Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Νέα iPad Pro (2018) με Face ID και Apple Pencil 2ης γενιάς


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
211 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 01/11/2018 - 20:27

Με τέτοιες δυνατότητες είναι λογικό και οι τιμές να εκτοξευτούν. Κατ εμέ η Apple φιλτράρει (και καλά κάνει) την πελατεία της καθώς, αυτός που θα διαθέσει αυτά τα χρήματα για ένα τέτοιο μηχάνημα λογικά θα τα κάνει απόσβεση μέσω της δουλειάς του.

θεωρω οτι ειναι μηχανημα που κρατας ανετα μια 3ετια 4ετια.επενδυεις σε αυτο.εγω θα προχωρησω σε αγορα αφου ομως εχω εξασφαλισει περιπου 950 ευρω απο αλλες πωλησεις .θεωρω επισης ατοπημα εκτος της τιμης και τα 64 gb στο basic μοντελο .γιατι δεν μας εβαζε τα 128? τσιγκουνιες



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2018 - 21:33

Δες όλη την είδηση όμως. Μιλάμε για 1tb χώρο τη στιγμή που καλά καλά τα MacBook δεν φοράνε 1tb ssd. Και μόνο η χωρητικότητα τα λέει όλα.


Φίλε μου εγκλωβίζεσαι στη λογική που είσαγαγε η Apple να μην δέχεται εξωτερική μνήμη -επέκταση , δεν θα υπήρχε λόγος να έχει τέτοια γκάμα σε χωρητικότητα .Όλο αυτό το γαϊτανάκι ξεκινά απο το γεγονός ότι έχει μια θύρα κι όλα κλειδωμένα. Ποιος ο λόγος να αγοράζεις Tb αν θα μπορούσες να κοτσάρεις έναν USB 3 memory stick 128gb της τάξεως των 40€;;; Γιατί να μην έχει 2 -3 θύρες type c και ανοιχτές; Μήπως για να σκάμε τα διχίλιαρα για wow tablet?

Εφοσον αυτή η λογική εξακολουθεί και πουλάει έδω και χρόνια , βρίσκει μιμητές και οι τιμές τραβάν την ανηφόρα , έως ότου ξυπνήσουμε και συμπεριφερόμαστε ως έξυπνοι καταναλωτές και όχι σανοτρόφοι

#48   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 02/11/2018 - 00:18

Έχουν ξεφύγει εντελώς! :blink: :blink: :blush: :blush:



#49   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 02/11/2018 - 19:05

Απο τη μια σιγουρα αρχιζει και στραβωνει το πραμα απο την αλλη μιλαμε για pro μηχανημα, δλδ για επαγγελματιες που θα κανουν αποσβεση, δεν απευθυνεται για φβ και σαχλαμαρες


Sent from my iPhone using Tapatalk

#50   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/11/2018 - 00:01

Το σίγουρο είναι οι καιροί έχουν αλλάξει. Άλλες χρονιές το thread θα είχε 30 σελίδες τώρα και τρελή απήχηση.

Από τη μια η τιμή από την άλλη ότι έχει κορεστεί το θέμα πλέον. Το 90% των χρηστών δεν πρόκειται να βρει τρόπο να χρησιμοποιήσει όλο αυτό το cpu power. Βέβαια υπάρχει και το απλό ipad αλλά πολλοί το ξεχνάνε. 

Αλλά αυτές τις τιμές Ελλάδα ποιος τις ονειρεύτηκε? Είναι καλά οι άνθρωποι? Το έχουμε χάσει εντελώς?



#51   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 03/11/2018 - 01:45

Βλεποντας τις τιμες,ολο και πιο πολυ καταληγω στη διαπιστωση οτι το Ipad pro του 2017,θα ειναι το καλυτερο ipad που εχει φτιαξει ποτε η apple.
Απο το φετινο και μετα,η apple απευθυνεται σε εξιδικευμενο κοινο που ξερει γιατι θα χωσει τα χιλιαρικα για να το αποκτησει.
Η γυναικα μου χρησιμοποιει ακομα απροβληματιστα το ipad air πρωτης γενιας.
Εχω την αισθηση οτι το δικο μου ipad pro του 2017,θα με συνοδευει για πολλα χρονια ακομα.



#52   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 03/11/2018 - 10:00

Βλεποντας τις τιμες,ολο και πιο πολυ καταληγω στη διαπιστωση οτι το Ipad pro του 2017,θα ειναι το καλυτερο ipad που εχει φτιαξει ποτε η apple.
Απο το φετινο και μετα,η apple απευθυνεται σε εξιδικευμενο κοινο που ξερει γιατι θα χωσει τα χιλιαρικα για να το αποκτησει.
Η γυναικα μου χρησιμοποιει ακομα απροβληματιστα το ipad air πρωτης γενιας.
Εχω την αισθηση οτι το δικο μου ipad pro του 2017,θα με συνοδευει για πολλα χρονια ακομα.


Έχεις δίκιο, ειδικά σε αυτές τις τιμές, προσωπικά έχοντας συνηθίσει από το X (και Χs Max) πλέον με κουράζει το Touch ID, όσο υπερβολικό και αν ακούγεται. Αν με ρωτούσες το Μάρτιο που έκανα τη μετάβαση, θα έλεγα δεν είναι δυνατόν να συμβεί, αλλά συνέβη. Μου φαίνεται πολύ βολικό, σε σημείο να με κουράζει να τοποθετώ το δάχτυλο για ξεκλείδωμα και για είσοδο σε εφαρμογές-εισαγωγή κωδικών.


Sent from my iPad using Tapatalk

#53   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 03/11/2018 - 12:26

Ti λετε γ'αυτο?
https://www.slashgea...r-kit-02552346/



#54   Tna

Tna

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 03/11/2018 - 12:48

Μου φαίνονται τραγικές τιμές ...
Έχω iPad Pro 9.7 4g το οποίο με συνοδεύει παντού πρακτικά αλλά αν δεν κάνει κάτι ενδιαφέρον η apple πάλι (throttling etc ) δεν βλέπω γιατί να δώσω 1000€ και πάνω για κάτι που ρεαλιστικά σε 2 χρόνια θα είναι ξεπερασμένο (όπως το pro μου σήμερα )

Δεν έχει σημασία ποσό «επαγγελματίας» θέλεις να λανσάρεσαι με το κάθε gadget . Η ουσια είναι πως το αγοράζεις κυρίως γιατί σου αρέσει και αυτό δυστυχώς επιτρέπει να εκτοξεύονται οι τιμές συσκευών που κάποια χρόνια πριν δεν ξεπερνόυσαν τα 400€

#55   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/11/2018 - 12:54

Υπαρχει παντα το "απλο" iPad (που παραμενει το σημειο αναφορας σε εμπειρια χρησης στα tablet) σε τιμη χωμα για εμας τους απλους θνητους.

Οποιος θελει FaceID  και χαμηλη τιμη θα περιμενει 1-2 χρονια ακομα να ενσωματωθει η τεχνολογια και στα οικονομικα μοντελα. Αλλιως...πλερω.



#56   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/11/2018 - 11:24

Το σίγουρο είναι οι καιροί έχουν αλλάξει. Άλλες χρονιές το thread θα είχε 30 σελίδες τώρα και τρελή απήχηση.

Από τη μια η τιμή από την άλλη ότι έχει κορεστεί το θέμα πλέον. Το 90% των χρηστών δεν πρόκειται να βρει τρόπο να χρησιμοποιήσει όλο αυτό το cpu power. Βέβαια υπάρχει και το απλό ipad αλλά πολλοί το ξεχνάνε. 

Αλλά αυτές τις τιμές Ελλάδα ποιος τις ονειρεύτηκε? Είναι καλά οι άνθρωποι? Το έχουμε χάσει εντελώς?

Πιστεύω ότι μέχρι ένα μεγάλο βαθμό ο λόγος για τον οποίο δε γίνεται πλέον τόσος μεγάλος ντόρος για τα νέα μοντέλα και τις δυνατότητές τους είναι διότι  η 'κάψα' των τάμπλετ έχει πλέον ξεπεραστεί και από μόδα έχει μετατραπεί σε πολυτέλεια.Αυτό συμβαίνει για πολλούς και διάφορους λόγους βασικότερος των οποίων είναι ότι αρκετά μοντέλα κινητών έχουν οθόνες που κατα μέσο όρο είναι στις 5 ίντσες και αυτό τείνει να γίνεται κανόνας με κλίση προς τα επάνω. Θυμηθείτε τι συνέβαινε τα πρώτα χρόνια που έκαναν την εμφάνηση τους τα τάμπλετ!!!! Σε κάθε χέρι υπήρχε και ένα διαφορετικό μοντέλο(είτε μικρό είτε μεγαλύτερο) άσχετα με το αν γινόταν σωστή χρήση η και καθόλου χρήση. Πλέον τα κινητά με την αύξηση τόσο της διαγωνίου των οθονών τους αλλά και την αύξηση των δυνατοτήτων τους σε επεξεργαστική ισχύ έχουν καλύψει αρκετό κόσμο. Βέβαια σε όλα αυτά καταλυτικό ρόλο έπαιξε και η οικονομική κρίση της Ελλάδος αλλά και οι τιμές των συσκευών που κάθε χρόνο παίρνουν την ανηφόρα. Γιαυτό και πλέον οι συσκευές αυτές απευθύνονται κυρίως στον επαγγελματία η σε αυτόν που χρειάζεται μια πολύ δυνατή-φορητή συσκευή on the go. Αυτό το δείχνουν και τα επίσημα παγκόσμια στοιχεία πωλήσεων που χαρακτηριστικά δείχνουν κάθε χρόνο μείωση των πωλήσεων σε tablet. 



#57   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/11/2018 - 14:26

Πιστεύω ότι μέχρι ένα μεγάλο βαθμό ο λόγος για τον οποίο δε γίνεται πλέον τόσος μεγάλος ντόρος για τα νέα μοντέλα και τις δυνατότητές τους είναι διότι  η 'κάψα' των τάμπλετ έχει πλέον ξεπεραστεί και από μόδα έχει μετατραπεί σε πολυτέλεια.Αυτό συμβαίνει για πολλούς και διάφορους λόγους βασικότερος των οποίων είναι ότι αρκετά μοντέλα κινητών έχουν οθόνες που κατα μέσο όρο είναι στις 5 ίντσες και αυτό τείνει να γίνεται κανόνας με κλίση προς τα επάνω. Θυμηθείτε τι συνέβαινε τα πρώτα χρόνια που έκαναν την εμφάνηση τους τα τάμπλετ!!!! Σε κάθε χέρι υπήρχε και ένα διαφορετικό μοντέλο(είτε μικρό είτε μεγαλύτερο) άσχετα με το αν γινόταν σωστή χρήση η και καθόλου χρήση. Πλέον τα κινητά με την αύξηση τόσο της διαγωνίου των οθονών τους αλλά και την αύξηση των δυνατοτήτων τους σε επεξεργαστική ισχύ έχουν καλύψει αρκετό κόσμο. Βέβαια σε όλα αυτά καταλυτικό ρόλο έπαιξε και η οικονομική κρίση της Ελλάδος αλλά και οι τιμές των συσκευών που κάθε χρόνο παίρνουν την ανηφόρα. Γιαυτό και πλέον οι συσκευές αυτές απευθύνονται κυρίως στον επαγγελματία η σε αυτόν που χρειάζεται μια πολύ δυνατή-φορητή συσκευή on the go. Αυτό το δείχνουν και τα επίσημα παγκόσμια στοιχεία πωλήσεων που χαρακτηριστικά δείχνουν κάθε χρόνο μείωση των πωλήσεων σε tablet. 

Σαφώς και τα phablet ροκάνισαν το μερίδιο των tablet. Όπως και αυτό το ipad μπαίνει δυνατά στον τομέα των λαπτοπ περισσότερο από το περσινό. Τα όρια έχουν αρχίσει να θολώνουν αρκετά. Σίγουρα το processing power το έχει να σφάξει τα περισσότερα midrange laptops όπως και το storage, πλέον η τροχοπέδη είναι το λειτουργικό. 

 

Εγώ με το περσινό ipad pro 10.5 και το keyboard άφησα το laptop σπίτι φέτος σε όλα τα επαγγελματικά ταξίδια και λίγες φορές μου έλειψε κάτι.

Βλέποντας το έτσι δεν είναι τόσο ακριβό τελικά(Ελλάδα είναι καραγκιοζιλίκι).



#58   Jimis

Jimis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2018 - 09:46

Τιμή Apple Store Ισπανίας 879€. Επειδή τα Χριστούγεννα θα είμαι Ισπανία με ψήνει να αγοράσω 1 απο εκεί και να γλιτώσω περίπου 100€.

Το κακό με την Ελλάδα είναι ότι στην μέση είναι μεταπωλητές, οπότε η ήδη υψηλή τιμή ανεβαίνει και άλλο.



#59   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 06/11/2018 - 09:47

Μέχρι τα Χριστούγεννα, λογικά, στα σκρουτζομαγαζα θα έχει πέσει λίγο η τιμή....

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

#60   mikrovioslive

mikrovioslive

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Twitter:@mikrovioslive
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:mikrovioslive

Δημοσίευση 06/11/2018 - 09:50

Στις τιμές περιλαμβάνεται και Apple Pencil .??


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες