Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Curve - εναλλακτική της Revolut - όλες οι κάρτες σε μία - 0 χρεώσεις ισοτιμίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
217 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/06/2020 - 10:40

Σωστός. Ψυχραιμία θέλει και όχι πανικό. 

 

Προς το παρόν θα μεταφέρω χωρίς χρέωση στη Revolut από την κάρτα της Πειραιώς και θα εξακολουθώ να έχω Apple Pay (μια κίνηση παραπάνω είναι).
Μέχρι να δω τι θα κάνει η Πειραιώς , την Curve δεν την αφήνω.

Άσε που θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε πόσο γρήγορα αντανακλαστικά έχει η Curve. Πόσο σέβεται τους πελάτες της.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   xkoctakizgr21

xkoctakizgr21

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/06/2020 - 20:07

σήμερα είπα να κατεβάσω curve ως απελπισμένος πελάτης εθνικής. Είμαι στο βήμα για να προσθέσω την πρώτη κάρτα στο λογαριασμό της curve. Όσες κάρτες και αν έχω προσπαθήσει τις απορρίπτει και λέει ότι μπορεί να το έχει μπλοκάρει η τράπεζα και να προσπαθήσω ξανά. Δοκίμασα εθνική debit mastercard και visa, δοκίμασα revolut φυσική και εικονική, δοκίμασα και Ν26 και τίποτα. Καμιά ιδέα ; Μήπως έχει να κάνει με το τελευταίο συμβάν; 



#78   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1.662 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 27/06/2020 - 20:20

Το βασικό πρόβλημα είναι η ίδια η Εθνική που δεν έχει αναβαθμίσει τα POS της με αποτέλεσμα να απορρίπτει την Curve. Σαφώς το προχθεσινό συμβάν μπλόκαρε τις συναλλαγές της.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#79   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 27/06/2020 - 21:59

σήμερα είπα να κατεβάσω curve ως απελπισμένος πελάτης εθνικής. Είμαι στο βήμα για να προσθέσω την πρώτη κάρτα στο λογαριασμό της curve. Όσες κάρτες και αν έχω προσπαθήσει τις απορρίπτει και λέει ότι μπορεί να το έχει μπλοκάρει η τράπεζα και να προσπαθήσω ξανά. Δοκίμασα εθνική debit mastercard και visa, δοκίμασα revolut φυσική και εικονική, δοκίμασα και Ν26 και τίποτα. Καμιά ιδέα ; Μήπως έχει να κάνει με το τελευταίο συμβάν;

Curve Card and all associated Curve services will be temporarily suspended.

https://discover.cur...-were-fixing-it

Πιθανότατα έχει να κάνει με αυτό.

Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 27/06/2020 - 22:00


#80   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 28/06/2020 - 10:01

σήμερα είπα να κατεβάσω curve ως απελπισμένος πελάτης εθνικής. Είμαι στο βήμα για να προσθέσω την πρώτη κάρτα στο λογαριασμό της curve. Όσες κάρτες και αν έχω προσπαθήσει τις απορρίπτει και λέει ότι μπορεί να το έχει μπλοκάρει η τράπεζα και να προσπαθήσω ξανά. Δοκίμασα εθνική debit mastercard και visa, δοκίμασα revolut φυσική και εικονική, δοκίμασα και Ν26 και τίποτα. Καμιά ιδέα ; Μήπως έχει να κάνει με το τελευταίο συμβάν;


Την τεταρτη / πεμπτη παρελβα nbg mastercard debit, την εκανα avtivate σε ATM και μετα την προσθεσα στην curve, εδειξε το verification code και την εκανα verify μεσα στην εφαρμογη. Δες αν οι ονλινε συνναλαγες ειναι ανοιχτες και τωρα περιμενεις μεχρι η curve να βγαλει ακρη και να επαναφερει τις υπηρεσίες της


Sent from my iPhone using Tapatalk

#81   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 28/06/2020 - 14:19

Άσχημα τα πράγματα δυστηχως :(


https://www.forbes.c...k/#4edc56b82550

#82   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/06/2020 - 16:14

Άσχημα τα πράγματα δυστηχως :(


https://www.forbes.c...k/#4edc56b82550

Δν καταλαβαινω πως το εννοεί το δημοσίευμα το :
«Millions of customers of those banking and payment services have seen their accounts and bank cards suspended, leaving them unable to withdraw money or access salaries paid into those accounts in some instances»

Για ποιο λόγο δν μπορώ να κάνω withdraw τα λεφτά μου εαν παω με την κανονική μου κάρτα (που ειχα προσθέσει μέσα στην Curve πχ )
Το Transaction δεν έγινε ban μεσω Curve επείδη χρησιμοποιούσε Wirecard, οι original accounts γτ ναναι suspended ?? Πρέπει να χρησιμοποιησεις την καρτα Curve δλδ ; Την κανονικη της τράπεζας την πέταξες;

Εκτός κ αν εννοει κατι αλλο που δν καταλαβαινω


Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 28/06/2020 - 16:14


#83   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2020 - 16:27

Δν καταλαβαινω πως το εννοεί το δημοσίευμα το :
«Millions of customers of those banking and payment services have seen their accounts and bank cards suspended, leaving them unable to withdraw money or access salaries paid into those accounts in some instances»

Για ποιο λόγο δν μπορώ να κάνω withdraw τα λεφτά μου εαν παω με την κανονική μου κάρτα (που ειχα προσθέσει μέσα στην Curve πχ )
Το Transaction δεν έγινε ban μεσω Curve επείδη χρησιμοποιούσε Wirecard, οι original accounts γτ ναναι suspended ?? Πρέπει να χρησιμοποιησεις την καρτα Curve δλδ ; Την κανονικη της τράπεζας την πέταξες;

Εκτός κ αν εννοει κατι αλλο που δν καταλαβαινω


Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

τι εννοείς φίλε μου;;...ότι δεν θα μπορώ με την κάρτα μου από την τράπεζα μου να σηκώσω χρήματα;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#84   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/06/2020 - 16:30

τι εννοείς φίλε μου;;...ότι δεν θα μπορώ με την κάρτα μου από την τράπεζα μου να σηκώσω χρήματα;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Το ακριβως αναποδο. Οτι θα μπορείς κανονικά , γιατι να μην μπορεις.

Δν καταλαβαινω έγραψα το δημοσιευμα τι εννοεί με τον τρόπο που το γράφει, πως δλδ συνδεει το ban του Transaction της Wirecard, με τους original λογαριασμους αυτους καθε αυτους.
Ειναι κατι που δν καταλαβαινω ;
Εαν αυριο παω με την original καρτα μου κ οχι την Curve για ποιο λογο δν θα κανω κανονικα τη δουλεια μου.
Εκτος λεω κ εαν εννοει κατι αλλο που δν το κατάλαβα.


Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 28/06/2020 - 16:32


#85   UrBaN

UrBaN

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2020 - 16:31

Μου ήρθε μήνυμα από την alpha πως υπήρχε χρέωση 0 € μέσω της curve την οποία έχω απενεργοποιήσει υποτίθεται. Έχει κανένας καμιά ιδέα? Τους έστειλα e-mail βέβαια και περιμένω απάντηση.

#86   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2020 - 16:35

Το ακριβως αναποδο. Οτι θα μπορείς κανονικά , γιατι να μην μπορεις.

Δν καταλαβαινω έγραψα το δημοσιευμα τι εννοεί με τον τρόπο που το γράφει, πως δλδ συνδεει το ban του Transaction της Wirecard, με τους original λογαριασμους αυτους καθε αυτους.
Ειναι κατι που δν καταλαβαινω ;
Εαν αυριο παω με την original καρτα μου κ οχι την Curve για ποιο λογο δν θα κανω κανονικα τη δουλεια μου.
Εκτος λεω κ εαν εννοει κατι αλλο που δν το κατάλαβα.


Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

φιλε μου αυτό σε ρωτάω!!,,..αν με την original κάρτα της τράπεζας μου θα μπορώ να κάνω ανάληψη των χρημάτων μου από τον λογαριασμό μου που έχω συνδεμένη την original κάρτα μου;; Ναι ή όχι;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#87   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/06/2020 - 16:49

φιλε μου αυτό σε ρωτάω!!,,..αν με την original κάρτα της τράπεζας μου θα μπορώ να κάνω ανάληψη των χρημάτων μου από τον λογαριασμό μου που έχω συνδεμένη την original κάρτα μου;; Ναι ή όχι;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Και εγώ αυτό σου απαντάω αλλά δεν διαβάζεις τα ποστ φίλε μου. Διερωταμε στο ποστ μου (οχι εγω λεω αυτο, ούτε συμφωνα με τα τραπεζικά δεν γινονται αυτά ) γιατί το δημοσίευμα που έβαλε λινκ ο φίλος, εαν μπήκες να δεις και εάν το διάβασες ότι αναφέρομαι σε αυτό, λέει για Suspend και ρωτησα πως μπορει να συνδεεται το ban του μηχανισμου Transcation μιας Proxy υπηρεσίας με τους αυθεντικους λογαριασμους αυτους καθε αυτους .

Πως δλδ ειναι δυνατον να παω με την καρτα μου να τραβηξω λεφτα και δεν θα μπορω επειδη η καρτα της Curve θα εχει ακυρωθει ? ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ την συνδεση γραφω ΕΚΤΟΣ και αν εννοει κατι αλλο που εγω δεν το καταλαβαινω.Περιμένοντας καποιον ειδικο στα τραπεζικά εαν εχει αντίθετη άποψη.

 

Με ρωτάς αφού διάβασες αυτό εάν εννοώ ότι δεν θα μπορούμε να βγάλουμε λεφτά με την original και σου απανταω ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ ,οτι θα μπορεις κατα την γνωμη μου!!! Δεν βρισκω το λογο να μην μπορεις.

 

Απλά μπορεί να μην εννοεί αυτό το δημοσίευμα γράφω ή να μην κατάλαβα εγώ καλά γτ υπάρχει ο Χ-Ψ τραπεζικός παράγοντας ή όρος που να μπει ένας φίλος που ξέρει από αυτά και να τον παραθέσει. Δεν ειμαι τραπεζικός , το δημοσιευμα σχολίασα.


Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 28/06/2020 - 16:51


#88   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2020 - 16:52

Τώρα σε κατάλαβα απόλυτος!!...σευχαριστω!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#89   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/06/2020 - 16:58

Σε όποιους σμρ ήρθε μήνυμα για Verification "Curve Card Checks” ή Αctive Card Check είναι απο την εταιρεια την ίδια. Μπορειτε να βλέπετε και καποια απο τα update που δινει  η εταιρεια στο blog της εδώ https://discover.cur...-were-fixing-it

ή και στο Twitter της https://twitter.com/imaginecurve και https://twitter.com/askcurve


Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 28/06/2020 - 17:01


#90   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2020 - 17:05

Σε όποιους σμρ ήρθε μήνυμα για Verification "Curve Card Checks” ή Αctive Card Check είναι απο την εταιρεια την ίδια. Μπορειτε να βλέπετε και καποια απο τα update που δινει η εταιρεια στο blog της εδώ https://discover.cur...-were-fixing-it
ή και στο Twitter της https://twitter.com/imaginecurve και https://twitter.com/askcurve

φιλε μου;;...εγώ έβγαλα την original κάρτα μου εχθές από το curve app!...μπορεί να έχω προλάβει το μπλοκάρισμα της;;; αν υποθέσουμε ότι μπλοκάρει και τις original κάρτες μας!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2)