Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

H Cosmote έφερε την eSIM στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1079 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   sotzyg

sotzyg

    iPH Member

  • 266 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:iphone 12 pro max

Δημοσίευση 31/01/2019 - 17:56

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πρόσεξε : η κάρτα πάει στο τηλέφωνο κ όχι στο backup που κάνεις ! Αυτό σημαίνει ότι κ από την αρχή να στήσεις την συσκευή το νούμερο είναι καρφωμένο μέσα ! Τώρα όλα αυτά που λέμε είναι ότι είδαμε από άλλους ... με επιφύλαξη ... αλλά έχει λογική !

Σωστό σαν λογική, αλλά η e-sim δεν είναι φυσική κάρτα που την βάζουμε και την αφαιρούμε όποτε θελουμε. Όταν την περνάμε για πρώτη φορά στο κινητό δημιουργεί ένα προφίλ το οποίο είναι στο software του κινητού και δεν είναι “hardware” όπως μπορούμε να πούμε ότι είναι μία φυσική κάρτα sim.
Βέβαια όλα αυτά με επιφύλαξη γιατί όταν κυκλοφορήσει κανονικά πλέον για κινητά δεν ξέρουμε τις αλλαγές που θα γίνουν. Πάντως προς το παρόν μάλλον είναι όπως τα λέω.

Τελευταία επεξεργασία από: sotzyg, 31/01/2019 - 17:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2019 - 19:08

Έχεις δίκιο, δεν υπάρχει άλλος τρόπος σε είδη υπάρχον να επιλέγεις να φεύγει από esim?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μάλλον όχι,αν και δεν είναι σωστό.

Δεν ξέρω αν μέσα από τις ρυθμίσεις,το αλλάξεις,και αλλάξει και στα μηνύματα. 


Τελευταία επεξεργασία από: hlias77, 31/01/2019 - 19:09


#333   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2019 - 19:30

Σωστό σαν λογική, αλλά η e-sim δεν είναι φυσική κάρτα που την βάζουμε και την αφαιρούμε όποτε θελουμε. Όταν την περνάμε για πρώτη φορά στο κινητό δημιουργεί ένα προφίλ το οποίο είναι στο software του κινητού και δεν είναι “hardware” όπως μπορούμε να πούμε ότι είναι μία φυσική κάρτα sim.
Βέβαια όλα αυτά με επιφύλαξη γιατί όταν κυκλοφορήσει κανονικά πλέον για κινητά δεν ξέρουμε τις αλλαγές που θα γίνουν. Πάντως προς το παρόν μάλλον είναι όπως τα λέω.


Το θέμα είναι ποιος μπορεί να πει αποδεδειγμένα τι προκύπτει;

#334   nikap4

nikap4

    iPH Contributor

  • 1.582 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 31/01/2019 - 20:49

εγώ χτές που κατέβηκα από 12,1,3 σε 12.1,2 και έκανα restore as new δεν άλλαξε τίποτα !! απλός με ρώτησε για πρώτο και δεύτερο    



#335   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 01/02/2019 - 15:36

Παιδες σημερα ενεργοποιησα την esim σε iphone xs max ios 12.1.3 και εβαλα μια δευτερη φυσικη.

Ολα καλα ως εδω.

Πως γινεται να εχει αλλο ringtone ο ενας αριθμος και αλλο ο αλλος?

Η εστω να αλλαξω γενικα ηχο κλησης γιατι χτυπαει ενας ακυρος τωρα ασχετα με το τι επιλεγω απο τους ηχους.



#336   SmartSteli0s

SmartSteli0s

    iPH Enthousiast

  • 406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/02/2019 - 15:44

πως κανουμε διαγραφή προφιλ γιατ΄ιδεν τα χρησιμοποιουμε τα νουμερα που λέει γιατι προερχονται απο back up;



#337   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 02/02/2019 - 13:28

Τελικά αν υπάρχει ιστορικό σε sms με μία επαφή δεν μπορούμε να διαλέξουμε κάρτα για να στείλουμε ή κάνω κάτι λάθος;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#338   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 02/02/2019 - 18:48

Παιδια επειδη βλεπω μια συγχηση με τις esim!
Εαν βαλεις μοα esim με το που κανεις restore και καθαρισεις το τηλεφωνο χανεται...Εαν θελεις να την ξαναβαλεις πολυ απλα ξανασκαναρεις το barcode!Αυτο νομιζω ειναι και ειναι πολυ απλο!
Το δυσκολο με την esim ειναι αν πας στο σερβις το τηλεφωνο για μια βδομαδα και δεν εχεις δευτερη συσκευη που να υποστηριζει esim!Την εκατσες!Θα μεινεις χωρις τηλεφωνο γιατι εχει απενεργοποιηθει η nano sim που ειχες!Αυτος ειναι και ο λογος που το σκεφτομαι παρα πολυ εντονα εαν πρεπει να το κανω....
XS Max 256 Gb Space Gray

#339   ziovanni

ziovanni

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2019 - 19:18

Τελικά αν υπάρχει ιστορικό σε sms με μία επαφή δεν μπορούμε να διαλέξουμε κάρτα για να στείλουμε ή κάνω κάτι λάθος;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Νομιζω πως δεν γινεται.
Επιλεγει αυτοματα το συστημα και στελνει απο την sim που δεχτηκε το sms.
Ενας μπακαλιστικος τροπος που σκεφτηκα και λειτουργει,ειναι πριν στειλω το μηνυμα,απενεργοποιω την καρτα sim που δεν θελω να σταλει απο εκει το μηνυμα,οποτε οταν πατησεις το βελακι,σου πεταει παραθυρο και σε ρωταει απο που να στειλεις.
Μπακαλιστικος ναι μεν αλλα την δουλεια μου εγω μια φορα την εκανα!

#340   ziovanni

ziovanni

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2019 - 19:20

Παιδια επειδη βλεπω μια συγχηση με τις esim!
Εαν βαλεις μοα esim με το που κανεις restore και καθαρισεις το τηλεφωνο χανεται...Εαν θελεις να την ξαναβαλεις πολυ απλα ξανασκαναρεις το barcode!Αυτο νομιζω ειναι και ειναι πολυ απλο!
Το δυσκολο με την esim ειναι αν πας στο σερβις το τηλεφωνο για μια βδομαδα και δεν εχεις δευτερη συσκευη που να υποστηριζει esim!Την εκατσες!Θα μεινεις χωρις τηλεφωνο γιατι εχει απενεργοποιηθει η nano sim που ειχες!Αυτος ειναι και ο λογος που το σκεφτομαι παρα πολυ εντονα εαν πρεπει να το κανω....

Εχω την εντυπωση οτι το QR code ειναι μιας χρησης..
Δεν γινεται να ξανα χρησιμοποιηθει,με επιφυλαξη ομως γιατι δεν το εχω δοκιμασει.

#341   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 02/02/2019 - 19:41

Εχω την εντυπωση οτι το QR code ειναι μιας χρησης..
Δεν γινεται να ξανα χρησιμοποιηθει,με επιφυλαξη ομως γιατι δεν το εχω δοκιμασει.

Eγω παλι χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι δεν ειναι μιας χρησης....Η σιμ σου στην ουσια ειναι το QR CODE...Δεν γινεται μετα απο καθε αλλαγη τηλεφωνου ή restore να αγοραζεις καρτες!!!Στην ουσια η καρτα σου αντιστοιχει σε ενα QR! Και το καθε QR αντιστοιχει φυσικα σε εναν αριθμο....


Τελευταία επεξεργασία από: georgioskio, 02/02/2019 - 19:42

XS Max 256 Gb Space Gray

#342   nikap4

nikap4

    iPH Contributor

  • 1.582 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 02/02/2019 - 21:37

είναι μίας χρήσεις !! δεν ξαναπερνάει όσο για το restore εγώ που έκανα χωρίς μπακ απ δε χάθηκε !!      



#343   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 03/02/2019 - 01:50

είναι μίας χρήσεις !! δεν ξαναπερνάει όσο για το restore εγώ που έκανα χωρίς μπακ απ δε χάθηκε !!

Ωραια και θεα να πουλησεις τ τηλεφωνο...Τι γινεται;;;Θα εχει ο αλλος την σιμ μεσα στο τηλεφωνο και restore να κανεις;;
XS Max 256 Gb Space Gray

#344   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 03/02/2019 - 03:19

Παιδιά, διαβάστε λίγο πιο πίσω τις σελίδες τι γράφουν άλλα παιδιά...

Την ώρα που κάνεις το restore σου λέει αν θέλεις να κρατήσεις το προφίλ της SIM ή όχι.

 

Προφανώς και αν είναι να πουλήσεις το κινητό θα πατήσεις στο όχι και λήγει εκεί το θέμα...



#345   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/02/2019 - 09:10

Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο φίλος παραπάνω, ένα πρόβλημα σημαντικό προκύπτει σε περίπτωση που χρειαστεί να πάει η συσκευή στο service, διότι θα μείνει για μέρες (έστω και μία μέρα στην ιδανικότερη των περιπτώσεων, που δεν υπάρχει αυτό στο Ellada), οπότε τι γίνεται εκεί οέο;;;!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες