Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Νέα iPad Pro (2018) με Face ID και Apple Pencil 2ης γενιάς


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
211 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   fr3q

fr3q

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2018 - 12:24

Εργαλείο δουλειάς δεν γίνεται (με τα τωρινά δεδομένα),παρά μόνο για τον απλό χρήστη να σερφαρει και να μπαίνει fb ,αντε κανα ψευτο photo edit.

Και σιγα ο απλος χρηστης να προτιμήσει κατι τόσο ακριβό.

Να παρεις το surface οκ να το καταλαβω αλλα προς το παρων δεν απευθύνεται καπου συγκεκριμένα.Ειμαι λα8ος?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 24/11/2018 - 13:11

Υπάρχουν πολλές κατηγορίες χρηστών και πολλές ανάγκες.


Το δουλεύουν επαγγελματικα και καθημερινά πολλοί.. Φωτογράφοι, βιντεαδες, σχεδιαστές, μουσικοί, καθηγητές, μαθητές κλπ
Εγω πχ φτιαχνω εκεί σημειώσεις για κάποια μαθήματα που κανω, επεξεργαζομαι τις Raw photo κατευθείαν από τη φωτογραφική μου όταν είμαι στο δρόμο, μοντάρω 4κ βιντεο που δυσκολεύεται ο φορητός μου, σχεδιάζω πάλι για τα μαθήματα που παραδίδω κλπ
Δεν αναφέρω φυσικά τις απλές καθημερινές εργασίες με email, browsing, κλπ

Το ίδιο κι η γυναίκα μου....


Άρα υπάρχουν πολλοί που το χρησιμοποιούν και για δουλεια....

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 24/11/2018 - 13:13


#108   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/11/2018 - 16:01

Εργαλείο δουλειάς δεν γίνεται (με τα τωρινά δεδομένα),παρά μόνο για τον απλό χρήστη να σερφαρει και να μπαίνει fb ,αντε κανα ψευτο photo edit.
Και σιγα ο απλος χρηστης να προτιμήσει κατι τόσο ακριβό.
Να παρεις το surface οκ να το καταλαβω αλλα προς το παρων δεν απευθύνεται καπου συγκεκριμένα.Ειμαι λα8ος?


Πολύ λάθος. Συγκριτικά με ένα Mac είναι ελάχιστα τα πράγματα που δεν μπορεί να κάνει, μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού και αυτό λόγω ξεροκεφαλιάς της Apple. Οποιος έχει δοκιμάσει το Luma fusion παθαίνει ένα σοκ σε πρώτη φάση μόλις δει ότι το export time σε 4κ video φτάνει το 1 προς 1 σχεδόν. Είναι εξαιρετικό εργαλείο δουλειάς για πολλές κατηγορίες.

Ο απλός χρήστης ναι δεν θα προτιμήσει κάτι τόσο ακριβό αλλα γιαυτο υπάρχει κ φτηνότερο. Στην προκειμένη φάση είναι alternative και όχι replacement. Με 3-4 προσθήκες όμως στο λειτουργικό θα αλλάξουν τα πράγματα.

Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 24/11/2018 - 16:02


#109   fr3q

fr3q

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2018 - 16:04

Πολύ λάθος. Συγκριτικά με ένα Mac είναι ελάχιστα τα πράγματα που δεν μπορεί να κάνει, μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού και αυτό λόγω ξεροκεφαλιάς της Apple. Οποιος έχει δοκιμάσει το Luma fusion παθαίνει ένα σοκ σε πρώτη φάση μόλις δει ότι το export time σε 4κ video φτάνει το 1 προς 1 σχεδόν. Είναι εξαιρετικό εργαλείο δουλειάς για πολλές κατηγορίες.

Ο απλός χρήστης ναι δεν θα προτιμήσει κάτι τόσο ακριβό αλλα γιαυτο υπάρχει κ φτηνότερο. Στην προκειμένη φάση είναι alternative και όχι replacement. Με 3-4 προσθήκες όμως στο λειτουργικό θα αλλάξουν τα πράγματα.

Για μουσικη τι να χρησιμοποιήσει το garageband?Κα8ολου ασχημο αλλα οχι και οτι καλυτερο ομως,για εικονα?βιντεο?Δεν συγκρινονται αυτες οι παιδικες εφαρμογες σε σχεση με αυτες των desktop (προς το παρον)

Αυτο εννοω.
 


Τελευταία επεξεργασία από: fr3q, 24/11/2018 - 16:05


#110   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 24/11/2018 - 19:17

Αν δεις το lumafusion όπως και το Affinity Photo θ αλλάξεις γνώμη....
Εγω αυτά χρησιμοποιώ συχνά.

ΟπωΣ και το procreate για σχεδίαση.

Οπως και το Lightroom, που είναι σχεδόν ίδιο με το Desktop.
Έρχεται σε λίγο και το πλήρες Photoshop.


Πολλοί επαγγελματίες τα χρησιμοποιούν, κι εγώ το ίδιο.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

#111   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 24/11/2018 - 19:20

Ειδικά για μουσική υπάρχουν πολλοί γνωστοί μουσικοι που το χρησιμοποιούν, δες τον παρακάτω.....


https://youtu.be/i-qScJuXnTI


Ειδικά τώρα που είναι τόσο ισχυρά πια, πιστεύω ότι από το ios 13 η apple θα δώσει πολλά παραπάνω και θα δούμε πολύ δυνατές εφαρμογές μέσα στο 19, με πρώτη και καλύτερη την Adobe.



https://youtu.be/Gfq46F-Dg2M


Sent from my LG-H930 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 24/11/2018 - 19:23


#112   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2018 - 20:23

Λίγα πράγματα δεν μπορείς να κάνεις πλέον, για χρήση στο δρόμο είναι κορυφαίο. Αν αλλάξουν καναδυο πράγματα στο λειτουργικό θα βοηθούσε αλλά και έτσι όπως είναι είναι πολύ χρηστικό. Επίσης οι εφαρμογές πλέον είναι κορυφαίες (lumafusion, affinity και adobe όπως είπε ο φίλος πάνω). Και το office είναι αρκετά δυνατό.

Εμένα τώρα ένα χρόνο με έχει καταβολέψει το 10.5 και σκέφτομαι σοβαρά να πάω στο νέο 13. Βλέπω μόνο κάποιοι που είναι δεμένοι με επαγγελματικές proprietery εφαρμογές και οι φαν της πειρατείας να μην βολεύονται. 

Αν βάλεις το κόστος ενός premium ultrathin laptop με ανάλογη οθόνη και proccessing power κάτω δεν είναι τόσο τραγική η διαφορά για όσους γκρινιάζουν για την τιμή. 



#113   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/11/2018 - 21:10

Να μη ξεχναμε επισης οτι σε απαιτητικες διεργασιες (επεξεργασια πολλαπλων φωτο, video editing, music production) αλλα και παιχνιδια το iPad Pro παραμενει εντελως αθορυβο και δροσερο, σε αντιθεση με ενα laptop που σε 2-3 λεπτα με τον επεξεργαστη σε πληρη ισχυ οι ανεμιστηρες θα δουλευουν υπερωριες.

Δεν ειναι ακομα 100% ετοιμο το iPad για να αντικαταστησει τον υπολογιστη μας λογω iOS περιορισμων αλλα για αρκετες διεργασιες μπορει να ειναι και καλυτερη επιλογη.



#114   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 24/11/2018 - 22:59

Δεν αντικαθιστά laptop , συμπληρώνει ένα desktop.

Εγώ έχω ipad για το δρόμο και ένα desktop σπίτι.

Πχ περνάω κατευθείαν τις φωτό από τη μηχανή μου στο δρόμο και μπορώ να τις επεξεργάζομαι με το Lightroom.
Όταν πάω σπίτι οι φωτό συγχρονίζονται αμέσως με το cloud, και συνεχίζω αν θέλω στο desktop.

Το ίδιο μπορείς να κανείς και με τα βίντεο, ειδικά αν έχεις Mac.

Το ίδιο κάνω και με αρχεία τύπου office....

Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 24/11/2018 - 23:02


#115   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 24/11/2018 - 23:23

Δες πως 2 από τους πιο γνωστούς μουσικούς παραγωγούς στην Αμερική χρησιμοποιούν το ipad ....


Και δεν χρειάζεται να πας σε κάτι ακριβό.
Είχα το iPad Pro 10.5 και τώρα έχω το απλό ipad 2018 και κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα!
Κι έχω και το pencil με την ίδια ακριβώς χρηστικότητα .


https://youtu.be/ZxvliLODkxI


https://youtu.be/qtPZgO5nIl0

Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 24/11/2018 - 23:29


#116   crazylucifer

crazylucifer

    iPH User

  • 106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2018 - 05:44

Το τσίμπησα από Αυστραλία τελικά... μια χαρά είναι..φοβερό μηχάνημα

#117   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2018 - 15:43

Το τσίμπησα από Αυστραλία τελικά... μια χαρά είναι..φοβερό μηχάνημα

Τυχερέ....Άντε καλορίζικο και καλοδούλεφτο. Πες μας εντυπώσεις όταν με το καλό το επεξεργαστείς.



#118   crazylucifer

crazylucifer

    iPH User

  • 106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2018 - 15:56

Τυχερέ....Άντε καλορίζικο και καλοδούλεφτο. Πες μας εντυπώσεις όταν με το καλό το επεξεργαστείς.


Well well.... μέχρι στιγμής, καταπληκτικός ήχος, η οθόνη του επίσης είναι παρά πολύ δυνατή..γρήγορο, αν και δεν έχω κάνει κάτι το τρομερό ως τώρα...ίσως το περίμενα λίγο πιο ελαφρύ λόγο του παχους του, αλλά δεν είναι κάτι το τραγικό αυτό...

Αφήνει δαχτυλιες για πλάκα, που βέβαια με την οθόνη λειτουργική δεν φαίνεται τίποτα,η πλάτη όμως είναι θέμα χωρίς θήκη...

Σε σχέση με το 11αρι - ήταν δίπλα δίπλα....το 11αρι μοιάζει για....μωρό, αλλά η γεωμετρία του 12.9 το δουλεύεις με ένα χέρι!

Αυτά είναι προσωπικές απόψεις πάντα..


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#119   crazylucifer

crazylucifer

    iPH User

  • 106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2018 - 22:16

Γενικά, απόψεις ως τώρα..οκ είμαι από iPhone X τα gestures δεν μ φάνηκαν κάτι το ξένο.. home button bye bye...η οθόνη του, ο ήχος του είναι εκληκτικα...έπαιζα δεν ξέρω πόσες ώρες manager touch..ούτε που ζεστάθηκε...ΑΠΛΑ θέλει θήκη...δαχτυλιες για πλάκα παντού..και εντάξει με ένα χέρι δεν το πολυδπυλευεις όπως το 11αρι..αλλά με την θηκουλα η εμπειρία απογειώνεται...τώρα περιμένω για Apple Pencil και πληκτρολόγιο από Logitech


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#120   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 30/11/2018 - 17:07

βαλε μας καμια φωτο ν δουμε και μεις που περιμενουμε...............ματαια



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες