Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#841   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 20/12/2019 - 13:37

Τι εννοείς φίλε μου; Η apple είναι μια εταιρεία με προιόντα take or leave it! Οι τράπεζες πάλι, φυτεύτηκαν υποχρεωτικά σε ένα πεδίο συναλλαγών μεταξύ τρίτων και θα πάρει κεφάλι όποια προσφέρει φιλικότερο περιβάλλον για αυτές τις συναλλαγές. Ελληνική στο προσεχές μέλλον ή ξένη λίγο αργότερα, μένει να φανεί.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#842   kaveiros

kaveiros

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2019 - 14:47

Το θέμα πρέπει να αλλάξει τίτλο σε “ Θα αποφασίσουν μέσα στο 2020 οι ελληνικές τράπεζες να μπουν στο Apple Pay;”


Sent from my iPhone using Tapatalk

#843   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/12/2019 - 17:23

Σχεδόν σε όλο τον κόσμο υπάρχει το apple pay και οι τράπεζες οχι μονο το εισαγουν στις συναλλαγες αλλα το διαφημιζουν σε τεραστιες αφισες κιολας με δικα τους εξοδα. Μονο στην Ελλαδα θελουν να μας κανουν να νομιζουμε οτι ειναι κατι κακο επειδη ειναι στραβοι γαιδαροι τα τραπεζικα συστηματα. Σε ολο τον υπολοιπο κοσμο μια χαρα δουλευει και μια χαρα το προμοταρουν και οι τραπεζες και τα καταστηματα. Τωρα οποιος θελει να αγορασει το παραμυθι της κακομοιρης τραπεζας που την χρεωνει το Apple Pay ειναι δικη του η επιλογη, δικη του και η αντιληψη. 

 

Στο συγκεκριμενο θεμα δεν υπαρχει μονοπωλιακη τακτικη. Υπαρχει apple pay, google pay, garmin pay και η καθε τραπεζα εχει και τα δικα της pay. Τα e-wallet ειναι το επομενο βημα των ηλεκτρονικων συναλλαγων. Τωρα αν οι τραπεζες το παιζουν κλαμενες χηρες, ειναι προβλημα τους, προσωπικα δε με απασχολει καθολου. 

 

Εγώ πιστεύω ότι κακώς κατηγορούμε μόνο τις τράπεζες. Η Apple για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι νοιάζεται μόνο για την πάρτη της , για άλλη μια φορά ακολουθεί τον δικό της κλειστό δρόμο και για άλλη μια φορά κρεμάει τον χρήστη με μονοπωλιακές τακτικές.


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 23/12/2019 - 17:28


#844   dandri

dandri

    iPH Addict

  • 876 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/12/2019 - 16:12

Ρώτησα φίλο που εργάζεται στο Eurobank σχετικά με το Apple Pay και μου είπε ότι οι τράζες δεν ενδιαφέρονται να το ενεργοποιήσουν, διότι θέλουν να προωθήσουν το δικό τους wallet η καθεμία.



#845   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/12/2019 - 17:01

Ρώτησα φίλο που εργάζεται στο Eurobank σχετικά με το Apple Pay και μου είπε ότι οι τράζες δεν ενδιαφέρονται να το ενεργοποιήσουν, διότι θέλουν να προωθήσουν το δικό τους wallet η καθεμία.

 

 

Revolut και μεταφορά καταθέσεων μέχρι να σβήσει ο ήλιος :D δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία να μη χρειάζεται να κουβαλάς το πορτοφόλι.



#846   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 24/12/2019 - 17:59

Θα μπορούσε η κάθε τράπεζα να προωθήσει τη δίκη της εφαρμογή. Μακάρι να γινόταν και όχι να καθόμαστε να υποστηρίζουμε την κάθε αμερικανική εταιρεία που θα κάνει κουμάντο στο λογαριασμό του καθενός.


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#847   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/12/2019 - 18:05

Θα μπορούσε η κάθε τράπεζα να προωθήσει τη δίκη της εφαρμογή. Μακάρι να γινόταν και όχι να καθόμαστε να υποστηρίζουμε την κάθε αμερικανική εταιρεία που θα κάνει κουμάντο στο λογαριασμό του καθενός.


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk


Ότι και να φτιάξουν οι ελληνικές τράπεζες σίγουρα θα είναι υποδεέστερο των ξένων.
βλέπε τις εφαρμογές που έχουν σήμερα για internet banking, σε σχέση με τα ξένα ποσό ποιο απλά και εύχρηστα είναι.
Ασε που για τις απολύτως απαραίτητες διαδικασίες χρεώνουν την μάνα τους και τον πατέρα τους.

Μόνο ξένες κάρτες και τράπεζες. Πότε ελληνικές !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#848   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 24/12/2019 - 18:14

Δεν συμφωνώ, μπορούν εξίσου καλά να εφαρμόσουν τακτικές οι ελληνικές τράπεζες, δεν είναι και καμία επιστήμη. Η εφαρμογή της εθνικής για το web banking είναι εξαιρετική ίσως από τις καλύτερες που κυκλοφορούν. Το ίδιο μπορεί άνετα να γίνει και για το θέμα που συζητάμε.. Ποιος άλλωστε έχει ξένες τράπεζες; Πολλοί λίγοι απειροελαχιστοι σε σχέση με τους “ντόπιους’’. Βάλε και το αφορολόγητο, θεωρώ πολύ πιο πιθανό και βολικό να αναπτυχθεί κάτι από τος εδώ τράπεζες


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#849   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 24/12/2019 - 18:17

Θα μπορούσε η κάθε τράπεζα να προωθήσει τη δίκη της εφαρμογή. Μακάρι να γινόταν και όχι να καθόμαστε να υποστηρίζουμε την κάθε αμερικανική εταιρεία που θα κάνει κουμάντο στο λογαριασμό του καθενός.


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Και να έχουμε ξεχωριστεί εφαρμογή για κάθε τράπεζα;
Δεν λέει


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#850   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 24/12/2019 - 18:17

Εδω χρεώνουν την μεταφορά χρημάτων απο τράπεζα σε τραπεζα εσωτερικού όταν αυτά ειναι εντελώς δωρεάν μέσω internet banking στο εξωτερικό.
Καλά απο Γερμανια στελνεις σε SEPA χωρις καμιά επιβαρυνση μεσο web/App

Εδω στελνεις η παιρνεις απο το εξωτερικό πληρώνεις!!!!
909b2c7c44a7c6fce9c5c135b0f97f3e.jpg

731cea28cc096d1e5d14f43bed60e7f1.jpg

Ξεφτίλες


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: zerokill, 24/12/2019 - 18:21


#851   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 24/12/2019 - 18:27

Σωστά για τις χρεώσεις, είναι από τα κουσούρια των τραπεζών μας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το ίδιο θα γινόταν και στην περίπτωση μας. Ας μην προτρέχουμε, να το έφερναν πρώτα και μετά βλέπαμε
Έπειτα πόσους λογαριασμούς ενεργους να έχει κάποιος; Άντε μέχρι 3, (προσωπικά έχω μόνο εθνική, άσε εμένα) δεν νομίζω να είναι πρόβλημα να υπάρχουν ξεχωριστές εφαρμογές. Άλλωστε και τώρα με το internet banking σε ξεχωριστό λογαριασμό μπαίνεις


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#852   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/12/2019 - 18:50

Παρακολουθώ το συγκεκριμένο topic εδώ και καιρό. Θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου άποψη. Το πιο απλό θα ήταν να ανοίξει η Apple το NFC και να μπορούν οι τράπεζες να λειτουργούν μέσα από εκεί. Απλά η Apple μας θέλει μαντρωμένους στο οικοσύστημα της. Κάποια στιγμή είχα μεταπηδήσει στο Android για 2 μήνες και δούλευα ανέπαφα με το κινητό χρησιμοποιώντας το NFC και τις τραπεζικές εφαρμογές. Πολύ απλά. Μην τα ρίχνουμε όλα στις τράπεζες. Εγώ δεν γνωρίζω το κόστος που ζητάει η Apple για την χρήση της υπηρεσίας από τις τράπεζες. Αποκλείεται να είναι δωρεάν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 24/12/2019 - 18:51


#853   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 24/12/2019 - 19:04

Προφανώς και δεν θα είναι δωρεάν άλλωστε τότε τι κέρδος θα είχε, μόνο από τα κινητά της; Χαλιόμαστε που δίνουμε προμήθεια στις διατραπεζικές συναλλαγές αλλά δεν λέμε τίποτα για την προμήθεια της Apple


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#854   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 24/12/2019 - 19:21

Σωστά για τις χρεώσεις, είναι από τα κουσούρια των τραπεζών μας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το ίδιο θα γινόταν και στην περίπτωση μας. Ας μην προτρέχουμε, να το έφερναν πρώτα και μετά βλέπαμε
Έπειτα πόσους λογαριασμούς ενεργους να έχει κάποιος; Άντε μέχρι 3, (προσωπικά έχω μόνο εθνική, άσε εμένα) δεν νομίζω να είναι πρόβλημα να υπάρχουν ξεχωριστές εφαρμογές. Άλλωστε και τώρα με το internet banking σε ξεχωριστό λογαριασμό μπαίνεις


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Δεν υπάρχει περιορισμός στους λογαριασμούς.
Έχω σε όλες της Ελληνικές και σε αρκετές ξένες.
Όλες τις ξένες της έχω στο Apple Pay.


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#855   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/12/2019 - 19:21

Παρακολουθώ το συγκεκριμένο topic εδώ και καιρό. Θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου άποψη. Το πιο απλό θα ήταν να ανοίξει η Apple το NFC και να μπορούν οι τράπεζες να λειτουργούν μέσα από εκεί. Απλά η Apple μας θέλει μαντρωμένους στο οικοσύστημα της. Κάποια στιγμή είχα μεταπηδήσει στο Android για 2 μήνες και δούλευα ανέπαφα με το κινητό χρησιμοποιώντας το NFC και τις τραπεζικές εφαρμογές. Πολύ απλά. Μην τα ρίχνουμε όλα στις τράπεζες. Εγώ δεν γνωρίζω το κόστος που ζητάει η Apple για την χρήση της υπηρεσίας από τις τράπεζες. Αποκλείεται να είναι δωρεάν.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Καλησπέρα
Το παρακολουθώ καιρό τώρα το συγκεκριμένο δεν είναι μόνο θέμα προμήθειας αλλά και στήσιμο για να υποστηριχθει το Apple Pay από τις τράπεζες .μπορει να μην πληρούν τις προϋποθέσεις απλά οι τράπεζες οι ελληνικές . Οι τράπεζες χρεώνονται την υποστήριξη από την Apple ενώ τώρα ....
Σε όλες τις αγορές πάντως που μπήκε το Apple Pay τονώθηκε η αγορά.Απλά το αναφέρω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)