσες τη συσκευή.

Η δεύτερη για τις διάφορες διεργασίες ενώ δε χρησιμοποιείς τη συσκευή.

Π.χ. μουσική, notifications, ο,τι έχεις αφήσει να τρέχει στο Background.


Απλά για πόση ώρα μετράει αυτούς τους χρόνους? Παλιά ήταν από την τελευταία φόρτιση τώρα όχι!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#26   ramnoz

ramnoz

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/10/2018 - 19:11

Με τη 12 έχω απογοητευτεί ως προς τον τομέα ελέγχου μπαταρίας γιατί δεν μπορώ πλέον να καταλάβω τους χρόνους χρήσης από την τελευταία φόρτιση. Μπορεί να δίνει λεπτομέρειες σε άλλους τομείς χρήσης αλλά δεν υπάρχουν πουθενά οι ώρες χρήσης. Επίσης νομίζω ότι είναι λίγο χειρότερη η αυτονομία στο 8 plus και στο X που έχω.

#27   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2018 - 19:16

Επιλέγοντας το Screen Off Usage, απο κάτω σου δίνει αναλυτικά τις συγκεκριμένες εφαρμογές.

 

Τις αντίστοιχες αν επιλέξεις το Screen On.

 

 

 

 

Ας το πώ με ένα παράδειγμα μπας και βγάλω άκρη : 

 

πχ

 

Στο "Ενεργή οθόνη" έχει 3 ώρες και 31 λεπτά και στο Ανενεργή οθόνη 1 λεπτό (η χρήση μου εμένα μετά την τελευταία φόρτιση ήταν να το έχω συνέχεια στην αναμονή με κλειστή οθόνη και να το χρησιμοποίησα άντε 5 λεπτά βαριά βαριά.

 

 

το έβγαλα από την φόρτιση πρίν 3,5 ώρες στις περασμένες 24 ώρες (το έβαλα στη φόρτιση 2 φορές και έχω παίξει με το κινητό πάνω από 5 ώρες τουλάχιστον .

 

 

Πριν την τελευταία φόρτιση στο 24 ωρο το χρησιμοποίησα πολύ περισσότερο από 3,5 ώρες και αποκλείεται να είχε μόνο αναμονή 1 λεπτό .....

 

Τι να καταλάβω εγώ τώρα από Ενεργή Οθόνη και ανενεργή οθόνη (μετράει από πότε ; τελευταία φόρτιση ; 24ωρο ; κανένα νούμερο δεν είναι λογικό σε σχέση με την χρήση που έχω κάνει.

 

Τα νουμερα χρήσης των εφαρμογών μου κολλάνε ποιο πολύ με την πραγματικότητα , οι συνολικοί χρόνοι όμως οθόνης off & on ; 

 

Πραγματικά μπερδεύομαι ....


Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 03/10/2018 - 19:16


#28   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2018 - 20:59

Παντως το ποσες ωρες βγαζεις με τη μπαταρια σου στο 100% δεν θα το ξαναμαθεις ποτε :P
Προσωπικα τον χρονο επι οθονης τον απενεργοποιησα.Θελω να ρωτησω κατι εδω.Επειδη ο χρονος επι οθονης αρχιζει και μετραει απο τα μεσανυχτα, αν εκεινη την στιγμη βγαλεις το τηλ απο την φορτιση και εννοειται στο 100% δεν θα εχεις μια καλη εικονα της αυτονομιας? Η οχι


Καλησπέρα. Γιατί απενεργοποίησες τον χρόνο επί της οθόνης; Διαβάζει μόνο ένα log file (text).
Όσο αφορά την τελική ερώτηση σου, ναι θα έχεις εικόνα αυτονομίας όπως υπολογιζόταν.


Ας το πώ με ένα παράδειγμα μπας και βγάλω άκρη :


πχ


Στο "Ενεργή οθόνη" έχει 3 ώρες και 31 λεπτά και στο Ανενεργή οθόνη 1 λεπτό (η χρήση μου εμένα μετά την τελευταία φόρτιση ήταν να το έχω συνέχεια στην αναμονή με κλειστή οθόνη και να το χρησιμοποίησα άντε 5 λεπτά βαριά βαριά.



το έβγαλα από την φόρτιση πρίν 3,5 ώρες στις περασμένες 24 ώρες (το έβαλα στη φόρτιση 2 φορές και έχω παίξει με το κινητό πάνω από 5 ώρες τουλάχιστον .



Πριν την τελευταία φόρτιση στο 24 ωρο το χρησιμοποίησα πολύ περισσότερο από 3,5 ώρες και αποκλείεται να είχε μόνο αναμονή 1 λεπτό .....


Τι να καταλάβω εγώ τώρα από Ενεργή Οθόνη και ανενεργή οθόνη (μετράει από πότε ; τελευταία φόρτιση ; 24ωρο ; κανένα νούμερο δεν είναι λογικό σε σχέση με την χρήση που έχω κάνει.


Τα νουμερα χρήσης των εφαρμογών μου κολλάνε ποιο πολύ με την πραγματικότητα , οι συνολικοί χρόνοι όμως οθόνης off & on ;


Πραγματικά μπερδεύομαι ....

Όπως ανέφερε και ο @rromeodim μετράει με την έναρξη κάθε καινούργιου 24ωρου.
Big things have small beginnings

#29   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2018 - 21:20

Παντως το ποσες ωρες βγαζεις με τη μπαταρια σου στο 100% δεν θα το ξαναμαθεις ποτε

Θα φροντίσω να φτιάξω ένα shortcut στην ομώνυμη εφαρμογή, όπου ο χρήστης με ένα Tap θα βλέπει στην οθόνη του άμεσα, ανά πάσα χρονική στιγμή και χωρίς πράξεις ή υπολογισμούς τους χρόνους χρήσης όπως τους έβλεπε πριν.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 03/10/2018 - 21:22

Big things have small beginnings

#30   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2018 - 21:26

Θα φροντίσω να φτιάξω ένα shortcut στην ομώνυμη εφαρμογή, όπου ο χρήστης με ένα Tap θα βλέπει στην οθόνη του άμεσα, ανά πάσα χρονική στιγμή και χωρίς πράξεις ή υπολογισμούς τους χρόνους χρήσης όπως τους έβλεπε πριν.

εγω σε προκαλεσα παντως :D ....αν το καταφερεις αυτο θα εχεις δεκαδες like εδω και γιατι οχι και παραεξω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες