Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

H Cosmote έφερε την eSIM στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1079 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 27/12/2018 - 13:48

Ομως με viber κλπ τι γινεται? κάθε φορα που θα επιλέγω από ποια καρτα να καταναλωνει data θα με πετάει έξω απ'το viber και θα πρέπει να ξαναστέλνω μηνυμα επιβεβαίωσης, κλπ?
Η λειτουργεί καταναλώνοντας mb από όποια κάρτα επιλέξουμε αλλα το viber τρέχει με τον κυριο αριθμό?


Όχι φίλε μου, απλά έχεις έναν ενεργοποιημένο αριθμό για Viber. Δεν έχει σημασία από που καταναλώνει δεδομένα.

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν θα μπορώ να «κλείνω» ή να βάζω σε aeroplane mode μόνο την μια sim. Γιατί για do not disturb φαντάζομαι μόνο στις κλήσεις και στα μηνύματα από έναν αριθμό δεν γίνεται. Κάποιος φίλος που έχει ήδη μπορεί να μας λύσει την απορία; Ρωτάω κυρίως γιατί το δεύτερο νούμερο είναι εταιρικό και 90% του χρόνου δεν θέλω να με ενοχλούν εκτός ωρών εργασίας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/12/2018 - 15:30

Δεν καιγόμουν για eSIM αλλά βρήκα ένα πακέτο F2G με 1500 λεπτά προς όλους κτλ που μου είχε δώσει ένας φίλος πριν κανα χρόνο και σκέφτηκα να το δοκιμάσω. 

 

Με SIM Cosmote στο τηλέφωνο πάω σε κατάστημα Cosmote. 

 

Αφού βεβαιώθηκα από τον υπεύθυνο ότι είχαν (αν και δεν "επιτρέπεται" ακόμα να τις διαθέτουν ! :D ), περίμενα υπομονετικά υπάλληλο να με εξυπηρετήσει. 

 

Στην πρώτη προσπάθεια έγινα εξωγήινος. Στη δεύτερη ήρθε με μια triple sim. Στην τρίτη, αφού ρώτησε και έναν διπλανό υπάλληλο, έφερε φάκελο eSIM. 

 

Πότε "κόβεται" η παλιά κάρτα ; Άμεσα μου λέει. Και όντως εμφανίστηκε αμέσως το "καμία υπηρεσία".

 

Σκανάρω QR code τίποτα.... Ξανά και πάλι τίποτα.... Θυμάμαι ότι δεν έχω WiFi. Συνδέομαι σε ένα και αμέσως ενεργοποιείται η eSIM. 

 

Ένα μήνυμα ότι δεν είναι σχεδιασμένο για τη συσκευή κτλ, επιλογή για το αν θα είναι το κύριο ή δευτερεύον δίκτυο και έτοιμο. Ούτε pin χρειάζεται. 

 

Ο υπάλληλος εναγωνίως όλη αυτή την ώρα να ψάχνει τη χρέωση της κάρτας. Το 0€ του φαινόταν λαθος. 

 

Επίσης επειδή το έβλεπα επιλογή συσκευής που θα δουλέψει δεν υπάρχει. Στην εφαρμογή τους. Μόνο λόγο αντικατάστασης ζητάει. Κάπου είχα δει να αναφέρεται εδώ. 

 

Φεύγω και αργότερα αφαιρώ την κατηργημένη nanoSIM Cosmote και βάζω την μη ενεργοποιημένη ακόμα της Wind. 

 

Εν τω μεταξύ κλήσεις μηνύματα iMessage κτλ από eSIM όλα σωστά όπως πριν. 

 

Εφαρμογή της Wind για ενεργοποίηση υπηρεσιών ζητά αποστολή SMS για επιβεβαίωση. Στέλνω, τίποτα. SMS δεν έρχεται. Αλλαγή από δευτερεύοντα σε κύριο και έρχονται και τα τρία μηνύματα από τις τρείς αποτυχημένες προηγούμενες προσπάθειες. 

 

Γενικά μια χαρά λειτουργεί. Εκτός από τα μηνύματα που δεν κατάλαβα αν δεν λαμβάνει ταυτόχρονα ή απλώς κόλλησε η Wind που δεν είχε καλό σήμα όταν τα έλαβα, όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν ρολόι. 

 

Active dual SIM με αρκετές επιλογές παραμετροποίησης. 



#123   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 27/12/2018 - 15:34

H Wind δεν υποστηρίζει eSIM και δε προβλέπεται και σύντομα.

Πως να στο βγάλει?

Δεν μπορώ να έχω διαφορετικό πάροχο στο ρολόι από το κινητό;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#124   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/12/2018 - 15:36

Πρέπει στο τηλ. να έχεις πάροχο που υποστηρίζει eSIM για να τη περάσεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#125   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 27/12/2018 - 15:37

Πρέπει στο τηλ. να έχεις πάροχο που υποστηρίζει eSIM για να τη περάσεις.

Και μετά μπορώ να αλλάξω ή δεσμεύομαι με COSMOTE κινητό και ρολόι


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: tsitadim, 27/12/2018 - 15:38


#126   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/12/2018 - 15:39

Καταρχάς απ' όσο θυμάμα εσύ έχεις το Χ?

 

Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να δούμε τι θα γίνει μετά μιας και η συσκευή σου δεν υποστηρίζει.

 

Μιλάω πάντα για να περάσεις στο AW.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#127   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 27/12/2018 - 15:45

Καταρχάς απ' όσο θυμάμα εσύ έχεις το Χ?

Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να δούμε τι θα γίνει μετά μιας και η συσκευή σου δεν υποστηρίζει.

Μιλάω πάντα για να περάσεις στο AW.

Ναι το Χ έχω, κανονικά δεν έπρεπε από την εφαρμογή Watch να την περάσω την esim σκανάροντας;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#128   DJACID

DJACID

    iPH Enthousiast

  • 419 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/12/2018 - 15:57

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Μήπως παρατήρησες αν ισχύει το ίδιο στο σύστημα του Γερμανού και για το iPhone XR;


Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Δεν το εμφάνιζε το XR όμως φαντάζομαι δεν θα έχει κάποια διαφορά


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: DJACID, 27/12/2018 - 15:58


#129   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/12/2018 - 16:30

Ναι το Χ έχω, κανονικά δεν έπρεπε από την εφαρμογή Watch να την περάσω την esim σκανάροντας;

Σκανάρεις για να τη περάσεις στο τηλ που υποστηρίζει, όπως τα XS/Max.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#130   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 27/12/2018 - 16:33

Όχι φίλε μου, απλά έχεις έναν ενεργοποιημένο αριθμό για Viber. Δεν έχει σημασία από που καταναλώνει δεδομένα.
Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν θα μπορώ να «κλείνω» ή να βάζω σε aeroplane mode μόνο την μια sim. Γιατί για do not disturb φαντάζομαι μόνο στις κλήσεις και στα μηνύματα από έναν αριθμό δεν γίνεται. Κάποιος φίλος που έχει ήδη μπορεί να μας λύσει την απορία; Ρωτάω κυρίως γιατί το δεύτερο νούμερο είναι εταιρικό και 90% του χρόνου δεν θέλω να με ενοχλούν εκτός ωρών εργασίας.

Μπορείς να κλείσεις προσωρινά όποιον αριθμό θέλεις Settings -> Cellular -> Cellular Plans διαλέγεις το νούμερο που θέλεις και εκεί έχει διακόπτη που το κλείνεις αν θέλεις, με αυτό το τρόπο μπορείς να έχεις καταχωρημενες πάνω από μια esim και να ανοιγοκλεινεις κατά βούληση.

#131   dimpia

dimpia

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/12/2018 - 16:41

Δεν καιγόμουν για eSIM αλλά βρήκα ένα πακέτο F2G με 1500 λεπτά προς όλους κτλ που μου είχε δώσει ένας φίλος πριν κανα χρόνο και σκέφτηκα να το δοκιμάσω. 

 

Με SIM Cosmote στο τηλέφωνο πάω σε κατάστημα Cosmote. 

 

Αφού βεβαιώθηκα από τον υπεύθυνο ότι είχαν (αν και δεν "επιτρέπεται" ακόμα να τις διαθέτουν ! :D ), περίμενα υπομονετικά υπάλληλο να με εξυπηρετήσει. 

 

Στην πρώτη προσπάθεια έγινα εξωγήινος. Στη δεύτερη ήρθε με μια triple sim. Στην τρίτη, αφού ρώτησε και έναν διπλανό υπάλληλο, έφερε φάκελο eSIM. 

 

Πότε "κόβεται" η παλιά κάρτα ; Άμεσα μου λέει. Και όντως εμφανίστηκε αμέσως το "καμία υπηρεσία".

 

Σκανάρω QR code τίποτα.... Ξανά και πάλι τίποτα.... Θυμάμαι ότι δεν έχω WiFi. Συνδέομαι σε ένα και αμέσως ενεργοποιείται η eSIM. 

 

Ένα μήνυμα ότι δεν είναι σχεδιασμένο για τη συσκευή κτλ, επιλογή για το αν θα είναι το κύριο ή δευτερεύον δίκτυο και έτοιμο. Ούτε pin χρειάζεται. 

 

Ο υπάλληλος εναγωνίως όλη αυτή την ώρα να ψάχνει τη χρέωση της κάρτας. Το 0€ του φαινόταν λαθος. 

 

Επίσης επειδή το έβλεπα επιλογή συσκευής που θα δουλέψει δεν υπάρχει. Στην εφαρμογή τους. Μόνο λόγο αντικατάστασης ζητάει. Κάπου είχα δει να αναφέρεται εδώ. 

 

Φεύγω και αργότερα αφαιρώ την κατηργημένη nanoSIM Cosmote και βάζω την μη ενεργοποιημένη ακόμα της Wind. 

 

Εν τω μεταξύ κλήσεις μηνύματα iMessage κτλ από eSIM όλα σωστά όπως πριν. 

 

Εφαρμογή της Wind για ενεργοποίηση υπηρεσιών ζητά αποστολή SMS για επιβεβαίωση. Στέλνω, τίποτα. SMS δεν έρχεται. Αλλαγή από δευτερεύοντα σε κύριο και έρχονται και τα τρία μηνύματα από τις τρείς αποτυχημένες προηγούμενες προσπάθειες. 

 

Γενικά μια χαρά λειτουργεί. Εκτός από τα μηνύματα που δεν κατάλαβα αν δεν λαμβάνει ταυτόχρονα ή απλώς κόλλησε η Wind που δεν είχε καλό σήμα όταν τα έλαβα, όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν ρολόι. 

 

Active dual SIM με αρκετές επιλογές παραμετροποίησης. 

Σου ζητησαν καποιο χαρτι? Η' μονο ταυτότητα?

Σε ποιο κατάστημα πήγες?


Τελευταία επεξεργασία από: dimpia, 27/12/2018 - 16:41


#132   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/12/2018 - 16:47

Σου ζητησαν καποιο χαρτι? Η' μονο ταυτότητα?
Σε ποιο κατάστημα πήγες?

Ταυτότητα ζητείται για αλλαγές σε SIM.

Cosmote επαρχίας.

#133   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/12/2018 - 20:00

Μπορεί κάποιος να πει αν δουλεύει με dual sim (φυσική) και esim ταυτόχρονα;

#134   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.838 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/12/2018 - 20:07

Αν λες για ίδιο αριθμό όχι δεν δουλεύει .

#135   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/12/2018 - 20:08

Εννοώ σε μια φυσική sim 2 διαφορετικοί αριθμοί!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες