Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

[ΑΡΘΡΟ] Σχετικά με την έλλειψη Time Machine backup


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2019 - 10:53

Ενημερωτικά, υποστηρίζω ανέκαθεν (και δεν είμαι ο μόνος) ότι το Time Machine backup σε NAS devices αλλά και στο Apple Time Capsule (όσο απίστευτο κι ακούγεται) δεν είναι αξιόπιστο.
 
Όσο αφορά στο Time Capsule, έχουν καταγραφεί αρκετά περιστατικά, εδώ το πιο πρόσφατο, όπου προκύπτει το κλασικό σφάλμα με το πιο πιθανό επακόλουθο την απώλεια των backups (ενδέχεται να έχουν ήδη διαγραφεί). Ενώ προφανώς, στη δύσκολη συγκυρία, μπορεί η ρουτίνα restore του συστήματος να μην δουλεύει.
 
Γνώμη μου· παίρνουμε local backups, κατά προτίμηση σε δυο δίσκους.
 
33116335373_64d202a17f_o.png

Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 25/01/2019 - 10:54

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/01/2019 - 20:37

To Verify Backups πως ακριβώς λειτουργεί? Το έτρεξα, ολοκληρώθηκε αλλά δεν μου έβγαλε κάποιο αποτέλεσμα



#33   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2019 - 20:57

To Verify Backups πως ακριβώς λειτουργεί? Το έτρεξα, ολοκληρώθηκε αλλά δεν μου έβγαλε κάποιο αποτέλεσμα

Αφού δεν έβγαλε κάποιο μήνυμα τότε αυτό σημαίνει ότι όλα είναι εντάξει.

Τι εννοείς πως λειτουργεί; Μια ρουτίνα τρέχει η οποία κάνει έλεγχο για το εάν είναι όλα εντάξει με τα backups. Αυτό λειτουργεί μόνο σε Time Capsule και Network drives.



#34   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/01/2019 - 21:03

Αφού δεν έβγαλε κάποιο μήνυμα τότε αυτό σημαίνει ότι όλα είναι εντάξει.

Τι εννοείς πως λειτουργεί; Μια ρουτίνα τρέχει η οποία κάνει έλεγχο για το εάν είναι όλα εντάξει με τα backups. Αυτό λειτουργεί μόνο σε Time Capsule και Network drives.

Πολύ ωραία. Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με το backup του synology



#35   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2019 - 21:06

Πολύ ωραία. Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με το backup του synology

Αν κάτι δεν πήγαινε καλά θα σε ενημέρωνε το macOS.

 

Συνημμένο αρχείο  TimeMachineVerify-3.png   57,69KB   15 λήψεις

 

:)



#36   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 748 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/01/2019 - 01:21

Γρήγορη ερώτηση. Για το time machine μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έναν οποιονδήποτε εξωτερικό σκληρό δίσκο; 



#37   Thresher

Thresher

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/01/2019 - 01:31

Γρήγορη ερώτηση. Για το time machine μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έναν οποιονδήποτε εξωτερικό σκληρό δίσκο;


Ναι αλλά να τον κάνεις σε συμβατό format

#38   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 748 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/01/2019 - 01:34

Ναι αλλά να τον κάνεις σε συμβατό format

Ναι το γνωρίζω για το φορμάτ. Μου βγάζει το σχετικό μήνυμα κάθε φορά που συνδέω έναν εξωτερικό σκληρό. Απλά από τα λίγα που διάβασα καλό είναι να αφιερώσουμε έναν εξ. σκληρό αποκλειστικά για το time machine οπότε ένας 500gb θεωρώ ότι είναι υπεραρκετός. 



#39   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/01/2019 - 08:51

Ναι το γνωρίζω για το φορμάτ. Μου βγάζει το σχετικό μήνυμα κάθε φορά που συνδέω έναν εξωτερικό σκληρό. Απλά από τα λίγα που διάβασα καλό είναι να αφιερώσουμε έναν εξ. σκληρό αποκλειστικά για το time machine οπότε ένας 500gb θεωρώ ότι είναι υπεραρκετός. 

Όχι δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις έναν ολόκληρο εξωτερικό δίσκο μόνο για το Time Machine. Και ένα partition αρκεί. Ανάλογα την περίπτωση και τη χρήση του μηχανήματος.



#40   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/01/2019 - 10:37

Όχι δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις έναν ολόκληρο εξωτερικό δίσκο μόνο για το Time Machine. Και ένα partition αρκεί. Ανάλογα την περίπτωση και τη χρήση του μηχανήματος.

1) πόσο χώρο πρέπει να έχει αυτό το partition σε σχέση με το μέγεθος του σκληρού του Mac?
2) Μπορείς να φορμάρεις το κάθε partition ξεχωριστά ή ο εξωτερικός φορμαρεται ολόκληρος?


Sent from my iPad using Tapatalk

#41   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/01/2019 - 10:46

1) πόσο χώρο πρέπει να έχει αυτό το partition σε σχέση με το μέγεθος του σκληρού του Mac?
2) Μπορείς να φορμάρεις το κάθε partition ξεχωριστά ή ο εξωτερικός φορμαρεται ολόκληρος?


Sent from my iPad using Tapatalk

1) Ο όγκος (GB ή ΤΒ) που κανονικά πρέπει να δίνουμε για το Time Machine είναι Χ3 του όγκου που καταλαμβάνουν τα δεδομένα στον δίσκο πηγή.

Αν ας πούμε ο όγκος των δεδομένων σου είναι 120GB τότε στο TM θα δώσεις 360GB. Αυτό όμως δεν είναι απαραίτητο για κάποιον που δεν κάνει και σπουδαία πράγματα με το Mac του. Μπορεί απλά να δώσει μόνο 200GB π.χ.. Για να καταλάβεις, όσο μεγαλύτερο χώρο δίνεις τόσα περισσότερα backup θα κρατάει το Time Machine. Βάθος χρόνου.

 

2) Το κάθε partition το φορμάρεις όπως θέλεις εσύ.

Ολόκληρο τον δίσκο τον φορμάρεις μόνο όταν θέλεις να διαγράψεις όλα μαζί τα partitions. Πρόσεχε μην μπερδευτείς και δεν αφήσεις τίποτα όρθιο.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 26/01/2019 - 10:47


#42   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/01/2019 - 11:16

1) Ο όγκος (GB ή ΤΒ) που κανονικά πρέπει να δίνουμε για το Time Machine είναι Χ3 του όγκου που καταλαμβάνουν τα δεδομένα στον δίσκο πηγή.
Αν ας πούμε ο όγκος των δεδομένων σου είναι 120GB τότε στο TM θα δώσεις 360GB. Αυτό όμως δεν είναι απαραίτητο για κάποιον που δεν κάνει και σπουδαία πράγματα με το Mac του. Μπορεί απλά να δώσει μόνο 200GB π.χ.. Για να καταλάβεις, όσο μεγαλύτερο χώρο δίνεις τόσα περισσότερα backup θα κρατάει το Time Machine. Βάθος χρόνου.

2) Το κάθε partition το φορμάρεις όπως θέλεις εσύ.
Ολόκληρο τον δίσκο τον φορμάρεις μόνο όταν θέλεις να διαγράψεις όλα μαζί τα partitions. Πρόσεχε μην μπερδευτείς και δεν αφήσεις τίποτα όρθιο.

Τι εννοείς να μην μπερδευώ? Τι μπορεί να κάνω λάθος?
Να ρωτήσω και κάτι άλλο αφού πρώτα σημειώσω ότι όσες φορές προσπάθησα να ανακτήσω ένα μεμονωμένο αρχείο από το tm backup του synology δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Αν έχω έναν εξωτερικό σκληρό και παίρνω backup μία φορά την εβδομάδα, μπορώ να κάνω restore from tm Backup και τυχών αρχεία που θα λείπουν να τα επαναφέρω από τον synology μεμονωμένα?
Επίσης το restore from tm επαναφέρει όλα τα αρχεία, εφαρμογές και ρυθμίσεις του mac όπως κάνει το restore και επαναφορά backup στο iPhone?


Sent from my iPad using Tapatalk

#43   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/01/2019 - 11:23

Τι εννοείς να μην μπερδευώ? Τι μπορεί να κάνω λάθος?
Να ρωτήσω και κάτι άλλο αφού πρώτα σημειώσω ότι όσες φορές προσπάθησα να ανακτήσω ένα μεμονωμένο αρχείο από το tm backup του synology δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Αν έχω έναν εξωτερικό σκληρό και παίρνω backup μία φορά την εβδομάδα, μπορώ να κάνω restore from tm Backup και τυχών αρχεία που θα λείπουν να τα επαναφέρω από τον synology μεμονωμένα?
Επίσης το restore from tm επαναφέρει όλα τα αρχεία, εφαρμογές και ρυθμίσεις του mac όπως κάνει το restore και επαναφορά backup στο iPhone?


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Εννοώ μην μπερδευτείς και κατά λάθος πατήσεις erase όλου του δίσκου. Το κάθε partition μπορεί να διαγραφεί ή να φορμαριστεί μεμονωμένα.

Και βέβαια μπορείς να επαναφέρεις μεμονωμένα αρχεία. Αυτή είναι η δουλειά του Time Machine ουσιαστικά.

Ναι το Restore κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα. Μπορεί να επαναφέρει ολόκληρο το macOS σε έναν δίσκο αλλά μπορεί να επαναφέρει και μεμονωμένα αρχεία.



#44   gakstel

gakstel

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/02/2019 - 20:45

Σήμερα κοίταξα την προσέγγιση πιο προσεκτικά, μιας και στην πολύχρονη εμπειρία μου με τα Mac είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι μ' αυτήν.

Αναφέρεται λοιπόν· "You can set up a shared folder on a Mac that other Mac computers can use as a Time Machine backup destination."

Κοντολογίς, είναι εκτός προδιαγραφών του αναγκαίου Time Machine backup του δίσκου σου. Γνώμη μου, ξέχασε το. :)

Δες και το άρθρο· Λήψη Time Machine backup σε NAS device


Κοιτά να δεις απ’την αρχή δε με κατάλαβες.
Τελικά τα κατέφερα.
Στο windows έχω ένα δίσκο σε exFAT.
Το δίσκο αυτό έχω σε κοινή χρήση στο δίκτυο.
Από το MBP μέσα στο δίσκο κάνω ένα blank image με disk utility και σε αυτό το image-disk με μια εντολή tmutil setdestination (δεν θυμάμαι ακριβώς) παίρνω backup.
Κουραστικό αλλά πάνω στο γραφείο δεν έχω καλώδια.


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες