Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Οpera mini for iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
125 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 11:25

Ουτε και εμενα μου αρεσε :( κριμα. Σιγουρα για τη δουλεια που λενε μερικοι οτι κανει π.χ. 3g ισως ειναι καλο, δεν ξερω .. αλλα προτιμω vanillasurf. καμια σχεση με browser τελικα, σαν photoviewer ειναι και μαλιστα πολυ κακο (μη βαρατε ειναι η αποψη μου :) ) και απορουσα πως ειναι δυνατον να περασει απο τον κερβερο στην πορτα του applestore :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 11:26

Όπως έγραψα και σε μεγάλο blog, έχει παιδικές ασθένειες τις οποίες και πιστεύω ότι θα λύσουν σύντομα.

Είναι απίστευτα γρήγορος και χρήσιμος σε site που δεν έχουν mobile έκδοση. Δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις όμως σε ιστοσελίδες όπως το google reader, καθώς είναι πρακτικά άχρηστος.

#93   komitis

komitis

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2010 - 12:22

το κατεβασα κι εγω..ολα τα ανοιγεις με opera και οσα δεν ανοιγουν τοτε safari ;)

#94   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 13/04/2010 - 12:30

Να κατσω τωρα εγω να θελω να μπω πχ e-banking να δωσο τα στοιχεια μου για login username+password να περασουν απο server του opera και μετα να πανε στην τραπεζα για να μου δωσει access στον τραπεζικο μου λογαριασμο, και ολα αυτα για να μου ανοιξει πιο γρηγορα την σελιδα.ειλικρινα ορισμενοι ειναι για δεσιμο.

#95   komitis

komitis

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2010 - 12:41

καλα αν θες να κανεις αυτο απλα ανοιγεις safari...αν ειχε μονο θετικα δεν θα υπηρχε σημειο συγκρισης με το safari...

#96   panospc

panospc

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 13:08

Πάντως με το javascript απενεργοποιημένο από τις ρυθμίσεις του safari έχω την εντύπωση ότι ο safari είναι γρηγορότερος...

#97   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2010 - 16:31

Οταν γυρναει οριζοντια δεν φαρδαινει την σελιδα

#98   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2010 - 16:34

εγω το πρωι μπορουσα να μπω στο forum τωρα δε με αφηνει να κανω login..θα χρησιμοποιω το safari..και θα περιμενω για update παντως παρατηρησα οτι ειναι περιπου 1-2 sec πιο γρηγορο απο το safari

#99   3ftw

3ftw

    iPH Addict

  • 604 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2010 - 16:37

και εγω μολις εκανα την ψακτικη μου στον οπερα....μου φαινετε γρηγορος...δεν ειμαι φαν του να βλεπω σελιδες απο το κινητο παρα μονο οταν δεν εχω pc...μου φανηκε καλο...τωρα οσο αφορα τις σελιδες π δεν τις ανοιγει σωστα το παρατηρησα και εγω στο φορουμ για τ ps3 π μπαινω και την δειχνει λαθος...το iphonehellas μ τ δειχνει κανονικοτατα....παντως οι fanboys του safari ας ησυχασουν γιατι ουτε μια μερα κυκλοφοριας μετραει και το καταδικασανε...ολα εχουν λαθοι....

#100   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 13/04/2010 - 16:38

εγω το πρωι μπορουσα να μπω στο forum τωρα δε με αφηνει να κανω login..θα χρησιμοποιω το safari..και θα περιμενω για update παντως παρατηρησα οτι ειναι περιπου 1-2 sec πιο γρηγορο απο το safari


Εμένα μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει προβλήματα .. Άσε που πετάει από ταχύτητα ;) Θα δείξει !

#101   Dimosd

Dimosd

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/04/2010 - 18:16

Ας μη βιαζόμαστε. Με τον καιρό θα γίνει καλύτερος. Προσωπικά, προς το παρόν παραμένω στον Safari. Μεγαλύτερα μειονεκτήματα του Opera το κακό rendering στη full page και η κακή υλοποίηση του pinch and zoom. Μεγαλύτερο πλεονέκτημα η ταχύτητα (το in.gr φορτώνει σε ~ 16'' στον Safari ενώ στον Opera μόλις 12'', άρα ο Opera είναι ~ 25% ταχύτερος)

#102   RIOTSHIELD

RIOTSHIELD

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 18:34

Το περιμενα πως και πως, αλλα η αίσθηση που έχεις στο browsing πέρα απο το αθλιο rendering είναι πολύ μέτρια. safari stays

#103   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/04/2010 - 19:13

Το έχω αναφέρει και στο post #90, αλλά θα προσπαθήσω να το περιγράψω ξανά με απλά λόγια.

Στην πράξη δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ Safari και Opera, γιατί πολύ απλά δεν είναι το ίδιο πράγμα.
Και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που η Apple ενέκρινε τον Opera ευκολότερα.

Ο Safari, είναι ένας κανονικός web browser, όπως αυτοί που έχουμε στους υπολογιστές μας. Περιέχει κανονικό javascript engine και έχει τη δυνατότητα να κάνει ο ίδιος rendering τις web σελίδες, τη στιγμή που θα του ζητηθεί, χρησιμοποιώντας τα resources του κινητού, όπως επεξεργαστική ισχύς, μνήμη κτλ. Και αυτός είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο καθυστερεί να φέρει μια σελίδα.

Από την άλλη, ο Opera δεν είναι πραγματικός browser. Δεν έχει τη δυνατότητα να κάνει ο ίδιος rendering τις σελίδες. Λειτουργεί ως proxy προς τους servers της Opera. Οπότε στέλνοντας το request για μια σελίδα, το περιεχόμενο "δημιουργείται" εκεί, συμπιέζεται και στέλνεται μετά στον Opera του κινητού για να προβληθεί στον χρήστη. Ουσιαστικά προβάλει μια εικόνα.
Αυτό σημαίνει ότι ο Opera browser δεν χρησιμοποιεί κανένα από τα resources του κινητού για rendering, όπως πχ επεξεργαστή (πέρα από την απαραίτητη μνήμη για να τρέχει η εφαρμογή), καθιστώντας τον έτσι πιο γρήγορο από τον Safari.

Κάτι που παρατήρησα (ίσως και να κάνω λάθος όσον αφορά το λόγο) και πιθανόν έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο Opera δεν χρησιμοποιεί resources του κινητού για να προβάλει τις ιστοσελίδες , γι'αυτό εμφανίζεται να είναι και πιο γρήγορος, είναι ότι όταν χρησιμοποιούμε τον Opera και περιμένουμε να φορτώσει μια σελίδα, δεν εμφανίζεται το spinning wheel στην status bar, αλλά ένα αντίστοιχο μέσα από την ίδια την εφαρμογή.
Το αντίθετο συμβαίνει με τους Safari και VanillaSurf, όπου εμφανίζεται το spinning wheel στην status bar, την ώρα που κάνουν real-time rendering μια σελίδα.

Επίσης, εξαιτίας του γεγονότος ότι ο Opera browser λειτουργεί ως proxy προς τους servers της Opera, είναι και λιγότερο ασφαλής, καθώς παρακάμπτει κάθε encryption για τις secure http σελίδες. Σίγουρα δεν προτείνεται για συναλλαγές τύπου web banking, paypal κτλ.


Προσωπική μου λοιπόν άποψη είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί αντικαταστάτη του Safari ή ακόμα και του VanillaSurf. Θα τον κρατήσω όμως στο κινητό μου, για τις σπάνιες εκείνες περιπτώσεις που θα χρειάζομαι απεγνωσμένα γρηγορότερη πρόσβαση σε μια ιστοσελίδα και δεν θα έχω διαθέσιμο 3G σήμα, παρά μόνο GPRS, εφόσον εκεί αποδεικνύεται πιο γρήγορος.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 13/04/2010 - 19:17


#104   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 13/04/2010 - 20:07

Mπορουμε με καποιον τροπο να βαλουμε τα bookmarks που εχουμε στον mozilla?

#105   apmos

apmos

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2010 - 21:09

Δεν με ικανοποίησε. Σε ipod touch 3rd gen που το δοκίμασα μου φάνηκε πιο αργός στο φόρτωμα των σελίδων σε σχέση με το safari.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες