Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple Pay & monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 26/03/2019 - 12:43

καλημέρα, 

 

υπάρχει τρόπος να βάλω την κάρτα (όταν την λάβω) στο apple pay χωρίς να αλλάξω location? 

 

διότι θα "ταραχθεί" το apple music...

 

σας ευχαριστώ πολύ 

Πάρης

 

ΥΓ. εδώ και το δικό μου PARAS201

Δυστυχως οχι. Εγω παντως που το αλλαξα δεν παρατηρησα καμια διαφορα στο Apple Music. Αλλωστε μολις περασεις την καρτα ξανα γυριζεις στα Ελληνικα. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 26/03/2019 - 14:59

Ενημέρωση : πλέον από το μήνα Απρίλιο θα ελέγχονται και οι κάρτες εξωτερικού που έχουμε (N26-Monese-boom-revolut) για κινήσεις και ενημέρωση στο taxisnet

#273   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 26/03/2019 - 15:02

Ενημέρωση : πλέον από το μήνα Απρίλιο θα ελέγχονται και οι κάρτες εξωτερικού που έχουμε (N26-Monese-boom-revolut) για κινήσεις και ενημέρωση στο taxisnet


Και τι έγινε; Ψάχνουμε με το δίκανο να πάρουμε κανένα 10ευρω μπόνους, εμάς θα πιάσουν.


Monese code: DIMIT036 κερδίζεις 5€. Download the Monese app here: https://monese.app.l...invite=DIMIT036

#274   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/03/2019 - 15:41

Ενημέρωση : πλέον από το μήνα Απρίλιο θα ελέγχονται και οι κάρτες εξωτερικού που έχουμε (N26-Monese-boom-revolut) για κινήσεις και ενημέρωση στο taxisnet

...και η Payoneer?


Εκπτωτικό κουπόνι για Monese ARGYR738
Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#275   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/03/2019 - 16:19

...και η Payoneer?


Εκπτωτικό κουπόνι για Monese ARGYR738
Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Να δω πως θα ελέγξουν το PayPal.


Εκπτωτικό κουπόνι για Monese ARGYR738
Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#276   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/03/2019 - 16:51

Eιδικά την PAYONEER αφού μέσω αυτής διακινούνται πολύ μεγάλα ποσά που προέρχονται από ιστοσελίδες με κάμερες που εισπράτουν tips από ζωντανές μεταδόσεις πικάντικου περιεχομένου (βλ. cam4, chatur...) κτλ. Εκεί τα έσοδα μπορούν να φτάσουν ανά περίπτωση ατόμου μέχρι και 3.000 ευρώ το μήνα.

 

  

...και η Payoneer?


Εκπτωτικό κουπόνι για Monese ARGYR738
Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk



#277   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/03/2019 - 17:19

και το PayPal?


Εκπτωτικό κουπόνι για Monese ARGYR738
Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#278   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2019 - 17:20

Ενημέρωση : πλέον από το μήνα Απρίλιο θα ελέγχονται και οι κάρτες εξωτερικού που έχουμε (N26-Monese-boom-revolut) για κινήσεις και ενημέρωση στο taxisnet

 

Έχεις κάποιο link ή ότι να' ναι?



#279   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 26/03/2019 - 17:58

Έχεις κάποιο link ή ότι να' ναι?


Στον Alpha το άκουσα

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 26/03/2019 - 18:00


#280   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2019 - 18:08

Δεν νομίζω να γίνει μιας και τα στοιχεία δεν μπορούν να διασταυρωθούν. Ποιος θα κάνει αυτή την δουλειά? Άντε στην Ν26 που έχουμε δώσει αφμ να το καταλάβω, αλλά στις υπόλοιπες? 



#281   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/03/2019 - 18:26

Ποιος έχει δώσει ΑΦΜ;


Εκπτωτικό κουπόνι για Monese ARGYR738
Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#282   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/03/2019 - 23:15

Η Ν26 το γράφει κιόλας στα 'terms and conditions' οτι ενδέχεται να δώσει τραπεζικά στοιχεία κ συναλλαγές σε περίπτωση που ζητηθούν και νομίζω το αναφέρει και κατά την αίτηση αν δεν κάνω λάθος. Οι υπόλοιπες κάρτες έχουν στοιχεία διασταύρωσης (το φωτό της ταυτότητας ή του διαβατήριου που δόθηκε κατά την εγγραφή στην εφαρμογή καθώς και τον -επιβεβαιωμένο με sms, αριθμό του κινητού τηλεφώνου). 

 

Όταν πήγα να γραφτώ, η Ν26 μου ζήτησε ΑΦΜ εμένα. 

 

Δεν νομίζω να γίνει μιας και τα στοιχεία δεν μπορούν να διασταυρωθούν. Ποιος θα κάνει αυτή την δουλειά? Άντε στην Ν26 που έχουμε δώσει αφμ να το καταλάβω, αλλά στις υπόλοιπες? 


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 26/03/2019 - 23:16


#283   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2019 - 23:46

Η Ν26 το γράφει κιόλας στα 'terms and conditions' οτι ενδέχεται να δώσει τραπεζικά στοιχεία κ συναλλαγές σε περίπτωση που ζητηθούν και νομίζω το αναφέρει και κατά την αίτηση αν δεν κάνω λάθος. Οι υπόλοιπες κάρτες έχουν στοιχεία διασταύρωσης (το φωτό της ταυτότητας ή του διαβατήριου που δόθηκε κατά την εγγραφή στην εφαρμογή καθώς και τον -επιβεβαιωμένο με sms, αριθμό του κινητού τηλεφώνου). 

 

Όταν πήγα να γραφτώ, η Ν26 μου ζήτησε ΑΦΜ εμένα. 

Άλλο η ανταλλαγή στοιχείων κάτω απο τον ευρωπαϊκό νόμο και άλλο οτι θα γίνει σύνδεση τραπεζικών λογαριασμών του εξωτερικού με το taxisnet.



#284   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/03/2019 - 23:54

Δε θα γίνει σύνδεση με taxis. Θα ζητήσουν τα στοιχεία των συναλλαγών των καρτών που βλέπουν οτι κινούνται μεγάλα ποσά μέσω των top ups και των μεταφορών που γίνονται μέσα από τους τραπεζικούς λογαριασμούς. Το εφαρμόζουν ήδη και σε άλλες χώρες (Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, κτλ). 

 

Στην Αγγλία για παράδειγμα αν μεταφέρεις χρήματα από paypal σε τράπεζα (πχ 1000 λίρες) σου στέλνει μήνυμα η τράπεζα 'verify your source of funds'.  Ώστε να γνωρίζουν από που προήλθαν τα λεφτά σου και ενημερώνουν με τη σειρά τους το σύστημα.  

 

Άλλο η ανταλλαγή στοιχείων κάτω απο τον ευρωπαϊκό νόμο και άλλο οτι θα γίνει σύνδεση τραπεζικών λογαριασμών του εξωτερικού με το taxisnet.


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 27/03/2019 - 00:01


#285   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/03/2019 - 00:19

Δε θα γίνει σύνδεση με taxis. Θα ζητήσουν τα στοιχεία των συναλλαγών των καρτών που βλέπουν οτι κινούνται μεγάλα ποσά μέσω των top ups και των μεταφορών που γίνονται μέσα από τους τραπεζικούς λογαριασμούς. Το εφαρμόζουν ήδη και σε άλλες χώρες (Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, κτλ). 

 

Στην Αγγλία για παράδειγμα αν μεταφέρεις χρήματα από paypal σε τράπεζα (πχ 1000 λίρες) σου στέλνει μήνυμα η τράπεζα 'verify your source of funds'.  Ώστε να γνωρίζουν από που προήλθαν τα λεφτά σου και ενημερώνουν με τη σειρά τους το σύστημα.  

Στην Ελλάδα όλοι εμβάσματα στέλνουν έξω, συνεπώς η τράπεζα ξέρει απο πρώτο χέρι απο που προήλθαν τα χρήματα που στέλνεις έξω. 

Εάν η τράπεζα του εξωτερικού σου ζητήσει αποδεικτικό για τα έσοδα που έχεις και δεν το δώσεις, τότε θα σε καταγγείλουν στην αρμόδια αρχή. Έτσι αυθαίρετα δεν γίνεται τίποτα.

Και εγώ απο paypal σε paypal επιχείρησα να στείλω 1.000 ευρώ και μου ζήτησαν ταυτοποίηση, αλλά δεν με κατήγγειλαν σε καμία δημόσια αρχή. Δεν τους ενδιαφέρει το ποσό, αλλο το πόσο νόμιμα είναι τα χρήματα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)