Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2491   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 14/10/2020 - 20:31

Και γ@μώ τα Apple Pay έχει η Alpha. Μπράβο.

Εξαργύρωση πόντων σήμερα δεν έγινε μέσω Apple Pay ούτε σε BP ούτε σε ΑΒ. Καλά σε ΑΒ ένα τους pos δε δεχόταν καν τη φυσική κάρτα.

Και οι ανέπαφες συναλλαγές δεν ακυρώνονται...

Με τη φυσική κάρτα εξαργυρωθήκαν κανονικά.


Στο faq έχει αναφερθεί η Alpha ως προς το συγκεκριμένο πως δεν γίνονται εξαργυρωσεις και αν το καλοσκεφτείς δεν γίνεται για τον απλούστατο λόγο ότι όταν περνάς τοApple Pay, έχει διαφορετικό αριθμό κάρτας.
Επίσης, όσον αφορά τις ανέπαφες συναλλαγές, σε h&m που έτυχε σε εμένα, έκανα κανονικά μια αγορά με Apple Pay, και την ίδια μέρα που επέστρεψα πράγματα έκανε επιστροφή χρημάτων πάλι με Apple Pay


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2492   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 14/10/2020 - 20:39

Με την curve πάντως που έχω περάσει κάρτα της Πειραιώς τα yellows μπαίνουν κανονικά. Επίσης ενώ υπήρχε θέμα με τα pos της Εθνικής, εδώ και έναν μήνα δεν έχει παρατηρηθεί το παραμικρό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2493   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2020 - 20:42

Στο faq έχει αναφερθεί η Alpha ως προς το συγκεκριμένο πως δεν γίνονται εξαργυρωσεις και αν το καλοσκεφτείς δεν γίνεται για τον απλούστατο λόγο ότι όταν περνάς τοApple Pay, έχει διαφορετικό αριθμό κάρτας.
Επίσης, όσον αφορά τις ανέπαφες συναλλαγές, σε h&m που έτυχε σε εμένα, έκανα κανονικά μια αγορά με Apple Pay, και την ίδια μέρα που επέστρεψα πράγματα έκανε επιστροφή χρημάτων πάλι με Apple Pay


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mea culpa αν αναφέρεται στο FAQ αλλά ειλικρινά δεν έχω μπει στη διαδικασία να το διαβάσω.

Και μια τέτοια σημαντική λεπτομέρεια καλό θα ήταν να αναφέρεται και στο Bonus app πχ.

Τέλος πάντων.

Για τις ακυρώσεις ακόμα και με ανέπαφη με φυσική κάρτα το έχω συναντήσει παρά πολλές φορές. Ίσως φταίνε τα «ξεπερασμένα» pos στην πλειοψηφία των επιχειρήσεων. Δεν ξέρω.

Οι πόντοι πάντως πιστώνονται κανονικά κι ας είναι διαφορετικός ο αριθμός κάρτας. Η εξαργύρωση γιατί να κολλάει ;

Τελευταία επεξεργασία από: DiS, 14/10/2020 - 20:46


#2494   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 14/10/2020 - 20:48

Mea culpa αν αναφέρεται στο FAQ αλλά ειλικρινά δεν έχω μπει στη διαδικασία να το διαβάσω.

Και μια τέτοια σημαντική λεπτομέρεια καλό θα ήταν να αναφέρεται και στο Bonus app πχ.

Τέλος πάντων.

Για τις ακυρώσεις ακόμα και με ανέπαφη με φυσική κάρτα το έχω συναντήσει παρά πολλές φορές. Ίσως φταίνε τα «ξεπερασμένα» pos στην πλειοψηφία των επιχειρήσεων. Δεν ξέρω.


Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει pos για να ξέρω ακριβώς το τι και πως, ώρες ώρες νομίζω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι υπάλληλοι οι οποίοι δε γνωρίζουν και τις διαδικασίες είτε επιστροφής είτε ακύρωσης. Άλλοι βγάζουν ένα ολόκληρο φυλλάδιο από το μηχάνημα της τράπεζας και προσπαθούν να βρουν λύση, και άλλες φορές έχει τύχει να μου δίνουν μετρητά πίσω επειδή δυσκολεύονται!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2495   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2020 - 21:16

Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει pos για να ξέρω ακριβώς το τι και πως, ώρες ώρες νομίζω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι υπάλληλοι οι οποίοι δε γνωρίζουν και τις διαδικασίες είτε επιστροφής είτε ακύρωσης. Άλλοι βγάζουν ένα ολόκληρο φυλλάδιο από το μηχάνημα της τράπεζας και προσπαθούν να βρουν λύση, και άλλες φορές έχει τύχει να μου δίνουν μετρητά πίσω επειδή δυσκολεύονται!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το ότι η πλειοψηφία δε γνωρίζει τον πλήρη χειρισμό πέρα από τη διαδικασία της χρέωσης είναι γεγονός, αλλά ειδικά σήμερα, και γενικά από προσωπική εμπειρία και μετά από επιβεβαίωση από το support της τράπεζας, ανέπαφες συναλλαγές δεν ακυρώνονται.

Ίσως κάποια καινούρια pos να ακυρώνουν, δεν το γνωρίζω αν και αμφιβάλλω γιατί δεν μου μοιάζει για «κόλλημα» hardware. Επίσης η διαδικασία μερικής επιστροφής σε κάρτα που περιέγραψες ότι σου έγινε είναι διαφορετική από τη διαδικασία ακύρωσης συναλλαγής, αλλά και πάλι δεν έχω συναντήσει προσωπικά pos που να πιστώνει σε κάρτα.

Με τούτα και μ εκείνα βρέθηκα με προπληρωμένη βενζίνη μέχρι το Δεκέμβρη....

#2496   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 14/10/2020 - 21:23

ετοιμαστείτε με την αγορά του νέου iphone τη ταρίφα στην Cosmote για έκδοση νέας sim!



#2497   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1.662 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 14/10/2020 - 21:25

Αν έχετε Affinity MasterCard της Alpha Bank, η εξαργύρωση γίνεται μόνο με εισαγωγή φυσικής κάρτας στο POS και pin.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: christos1414, 14/10/2020 - 21:26


#2498   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1.662 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 23/11/2020 - 14:30

Καλησπερα!

Θα ηθελα να σβησω και να ξαναπερασω τις καρτες μου στο Wallet Apple Pay.

Επισης ποια ειναι η σωστη διαιδκασια πληρωμης με Face ID ;;

Εχω πλεον 12 Pro και ερχομαι απο 7άρι και δακτυλικο αποτυπωμα !



#2499   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/12/2020 - 21:44

Μιας και πολλοί έχετε curve για το Apple Pay, μου ήρθε email ότι προσφέρει 10% cash back στην Amazon..
Το νου σας


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2500   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/12/2020 - 21:53

The promotion is open to everybody, regardless of what subscription tier you’re on. To avail of it, you need to spend at least £100 on Amazon between the 1st and 14th December. You can make one large transactions or multiple smaller transactions during the time - as long as they add up to at least £100.

Once you’ve spent at least £100, then 10% of this will be added to your Curve Cash card on December 17th, so basically £10 will be added to your account. £10 is the only amount that will be added as £100 is the minumum you must spend but also the max amount you can get the cashback on. So even if you spend £500 on Amazon, you’ll still just receive £10 Curve Cash.

It doesn’t matter what you purchase on Amazon as Curve isn’t able to see this. So you can buy whatever you want - food, clothes, tech, vouchers - as long as it’s from an official Amazon site and that’s the name that will appear on your app/statement. Similarly, it doesn’t matter which national Amazon site you’re going to use - the promotion will work for all.

So 10% of a hundred. Basically £10 no more and no less. Amazon top ups last 10 years. So you don’t need to buy anything you don't need!

Μιας και πολλοί έχετε curve για το Apple Pay, μου ήρθε email ότι προσφέρει 10% cash back στην Amazon..
Το νου σας


Sent from my iPhone using Tapatalk



#2501   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 03/12/2020 - 12:54

Ξεκίνησε κ η Πειραιώς το λανσάρισμα του ψηφιακού της πορτοφολιού (winbank pay), μέσω της εφαρμογής. Φυσικά είναι ΜΟΝΟ για χρήστες android (5+) και ακόμα πιο φυσικά ούτε λόγος για apple pay



#2502   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/12/2020 - 13:01

Ποτέ της να μην το βάλει. Ας κάτσει εκεί με το "πορτοφολάκι" της να το χαίρεται.

Κάτι μου λέει όμως οτι ο ανταγνωνισμός θα την αναγκάσει sooner or later. 

 

 

Ξεκίνησε κ η Πειραιώς το λανσάρισμα του ψηφιακού της πορτοφολιού (winbank pay), μέσω της εφαρμογής. Φυσικά είναι ΜΟΝΟ για χρήστες android (5+) και ακόμα πιο φυσικά ούτε λόγος για apple pay



#2503   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/12/2020 - 13:49

Συμφωνώ !!!

Θα την πατήσει η Πειραιώς.
Εμείς οι χρήστες πάντως το λύσαμε το πρόβλημα με την Curve.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2504   TARIRS

TARIRS

    iPH Member

  • 286 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/12/2020 - 20:14

Παιδιά επειδή θα πάρω ενα iphone,μετά από πολλά χρόνια,θα ήθελα να ρωτήσω,ανέπαφες συναλλαγές με καρτα eurobank,γίνετε...?

#2505   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 03/12/2020 - 20:16

Παιδιά επειδή θα πάρω ενα iphone,μετά από πολλά χρόνια,θα ήθελα να ρωτήσω,ανέπαφες συναλλαγές με καρτα eurobank,γίνετε...?

Μόνο μέσω curve



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (8)