Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3177 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2431   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 748 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 24/09/2020 - 13:20

https://www.moneyonl...-to-kinito-sas/

 

 

 Σύμφωνα με το άρθρο σύντομα αναμένουμε και την Eurobank στο Apple Pay. Βέβαια αυτό ακούγεται καιρό τώρα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2432   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 24/09/2020 - 13:38

Όχι τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Προσωπικά έχω Alpha που με εξυπηρετεί απίστευτα, αλλά έχω και Εθνική και Πειραιώς που με ταλαιπωρούν.Επίσης δεν θέλω να μπλέξω με καμία Curve και τα συναφή... Απλά τα πράγματα.


Κανένας δν θέλει να μπλέξει με τπτ απο αυτά, όλοι θέλουν να έχουν τις υπηρεσιες που πρέπει και την εξυπηρέτηση που πρέπει στην τράπεζα που ανήκουν. Η ταμπακιέρα όμως είναι π σ δεν την έχουν.
Δυστυχώς η απληστία και η στενομυαλιά ,μάλλον και η κουτοπονηριά τους,αναγκάζουν να ψάχνει ο κόσμος άλλες λύσεις και δια αναρριχήσεως της πολυκατοικίας διελευση.
Ωστόσο είπαμε όποιος μπορεί πηγαίνει εκεί που εξυπηρετείτε (πχ Αλφα ) εαν του είναι εύκολο ή δυνατό απο την επιχειρησή/μισθοδοσία του και την καθημερινότητά του αλλιώς ή χρησιμοποιει πλάγιες λύσεις ή αναμένει επιτέλους να του δωσουν αυτο που όφειλαν στο πελάτη τους. Τα ζυγιζει ο καθε ένας κ ανάλογα αποφαίνεται.

Πάντως δν θα πόνταρα τα λεφτά μου οτι σύντομα θα πάρουν μπροστά. Μετά και την είσοδο της Αλφα να εχει περάσει τόσος καιρός και να μν εχει κανει κινηση άλλη τράπεζα σημαίνει πως είτε αιφνιδιάστηκαν απο την Άλφα(δν το νομίζω), είτε η Αλφα ηταν τεχνικά πιο έτοιμη (για καποιες τράπεζες πχ Εθνικη μπορει να ισχυει αλλα γι όλες δεν το νομίζω) ή τα παιδια απο τα κεντρικά που βγαζουν τα νούμερα κ χαραζουν την πολιτικη λένε οτι ο σωστος δρομος ειναι άλλος και αυτα που βγαζουμε ετσι περνανε αυτα που χανουνε αλλιως οποτε κανε τη κοροιδα μεχρι να γυρισουν τα νουμερα κ βλεπουμε;




Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

#2433   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/09/2020 - 22:07

Τους πονάει το μονοπώλιο του Apple Pay.
 

Apple: Ξανά στο στόχαστρο της ΕΕ, αυτή τη φορά για την υπηρεσία Apple Pay



#2434   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/09/2020 - 04:32

Κανένας δν θέλει να μπλέξει με τπτ απο αυτά, όλοι θέλουν να έχουν τις υπηρεσιες που πρέπει και την εξυπηρέτηση που πρέπει στην τράπεζα που ανήκουν. Η ταμπακιέρα όμως είναι π σ δεν την έχουν.
Δυστυχώς η απληστία και η στενομυαλιά ,μάλλον και η κουτοπονηριά τους,αναγκάζουν να ψάχνει ο κόσμος άλλες λύσεις και δια αναρριχήσεως της πολυκατοικίας διελευση.
Ωστόσο είπαμε όποιος μπορεί πηγαίνει εκεί που εξυπηρετείτε (πχ Αλφα ) εαν του είναι εύκολο ή δυνατό απο την επιχειρησή/μισθοδοσία του και την καθημερινότητά του αλλιώς ή χρησιμοποιει πλάγιες λύσεις ή αναμένει επιτέλους να του δωσουν αυτο που όφειλαν στο πελάτη τους. Τα ζυγιζει ο καθε ένας κ ανάλογα αποφαίνεται.

Πάντως δν θα πόνταρα τα λεφτά μου οτι σύντομα θα πάρουν μπροστά. Μετά και την είσοδο της Αλφα να εχει περάσει τόσος καιρός και να μν εχει κανει κινηση άλλη τράπεζα σημαίνει πως είτε αιφνιδιάστηκαν απο την Άλφα(δν το νομίζω), είτε η Αλφα ηταν τεχνικά πιο έτοιμη (για καποιες τράπεζες πχ Εθνικη μπορει να ισχυει αλλα γι όλες δεν το νομίζω) ή τα παιδια απο τα κεντρικά που βγαζουν τα νούμερα κ χαραζουν την πολιτικη λένε οτι ο σωστος δρομος ειναι άλλος και αυτα που βγαζουμε ετσι περνανε αυτα που χανουνε αλλιως οποτε κανε τη κοροιδα μεχρι να γυρισουν τα νουμερα κ βλεπουμε;




Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

Παίζει και ένα τρίτο υποθετικό σενάριο :
Να συνεννοήθηκαν οι τράπεζες μεταξύ τους και να είπαν :

«η alpha και η Eurobank σαν πιο μικρές από την Εθνική και την Πειραιώς ας πάρουν ένα μικρό επιπλέον κομμάτι πελατών , τους χρήστες iOS με το Apple wallet , εμείς οι μεγάλοι θα φτιάξουμε δικες μας εφαρμογές για χρήστες android που είναι και πιο πολλοί για να βγάλουμε περισσότερα»

Όταν υπάρχουν μονοπώλια τέτοιου είδους συμπεριφορές είναι πολύ πιθανές.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 25/09/2020 - 04:33


#2435   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 25/09/2020 - 07:58

Φίλε δεν παίζει αυτό το σενάριο, δεν μπορώ να πιστέψω κάτι τέτοιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2436   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2020 - 20:07

Ελληνικη Τραπεζα (Κυπρος)
Οι δικες μας ελληνικες..... zzzzzzz

7f05498835addac6c416c40f9192d010.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#2437   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2020 - 08:53

Apple says potential EU Apple Pay rules threaten security, stifle innovation



Τα σχόλια έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ιδιαίτερα για το τραπεζικό σύστημα εν γένει.



https://forums.apple...scussion/217916


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2438   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/09/2020 - 09:10

Apple says potential EU Apple Pay rules threaten security, stifle innovation



Τα σχόλια έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ιδιαίτερα για το τραπεζικό σύστημα εν γένει.



https://forums.apple...scussion/217916


Sent from my iPhone using Tapatalk


Πολύ ενδιαφέρον και θέτει προβληματισμούς.

Καλά κάνει η ΕΕ που θέλει να επιβάλει ελεύθερη χρήση του NFC της Apple ;
Ή από την άλλη η ιδιωτικότητα της Apple έχει κάνει τις ευρωπαϊκές τράπεζες να αφρίζουν από το κακό τους ;

Πεζή άποψη , αλλά νομίζω αν η Apple ρίξει χρήμα στην ΕΕ η δεύτερη όλα θα τα δεχθεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2439   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2020 - 09:39

The bank mafia λέει ένα σχόλιο από κάτω


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2440   s93060

s93060

    iPH Contributor

  • 925 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/09/2020 - 09:43

Καλημερα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορώ να εξαργυρώσω τα 5€ που μου έδωσε η curve Καρτα ;
Συναλλαγή με την Πειραιώς που κάνω χρεώνεται κανονικά μόλις βάζω την curve για να εξαργυρώσω το ποσό μου λέει απορρίπτεται
Μήπως πρέπει να μην ξεπερνάει η συναλλαγή μου τα 5 € ?
Δεν τραβάει τα υπόλοιπα από την Πειραιώς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2441   giannopgeo

giannopgeo

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 26/09/2020 - 14:01

Καλημερα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορώ να εξαργυρώσω τα 5€ που μου έδωσε η curve Καρτα ;
Συναλλαγή με την Πειραιώς που κάνω χρεώνεται κανονικά μόλις βάζω την curve για να εξαργυρώσω το ποσό μου λέει απορρίπτεται
Μήπως πρέπει να μην ξεπερνάει η συναλλαγή μου τα 5 € ?
Δεν τραβάει τα υπόλοιπα από την Πειραιώς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε κάποιο άλλο topic που είναι σχετικό με τη λειτουργία της curve, ίσως γνωρίζει να σου απαντήσει κάποιος.

#2442   Lumia920

Lumia920

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/09/2020 - 16:34

Καλημερα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορώ να εξαργυρώσω τα 5€ που μου έδωσε η curve Καρτα ;
Συναλλαγή με την Πειραιώς που κάνω χρεώνεται κανονικά μόλις βάζω την curve για να εξαργυρώσω το ποσό μου λέει απορρίπτεται
Μήπως πρέπει να μην ξεπερνάει η συναλλαγή μου τα 5 € ?
Δεν τραβάει τα υπόλοιπα από την Πειραιώς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι δεν τραβάει τα υπόλοιπα από άλλη κάρτα...
Πρέπει να αγοράσεις κάτι με μαξ τις 5 λίρες

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#2443   ninoslfc

ninoslfc

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Twitter:@ninoscy
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 26/09/2020 - 18:13

Καλημερα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορώ να εξαργυρώσω τα 5€ που μου έδωσε η curve Καρτα ;
Συναλλαγή με την Πειραιώς που κάνω χρεώνεται κανονικά μόλις βάζω την curve για να εξαργυρώσω το ποσό μου λέει απορρίπτεται
Μήπως πρέπει να μην ξεπερνάει η συναλλαγή μου τα 5 € ?
Δεν τραβάει τα υπόλοιπα από την Πειραιώς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η συναλλαγή δεν πρέπει να ξεπερνά το ποσό που έχει μέσα η curve cash.

Αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις δύο κάρτες για μια συναλλαγή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2444   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 27/09/2020 - 09:01

Τους πονάει το μονοπώλιο του Apple Pay.
 Apple: Ξανά στο στόχαστρο της ΕΕ, αυτή τη φορά για την υπηρεσία Apple Pay

Τι πάει να πει τους πονάει το μονοπώλιο Apple Pay; Δεν θα ήταν πιο ασφαλές η κάθε κάρτα να είναι σε διαφορετικό πρόγραμμα;
Βρήκα ένα bug το οποίο ελευθερώνει όλες τις κάρτες στο Apple Pay χωρίς κανένα κωδικό πρόσβασης στο ρολόι πριν το os 7 τους το έστειλα πριν 2 μήνες και μου απαντούν ότι να ναι. Τους έστειλα βίντεο με το ρολόι να κάνω συναλλαγή 5000 ευρώ χωρίς να το έχω στον καρπό μου χωρίς να χρειαστεί κωδικός. Και κάνουνε πως δεν καταλαβαίνουν. Τώρα πρέπει να βρω ένα καλό δικηγόρο να τους κυνηγήσω νομικά

#2445   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 27/09/2020 - 11:19

Τι πάει να πει τους πονάει το μονοπώλιο Apple Pay; Δεν θα ήταν πιο ασφαλές η κάθε κάρτα να είναι σε διαφορετικό πρόγραμμα;
Βρήκα ένα bug το οποίο ελευθερώνει όλες τις κάρτες στο Apple Pay χωρίς κανένα κωδικό πρόσβασης στο ρολόι πριν το os 7 τους το έστειλα πριν 2 μήνες και μου απαντούν ότι να ναι. Τους έστειλα βίντεο με το ρολόι να κάνω συναλλαγή 5000 ευρώ χωρίς να το έχω στον καρπό μου χωρίς να χρειαστεί κωδικός. Και κάνουνε πως δεν καταλαβαίνουν. Τώρα πρέπει να βρω ένα καλό δικηγόρο να τους κυνηγήσω νομικά

Ξεκίνα πρώτα με ένα τηλέφωνο στο

021 0300 9960 (τοπικός αριθμός)

00800 4414 5417
 
Σε ζήτημα ασφαλείας που τους είχα ενημερώσει έδωσαν πολύ μεγάλη προσοχή.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)