Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3177 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 12/07/2019 - 19:05

δεν ενεργοποιήθηκε, απορρίφθηκε η συναλλαγή ή κάτι άλλο; σε pos του γερμανού λίγο απαράδεκτο, καλά όχι ότι είναι και Media Markt 

Σε πρακτορείο του ΟΠΑΠ εριχνε απορριψη στην συναλλαγή δοκίμασαμε 3 φορές και δεν δεχόταν με τίποτα.

 

Στον Γερμανό μου είπαν πριν την συναλλαγή οτι γενικά δεν δέχονται ανέπαφες με κάρτες, αλλά τους είπα οτι είναι τηλέφωνο και μου είπαν οκ ας κάνουμε μια δοκιμή,

εκει συνεβαινε το εξής περίεργο η συναλλαγή πέρασε κανονικά αλλά για κάποιο λογο δεν τυπωνόταν το απόκομμα συναλλαγής, στην εφαρμογή της Monese η συναλλαγή περασε κανονικά μετά απο καμια ώρα η συναλλαγή ακυρώθηκε απο την Monese.

 

Αργότερα μίλησα με γνωστό μου σε τράπεζα και μου είπε οτι κάποιες επιχειρήσεις έχουν κάνει ειδικό αίτημα ώστε τα pos του να ζητάνε pin σε όλες τις συναλλαγές ανεξαρτήτως ποσού και επειδή δεν υποστήριζουν αυτή την δυνατότητα όλα τα pos αναγκαστικά κλειδώνουν τις ανέπαφες συναλλαγές στα pos.


Τελευταία επεξεργασία από: jtheogr, 12/07/2019 - 19:06


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   thanosXs

thanosXs

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα

Δημοσίευση 12/07/2019 - 20:03

Μόλις δοκίμασα με Ν26 ανέπαφα σε πρακτορείο ΟΠΑΠ . Δουλεύει χωρίς pin ! Ανέπαφα .. όπως σε όλα τα αλλά καταστήματα που το έχω δοκιμάσει 3 μέρες τώρα ! Πουθενά πρόβλημα ! 78c99d118261b37081d253529088a0da.jpg
Hey! Sign up for N26 with my referral code and see how easy banking can be. Use athanasm6214. https://n26.com/r/athanasm6214


Sent from my iPhone using Tapatalk

#198   MoreThanDarkness

MoreThanDarkness

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 12/07/2019 - 20:22

Μια φορά έχω πληρώσει γενικά σε ΟΠΑΠ με κάρτα και δε θυμάμαι αν ήθελε pin ή όχι.

Πάμε τώρα σε Apple Pay με Revolut.

Έχω κάνει πάνω από 20 αγορές (έβαλα ένα 200αρι μέσα) και το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ως τώρα είναι ότι αν χρησιμοποιώ Battery Case το NFC chip δε διαβάζετε και πρέπει να το βγάλω από την θήκη. Προφανώς γτ παρέμβαινει ανάμεσα τους. Επίσης δεν έχω δοκιμάσει με δερμάτινη θήκη τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές και το σκέφτομαι.

Έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές σε Super Market, αρκετά ψιλικατζίδικα κάθε τύπου, τυροπιτάδικα-μπουγατσάδικα, φούρνους, καφέ, γυραδικα κτλ

Επίσης έτυχε να χρησιμοποιήσω σε κατάστημα που το POS ήταν και αυτό σε δικό τους λογαριασμό στο εξωτερικό όπως μου είπαν από την συζήτηση που είχαμε και τους ρωτούσε αν θέλουν να πάρουν EUR, GBP ή το δικό τους (μου ξεφεύγει τώρα ποια χώρα)

Επίσης θέλω κάποια στιγμή να δοκιμάσω σε POS άλλου τύπου όπως αυτά της Viva


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#199   Ravager

Ravager

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/07/2019 - 21:14

Εγώ δοκίμασα σήμερα για πρώτη φορά το Apple Pay με N26 στα Pull & Bear και δούλεψε μια χαρα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

#200   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1.666 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 12/07/2019 - 23:09

Εφόσον σήμερα ο Στουρνάρας εισηγήθηκε την πλήρη άρση των capital controls, η μπάλα είναι πλέον και αποκλειστικά στα χέρια των 4 τραπεζών! Μας δίνει κάποιες ελπίδες να το δούμε εντός 2019.


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk Pro

#201   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/07/2019 - 01:09

Μην ξεχνάμε ότι γενικά το apple pay πολύ απλά δουλεύει με τα περισσότερα pos διότι είναι άλλος ένα τρόπος ανεπαφων συναλλαγών.

Τώρα καλό είναι να γνωρίζουμε κάποια μεμονωμένα περιστατικά και αυτά θα πρέπει να μας εντυπωσιάζουν και όχι ότι έπαιξε κάπου κανονικά. Το οτι δουλευει είναι το λογικό και αναμενόμενο.😎

#202   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 13/07/2019 - 09:43

Υπάρχουν ακόμη επιχειρήσεις που δεν κάνουν δεκτές συναλλάγες με κάρτες του εξωτερικοϋ, μου έτυχε σε online αγορά από ηλεκτρονικό κατάστημα και μάλιστα το ανέφερε και στους όρους πληρωμών
Δεν έχει να κάνει με το apple pay

#203   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 13/07/2019 - 09:43

Υπάρχουν ακόμη επιχειρήσεις που δεν κάνουν δεκτές συναλλάγες με κάρτες του εξωτερικοϋ, μου έτυχε σε online αγορά από ηλεκτρονικό κατάστημα και μάλιστα το ανέφερε και στους όρους πληρωμών
Δεν έχει να κάνει με το apple pay

#204   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/07/2019 - 12:34

Υπάρχουν ακόμη επιχειρήσεις που δεν κάνουν δεκτές συναλλάγες με κάρτες του εξωτερικοϋ, μου έτυχε σε online αγορά από ηλεκτρονικό κατάστημα και μάλιστα το ανέφερε και στους όρους πληρωμών
Δεν έχει να κάνει με το apple pay

η αλήθεια είναι αυτή ότι καποιοι μπορεί αν μην δεχτούν πχ τη Monese η οποία είναι Prepaid. Μου φαίνεται δύσκολο έως απίθανο να μην δεχονται πχ την Barclays ή την Lloyds επειδή είναι εξωτερικού. Με αυτή τη λογική δεν θα δεχόντουσαν στο εξωτερικό την δευτερότριτη Πειραιώς (που έχω κ γω).  



#205   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/07/2019 - 13:16

Με την καρτα revolut η Monese δέχονται κανονικα τα pos των ΟΠΑΠ ανέπαφα και χώρις pin για αγορές κατω των 25
Με Apple Pay η συναλλαγή ακυρώνεται ανεξάρτητου ποσού!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#206   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/07/2019 - 13:28

μέχρι τώρα έχουμε για τον ΟΠΑΠ πάντα... τα ακόλουθα

 

- αποδοχή Apple Pay

- αποδοχή κάρτας Monese

- αποδοχή ανέπαφων χωρις PIN μέχρι 25

- απόρριψη συναλλαγής με Monese

- απόρριψη Apple Pay

- μη αποδοχή ανέπαφων ανεηαρτήτου ποσού

- αποδοχή ανέπαφων μόνο με PIN ανεξαρτήτου ποσού

- αποδοχή καρτών αλλά απόρριψη Apple Pay (αδιανόητο)

 

ok κάτι δεν πάει καλά σε αυτό το μαγαζί... ή δεν έγιναν σωστά όλες οι συναλλαγές από τους κατόχους. 


Τελευταία επεξεργασία από: vagstef, 13/07/2019 - 13:29


#207   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/07/2019 - 16:18

Φαντάζομαι όλοι έχετε ενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις τις ανέπαφες συναλλαγές ...f75cf11023345dde6a0e1331c438492f.jpg

Αυτό πχ είναι από τη Revolut


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#208   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/07/2019 - 17:34

η αλήθεια είναι αυτή ότι καποιοι μπορεί αν μην δεχτούν πχ τη Monese η οποία είναι Prepaid. Μου φαίνεται δύσκολο έως απίθανο να μην δεχονται πχ την Barclays ή την Lloyds επειδή είναι εξωτερικού. Με αυτή τη λογική δεν θα δεχόντουσαν στο εξωτερικό την δευτερότριτη Πειραιώς (που έχω κ γω).  

Δεν τους νοιάζει εάν η κάρτα είναι monese ή Barclays. To κάνουν γιατί οι προμήθειες που δίνουν οι έμποροι στις ελληνικές τράπεζες για να διεκπεραιώσει την συναλλαγή είναι μεγαλύτερη απο τις εγχώριες.



#209   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/07/2019 - 17:35

:rolleyes:



#210   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/07/2019 - 17:49

Δεν τους νοιάζει εάν η κάρτα είναι monese ή Barclays. To κάνουν γιατί οι προμήθειες που δίνουν οι έμποροι στις ελληνικές τράπεζες για να διεκπεραιώσει την συναλλαγή είναι μεγαλύτερη απο τις εγχώριες.

Είναι αδιάφορο στον έμπορο πιο κάρτα θα πάρει η όχι γιατί η προμήθεια προς την τράπεζα παραμένει η ίδια. Μένει στην τράπεζα να περάσει απο το πος που ειναι ιδιοκτησίας της κάρτα του εξωτερικού η του εσωτερικού που δεν θέλει για δικούς της λόγους.
Παράδειγμα οι αμεξ και οι νταινερς δε περνάνε σχεδόν πουθενά . Οι βίζα και η μάστερ ειναι παντού ανεξάρτητα απο το ποια χώρα προέρχονται.

Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 13/07/2019 - 17:50


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες