Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

[Shortcuts] Money: Συντόμευση τήρησης Εσόδων-Εξόδων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
622 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/11/2018 - 20:14

Όταν κάνεις μία καταχώρηση να αποφεύγεις αυτο- συμπλήρωση γιατί αφήνει πάντα ένα space μετά τη λέξη. Γενικά πρέπει να αποφεύγουμε να αφήνουμε ένα space μετά από οποιαδήποτε καταχώρηση λέξης.
Ο κέρσορας πρέπει να μένει στο τελευταίο γράμμα.
Επίσης δεν πρέπει να έχεις καταχωρήσει όνομα ημερολογίου ή να το έχεις καταχωρήσει λάθος ή με space, όταν ερωτήθηκες την πρώτη φορά που εκκίνησες το shortcut.
Διέγραψε την συντόμευση και ξανά περάσετε από την αρχή έτσι ώστε να σε ξαναρωτήσει πάλι.

 

Την ξανακατέβασα, πέρασε τις κατηγορίες όπως είπες αλλά πάλι το ίδιο κάνει



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 27/11/2018 - 20:52

Δε φτάνουν τα Likes!!!! Εύγε φίλε!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#18   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2018 - 21:03

Δεν λειτουργεί σε μένα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Την ξανακατέβασα, πέρασε τις κατηγορίες όπως είπες αλλά πάλι το ίδιο κάνει


Ρυθμίσεις> Ημερολόγια> Συγχρονισμός -> Όλα τα γεγονότα

Διαγραφή του Shortcut και ξανά εγκατάσταση
:)
Big things have small beginnings

#19   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2018 - 21:18

Ρυθμίσεις> Ημερολόγια> Συγχρονισμός -> Όλα τα γεγονότα

Διαγραφή του Shortcut και ξανά εγκατάσταση
:)

εμένα στην πρώτη καταχώριση των εσόδων μου αφαιρεί 42ευρω ....ξέρεις τι μπορεί να φταίει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#20   scarface883

scarface883

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 27/11/2018 - 21:19

Μπράβο! Πολύ χρήσιμο. 

 

Καταχώρησα τα έξοδα του μήνα με πλήρη προσθήκη και καταχώρησα έσοδα & έξοδα σημερινά με + -. Όλοι οι υπολογισμοί έγιναν σωστά..

Παρατήρησα ότι στη λίστα των εξόδων μου, άλλαξαν σειρά οι κατηγορίες και μπήκαν αλφαβητικά. Μπορώ να αλλάξω σειρά, για να έχω πρώτες αυτές που χρησιμοποιώ καθημερινά;

Επίσης παρατήρησα ότι στην αρχική λίστα με τις επιλογές, ενώ στην συνοπτική εικόνα το ισοζύγιο φαίνεται κανονικά με 2 δεκαδικά, στο "Τρέχων Μήνας" "Τρέχων Έτος" το ποσό έχει 1 δεκαδικό και κάνει στρογγυλοποίηση.

 

Ευχαριστούμε για τον κόπο & τον χρόνο σου!



#21   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2018 - 21:24

εμένα στην πρώτη καταχώριση των εσόδων μου αφαιρεί 42ευρω ....ξέρεις τι μπορεί να φταίει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ναι είναι bug του Shortcuts.
Έχει προεπιλογή το 42 στην εντολή calculate.
Διέγραψε το Shortcut από την βιβλιοθήκη σου.
Κλείσε το Shortcuts app από switcher και reboot την συσκευή.
Μετά ξανά εγκατάσταση το Money

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 27/11/2018 - 21:24

Big things have small beginnings

#22   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 27/11/2018 - 21:25

Ρυθμίσεις> Ημερολόγια> Συγχρονισμός -> Όλα τα γεγονότα

Διαγραφή του Shortcut και ξανά εγκατάσταση
:)


Τελικά δεν έπαιρνε για κάποιο λόγο το ημερολόγιο. Το έβαλα μόνος μου και τώρα είναι κομπλέ. Ευχαριστώ πολύ !


Sent from my iPhone using Tapatalk

#23   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2018 - 21:36

Ναι είναι bug του Shortcuts.
Έχει προεπιλογή το 42 στην εντολή calculate.
Διέγραψε το Shortcut από την βιβλιοθήκη σου.
Κλείσε το Shortcuts app από switcher και reboot την συσκευή.
Μετά ξανά εγκατάσταση το Money

δεν άλλαξε κάτι , και παρόλο που το έσβησα το money κράτησε τις ρυθμίσεις του!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#24   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2018 - 21:44

Πάντα θα κρατάει τα δεδομένα σου. Δεν ευθύνονται αυτά για το πρόβλημα.
Κάνε τα ίδια αλλά με hard reset και την ίδια σειρά.
Big things have small beginnings

#25   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2018 - 21:53

Πάντα θα κρατάει τα δεδομένα σου. Δεν ευθύνονται αυτά για το πρόβλημα.
Κάνε τα ίδια αλλά με hard reset και την ίδια σειρά.

τιποτα !! Ούτε με hard reset. Θα μου το κάνει και σε άλλες περιπτώσεις στο μέλλον ; Αν είναι μόνο για την πρώτη φορά δεν πειράζει !


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#26   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2018 - 22:21

Μπράβο! Πολύ χρήσιμο.



Καταχώρησα τα έξοδα του μήνα με πλήρη προσθήκη και καταχώρησα έσοδα & έξοδα σημερινά με + -. Όλοι οι υπολογισμοί έγιναν σωστά..


Παρατήρησα ότι στη λίστα των εξόδων μου, άλλαξαν σειρά οι κατηγορίες και μπήκαν αλφαβητικά. Μπορώ να αλλάξω σειρά, για να έχω πρώτες αυτές που χρησιμοποιώ καθημερινά;


Επίσης παρατήρησα ότι στην αρχική λίστα με τις επιλογές, ενώ στην συνοπτική εικόνα το ισοζύγιο φαίνεται κανονικά με 2 δεκαδικά, στο "Τρέχων Μήνας" "Τρέχων Έτος" το ποσό έχει 1 δεκαδικό και κάνει στρογγυλοποίηση.



Ευχαριστούμε για τον κόπο & τον χρόνο σου!

Σ´ευχαριστώ πολύ.
Την στρογγυλοποίηση σε 1 δεκαδικό το έχω κάνει εγώ διότι εκεί και κυρίως στο ετήσιο ενδέχεται να συσσωρεύονται μεγάλα ποσά.
Για το sort order θα το συμπεριλάβω στο επόμενο update.

τιποτα !! Ούτε με hard reset. Θα μου το κάνει και σε άλλες περιπτώσεις στο μέλλον ; Αν είναι μόνο για την πρώτη φορά δεν πειράζει !


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Κάνε το εξής.
Πήγαινε Shortcut > Ρυθμίσεις > διαχείριση κατηγοριών > διαγραφή, επέλεξε τες όλες και διέγραψε τες. Θα διαγραφούν και όλες οι συναλλαγές.
Μετά διέγραψε και το Shortcuts app και όλα από την αρχή.
Μην ανησυχείς. Είχα συμβεί και σε εμένα όταν έγραφα την συντόμευση.
Big things have small beginnings

#27   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2018 - 22:28

Σ´ευχαριστώ πολύ.
Την στρογγυλοποίηση σε 1 δεκαδικό το έχω κάνει εγώ διότι εκεί και κυρίως στο ετήσιο ενδέχεται να συσσωρεύονται μεγάλα ποσά.
Για το sort order θα το συμπεριλάβω στο επόμενο update.


Κάνε το εξής.
Πήγαινε Shortcut > Ρυθμίσεις > διαχείριση κατηγοριών > διαγραφή, επέλεξε τες όλες και διέγραψε τες. Θα διαγραφούν και όλες οι συναλλαγές.
Μετά διέγραψε και το Shortcuts app και όλα από την αρχή.
Μην ανησυχείς. Είχα συμβεί και σε εμένα όταν έγραφα την συντόμευση.

το έχω κάνει και αυτό αλλά τίποτα .....μάλλον έχει φάει σκάλωμα....θα το ξανά κάνω άλλη μέρα :) .να σαι καλά πάντως και ευχαριστώ πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#28   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 27/11/2018 - 22:32

Φίλε τρομερή η εφαρμογή. Θα ήθελα πολύ να ήξερα να κάνω και εγώ κάτι παρόμοιο με τα έξοδα ενός αυτοκινήτου. Ίσως αν κάποια στιγμή αργότερα έχεις τον χρόνο σκέψου το. Πολλή δυνατή πάντως και δουλεύει άψογα μέχρι στιγμής.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#29   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2018 - 23:12

Φίλε τρομερή η εφαρμογή. Θα ήθελα πολύ να ήξερα να κάνω και εγώ κάτι παρόμοιο με τα έξοδα ενός αυτοκινήτου. Ίσως αν κάποια στιγμή αργότερα έχεις τον χρόνο σκέψου το. Πολλή δυνατή πάντως και δουλεύει άψογα μέχρι στιγμής.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Έξοδα αυτοκινήτου???
Big things have small beginnings

#30   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/11/2018 - 23:40

Πριν από περίπου τρεις εβδομάδες και μετά από αίτημα φίλων του forum, ξεκίνησα να φτιάξω μία συντόμευση που προσομοιώνει μια εφαρμογή τήρησης εσόδων – εξόδων.
Έχοντας εκ των προτέρων φτιάξει μία εξατομικευμένη για μένα και προσπαθώντας να δημιουργήσω παραμετροποίηση για τον εκάστοτε μελλοντικό χρήστη, στην πορεία διαπίστωσα πως ανοίγονται τεράστιες δυνατότητες επιλογών.
Ικανοποιώντας τις αυτιστικού τύπου εμμονές που με πιάνουν ώρες – ώρες όταν καταπιάνομαι με ένα αντικείμενο, άρχισα να προσθέτω δυνατότητες με σκοπό να την τελειοποιήσω.
Το αποτέλεσμα σήμερα είναι κάτι πολύ παραπάνω από μία συντόμευση και με βάση την πληροφόρηση που έχω από αγγλόφωνα forums, μοναδική στο είδος της.
Πρόκειται για μία συντόμευση – εφαρμογή θα έλεγα.
Εφαρμογή διότι μπορεί να αποθηκεύσει δεδομένα αλλά και να αποδώσει πολύ περισσότερες πληροφορίες από ένα μέσο paid app και συντόμευση γιατί εκπληρώνει τον βασικό λόγο ύπαρξης της:
Να μπορεί κάποιος να εκτελεί ακαριαία ενέργειες αλλά και να παίρνει πληροφορίες χωρίς καν να ξεκλειδώσει την συσκευή του. Χωρίς να χρειάζεται να ανοίξει καμιά εφαρμογή, να δαπανήσει χρόνο, ή να αντλήσει πόρους και ενέργεια από το λειτουργικό σύστημα.

Σε γενικές γραμμές παρουσιάζει τα παρακάτω πλεονεκτήματα – χαρακτηριστικά:

- Δεν απαιτείται από το χρήστη να κάνει κάποια επιπλέον εγκατάσταση λογισμικού. Η συντόμευση κοστίζει περίπου 60 kByte χώρο στην συσκευή και χρησιμοποιεί προεγκατεστημένο λογισμικό και πόρους του iOS. Δεν τρέχει τίποτα επιπλέον στο υπόβαθρο σε αντίθεση με μία εφαρμογή και δεν επιβαρύνει με οποιοδήποτε τρόπο το σύστημα σας.

- Δεν θα χρειαστεί να ανησυχήσετε ποτέ ξανά για τα δεδομένα σας. Οι πληροφορίες που καταχωρούνται στην συντόμευση κρυπτογραφούνται και αποθηκεύονται στο iCloud μέσω της εφαρμογής “Ημερολόγια” του iOS. Ακόμα κι αν κάνετε επαναφορά, διαγράψετε την συντόμευση, χάσετε την συσκευή σας και ότι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε, έχετε τη δυνατότητα να επαναφέρετε τα δεδομένα σας στο ακέραιο, αυτόματα και εν ριπή οφθαλμού.
Δεν θα χρειαστεί ξανά να προβληματιστείτε για το αν θα αναβαθμιστεί η εφαρμογή εσόδων-εξόδων σας, ή αν θα την εγκαταλείψει ο δημιουργός της ή αν θα λειτουργήσει στο iOS 13. Θα μπορεί να λειτουργεί στο μέλλον ακόμα κι αν την εγκαταλείψω ή θα μπορεί να την συνεχίσει κάποιος τρίτος.

- Μπορείτε να βλέπετε από την οθόνη κλειδώματος το υπόλοιπο του πορτοφολιού σας, να κάνετε συναλλαγές μέσα σε 5 sec, να δείτε την συνοπτική εικόνα του τρέχοντος μήνα και πολλά άλλα.

- Μπορείτε να κάνετε Share την συντόμευση με ένα ή περισσότερα μέλη της οικογένειας και όταν κάνει κάποιος μια συναλλαγή, να απεικονίζεται σε πραγματικό χρόνο στην οθόνη σας και να ενημερώνεται το υπόλοιπο σας. Ναι, από την οθόνη κλειδώματος. Αυτό το Feature πληρώνεται αδρά στο App Store. Αφήστε που τα δεδομένα σας θα περνάνε από 3rd Party Servers.

- Το Section στην Συνοπτική εικόνα των οικονομικών σας είναι πληρέστατο, Ενώ το section της Στατιστικής είναι υπό κατασκευή. Θα μπορείτε να ορίζετε δύο ξεχωριστές χρονικές περιόδους ελέγχου και να παίρνετε στατιστικά λεπτομερή στοιχεία σύγκρισης.
Για παράδειγμα θα μπορείτε να συγκρίνετε τον Νοέμβριο 2 διαφορετικών ετών και να δείτε την ποσοστιαία αύξηση ή μείωση των εσόδων ή εξόδων σας... και πολλά άλλα.
Με τις δικές σας προτάσεις μπορούμε να προσθέσουμε ότι άλλο θα ήταν χρήσιμο.

Οδηγίες Χρήσης

1. Ανοίξτε την εφαρμογή ημερολόγια του iOS, προσθέστε ένα καινούργιο και δώστε του ότι όνομα θέλετε (μία λέξη μόνο).

2. Εγκαταστήστε τη συντόμευση και δώστε τα απαραίτητα δικαιώματα. Όταν την εκκινήσετε για πρώτη φορά θα σας ζητηθεί να γράψετε σε ένα πεδίο με ακρίβεια το όνομα του ημερολογίου που φτιάξατε στο πρώτο βήμα.


https://www.icloud.c...7912cb5d982d360

Που ζητάει να βάλουμε το όνομα του ημερολογίου;
Πατάμε στο εικονίδιο money?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες