Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά Νέου MacBook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/04/2019 - 23:12

Ήμουν ακριβώς στο ίδιο δίλημμα με σένα. Σε αυτό το θέμα συζητάμε αρκετά και εξηγώ τους λόγους που κατέληξα στο Macbook air 2018. 5 μήνες μετά δεν το έχω μετανιώσει καθόλου και θεωρώ ότι έκανα την σωστή επιλογή. Ο κολλητός μου 2 μήνες μετά από μένα πήρε το Pro που συγκρίνουμε. Δεν έχει να του ζηλέψει τίποτα. Το πληκτρολόγιο και το touch id είναι εν τέλει μεγάλο προτέρημα που αρχικά χωρίς να το έχεις δεν το συνειδητοποιείς, παρά μόνο στην πράξη, ειδικά με τους άπειρους κωδικούς που έχουμε πλέον για τα πάντα. Σου λύνει τα χέρια. Σε αντίθεση με το pro που ο φίλος μου έχει απηυδήσει και κατέληξε να απενεργοποιήσει τελείως το pass :D Να αναφέρω ότι κάνω ακριβώς την ίδια χρήση με αυτή που αναφέρεις και συ.

Επεξεργαστικα έχει μεγάλη διαφορά από το βασικό μοντέλο του pro;


On iPad Air 2

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 21/04/2019 - 23:20

Επεξεργαστικα έχει μεγάλη διαφορά από το βασικό μοντέλο του pro;


On iPad Air 2

Όχι. Στην χρήση και στην καθημερινότητα δεν το καταλαβαίνεις καν. Γι αυτό και όλοι οι youtubers κάνανε κωλοτούμπα. Αρχικά έλεγαν όλοι πάρτε το προ και δείχνανε πως κάνει πιο γρήγορο export από το video editing και μπούρδες. Έπειτα όμως ανακαλέσανε και είπαν ότι είναι εξαιρετικό στην καθημερινή χρήση. Η οθόνη του προ είναι καλύτερη αλλά και πάλι αξιοποίηση της πλήρης γίνεται μόνο από επαγγελματίες που κάνουν color correction κλπ, γιατί το pro έχει p3 color gammut display. Η φωτεινότητα ήταν ένα θέμα, αν χρησιμοποιείς αρκετά το λάπτοπ σε εξωτερικό χώρο το pro έχει 500 nits και είναι πιο καλό. Σε εσωτερικό χώρο δεν έχουν καμία διαφορά στην ρετινα. Ακόμα και αυτό όμως το διορθώσανε με software update και πλέον και το air πήγε από τα 300 στα 400 nits φωτεινότητας. Διάβασε το θέμα που σου έστειλα και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.



#33   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 21/04/2019 - 23:22

Αν δεις και τα benchmarks το air έχει 8400 και το προ 9400. Κλαιν δηλαδή.



#34   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 22/04/2019 - 07:42

Αν δεις και τα benchmarks το air έχει 8400 και το προ 9400. Κλαιν δηλαδή.

Θα με ενδιέφερε να βγάλει μια 5-6ετια αέρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#35   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/04/2019 - 08:27

Έχω ένα air 13αρι i5 του 2014. 128 flash disc και 4 GB Ram.

Τρέχει το τελευταίο macOS και αυτή την στιγμή έχω ανοικτά pages , airmail, safari (με 9 καρτέλες ανοικτές), προεπισκόπηση ( native εφαρμογή για pdf), finder (τρία παράθυρα για αναζητήσεις παλαιοτερων αρχείων στο air και στο Icloud).
Ανα διαστήματα παίρνει και μόνο του backup στο time machine.
Δεν κολλάει πουθενά !!!
Τι άλλο να ζητήσω για καθημερινή χρήση ;

Νομίζω ότι από του χρόνου ή του παραχρόνου δεν θα υποστηρίζει πια το τελευταίο macOS αλλά λίγο με νοιάζει , θα το δώσω στα παιδιά μου.
Άλλωστε τα λεφτά του τα έχει βγάλει και με το παραπάνω 5 χρόνια τώρα. 700€ το είχα πάρει από το e-Mac.eu χωρίς ΦΠΑ και περσυ του άλλαξα μια μπαταρία 140€ ή 180€ δεν θυμάμαι και έγινε καινούργιο.


Είμαι πολύ ευχαριστημένος καθημερινός χρήστης που το δουλεύω πολλές ώρες. Κοινως κάθε μέρα το ταλαίπωρω αρκετες ωρες. Είναι σαν καινούργιο 5 χρόνια μετά !!!!

Όταν σταματήσει να υποστηρίζεται θα το αλλάξω πάλι το ίδιο , και θα ευχαριστηθώ πολύ νομίζω την redina οθόνη και το Touch ID. Αν και τώρα ξεκλειδώνει μόνο του όταν φοράω το Apple Watch .

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν μπορώ να το πάρω το καινούργιο στην ίδια τιμή που το είχα πάρει το 2014. (Είμαι τσιγκούνης το ξέρω ).

Παλαιότερα είχα λαπτοπ hp επαγγελματικών προδιαγραφών για την δουλειά. Στα 3 χρόνια άρχισε να βγάζει προβλήματα και γενικά σαν μηχάνημα έδειχνε μεταχειρισμενο και παλιό. Παρόλο που το φρόντιζα. Καμία σχέση με το MacBook Air!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 22/04/2019 - 08:29


#36   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 24/04/2019 - 23:38

Αν δεις και τα benchmarks το air έχει 8400 και το προ 9400. Κλαιν δηλαδή.


Έχω ένα air 13αρι i5 του 2014. 128 flash disc και 4 GB Ram.

Τρέχει το τελευταίο macOS και αυτή την στιγμή έχω ανοικτά pages , airmail, safari (με 9 καρτέλες ανοικτές), προεπισκόπηση ( native εφαρμογή για pdf), finder (τρία παράθυρα για αναζητήσεις παλαιοτερων αρχείων στο air και στο Icloud).
Ανα διαστήματα παίρνει και μόνο του backup στο time machine.
Δεν κολλάει πουθενά !!!
Τι άλλο να ζητήσω για καθημερινή χρήση ;

Νομίζω ότι από του χρόνου ή του παραχρόνου δεν θα υποστηρίζει πια το τελευταίο macOS αλλά λίγο με νοιάζει , θα το δώσω στα παιδιά μου.
Άλλωστε τα λεφτά του τα έχει βγάλει και με το παραπάνω 5 χρόνια τώρα. 700€ το είχα πάρει από το e-Mac.eu χωρίς ΦΠΑ και περσυ του άλλαξα μια μπαταρία 140€ ή 180€ δεν θυμάμαι και έγινε καινούργιο.


Είμαι πολύ ευχαριστημένος καθημερινός χρήστης που το δουλεύω πολλές ώρες. Κοινως κάθε μέρα το ταλαίπωρω αρκετες ωρες. Είναι σαν καινούργιο 5 χρόνια μετά !!!!

Όταν σταματήσει να υποστηρίζεται θα το αλλάξω πάλι το ίδιο , και θα ευχαριστηθώ πολύ νομίζω την redina οθόνη και το Touch ID. Αν και τώρα ξεκλειδώνει μόνο του όταν φοράω το Apple Watch .

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν μπορώ να το πάρω το καινούργιο στην ίδια τιμή που το είχα πάρει το 2014. (Είμαι τσιγκούνης το ξέρω ).

Παλαιότερα είχα λαπτοπ hp επαγγελματικών προδιαγραφών για την δουλειά. Στα 3 χρόνια άρχισε να βγάζει προβλήματα και γενικά σαν μηχάνημα έδειχνε μεταχειρισμενο και παλιό. Παρόλο που το φρόντιζα. Καμία σχέση με το MacBook Air!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Apple care παιδιά αξίζει? Έχω διαβάσει ότι είναι βασική προϋπόθεση μετά την αγορά Mac. Αλλά από που συμφέρει να το αγοράσουμε?


On iPad Air 2

#37   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/04/2019 - 08:29

Apple care παιδιά αξίζει? Έχω διαβάσει ότι είναι βασική προϋπόθεση μετά την αγορά Mac. Αλλά από που συμφέρει να το αγοράσουμε?


On iPad Air 2

Λαχείο είναι αυτό φίλε μου. Στο πρώτο Mac που είχα πάρει αγόρασα το care από το e-mac.eu και δεν μοθ χρειάστηκε ποτέ. Στο δεύτερο που πήρα πέρυσι δεν αγόρασα.



#38   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/04/2019 - 08:53

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν μπορώ να το πάρω το καινούργιο στην ίδια τιμή που το είχα πάρει το 2014. (Είμαι τσιγκούνης το ξέρω ).

 

Απαντάω στο μήνυμα σου για να γνωρίζεις ότι δεν είσαι ο μόνος.

 

Το Σεπ 2013 πήρα το Air, μόλις είχε ανακοινωθεί είχε όλα τα καλούδια. Το μόνο που το έλειπε ήταν η retina οθόνη. Πήρα το 256GB στα 1150€ από κάποιον πωλητή του Amazon UK. Το μηχάνημα πετάει ακόμα και σήμερα και για απλή χρήση (πχ browsing , αρχειοθέτηση φωτογραφιών , μουσικής ) που το κάνω είναι ότι πρέπει. Δεν το βρίσκεις αυτό σε άλλο laptop άλλου κατασκευαστη. 

 

Ωστόσο, αυτό το πράγμα που έχει καταφέρει η Apple με τις τιμές της πραγματικά είναι μεγάλη ξεφτίλα. Σήμερα 2019, 6 χρόνια μετά, κατάφερε να προσθέσει την retina οθόνη αλλά συνεχίζει και βγάζει τα νέα Air με αρχικό configuration 128GB!!!!! Επίσης, η αρχική τους τιμή στο Skroutz για το μοντέλο των 128GB είναι 1.197€ (Στο e-mac.eu στα 1.349€) . Αν θες το 256GB (τα οποία εδώ που τα λέμε εν έτη 2019 δεν είναι αρκετά) τότε ανεβαίνεις ακόμα περισσότερο. Και αν θες ένα μηχάνημα με 512GB (με τη λογική ότι θα το κρατήσεις 4-5 χρόνια άρα να έχει χώρο να χωράει τη συλλογή των φωτογραφιών & βίντεο) ακουμπάς διχίλιαρο! 

 

Αν έχεις αγοράσει Mac πριν το 2015-2016, σου φαίνεται μεγάλη ξεφτίλα αυτό που έχει καταφέρει η Apple με τις τιμές της (το ίδιο έκανε με τις τιμές των iphone/ipad/apple tv) Αν δε, λάβεις υπόψη σου και το νέο πληκτρολόγιο το οποίο πραγματικά είναι για τα μπάζα τότε....  κλάφτα Χαράλαμπε... 

 

Φιλικά

Γιάννης


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 25/04/2019 - 08:54


#39   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 21/05/2019 - 20:59

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας για το τελευταίο Macbook Air 13 (1.6GHz dual-core 8th-generation Intel Core i5 processor, 8GB RAM). Η χρήση που το θέλω είναι να έχω ταυτόχρονα: ανοιχτό safari με πολλές καρτέλες, adobe reader με αρχεία pdf (2,3 αρχεία, το καθένα από 500ΜΒ περίπου), word και powerpoint. Ψάχνω κάτι που να ανταπεξέρχεται στα παραπάνω χωρίς να ζορίζεται και να κολλάει. Δυστυχώς, δεν μπορώ να πάω στα 2000+ για τα "μεγάλα" pro, οπότε παίζω μέχρι 1500-1700 max.



#40   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/05/2019 - 22:30

Μια χαρά είσαι και με MacBook Air πιο παλιών ετών, πόσο μάλλον με το καινούργιο.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#41   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/05/2019 - 05:59

Καλημερα σε ολους! Ειδα οτι βγηκε το νεο pro με ελαχιστες διαφορες απο του 2018. Εγω επειδη στις 14 του μηνα θα κανω την αγορα για το 13´´ του 2018 με touchbar , λετε λογω του καινουργιου να πεσει λιγο ακομα η τιμη του ( 1800 στο σκρουτζ) ;

#42   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 22/05/2019 - 10:44

Καλημέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι και εγώ για αντικατάσταση του Macbook pro 13 early 2015. Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος απλά για την τρέλα μου σκέφτομαι να πάρω το επόμενο. Ξέρουμε πότε θα παρουσιαστεί κάποια σαφώς αναβαθμισμένη έκδοση του pro; 



#43   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/04/2020 - 08:46

Το τελευταίο MacBook Pro 13 2019 Touch Bar 2019, έχει προβλήματα όπως το πρώτης γενιάς 2016; (πχ το πληκτρολόγιο, popping/bottle sound από το αλουμίνιο κλπ κλπ)

 

Θα προτιμούσατε 8 ή 16gb καθώς και επεξεργαστή 1.4 ή 2.4, τα οποία βέβαια έρχονται με ένα διόλου ευκαταφρόνητο πρόσθετο κόστος; Η χωρητικότητα δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα, και η μικρότερη νομίζω ότι καλύπτει.

 

Επίσης, το Apple Care πρέπει να αγοραστεί από εξωτερικό ή εσωτερικό (εξουσιοδοτημένο πωλητή) για να έχει ισχύ εδώ η εγγύηση;



#44   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/04/2020 - 08:47

Το τελευταίο MacBook Pro 13 2019 Touch Bar 2019, έχει προβλήματα όπως το πρώτης γενιάς 2016; (πχ το πληκτρολόγιο, popping/bottle sound από το αλουμίνιο κλπ κλπ)

 

Θα προτιμούσατε 8 ή 16gb καθώς και επεξεργαστή 1.4 ή 2.4, τα οποία βέβαια έρχονται με ένα διόλου ευκαταφρόνητο πρόσθετο κόστος; Η χωρητικότητα δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα και η μικρότερη νομίζω ότι καλύπτει.

 

Επίσης, το Apple Care πρέπει να αγοραστεί από εξωτερικό ή εσωτερικό (εξουσιοδοτημένο πωλητή) για να έχει ισχύ εδώ η εγγύηση;



#45   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/04/2020 - 11:37

Το τελευταίο MacBook Pro 13 2019 Touch Bar 2019, έχει προβλήματα όπως το πρώτης γενιάς 2016; (πχ το πληκτρολόγιο, popping/bottle sound από το αλουμίνιο κλπ κλπ)

 

Θα προτιμούσατε 8 ή 16gb καθώς και επεξεργαστή 1.4 ή 2.4, τα οποία βέβαια έρχονται με ένα διόλου ευκαταφρόνητο πρόσθετο κόστος; Η χωρητικότητα δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα, και η μικρότερη νομίζω ότι καλύπτει.

 

Επίσης, το Apple Care πρέπει να αγοραστεί από εξωτερικό ή εσωτερικό (εξουσιοδοτημένο πωλητή) για να έχει ισχύ εδώ η εγγύηση;

Θα σου πρότεινα να κάνεις λίγη υπομονή. Θα βγούνε νέα σε 1-2 μήνες το πολύ τα οποία θα έχουν νέο πληκτρολόγιο όπως το Macbook Pro 16' inch. 

 

Στο θέμα μνήμης και επεξεργαστή έχει να κάνει με το τι εργασίες κάνεις, αλλά η πρόταση μου είναι να επενδύσεις σε μνήμη. Τα 8GB σε λίγο καιρό θα είναι ξεπερασμένα τελείως. 


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες