Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

[Shortcuts] Money: Συντόμευση τήρησης Εσόδων-Εξόδων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
622 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2018 - 20:41

Σημερινό ζήτημα που προέκυψε. Όταν από την βιβλιοθήκη (όχι από το widget) πάμε να προσθέσουμε εγγραφή, στο αριθμητικο πληκτρολόγιο εμφανιζεται κάτω αριστερά μόνο η τέλεια και όχι το κόμμα, με αποτέλεσμα τους δεκαδικους αριθμούς να τους καταχωρεί ακέραιους. Πχ τα 0,90€ τα εγγραφεί ως 90€. Στο widget υπάρχει κανονικά το κόμμα, αλλά τις εγγραφές εξόδων δεν τις κάνω από εκεί γιατί δεν εμφανίζει όλες τις κατηγορίες που έχω φτιάξει.


και σε μενα το εκανε αυτο με την τελεία και εφτιαξε με το σβησιμο και την εγκατασταση ξανα του shortcuts!


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2018 - 21:36

Ισχύει ότι με διαγραφή και ξαναπέρασμα του shortcut έφτιαξε. Επίφοβο το γεγονός πάντως να χαλάνε από μεριάς apple διαφορά στα updates. Δεν το αντιλήφθηκα κι εγώ έγκαιρα ότι έκανε ενημέρωση. Το είχα στην φόρτιση και πέρασε αυτόματα.

Vrachamis ένα άλλο bug που έχω εντοπίσει είναι όταν πας από τις συνναλαγες να διαγράψεις μια συναλλαγή, λέει πως αυτήν δεν βρέθηκε. Στο ημερολόγιο βέβαια υπάρχει κανονικά και αν την διαγράψεις από εκεί φεύγει. Αλλά μέσα από την προβολή της βγάζει αυτό το σφάλμα.

Δεν έχω πρόθεση να σε επιβαρύνω με αυτά. Ίσα ίσα που αισθάνομαι υπόχρεος για την δουλειά σου που μοιράζεσαι μαζί μας. Θέλω να πιστεύω πως είναι εποικοδομητικό όλο αυτό.
Από την ημέρα που έφτιαξες την συντόμευση, την χρησιμοποιώ καθημερινά, και γι αυτό σου λέω πράγματα που εντοπίζω, ώστε με τις δικές μας παρατηρήσεις να φτάσει σε επίπεδο άπταιστο. Δεν σου είχα αναφέρει τυχαία ότι την θεωρώ επαγγελματικού επιπέδου. Και πάλι σε ευχαριστώ και προσωπικά για αυτήν σου την δουλειά.

#138   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2018 - 21:43

Όχι μόνο δε με επιβαρύνεις αλλά με βοηθάς αναφέροντας κάτι που δεν λειτουργεί σωστά.

Το μεγάλο στοίχημα παρόλα αυτά είναι η Στατιστική. Εκεί θα είναι όλη η μαγεία.
Κυρίως όταν περάσει το πρώτο τρίμηνο χρήσης.

Την Συναλλαγή που θέλεις να διαγράψεις, την επιλέγεις;
Τι όνομα έχει η κατηγορία της συναλλαγής;
Συμβαίνει σε όλες τις συναλλαγές;

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 06/12/2018 - 21:44

Big things have small beginnings

#139   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2018 - 22:04

Ναι την συναλλαγή την επιλέγω.
Δεν θυμάμαι τα ονόματα των συναλλαγών, αυτή τη στιγμή, όπου παρουσιάστηκε το φαινόμενο.
Δεν έχω διασταυρώσει επίσης, αν συμβαίνει με όλες τις συναλλαγές η σε κάποιες εξ αυτών.
Θα κάνω κάποιες δοκιμές και θα επανέλθω με πιο σαφή δεδομένα.

#140   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2018 - 22:12

Το μήνυμα «η συναλλαγή δεν βρέθηκε» εμφανίζεται σε οποιαδήποτε συναλλαγή ανεξαρτήτως κατηγορίας, ανεξαρτήτως ονόματος. Αυτό συμβαίνει όταν από το μενού συναλλαγών διαλέξουμε κάποια και πατήσουμε διαγραφή συναλλαγής.

Τελευταία επεξεργασία από: YiorgosA, 06/12/2018 - 22:13


#141   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2018 - 22:28

Όποτε έχεις χρόνο επέλεξε 2-3 τυχαίες συναλλαγές στο ημερολόγιο, με διαφορετικές κατηγορίες και τσέκαρε αν στον τίτλο υπάρχει κάποιο space πριν ή μετά την λέξη.
Για να το καταλάβεις καλύτερα κάνε edit το συμβάν χωρίς εν τέλει να το κάνεις και βάλε τον κέρσορα στο τέλος ή στην αρχή της λέξης. Κάτι μου λέει πως αυτό είναι αλλά δεν θα έπρεπε να το κάνει.
Big things have small beginnings

#142   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2018 - 22:37

Έλεγξα τυχαιες συναλλαγές από όλες τις κατηγορίες για κενά στους τίτλους. Δεν είναι αυτό. Καμία κατηγορία δεν έχει κενά στον τίτλο της.

#143   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2018 - 23:16

Θα το κοιτάξω λίγο βαθύτερα. Ευχαριστώ.
Απλά με δυσκολεύει όταν δεν συμβαίνει σ´εμένα.
Συμβαίνει μήπως και σε κάποιον άλλο φίλο ;
Big things have small beginnings

#144   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2018 - 09:56

Λοιπόν το bug με την τέλεια και το κόμμα, κατά την εισαγωγή συναλλαγής από την βιβλιοθήκη, δεν οφείλεται στην συντόμευση αλλά στο iOS.

Αν σε προηγούμενη οποιαδήποτε χρήση του πληκτρολογίου, αυτό ήταν γυρισμένο στα αγγλικά, τότε στο αριθμητικό πληκτρολόγιο που αναδύεται υπάρχει η τελεία. Αν σε προηγούμενη χρήση ήταν γυρισμένο στα ελληνικά, εμφανιζεται το κόμμα.

Φάουλ της apple εδώ μιας και όταν είναι η συσκευή σε regional settings Ελλάδας, θα έπρεπε σε κάθε κατάσταση που εμφανίζεται το αριθμητικό πληκτρολόγιο να υπάρχει η υποδιαστολη, (κόμμα) και όχι το διαχωριστικό χιλιάδων (τελεία).

Εν πάσει περιπτώσει, ενας εύκολος τρόπος να ξεπεραστεί το ζήτημα, είναι πριν γίνει οποιαδήποτε καταχώριση συναλλαγής από την βιβλιοθήκη, να επιλέξουμε το πεδίο της αναζήτησης ώστε να αναδυθεί το πληκτρολόγιο και να το γυρίσουμε στα ελληνικά.

#145   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2018 - 10:01

Ευχαριστούμε για το εύρημα. Πάντα κάνει κάτι η Apple και μας χαλάει τις συνταγές!!! :)

Μία τόσο μικρή λεπτομέρεια και όμως μπορεί να χαλάσει μία σημαντική για τον χρήστη ενέργεια.

Όσο αφορά την διαγραφή των συναλλαγών, η ώρα στην συσκευή σου είναι εικοσιτετράωρη ή όχι;
Υποθέτοντας πως δεν είναι εικοσιτετράωρη, δοκίμασε να ανοίξεις το διακόπτη της εικοσιτετράωρης και δοκίμασε πάλι να διαγράψεις μία συναλλαγή. Θα με βοηθούσε
Big things have small beginnings

#146   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2018 - 10:15

Η ώρα στην συσκευή μου είναι σε μορφή 12ωρου.
Ήσουν πολύ εύστοχος στο σκεπτικό σου, μόλις γύρισα τον διακόπτη σε 24ωρο η συναλλαγές μπορούσαν να διαγραφούν.

#147   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2018 - 10:21

Είναι θέμα το 12ωρο γιατί αλλάζει δραστικά το πως χειρίζεται το σύστημα τα ημερολογιακά γεγονότα.
Πολύ περισσότερο όταν δεν μπορώ μέσω συντόμευσης να πάρω την πληροφορία για το πια γλώσσα χρησιμοποιεί η κάθε συσκευή προκειμένου να τρέχουν διαφορετικές ενέργειες σε κάθε περίπτωση.
Big things have small beginnings

#148   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2018 - 10:36

Από την στιγμή που είναι τόσο μπέρδεμα, και αφού πάντα υπάρχει η εναλλακτική να διαγραφεί χειροκίνητα από το ημερολόγιο, τότε αρκεί ένα pop up με μια υπενθύμιση στην ενέργεια της διαγραφής συναλλαγής, όπου να αναφέρει ότι για να διαγραφεί θα πρέπει η συσκευή να είναι σε μορφή 24 ωρων.

Άλλωστε αφού σου δείχνει το ποτέ ακριβώς πράγματοποιηθηκε η συναλλαγή, ο εντοπισμός στο ημερολόγιο είναι πανεύκολος.

#149   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2018 - 10:41

Συμφωνώ μαζί σου, είναι μια εύκολη για μένα λύση, αλλά θα το προσπαθήσω γιατί δεν θέλω να παραβιάσω την αρχή μου σύμφωνα με την οποία, ο χρήστης πρέπει να ασχολείται όσο γίνεται λιγότερο χρόνο με την συσκευή του. :)
Big things have small beginnings

#150   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2018 - 10:44

f512391fdab08f1cd05061de04f5531a.jpg


https://www.icloud.c...9bc7737bc96fde7
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες