Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#796   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2019 - 19:53

Το οποιο τι είναι ακριβώς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#797   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 04/12/2019 - 19:58

Στο twitter παρουσιαζει το digital onboardi g οπως αναφαίρετε εδω http://bankingnews.g...b.php?id=472714

Φυκια


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#798   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 04/12/2019 - 19:58

Στο twitter παρουσιαζει το digital onboardi g οπως αναφαίρετε εδω http://bankingnews.g...b.php?id=472714

Παει να κοντραριστει στα ισια με Ν26 ή/και revolut. Για apple pay implementation κουβεντα στην ανακοινωση...
discord.gg/ajkUM8J

#799   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/12/2019 - 07:06

Σιγά μην κοντραριστεί με N26 ούτε καν μπορεί !!!

Μόνο τον τιμοκατάλογο προμηθειών για κάθε τραπεζική τους ενέργεια να κοιτάξεις καταλαβαίνεις από μίλια μακρυά ότι σε συμφέρει να λειτουργείς με Ν26 αντί της Εθνικής μην τρελαθούμε τώρα ...

Και πόσες άλλες παροχές.

Δείτε την αναλγησία που υπάρχει !!!

«Πήρα τηλ. Στην Εθνική διότι ήρθε στην μητέρα μου (87 ετών κατάκοιτη) νέα χρεωστική κάρτα για τον λογαριασμό της σύνταξης της.
Περίμενα μισή ώρα στην αναμονή στην κυριολεξία ! για να ρωτήσω την διαδικασία ενεργοποίησης της νέας κάρτας.
Μου είπαν ότι δεν έχει καταχωρημένο κινητό στο λογαριασμό της για να της στείλουν sms ενεργοποιησης νέου pin της κάρτας , τους λέω ότι έχει εταιρικό κινητό από εμένα και μπορώ να τους δώσω να μιλήσουν μαζί της τηλεφωνικά για να πιστοποιήσουν ότι θέλουν. Όχι !!! Να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με το τοπικό κατάστημα. Μου δίνουν το τηλέφωνο , παίρνω και το σηκώνουν αμέσως προς τιμήν τους με μια ενόχληση όμως διότι προφανώς τους διέκοπτε από κάτι , εν ολίγης και πολύ βιάστηκά διότι δεν μπορούσε η κυρία να μιλάει πολύ στο τηλέφωνο μου είπε: Πρέπει να πάει η ιδια η μητέρα μου στη τράπεζα , να έχει πρόσφατο εκκαθαριστικό , έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ , την ταυτότητα της και μια βεβαίωση της εταιρείας ότι το εταιρικό κινητό το χρησιμοποιεί εκείνη θεωρημένη από τα ΚΕΠ και με υπογραφή ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ στη βεβαίωση της εταιρείας μου.
Λέω : μα είναι κατάκοιτη πως θα τα κάνει όλα αυτά μόνη της ;
Απάντηση : καλέστε έναν συμβολαιογράφο στο σπίτι να κάνει πληρεξούσιο σε εσάς να κάνετε εσείς τις διαδικασίες !!!
Συμπέρασμα άμα είσαι γριά και κατάκοιτη χωρίς γιο δεν παίζει να συνδιαλλαγείς με την Εθνική ...

Πιο εύκολο και γρήγορο να ανοίξει μόνη της από το κρεβάτι λογαριασμό στη Γερμανία στη Ν26 πχ και να μεταφέρει όλα τα λεφτά της εκεί παρά να ενεργοποιήσει την κάρτα της στην Εθνική σε λογαριασμό που ήδη έχει χρόνια και χρόνια σαν πελάτης της !!!

Σε αντίστοιχη δίκη μου περίπτωση ανανέωσης χρεωστικής κάρτας στη Πειραιώς απλά ήρθε η νέα κάρτα στο σπίτι , ίσχυε το ίδιο pin , όταν έκανα την πρώτη μου δοσοληψία σε ΑΤΜ ενεργοποιήθηκε αυτόματα.»

Άντε τώρα με αυτή την νοοτροπία να πας στη Εθνική και να τους πεις «θα βάλετε υπηρεσία Apple Pay στις κάρτες σας ;»
Σαν να μιλάς για το διάστημα ... !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#800   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/12/2019 - 08:37

Σιγά μην κοντραριστεί με N26 ούτε καν μπορεί !!!

Μόνο τον τιμοκατάλογο προμηθειών για κάθε τραπεζική τους ενέργεια να κοιτάξεις καταλαβαίνεις από μίλια μακρυά ότι σε συμφέρει να λειτουργείς με Ν26 αντί της Εθνικής μην τρελαθούμε τώρα ...

Και πόσες άλλες παροχές.

Δείτε την αναλγησία που υπάρχει !!!

«Πήρα τηλ. Στην Εθνική διότι ήρθε στην μητέρα μου (87 ετών κατάκοιτη) νέα χρεωστική κάρτα για τον λογαριασμό της σύνταξης της.
Περίμενα μισή ώρα στην αναμονή στην κυριολεξία ! για να ρωτήσω την διαδικασία ενεργοποίησης της νέας κάρτας.
Μου είπαν ότι δεν έχει καταχωρημένο κινητό στο λογαριασμό της για να της στείλουν sms ενεργοποιησης νέου pin της κάρτας , τους λέω ότι έχει εταιρικό κινητό από εμένα και μπορώ να τους δώσω να μιλήσουν μαζί της τηλεφωνικά για να πιστοποιήσουν ότι θέλουν. Όχι !!! Να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με το τοπικό κατάστημα. Μου δίνουν το τηλέφωνο , παίρνω και το σηκώνουν αμέσως προς τιμήν τους με μια ενόχληση όμως διότι προφανώς τους διέκοπτε από κάτι , εν ολίγης και πολύ βιάστηκά διότι δεν μπορούσε η κυρία να μιλάει πολύ στο τηλέφωνο μου είπε: Πρέπει να πάει η ιδια η μητέρα μου στη τράπεζα , να έχει πρόσφατο εκκαθαριστικό , έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ , την ταυτότητα της και μια βεβαίωση της εταιρείας ότι το εταιρικό κινητό το χρησιμοποιεί εκείνη θεωρημένη από τα ΚΕΠ και με υπογραφή ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ στη βεβαίωση της εταιρείας μου.
Λέω : μα είναι κατάκοιτη πως θα τα κάνει όλα αυτά μόνη της ;
Απάντηση : καλέστε έναν συμβολαιογράφο στο σπίτι να κάνει πληρεξούσιο σε εσάς να κάνετε εσείς τις διαδικασίες !!!
Συμπέρασμα άμα είσαι γριά και κατάκοιτη χωρίς γιο δεν παίζει να συνδιαλλαγείς με την Εθνική ...

Πιο εύκολο και γρήγορο να ανοίξει μόνη της από το κρεβάτι λογαριασμό στη Γερμανία στη Ν26 πχ και να μεταφέρει όλα τα λεφτά της εκεί παρά να ενεργοποιήσει την κάρτα της στην Εθνική σε λογαριασμό που ήδη έχει χρόνια και χρόνια σαν πελάτης της !!!

Σε αντίστοιχη δίκη μου περίπτωση ανανέωσης χρεωστικής κάρτας στη Πειραιώς απλά ήρθε η νέα κάρτα στο σπίτι , ίσχυε το ίδιο pin , όταν έκανα την πρώτη μου δοσοληψία σε ΑΤΜ ενεργοποιήθηκε αυτόματα.»

Άντε τώρα με αυτή την νοοτροπία να πας στη Εθνική και να τους πεις «θα βάλετε υπηρεσία Apple Pay στις κάρτες σας ;»
Σαν να μιλάς για το διάστημα ... !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ελλάδα 2020....  >:(



#801   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 06/12/2019 - 16:53

Συμφωνούμε απόλυτα.Εξω τα πράγματα είναι διαφορετικά! Και ας πούμε ότι έχεις ενα μικρό κεφάλαιο έξω στην Ν26. Οταν κυνηγάς να χτίσεις το αφορολόγητο δυστηχώς δεν χτίζεται ούτε με μετρητά αλλα ουτε μεσω αγορών Applepay/N26 οπότε αγορές της οικογενείας πληρωμές δέκο καυσιμα τελη μπλα μπλά αναγκαστικά τα κάνουμε με τις ελληνικες χρεωστικές! Δυστηχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.Και γω εχω Ν26 και δεν βρίσκω λόγο να την ξαναβάλω χρήματα απλα για να πληρώσω με το κινητό οταν θα παω στα Goodys με την κόρη μου η 3 καφέδες.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#802   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/12/2019 - 09:32

Σιγά μην κοντραριστεί με N26 ούτε καν μπορεί !!!

Μόνο τον τιμοκατάλογο προμηθειών για κάθε τραπεζική τους ενέργεια να κοιτάξεις καταλαβαίνεις από μίλια μακρυά ότι σε συμφέρει να λειτουργείς με Ν26 αντί της Εθνικής μην τρελαθούμε τώρα ...

Και πόσες άλλες παροχές.

Δείτε την αναλγησία που υπάρχει !!!

«Πήρα τηλ. Στην Εθνική διότι ήρθε στην μητέρα μου (87 ετών κατάκοιτη) νέα χρεωστική κάρτα για τον λογαριασμό της σύνταξης της.
Περίμενα μισή ώρα στην αναμονή στην κυριολεξία ! για να ρωτήσω την διαδικασία ενεργοποίησης της νέας κάρτας.
Μου είπαν ότι δεν έχει καταχωρημένο κινητό στο λογαριασμό της για να της στείλουν sms ενεργοποιησης νέου pin της κάρτας , τους λέω ότι έχει εταιρικό κινητό από εμένα και μπορώ να τους δώσω να μιλήσουν μαζί της τηλεφωνικά για να πιστοποιήσουν ότι θέλουν. Όχι !!! Να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με το τοπικό κατάστημα. Μου δίνουν το τηλέφωνο , παίρνω και το σηκώνουν αμέσως προς τιμήν τους με μια ενόχληση όμως διότι προφανώς τους διέκοπτε από κάτι , εν ολίγης και πολύ βιάστηκά διότι δεν μπορούσε η κυρία να μιλάει πολύ στο τηλέφωνο μου είπε: Πρέπει να πάει η ιδια η μητέρα μου στη τράπεζα , να έχει πρόσφατο εκκαθαριστικό , έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ , την ταυτότητα της και μια βεβαίωση της εταιρείας ότι το εταιρικό κινητό το χρησιμοποιεί εκείνη θεωρημένη από τα ΚΕΠ και με υπογραφή ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ στη βεβαίωση της εταιρείας μου.
Λέω : μα είναι κατάκοιτη πως θα τα κάνει όλα αυτά μόνη της ;
Απάντηση : καλέστε έναν συμβολαιογράφο στο σπίτι να κάνει πληρεξούσιο σε εσάς να κάνετε εσείς τις διαδικασίες !!!
Συμπέρασμα άμα είσαι γριά και κατάκοιτη χωρίς γιο δεν παίζει να συνδιαλλαγείς με την Εθνική ...

Πιο εύκολο και γρήγορο να ανοίξει μόνη της από το κρεβάτι λογαριασμό στη Γερμανία στη Ν26 πχ και να μεταφέρει όλα τα λεφτά της εκεί παρά να ενεργοποιήσει την κάρτα της στην Εθνική σε λογαριασμό που ήδη έχει χρόνια και χρόνια σαν πελάτης της !!!

Σε αντίστοιχη δίκη μου περίπτωση ανανέωσης χρεωστικής κάρτας στη Πειραιώς απλά ήρθε η νέα κάρτα στο σπίτι , ίσχυε το ίδιο pin , όταν έκανα την πρώτη μου δοσοληψία σε ΑΤΜ ενεργοποιήθηκε αυτόματα.»

Άντε τώρα με αυτή την νοοτροπία να πας στη Εθνική και να τους πεις «θα βάλετε υπηρεσία Apple Pay στις κάρτες σας ;»
Σαν να μιλάς για το διάστημα ... !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Φίλε αυτή η κοροιδία της Εθνικής δεν έχει προηγούμενο. Πραγματικά με έπιασαν τα γέλια όταν είδα την ανακοίνωση της Εθνικής πριν λίγες μέρες σχετικά με τις νέες έξυπνες "υπηρεσίες" προς τους πελάτες της. Μακράν η χειρότερη τράπεζα στην Ελλάδα στον τομέα εξυπηρέτηση πελάτη. 

 

Σε παρόμοια περίπτωση ενεργοποίησης λογαριασμού μας ζητούσαν εκκαθαριστικό, βεβαίωση εργοδότη (...?), βεβαίωση κατοικίας, βεβαίωση κινητού και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. 

Άντε το εκκαθαριστικό να το καταλάβω, αν και τους αποκαλύπτεις περισσότερα στοιχεία από αυτά που θα ήθελες να γνωρίζουν, η βεβαίωση εργοδότη τι σκοπό εξυπηρετεί? Και αν προς το παρών δεν έχεις δουλειά τι γίνεται ? Σου μπλοκάρουν την πρόσβαση στο λογαριασμό σου? Γιατί στη δική μου περίπτωση αυτό προσπαθούσα να κάνω (ενεργοποίηση λογαριασμού). 

 

Η δε βεβαίωση κατοικίας? Αφού η κατοικία αναφέρεται στο εκκαθαριστικό... Γενικά λειτουργούν χειρότερα από δημόσιο.  



#803   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/12/2019 - 09:43

Το ωραίο κράτος μας τις έχει αναχρηματοδοτήσει δυο φορές με τα μνημόνια , εκτός από αυτό τους μετέφερε και την νοοτροπία (διαδικασίες) του δημοσίου.

Τον πελάτη τον έχουν χεσμενο αφού ένα μεγάλο μέρος τους στηρίζεται στο κράτος.

Όσες δεν πήραν κρατική στήριξη έκλεισαν.

Τώρα που θα έρθει η κινεζική τράπεζα να δούμε πως θα τα πηγαίνει με τους πελάτες


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#804   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 10/12/2019 - 16:18

https://www.youtube....h?v=JgECJcJ0l7g

 

 Βάλτε το βίντεο στο 41:00 

 

 Καλό απόγευμα  τα λέμε σε 6 μήνες παίδες δυστηχως  :( 



#805   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2019 - 16:54

".... είναι εξωφρενικές οι χρεώσεις της Apple για το Apple Pay...." λένε οι τράπεζες, χαχαχα....

ενώ oι αδίστακτες χρεώσεις των τραπέζων προς τους καταναλωτές είναι γλυκόπιοτες. 

 

Όταν το βάλουν δηλαδή το Apple Pay σε κάποιους μήνες δε θα ειναι εξωφρενικές πια οι χρεώσεις; Τότε θα το καλως ορίζουν με δάφνες και τυμπανοκρουσίες.. 

Το άλλο που ζητάνε "σκόντο" στις χρεώσεις της Apple είναι τουλάχιστον για γέλια. Πιο ρεζίλι από το να είσαι τράπεζα και να σε περιγελούν οτι παρακαλάς για σκόντα δεν υπάρχει... 

 

 

https://www.youtube....h?v=JgECJcJ0l7g

 

 Βάλτε το βίντεο στο 41:00 

 

 Καλό απόγευμα  τα λέμε σε 6 μήνες παίδες δυστηχως   :(


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 10/12/2019 - 16:54


#806   nek

nek

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2019 - 19:03

ξέρει κάποιος τι είναι αυτό που έχει σήμερα, από το οποίο ίσως έχουμε νεωτέρα?



#807   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2019 - 19:53

ξέρει κάποιος τι είναι αυτό που έχει σήμερα, από το οποίο ίσως έχουμε νεωτέρα?


Για σήμερα είναι ; Ή χθες Δευτέρα ;

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 10/12/2019 - 19:55


#808   dandri

dandri

    iPH Addict

  • 867 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2019 - 23:51

https://www.youtube....h?v=JgECJcJ0l7g

 

 Βάλτε το βίντεο στο 41:00 

 

 Καλό απόγευμα  τα λέμε σε 6 μήνες παίδες δυστηχως   :(

 

 

".... είναι εξωφρενικές οι χρεώσεις της Apple για το Apple Pay...." λένε οι τράπεζες, χαχαχα....

ενώ oι αδίστακτες χρεώσεις των τραπέζων προς τους καταναλωτές είναι γλυκόπιοτες. 

 

Όταν το βάλουν δηλαδή το Apple Pay σε κάποιους μήνες δε θα ειναι εξΓια ωφρενικές πια οι χρεώσεις; Τότε θα το καλως ορίζουν με δάφνες και τυμπανοκρουσίες.. 

Το άλλο που ζητάνε "σκόντο" στις χρεώσεις της Apple είναι τουλάχιστον για γέλια. Πιο ρεζίλι από το να είσαι τράπεζα και να σε περιγελούν οτι παρακαλάς για σκόντα δεν υπάρχει... 

Για τις Κυπριακες Τραπεζες δεν ειναι ακριβο το Apple Pay ;



#809   thanosbx

thanosbx

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/12/2019 - 00:21

Τέτοια λαμόγια που έχουμε εμείς δεν τα έχει κανείς ....



#810   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 11/12/2019 - 01:10

Για τις Κυπριακες Τραπεζες δεν ειναι ακριβο το Apple Pay ;


Μα το θέμα είναι οτι οι χρεώσεις πληρώνονται απο τους καταναλωτές οχι απο τις τραπεζες η κάνω λάθος;


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες