Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

H Cosmote έφερε την eSIM στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1079 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#931   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 28/04/2021 - 10:32

Κοίταξε, καταλαβαίνω ότι είναι σπαστικό, αλλά προσωπικά επικροτώ το γεγονός ότι πρέπει να πας στο κατάστημα λόγω περιστατικών SIM Swap. Χτυπά ξύλο κάτι να γίνει και να μπαίνανε ας πούμε στο My Cosmote και να μπορούσε κάποιος να εκδόσει τη SIM, και αν είχε πρόσβαση σε λογαριασμούς τραπέζης, θα χτυπούσαμε το κεφάλι μας.
Πρόσφατα υπήρξε περιστατικό που περιέγραψε χρήστης σε γνωστό φόρουμ όπου του κλέψανε τους κωδικούς της google, εκεί μέσω του chrome είχε αποθηκευμένος κωδικούς από web banking, βρήκαν τα στοιχεία του (ημερομηνίες, ταυτότητες κτλ) και εκδοσανε εν άγνοια του καινούργια SIM απομακρυσμένα και αποκτήσανε πρόσβαση στην OTP υπηρεσία (και sms και Viber) της εθνικής. Για καλή του τύχη επειδή αυτοί κάνανε συναλλαγή 10.000€ σε Αυστραλία για Bitcoin, χτύπησε alert στην τράπεζα και η υπάλληλος πήρε τηλέφωνο να το επιβεβαίωσει, και ουσιαστικά απαντούσε σε άπταιστα ελληνικά ο υποκλοπεας. Δεν καλύφθηκε όμως η υπάλληλος γιατί κάτι δεν της καθότανε καλά, και πήρε τηλέφωνο στο σταθερό στο πατρικό του και έλεγε στην μητέρα του να τους καλέσει.

Γενικά πλέον το νούμερο του κινητού δεν είναι μια απλή επικοινωνία όπως ήταν κάποτε. Με αυτό ακόμα σου έρχονται και για gov.gr πλέον τα μηνύματα otp.

Εν κατακλείδι προσωπικά θεωρώ πως καλά κάνουνε και ζητάνε να γίνεται φυσική παρουσία σε κατάστημα για ταυτοποίηση.

Θα συμφωνήσω κι εγώ.
Το θέμα της υποκλοπής της sim μπορεί να πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις. Την στιγμή μάλιστα που τράπεζες κλπ φορείς θεωρούν την κάρτα sim και το κινητό ως επιβεβαίωση καταλαβαίνουμε όλοι ότι η κατοχή της και η έκδοση νέας πρέπει να έχει απόλυτα αυστηρές προϋποθέσεις. Προσωπικά θα ήθελα και ΥΔ μέσω ΚΕΠ ή ψηφιακής υπογραφής.
Η αντικατάσταση κάρτας μόνο όταν αποδεδειγμένα ο κάτοχος είναι ο νόμιμος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 28/04/2021 - 10:32


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#932   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/04/2021 - 11:18

Δεν διαφωνώ γενικά, αλλά μπορεί να γίνει αρκετά ασφαλές, με επιβεβαίωση 2 (και παραπάνω) σημείων. π.χ. επιβεβαίωση με sms για το τηλέφωνο ΚΑΙ για το email που θα στη στείλουν, ερωτήσεις ασφαλείας (αρ ταυτότητας, ΑΦΜ, ημερομηνίες, pin ασφαλείας, διαλέχτε)

Δεν είναι ανάγκη να σε τρέχουν σε κατάστημα (ειδικά εν μέσω covid restrictions)

Λύσεις υπάρχουν, θέληση δεν υπάρχει να εφαρμοστούν!

 

 

Ένα απλό σενάριο, όχι τόσο απίθανο, είναι να σου χαλάσει το κινητό στις διακοπές σου (έπεσε στη θάλασσα πχ.)

Τί κάνεις;

Ψάχνεις στο νησί ή όπου αλλού είσαι να βρεις κατάστημα για να πάρεις κάρτα ή μένεις χωρίς τηλέφωνο;

 

 

Μεταφορά κάρτας σε νέα συσκευή γιατί να μην μπορείς να κάνεις;

Μόνος σου θα το κάνεις, από το παλιό στο νέο τηλέφωνο.

 

Είπαμε, ασφάλεια, αλλά μην βάζουμε τρικλοποδιές στον εαυτό μας!



#933   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 28/04/2021 - 12:12

Δεν διαφωνώ γενικά, αλλά μπορεί να γίνει αρκετά ασφαλές, με επιβεβαίωση 2 (και παραπάνω) σημείων. π.χ. επιβεβαίωση με sms για το τηλέφωνο ΚΑΙ για το email που θα στη στείλουν, ερωτήσεις ασφαλείας (αρ ταυτότητας, ΑΦΜ, ημερομηνίες, pin ασφαλείας, διαλέχτε)
Δεν είναι ανάγκη να σε τρέχουν σε κατάστημα (ειδικά εν μέσω covid restrictions)
Λύσεις υπάρχουν, θέληση δεν υπάρχει να εφαρμοστούν!


Ένα απλό σενάριο, όχι τόσο απίθανο, είναι να σου χαλάσει το κινητό στις διακοπές σου (έπεσε στη θάλασσα πχ.)
Τί κάνεις;
Ψάχνεις στο νησί ή όπου αλλού είσαι να βρεις κατάστημα για να πάρεις κάρτα ή μένεις χωρίς τηλέφωνο;


Μεταφορά κάρτας σε νέα συσκευή γιατί να μην μπορείς να κάνεις;
Μόνος σου θα το κάνεις, από το παλιό στο νέο τηλέφωνο.

Είπαμε, ασφάλεια, αλλά μην βάζουμε τρικλοποδιές στον εαυτό μας!


Αν σου χαλάσει το τηλέφωνο όπως λες επειδή θα έχει πέσει στη θάλασσα, πως θα κανείς επιβεβαίωση με sms?

Αν σου έχουν περί πχ τους κωδικούς του email σου, πως περιμένεις να είναι ασφαλές ο σύνδεσμος μέσω email?

Αν έχουν τα στοιχεία σου, ονοματεπώνυμο, αριθμό ταυτότητας και ημερομηνία γέννησης, πως μπορούν να ξέρουν ότι είσαι εσυ ο ίδιος και όχι ο υποκλοπεας;

Το ότι είναι e-sim δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά από την απλή φυσική κάρτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#934   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/04/2021 - 12:17

Αν σου χαλάσει το τηλέφωνο όπως λες επειδή θα έχει πέσει στη θάλασσα, πως θα κανείς επιβεβαίωση με sms?

Αν σου έχουν περί πχ τους κωδικούς του email σου, πως περιμένεις να είναι ασφαλές ο σύνδεσμος μέσω email?

Αν έχουν τα στοιχεία σου, ονοματεπώνυμο, αριθμό ταυτότητας και ημερομηνία γέννησης, πως μπορούν να ξέρουν ότι είσαι εσυ ο ίδιος και όχι ο υποκλοπεας;

Το ότι είναι e-sim δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά από την απλή φυσική κάρτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

άμα είναι έτσι δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα ηλεκτρονικά!

 

Έχω τελείως διαφορετική άποψη.

Νο problem, απλά διαφωνούμε



#935   dinosppc

dinosppc

    iPH Member

  • 324 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 25/05/2021 - 12:47

Καλησπέρα, ενεργοποίησα σήμερα την eSim για την εταιρική σύνδεση. Υπάρχει τρόπος να έχει διαφορετικό ήχο όταν με καλούν σε αυτή; 



#936   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 08/08/2021 - 09:09

Αυτή η μλκια της cosmote με τη μία ενεργοποίηση πραγματικά πρέπει να σταματήσει.... Δεν γίνεται συνέχεια να δίνεις 10€. Πχ εγώ τώρα πήγα δύο φορές το κινητό στο service. Τι θα γίνει; Επίσης μλκια τραγικο να μην μπορείς να έχετε μια esim και μια κανονική πχ.

#937   dinosppc

dinosppc

    iPH Member

  • 324 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 24/10/2021 - 13:50

Με αφορμή μία κουβέντα σε ένα άλλο forum βρήκα ότι μπορείς να μεταφέρεις την esim σε άλλη συσκευή και το απίθανο ότι μπορείς να μετατρέψεις την κλασική sim σε esim εδώ: https://support.appl.../el-gr/HT210655 Το έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει εάν όντως ισχύει;



#938   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 24/10/2021 - 14:04

Ισχύει για χώρες του εξωτερικού. Όχι Ελλάδα.

#939   meniost

meniost

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/10/2021 - 13:19

Καλησπέρα!!
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση, υπάρχει πιθανότητα με την esim να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία το τηλέφωνο;;
Άλλαξα την φυσική κάρτα σε esim και έχω την εντύπωση ότι καταναλώνει περισσότερη μπαταρία. Έχω μια κάρτα στο τηλέφωνο, δεν έχω φυσική και esim ταυτόχρονα.

#940   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/10/2021 - 14:46

Ναι, μπορεί να δείς μεγαλύτερη κατανάλωση.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#941   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2021 - 15:56

Καλησπέρα!!
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση, υπάρχει πιθανότητα με την esim να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία το τηλέφωνο;;
Άλλαξα την φυσική κάρτα σε esim και έχω την εντύπωση ότι καταναλώνει περισσότερη μπαταρία. Έχω μια κάρτα στο τηλέφωνο, δεν έχω φυσική και esim ταυτόχρονα.

Αν δε εχεις καλο σημα φυσικα

 

Πολλοι απο εδω που ''γκρινιαζουν'' για μεγαλη καταναλωση 90% φταιει αυτο


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#942   meniost

meniost

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/10/2021 - 16:39

Στην ίδια περιοχή είμαι και έχω το ίδιο σήμα με πριν, δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το θέμα. Αλλά βλέπω ότι πέφτει πιο γρήγορα η μπαταρία χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στη χρήση.

#943   siswhs

siswhs

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/10/2021 - 05:51

Είναι δυνατόν η esim να έχει καλύτερο σήμα από την φυσική σιμ ενώ είναι και οι δυο είναι κοσμοτε;

Συνημμένα αρχεία



#944   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 30/10/2021 - 07:38

Είναι δυνατόν η esim να έχει καλύτερο σήμα από την φυσική σιμ ενώ είναι και οι δυο είναι κοσμοτε;


Θα μου έκανε τρομερή εντύπωση, αν ισχύει, θα πάω για e-sim. Κοίταξε το πιο ενδελεχώς και ενημέρωσε!


Sent from my iPad using Tapatalk

#945   pantelisn

pantelisn

    iPH Contributor

  • 1.438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 30/10/2021 - 07:43

Θα μου έκανε τρομερή εντύπωση, αν ισχύει, θα πάω για e-sim. Κοίταξε το πιο ενδελεχώς και ενημέρωσε!


Sent from my iPad using Tapatalk


Το έχω δει κι εγώ ότι έχει διαφορά ίδια εταιρία vonta και οι δυο κάρτες και η esim αρκετές φορές έχει καλύτερο σήμα από την φυσική.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (4)