Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

[ΑΡΧΕΙΟ] - [Οδηγός] Apple Pay με Ν26


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
510 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#466   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 07/06/2019 - 09:16

Και εγώ έτσι πιστεύω, μάλλον θα έρθει σύντομα στην Ελλάδα οπότε λέω να μην μπω στην ταλαιπωρία. Θα αναμένω να το κάνω νόμιμα.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

E αν ερθει Ελλαδα θα ερθουν και οι Ελληνικες τραπεζες πιστευω , οποτε δεν θα τα χρειαζομαστε αυτα! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#467   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/06/2019 - 09:38

E αν ερθει Ελλαδα θα ερθουν και οι Ελληνικες τραπεζες πιστευω , οποτε δεν θα τα χρειαζομαστε αυτα!


Αμήν και πότε....


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#468   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/06/2019 - 10:00

Εξαρταται. Οι καρτες αυτες -βλ. Revolut, κτλ, εξυπηρετουν αλλες πιο σημαντικες αναγκες απο το να τη βαλεις απλα στο Apple Pay. Ειναι χρησιμες στο να κανεις αγορες με τις ψηφιακες μιας χρησης καρτας που σου παρεχουν για περισσοτερη ασφαλεια, την κλειδωνεις κ την ξεκλειδωνεις οποτε θελεις μεσα απο την εφαρμογη, βαζεις money spending limits, κυριως ομως γλυτωνεις παρα πολλες χρεωσεις τραπεζων στα ταξιδια στο εξωτερικο, αλλαζεις συναλλαγμα με πολυ καλες ισοτιμιες, στελνεις χρηματα σε φιλους με δυο τρια κλικ, και αν παρεις και τις επι αυνδρομη υπηρεσιες εχεις ακομα πολλα περισσοτερα (δωρεαν ιατρικη ασφαλεια για το εξωτερικο, ασφαλεια ταξιδιωτικη, αποζημιωση για καθυστερησεις πτησεων και απωλεια αποσκευης, προσβαση στα αεεοπορικα lounge). Μεχρι και αν θες αγοραζεις ασφαλεια μεσα απο τη εφαρμογη για το κινητο για το κινητο σου και τα χρηματα της αποζημιωσης μπαινουν κατευθειαν στο λογαριασμο σου στην εφαρμογη χωρις πολλα πολλα.

Οι παροχες των ελληνικων τραπεζων σε μια καρτα ουτε στο δαχτυλακι τους δεν τις φτανουν τις καρτες αυτες. Βεβαια αυτα ολα ειναι σχετικα για τον καθενα μας. Εγω που θελω να χρησιμοποιω ολα τα παραπανω αλλα κ λογω ταξιδιων, με τη Revolut Metal, για εμενα ειναι ολα εξαιρετικα που μου παρεχει. Τωρα αν καποιος τη θελει μονο για να αποφυγει τα capital controls ή για να την περασει πχ στο Apple Pay και thats it, συμφωνουμε, του ειναι αχρειαστη. Προσφερουν ενα σωρο αλλα πραγματα παντως. Για αυτο και ειναι τοσο δημοφιλεις αυτες οι καρτες εξω.

Οι ελληνικες τραπεζες μονο marketing ξερουν να κανουν και να κοτσαρουν μολις βρουν αιτιοκογια τις προημηθειες τους. Καμια ουσιαστικη υπηρεσια περα απο τα βασικα και αυτα τα περισσοτερα ειναι οτι να ναι. Πηγε ενας φιλος μου πριν μια βδομαδα στην Πειραιως να πληρωσει μια δοση ρυθμισης στην Εφορια και τον εβαλαν με το ζορι να το κανει απο το μηχανημα μονος του. Το μηχανημα δεν επαιρνε και τα δυο δεκαδικα ψηφια, πχ 42,72 και του ειπαν να βαλει 42,70 ή 42.80 γιατι το μηχανημα δε βγαζει ρεστα σε λεπτα του ευρω. Το αποτελεσμα; Επειδη δε συμβαδιζε το ποσο που εβαλε με το αναγραφομενο, το συστημα της Εφοριας δεν βρηκε την αντιστοιχια και εχασε τη ρυθμιση στην Εφορια γιατι δεν «ενημερωθηκε». Φταιει μονο η τραπεζα; Οχι φταιει και η Εφορια. Αλλα δεν μπορεις να πηγαινεις και να σου λενε «α ξερετε δεν μπορειτε να βαλετε δυο δεκαδικα ψηφια» και να σε πηγαινουν με το ετσι θελω στο μηχανημα. Να ομως που σε καποιες περιπτωσεις πρεπει. Επισης, δοκιμασε να αλλαξεις διευθυνση σε τραπεζα. Μινιμουμ 2 φορες πρεπει να τραβολογηθεις, συν ποσα χαρτια θελουν.

Στα yellows και στα σκατellows πρωτοι ειναι να τα διατυμπανιζουν. Να βγαλουν καμια ουσιαστικη υπηρεσια ουτε κατα διανοια.... η μπαλα παιρνει ολες τις τραπεζες, οχι καποια συγκεκριμενη.

E αν ερθει Ελλαδα θα ερθουν και οι Ελληνικες τραπεζες πιστευω , οποτε δεν θα τα χρειαζομαστε αυτα!


Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 07/06/2019 - 10:02


#469   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/06/2019 - 12:00

Προσωπικά την Ν26 την χρησιμοποιώ για αποθήκευση ποσών
Σπουδές, καβατζα, διακοπές κλπ.

Και την Revolut με συγκεκριμένο πόσο για το εκάστοτε ταξίδι. Ισοτιμιες έξοδα ταξιδιού κλπ.

Δεν τις χρησιμοποιώ η αλήθεια είναι τόσο πολύ όσο τις ελληνικές τράπεζες, που πληρώνω λογαριασμούς κάθε μήνα.

Αλλά να βάλω και πρόγραμμα συνδρομής, νομίζω είναι πολύ για την χρήση που τους κάνω.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#470   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/06/2019 - 13:39

Σωστος. Για τη συνδρομη εξαρταται τι αναγκες εχεις. Αν σε βολευουν αυτα που δινει, συμφερει. Για οποιον ταξιδευει συχνα εξω η ιατρικη ασφαλεια ταξιδιου και η ασφαλειας καθυστερησης πτησεων / απωλειας αποσκευων συμφερει γιατι δε μπλεκεις με τις αεροπορικες που κανουν οτι γουσταρουν και καθε φορα που ταξιδευεις πρεπει να αγορασεις εξτρα ταξιδιωτικη ασφαλεια στην καθεμια ξεχωριστα. Γενικως οι παροχες που δινει η metal ειναι αρκετες και καλες.

Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 07/06/2019 - 13:39


#471   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 07/06/2019 - 13:47

Εγω ακομα απορω γιατι δεν εχω κανενα δεμα απο την N26 στο Ship & Shop. 

 

2 φορες εχω στειλει δεμα εκει κ δεν εχω παραλαβει ποτε. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#472   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 07/06/2019 - 17:43

Εγω ακομα απορω γιατι δεν εχω κανενα δεμα απο την N26 στο Ship & Shop.

2 φορες εχω στειλει δεμα εκει κ δεν εχω παραλαβει ποτε.


Δέν τους εχεις στείλει email να δεις τι έχει γίνει με τα δέματα;


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#473   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/06/2019 - 09:28

Άνοιξε το Apple Pay για την Ελλάδα και έβαλα την κάρτα κανονικά και με τον νόμο στο wallet μια χαρά δουλεύει.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#474   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/06/2019 - 10:15

Άνοιξε το Apple Pay για την Ελλάδα και έβαλα την κάρτα κανονικά και με τον νόμο στο wallet μια χαρά δουλεύει.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro


Να ρωτησω κατι, εγω εχω την Ν26 τη γαλλικη που ειχα κανει μεσω aramex κ δουλευει κανονικα (είχε έρθει η ελληνικη κ ειχα βάλει πως ειναι broken κτλ τα γνωστα)
Η ελληνικη Ν26 που ειχα θα δουλεύει; να την αλλάξω ή να να αφησω οπως ειναι να αλλαξω τη διευθυνση απο γαλλική σε ελληνική κ οταν ληξει αυτή η καρτα κ είναι να μου στειλουν νεα να την στειλουν στην ελληνικη διευθυνση κ ναναι ελληνικη;
Προτεινετε κατι;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#475   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 26/06/2019 - 10:24

Ναι Revolut n26 monese και κυπρου μπαινουν κανονικα. Εθνικη κτλ ακομα τπτ

 

 

 

Monese code GEOR4922

 

N26 code. georgeg3820



#476   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/06/2019 - 10:45

Να ρωτησω κατι, εγω εχω την Ν26 τη γαλλικη που ειχα κανει μεσω aramex κ δουλευει κανονικα (είχε έρθει η ελληνικη κ ειχα βάλει πως ειναι broken κτλ τα γνωστα)
Η ελληνικη Ν26 που ειχα θα δουλεύει; να την αλλάξω ή να να αφησω οπως ειναι να αλλαξω τη διευθυνση απο γαλλική σε ελληνική κ οταν ληξει αυτή η καρτα κ είναι να μου στειλουν νεα να την στειλουν στην ελληνικη διευθυνση κ ναναι ελληνικη;
Προτεινετε κατι;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Ν26 με ελληνική διεύθυνση δουλεύει μια χαρά. Την βάζεις κανονικά και νόμιμα.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#477   Psychosocial

Psychosocial

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2019 - 10:54

Ναι Revolut n26 monese και κυπρου μπαινουν κανονικα. Εθνικη κτλ ακομα τπτ

 

 

 

Monese code GEOR4922

 

N26 code. georgeg3820

Το καταλαβαμε αδερφε. Θες να δωσεις τους κωδικους σου. Φτανει ομως ε..



#478   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/06/2019 - 12:44

Ν26 με ελληνική διεύθυνση δουλεύει μια χαρά. Την βάζεις κανονικά και νόμιμα.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Πως βγαινει η γαλλική κάρτα απο την εφαρμογή τηε Ν26 για να μπει η Ελληνική;
Πως αλλάζω κάρτα;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#479   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 26/06/2019 - 13:24

Πως βγαινει η γαλλική κάρτα απο την εφαρμογή τηε Ν26 για να μπει η Ελληνική;
Πως αλλάζω κάρτα;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Η ελληνική κάρτα εφόσον την δηλωσες broken δεν ισχύει από τη στιγμή που ενεργοποίησες τη γαλλική οπότε κράτα την Γαλλική και όταν λήξει θα παραγγειλεις άλλη που θα είναι για Ελλάδα. 



#480   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/06/2019 - 16:25

Guys, στο δικό μου κινητό τα πέρασα και δουλεύουν όλα καλά.

 

Στης γυναίκας μου το iphone X ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στο wallet το Add Card... Έκανα επανεκκίνηση 2-3 φορές, αλλά τίποτα! Και έχει και 12.3.1 ... Καμιά ιδέα;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες