Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αντικατάσταση οθόνης σε iPhone 7


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   MPAMPISS3

MPAMPISS3

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:BAB-7

Δημοσίευση 19/03/2019 - 01:00

Καλησπέρα (καλημέρα) σε όλο τον κόσμο! Για να μην χρονοτριβώ μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Αντικατέστησα ραγισμένη οθόνη στο iPhone 7 που έχω με αυθεντική οθόνη από 7αρι iPhone του αδερφού μου (κατεστραμμένη κεραία, αδυναμία εύρεσης παρόχου) πλην του home button όπου ξανά έβαλα το δικο μου. Ανοίγοντας λοιπόν το κινητό αφή τέλεια απόκριση, το home button δουλεύει κανονικά, διπλό χτύπημα & κατεβαίνει η οθόνη στη μέση, όλα εντάξει μέχρι που έρχεται η στιγμή να διαμορφώσω το δαχτυλικο αποτύπωμα. Μου ζητάει να ακουμπήσω το δάχτυλο για να ξεκινήσει η διαμόρφωση & μένει εκεί, κανένα μήνυμα παρά «ακουμπήστε απαλά το δάχτυλο στο home button αλλά η διαδικασία δεν προχωρά. Και δεύτερο πρόβλημα στις live φωτο. Ακουμπώντας παρατεταμένα τη φωτο δεν υπάρχει η κίνηση όπως πριν την αλλαγή οθόνης. Παρεπιπτόντως, τοποθετώντας τη ραγισμένη οθόνη στο off κινητό του αδερφού μου & η διαμόρφωση του αποτυπώματος έγινε & η κίνηση στις live φωτο δούλεψε κανονικά. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος φίλος/η ευχαριστώ προκ/κα!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 19/03/2019 - 09:58

Για προχώρησε σε ενα restore και set up as new

#3   MPAMPISS3

MPAMPISS3

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:BAB-7

Δημοσίευση 19/03/2019 - 13:32

Ευχαριστώ για την απάντηση, το έχω κάνει από το iTunes και πάλι δεν δουλεύει. Κάτι που δεν ανάφερα, αρχικώς τοποθέτησα ολόκληρη την οθόνη από το 2ο iPhone (κάμερα, home button κλπ για λιγότερη δουλειά). Με το άνοιγμα του τηλεφώνου εμφανίστηκε στην οθόνη το εξής μήνυμα: «δεν είναι δυνατή η διαμόρφωση του tuch id σε αυτό το iPhone» μετά από 2-3 προσπάθειες εξακολουθούσε να εμφανίζει το ίδιο μήνυμα όποτε και τοποθέτησα στην νέα οθόνη το δικό μου home button. Ανοίγοντας λοιπόν το κινητό (με το αρχικό home button πλέον, όλα οκ μέχρι τη διαμόρφωση του tuch id όπου μου ζήτησε να τοποθέτηση το δάχτυλο για να ξεκινήσει η δημιουργία του αποτυπώματος & εκεί τίποτα. Στη συνέχεια, όπως προανέφερα προχώρησα σε restore & δημιουργία ως νέου iPhone αλλά & πάλι όταν έφτασα στην προσθήκη του αποτυπώματος ακούμπησα το δάκτυλο αλλά & πάλι τίποτα όπως πριν. Και στη συνέχεια διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει και το παρατεταμένο άγγιγμα στις Live Photo, ίσως να συσχετίζονται τα δυο σφάλματα, δεν ξέρω. Αυτά και ευχαριστώ και πάλι, μπλέξιμο φίλοι...

#4   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 19/03/2019 - 21:40

Ευχαριστώ για την απάντηση, το έχω κάνει από το iTunes και πάλι δεν δουλεύει. Κάτι που δεν ανάφερα, αρχικώς τοποθέτησα ολόκληρη την οθόνη από το 2ο iPhone (κάμερα, home button κλπ για λιγότερη δουλειά). Με το άνοιγμα του τηλεφώνου εμφανίστηκε στην οθόνη το εξής μήνυμα: «δεν είναι δυνατή η διαμόρφωση του tuch id σε αυτό το iPhone» μετά από 2-3 προσπάθειες εξακολουθούσε να εμφανίζει το ίδιο μήνυμα όποτε και τοποθέτησα στην νέα οθόνη το δικό μου home button. Ανοίγοντας λοιπόν το κινητό (με το αρχικό home button πλέον, όλα οκ μέχρι τη διαμόρφωση του tuch id όπου μου ζήτησε να τοποθέτηση το δάχτυλο για να ξεκινήσει η δημιουργία του αποτυπώματος & εκεί τίποτα. Στη συνέχεια, όπως προανέφερα προχώρησα σε restore & δημιουργία ως νέου iPhone αλλά & πάλι όταν έφτασα στην προσθήκη του αποτυπώματος ακούμπησα το δάκτυλο αλλά & πάλι τίποτα όπως πριν. Και στη συνέχεια διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει και το παρατεταμένο άγγιγμα στις Live Photo, ίσως να συσχετίζονται τα δυο σφάλματα, δεν ξέρω. Αυτά και ευχαριστώ και πάλι, μπλέξιμο φίλοι...

αποσυνδεσε τη μπαταρία και αστην εκτος για 2-3 λεπτα και ύστερα προχωρησε πάλι σε restore

#5   MPAMPISS3

MPAMPISS3

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:BAB-7

Δημοσίευση 19/03/2019 - 22:31

Οκ, θα το λύσω τεταρτη φορά να το δοκιμάσω κι αυτό, ευχαριστώ!

#6   MPAMPISS3

MPAMPISS3

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:BAB-7

Δημοσίευση 20/03/2019 - 10:43

Τα έκανα...έκοψα κατά λάθος το πλακέ καλώδιο του Touch ID όποτε home button τέλος. Θα κοιτάξω μήπως γίνεται μεταφορά από την αρχική μου οθόνη στη νέα...

#7   MPAMPISS3

MPAMPISS3

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:BAB-7

Δημοσίευση 21/03/2019 - 15:30

Παπαλα, πάμε για καινούργια οθόνη από eBay πλέον

#8   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 21/03/2019 - 22:27

Παπαλα, πάμε για καινούργια οθόνη από eBay πλέον

γιατι δεν μιλας με ενα τεχνικό να δει αν μπορει να κανει κάτι με άλλη οθόνη και αν λειτουργεί σωστά ωστέ να μην χασεις τα χρήματα σου;

#9   MPAMPISS3

MPAMPISS3

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:BAB-7

Δημοσίευση 21/03/2019 - 22:57

Θα μιλήσω σίγουρα με κάποιον, αλλά όπως είπα έκοψα το καλώδιο του home button, έχει βγει off εντελώς δεν κουνιέται και απ ότι είδα χθες που έκανα βίδες τη παλιά μου οθόνη το πλακέ καλώδιο του κεντρικού πληκτρου είναι χωνευτο μέσα στο τζαμί, δεν γινόταν να βγει, έτσι τουλάχιστον το είδα εγώ. Όπως & να χει πριν κάνω οτιδήποτε θα μιλήσω & με τεχνικό, σίγουρα θα ξέρει κάτι παραπάνω και αν σε περίπτωση δεν γίνει κάτι τότε θα παραγγείλω μια ΟΕΜ οθόνη. Σε ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσες όπως και να χει! Καλό βράδυ

#10   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 22/03/2019 - 06:41

Θα μιλήσω σίγουρα με κάποιον, αλλά όπως είπα έκοψα το καλώδιο του home button, έχει βγει off εντελώς δεν κουνιέται και απ ότι είδα χθες που έκανα βίδες τη παλιά μου οθόνη το πλακέ καλώδιο του κεντρικού πληκτρου είναι χωνευτο μέσα στο τζαμί, δεν γινόταν να βγει, έτσι τουλάχιστον το είδα εγώ. Όπως & να χει πριν κάνω οτιδήποτε θα μιλήσω & με τεχνικό, σίγουρα θα ξέρει κάτι παραπάνω και αν σε περίπτωση δεν γίνει κάτι τότε θα παραγγείλω μια ΟΕΜ οθόνη. Σε ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσες όπως και να χει! Καλό βράδυ

την θωράκιση της οθόνης την έβγαλες;αν δεν εχεις κόψει το flex του touch id,μην σε ενδιαφέρει για το flex της οθόνης,μόλις βαλεις αλλη θα δουλευει κανονικά αφού το touch id κουμπώνει κατω δεξια στο flex της οθόνης




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες