Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 6S Plus vs 8 Plus


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/01/2019 - 17:27

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Η ερώτηση μου αφορά κυρίως τους κατόχους του 8 Plus. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν το κατα πόσο συμφέρει σαν κάτοχος του 6S Plus να πάω σε 8 Plus από πλευράς χαρακτηριστικών ανάμεσα στα 2 μοντέλα. Βρήκα το 8άρι σε αρκετά δελεαστική τιμή στο Skroutz και το σκεφτομαι πολύ σοβαρά. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2019 - 18:49

Αν οικονομικά μπορείς να πας στο X, XS, XS Max είναι μονόδρομος. 

Αν όχι και αφού είναι σε τιμή που σε εξυπηρετεί και φυσικά να το πάρεις έστω  το 8 Plus. 

Τα πάντα εσωτερικά είναι πολύ ανώτερα.



#3   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 19/01/2019 - 18:57

Εγώ θα έβαζα + σε όλα (κάμερα, μπαταρία, επεξεργαστής, μνήμη, touchID, ασύρματη φόρτιση, ανθεκτικότητα στο νερό, κ.ο.κ.) για το 8 plus.

 

Τα μόνα μείον είναι η γυάλινη πλάτη, το βάρος της συσκευής και φυσικά η σχεδίαση η οποία δεν διαφέρει σε τίποτα (μπροστά τουλάχιστον) με το 6+.

 

Η ουσιαστική αλλαγή (FaceID και οθόνη χωρίς πλαίσια) γίνεται από το X και πέρα.



#4   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/01/2019 - 19:02

Αν οικονομικά μπορείς να πας στο X, XS, XS Max είναι μονόδρομος. 

Αν όχι και αφού είναι σε τιμή που σε εξυπηρετεί και φυσικά να το πάρεις έστω  το 8 Plus. 

Τα πάντα εσωτερικά είναι πολύ ανώτερα.

Ο λόγος για τον οποίο αναφέρω το 8 Plus είναι ακριβώς επειδή δεν θέλω αλλά ούτε και μπορώ να δώσω τα 1000+ ευρώ που ζητάνε τα μοντέλα X, XS, XS Max, XR. 



#5   spyros6spl

spyros6spl

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα

Δημοσίευση 19/01/2019 - 21:36

Το 8 plus στο Skroutz εκινά από 675€ ενώ το Χ από 813 € και τα δυο στα 64 giga. Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά. Ουσιαστικό upgrade είναι το Χ αρκεί να μην σε ενοχλεί το μικρότερο μέγεθος. Σκέψου amoled οθόνη μικρά bezel κα


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#6   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/01/2019 - 21:47

Το 8 plus στο Skroutz εκινά από 675€ ενώ το Χ από 813 € και τα δυο στα 64 giga. Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά. Ουσιαστικό upgrade είναι το Χ αρκεί να μην σε ενοχλεί το μικρότερο μέγεθος. Σκέψου amoled οθόνη μικρά bezel κα
Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk



Για να γίνω λίγο περισσότερο κατανοητός να πω το εξής. Δεν μπορώ να διαθέσω τα επιπλέον χρήματα που ζητάνε τα μοντέλα από το X και πάνω γιαυτό και αναφέρομαι στο 8 Plus. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι αρκετά ξεκάθαρη. Εν έτη 2019 αξίζει η μετάβαση για κάποιον από το 6S Plus σε 8 Plus ή οι διάφορες είναι αμελητέες ???

#7   spyros6spl

spyros6spl

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα

Δημοσίευση 19/01/2019 - 21:52

Κατανοητός ήσουν εξ αρχής όπως και η απάντηση μου ότι δηλ η διαφορά τιμής δεν είναι τόσο μεγάλη και ότι ουσιαστική αναβάθμιση είναι το Χ. Όμως αν θέλεις να αλλάξεις κινητό τότε και το 8 plus είναι βελτιωμένο σε τους τομείς, λογικό είναι


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#8   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 19/01/2019 - 22:37

Σίγουρα το 8 plus είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς.. Τώρα ποσο θα το καταλάβεις αυτό είναι και θέμα χρήστη. Στην κάμερα είδα αρκετά μεγάλη διαφορά (σύγκρινα το 6s+ που είχα με το 8+ της αδελφής μου) στα υπόλοιπα οκ.. Έχει και αδιάβροχη πιστοποίηση ip67.
Τώρα.., έχω δεν έκανα την αλλαγή περισυ γιατί μπορεί να είχε όλα αυτά τα καλά ο σχεδιασμός του όμως πανομοιότυπος ήθελα κάτι διαφορετικό. Μετά με το x όλα καλά αλλά το μέγεθος από το 6s+ δεν μου έκανε.. Μάζεψα λεφτά και ήρθε το Max.
Θέλω να καταλήξω αν δεν καίγεσαι και τόσο πολύ για αλλαγή μήπως να περίμενες, να αποταμιευες κτλ; Εκτός αν συνειδητά δεν δίνεις παραπάνω για συσκευή, σεβαστό και πάσο.
Τέλος για να μην παρεξηγηθώ, πολύ δυνατή συσκευή το 8plus και σίγουρα θα έχει βάθος χρόνου αρκετά περισσότερο από αυτό που έχεις


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: ikaros13, 19/01/2019 - 22:38


#9   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/01/2019 - 02:27

Σίγουρα το 8 plus είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς.. Τώρα ποσο θα το καταλάβεις αυτό είναι και θέμα χρήστη. Στην κάμερα είδα αρκετά μεγάλη διαφορά (σύγκρινα το 6s+ που είχα με το 8+ της αδελφής μου) στα υπόλοιπα οκ.. Έχει και αδιάβροχη πιστοποίηση ip67.
Τώρα.., έχω δεν έκανα την αλλαγή περισυ γιατί μπορεί να είχε όλα αυτά τα καλά ο σχεδιασμός του όμως πανομοιότυπος ήθελα κάτι διαφορετικό. Μετά με το x όλα καλά αλλά το μέγεθος από το 6s+ δεν μου έκανε.. Μάζεψα λεφτά και ήρθε το Max.
Θέλω να καταλήξω αν δεν καίγεσαι και τόσο πολύ για αλλαγή μήπως να περίμενες, να αποταμιευες κτλ; Εκτός αν συνειδητά δεν δίνεις παραπάνω για συσκευή, σεβαστό και πάσο.
Τέλος για να μην παρεξηγηθώ, πολύ δυνατή συσκευή το 8plus και σίγουρα θα έχει βάθος χρόνου αρκετά περισσότερο από αυτό που έχεις


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Θα σταθώ σε 2 πράγματα που ανέφερες. 1) Ο σχεδιασμός ναι είναι ένα θέμα (ίδιος από το 6 έως το 8άρι) αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου. Άλλωστε τις περισσότερες φορές δίνω μεγαλύτερη βάση στη λειτουργικότητα και μικρότερη στο σχεδιασμό και το ντιζάϊν. 2) Το θέμα της τιμής, αν και είμαι λάτρης των προϊόντων της Apple και στηρίζομαι στο οικοσύστημά της (λάπτοπ-ταμπλετ-τηλέφωνο) θεωρώ απαράδεκτο να δώσω 1000+ ευρώ για μια συσκευή τηλεφώνου (όσο όμορφη και λειτουργική και αν είναι). Άρα ναι, και συνειδητά δεν θέλω να δώσω αυτά τα χρήματα ακόμα και αν τα είχα. Γιαυτό και κατέληξα στο 8 Plus το οποίο πιστεύω ότι θα μου κρατήσει σίγουρα για μια 3ετία ακόμα. 


Τελευταία επεξεργασία από: ChefAlexander, 20/01/2019 - 02:27





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες