Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 8 ψήφοι

iOS 13


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4868 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2266   tassro

tassro

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα

Δημοσίευση 13/10/2019 - 22:07

Δεν χρειάζεται restore, επαναφορά backup θα επιλέξεις και θα χαθούν ότι έχεις από σήμερα έως αύριο. Εννοείται ότι δεν θα χαθεί ότι είναι στο iCloud
Εντωμεταξύ πιστεύω ότι έχεις πρόσφατο backup στο iCloud, δοκίμασε το...


Δε χρειάζεται ρε συ, μπορεί να τεστάρει κωδικούς με λογισμικό που διαβάζει μπακάπ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2267   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/10/2019 - 22:11

@georgeol: νομίζω το ίδιο λέμε, στα ελληνικά είναι το iTunes μου και νομίζω οι αυτό που πάτησα ήταν επαναφορά από back up. Στην συνέχεια μου έβγαλε ότι το τελευταίο back up σε αυτόν τον υπολογιστή που ήμουν ήταν σήμερα το μεσημέρι (όπως το είχα κάνει δηλ) και πήγα να το περάσω όπου εκεί μου ζήτησε και τον κωδικό. Το πρόβλημα ήταν ότι πριν το περάσω μου ζήτησε να κλείσω από την εύρεση το find my iPhone που από ότι κατάλαβα στο iOS 13 έχει αλλάξει και μόλις το έκανα αυτό εκεί χάθηκαν όλα. Άνοιξε το κινητό από την αρχή μετά σαν να ήταν καινούριο και όταν με πήγε βήμα βήμα μετά την επιλογή γλώσσας κλπ και έφτασα στην επαναφορά από backup εκεί ζητήθηκε ο κωδικός.

@tassro: δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω τι σημαίνει αυτό που λες...



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Fade2Black, 13/10/2019 - 22:12


#2268   Kbls

Kbls

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/10/2019 - 22:11

Η κυραSiri γέρασε κι Ελληνικά δεν έμαθε.

σιγά μην ασχοληθούν με την ελληνική αγορά 



#2269   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/10/2019 - 22:16

@georgeol: νομίζω το ίδιο λέμε, στα ελληνικά είναι το iTunes μου και νομίζω οι αυτό που πάτησα ήταν επαναφορά από back up. Στην συνέχεια μου έβγαλε ότι το τελευταίο back up σε αυτόν τον υπολογιστή που ήμουν ήταν σήμερα το μεσημέρι (όπως το είχα κάνει δηλ) και πήγα να το περάσω όπου εκεί μου ζήτησε και τον κωδικό. Το πρόβλημα ήταν ότι πριν το περάσω μου ζήτησε να κλείσω από την εύρεση το find my iPhone που από ότι κατάλαβα στο iOS 13 έχει αλλάξει και μόλις το έκανα αυτό εκεί χάθηκαν όλα. Άνοιξε το κινητό από την αρχή μετά σαν να ήταν καινούριο και όταν με πήγε βήμα βήμα μετά την επιλογή γλώσσας κλπ και έφτασα στην επαναφορά από backup εκεί ζητήθηκε ο κωδικός.

@tassro: δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω τι σημαίνει αυτό που λες...



Sent from my iPhone using Tapatalk


Έχεις δοκιμάσει στο κωδικό να βάλεις space ή enter ?



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2270   tassro

tassro

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα

Δημοσίευση 13/10/2019 - 22:17

@georgeol: νομίζω το ίδιο λέμε, στα ελληνικά είναι το iTunes μου και νομίζω οι αυτό που πάτησα ήταν επαναφορά από back up. Στην συνέχεια μου έβγαλε ότι το τελευταίο back up σε αυτόν τον υπολογιστή που ήμουν ήταν σήμερα το μεσημέρι (όπως το είχα κάνει δηλ) και πήγα να το περάσω όπου εκεί μου ζήτησε και τον κωδικό. Το πρόβλημα ήταν ότι πριν το περάσω μου ζήτησε να κλείσω από την εύρεση το find my iPhone που από ότι κατάλαβα στο iOS 13 έχει αλλάξει και μόλις το έκανα αυτό εκεί χάθηκαν όλα. Άνοιξε το κινητό από την αρχή μετά σαν να ήταν καινούριο και όταν με πήγε βήμα βήμα μετά την επιλογή γλώσσας κλπ και έφτασα στην επαναφορά από backup εκεί ζητήθηκε ο κωδικός.

@tassro: δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω τι σημαίνει αυτό που λες...



Sent from my iPhone using Tapatalk


Εννοώ ότι υπάρχουν προγράμματα που διαβάζουν τα αππλ μπακάπ και ας είναι ενκρίπτιντ-προφανώς δεδομένου ότι γνωρίζεις τον κωδικό. Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις σε κάποιο από αυτά τα δωρεάν προγράμματα όσους κωδικούς θες στα windows, χωρίς να μπλέξεις σβήνοντας πάλι το κινητό σου. Προσωπικά δε το έχω κάνει, αλλά δε χάνεις τίποτα να το τσεκάρεις πχ βλέπω με ένα πρόχειρο γκουγκλ το iphonebackupextractor


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2271   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/10/2019 - 22:20

Έχεις δοκιμάσει στο κωδικό να βάλεις space ή enter ?



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Στους 2-3 κωδικούς που χρησιμοποιώ είναι λίγο δύσκολο αλλά θα το τσεκάρω και αυτό.

Εννοώ ότι υπάρχουν προγράμματα που διαβάζουν τα αππλ μπακάπ και ας είναι ενκρίπτιντ-προφανώς δεδομένου ότι γνωρίζεις τον κωδικό. Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις σε κάποιο από αυτά τα δωρεάν προγράμματα όσους κωδικούς θες στα windows, χωρίς να μπλέξεις σβήνοντας πάλι το κινητό σου. Προσωπικά δε το έχω κάνει, αλλά δε χάνεις τίποτα να το τσεκάρεις πχ βλέπω με ένα πρόχειρο γκουγκλ το iphonebackupextractor


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα το δοκιμάσω και αυτό, για να μην χρειαστεί να σβήνω πάλι τα πάντα.

Χίλια ευχαριστώ σε όλους σας που ασχοληθήκατε τόσο πολύ από τον πολύτιμο χρόνο σας για να με βοηθήσετε. Θα τα δοκιμάσω όλα το πρωί και θα επιστρέψω για τυχόν βοήθεια/εξηγήσεις. Είμαι πραγματικά υπόχρεος και στους 5-6 που μπήκατε στον κόπο μόνο και μόνο να μου απαντήσετε, δεν έχω λόγια


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2272   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 13/10/2019 - 23:36

Σε κάποιες περιπτώσεις επειδή μου έχει τύχει και το έχω ανακαλύψει, επειδή οι και εμένα οι κωδικοί μου είναι στάνταρ, έχω παρατηρήσει ότι ενίοτε σε κάποια συγκεκριμένα γράμματα (ή σύμβολα), από ταχύτητα βάζω το διπλανό του...

 

Έχε και αυτό υπόψιν σου όταν θα κάνεις τις δοκιμές...

 

Για να μην μπερδευτείς με όλα αυτά που θα δοκιμάσεις, προτείνω, να ανοίξεις ένα notepad, να γράψεις τον έναν κωδικό κάτω από τον άλλον και να δοκιμάζεις με copy/paste με όλους τους συνδυασμούς που μπορείς να σκεφτείς (ελληνικά, αγγλικά, κεφαλαία, μικρά, διπλανά γράμματα/σύμβολα κλπ).

 

Έτσι οργανώνεσαι και δε βάζεις 2-3 φορές τον ίδιο κωδικό γιατί δε θα θυμάσαι αν τον είχες δοκιμάσει νωρίτερα...



#2273   akis1964

akis1964

    iPH Enthousiast

  • 366 μηνύματα
  • Twitter:@akis1964
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Lefteris4691

Δημοσίευση 14/10/2019 - 08:22

Καλημέρα παιδιά,

Έχετε και εσείς πρόβλημα όταν κάνετε power off/power on ή restart να χάνετε στα recents calls τις κλήσεις που είχατε κάνει μέσω WhatsApp ή μέσω Viber.

iPhone 8 iOS 13.1.2 με shift restore πάντα.



#2274   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/10/2019 - 08:36

@georgeol: νομίζω το ίδιο λέμε, στα ελληνικά είναι το iTunes μου και νομίζω οι αυτό που πάτησα ήταν επαναφορά από back up. Στην συνέχεια μου έβγαλε ότι το τελευταίο back up σε αυτόν τον υπολογιστή που ήμουν ήταν σήμερα το μεσημέρι (όπως το είχα κάνει δηλ) και πήγα να το περάσω όπου εκεί μου ζήτησε και τον κωδικό. Το πρόβλημα ήταν ότι πριν το περάσω μου ζήτησε να κλείσω από την εύρεση το find my iPhone που από ότι κατάλαβα στο iOS 13 έχει αλλάξει και μόλις το έκανα αυτό εκεί χάθηκαν όλα. Άνοιξε το κινητό από την αρχή μετά σαν να ήταν καινούριο και όταν με πήγε βήμα βήμα μετά την επιλογή γλώσσας κλπ και έφτασα στην επαναφορά από backup εκεί ζητήθηκε ο κωδικός.

@tassro: δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω τι σημαίνει αυτό που λες...


 

Η διαδικασία του να κλείσεις το Find για να κάνεις restore υπάρχει από το iOS 10 και με κανέναν τρόπο δεν επηρεάζει το backup σου. Δεν διαγράφει τίποτα, απλά είναι μια δικλείδα ασφαλείας. 



#2275   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/10/2019 - 08:51

Ναι κατάλαβα georgeol, δεν κατάλαβα καλά τι έγραφες... Συμφωνώ το back up έχει γίνει με επιτυχία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το επαναφέρω. Απλά δεν θυμόμουν ότι τη στιγμή που κλείνεις το Find my iphone (ή εύρεση πλέον όπως λέγεται) σβήνεις τα πάντα από το κινητό. Εγώ πήγα και έκλεισα την εύρεση χτες και ουσιαστικά το κινητό έγινε καινούριο.

 

Όσο για το back up icloud που μου είπες, το πρόβλημα είναι ότι είχα απενεργοποιημένες τις φωτογραφίες όπως ανέφερα και εχθές, λόγω μεγέθους. Τα υπόλοιπα (τηλέφωνα, σημειώσεις, βιβλία κλπ) τα πέρασε πάλι κανονικά. Το συμπέρασμα είναι ότι αν έχει ευτυχή κατάληξη όλο αυτό (με τη δοκιμή πάλι όλων των κωδικών μου) αγοράζουμε χώρο στο iCloud και περνάμε τα πάντα ΚΑΙ εκεί.



#2276   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 14/10/2019 - 09:04

Μισός καφές κι εκεί ( 0,99 το μήνα το iCloud ), μισο καφε αλλου .... μας βλεπω χωρις ευρω κι χωρις καφε )) 



#2277   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/10/2019 - 09:06

Απλά δεν θυμόμουν ότι τη στιγμή που κλείνεις το Find my iphone (ή εύρεση πλέον όπως λέγεται) σβήνεις τα πάντα από το κινητό. Εγώ πήγα και έκλεισα την εύρεση χτες και ουσιαστικά το κινητό έγινε καινούριο.

 

Δεν κατάλαβες. Το find (εκτός απο το ότι σου επιτρέπει να εντοπίσεις την συσκευή σου σε περίπτωση απώλειας)  είναι μια δικλείδα ασφαλείας ώστε αν σου κλέψει κάποιος το iPhone να μην μπορεί να κάνει restore. Σε καμία περίπτωση δεν διαγράφει τίποτα και με κανέναν τρόπο δε επηρεάζει το backup



#2278   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/10/2019 - 09:59

Ναι κατάλαβα georgeol, δεν κατάλαβα καλά τι έγραφες... Συμφωνώ το back up έχει γίνει με επιτυχία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το επαναφέρω. Απλά δεν θυμόμουν ότι τη στιγμή που κλείνεις το Find my iphone (ή εύρεση πλέον όπως λέγεται) σβήνεις τα πάντα από το κινητό. Εγώ πήγα και έκλεισα την εύρεση χτες και ουσιαστικά το κινητό έγινε καινούριο.

 

Όσο για το back up icloud που μου είπες, το πρόβλημα είναι ότι είχα απενεργοποιημένες τις φωτογραφίες όπως ανέφερα και εχθές, λόγω μεγέθους. Τα υπόλοιπα (τηλέφωνα, σημειώσεις, βιβλία κλπ) τα πέρασε πάλι κανονικά. Το συμπέρασμα είναι ότι αν έχει ευτυχή κατάληξη όλο αυτό (με τη δοκιμή πάλι όλων των κωδικών μου) αγοράζουμε χώρο στο iCloud και περνάμε τα πάντα ΚΑΙ εκεί.

Αν μπορείς σύνδεσε το κινητό σου στο pc και στείλε ένα screenshot από το itunes



#2279   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/10/2019 - 12:23

Δόξα το Θεό, το iPhonehellas forum και όλους εσάς που βοηθήσατε ΤΟ ΣΩΣΑΜΕ! Το πρόβλημα ήταν τελικά τα ελληνικά, είχε μπει ένα γράμμα σε ελληνικά και όχι σε αγγλικά όπως έπρεπε και δεν το είχα δοκιμάσει τελικά χθες όπως νόμιζα. Τεράστιο ευχαριστώ σε όλους σας που ασχοληθήκατε, ότι και να πω πραγματικά είναι λίγο!

 

Επόμενες κινήσεις μου: αγορά χώρου στο iCloud για να αποθηκεύονται και εκεί οι φωτογραφίες μου (αυτόματα όπως οι επαφές να υποθέσω;), συχνότερα αντίγραφα μέσω iTunes τόσο σε iCloud, όσο και στο pc μου όπως έκανα χτες και αποθήκευση των φωτογραφιών μου και στο pc χειροκίνητα για να είμαστε 100% σίγουροι! Αν πιστεύετε ότι χρειάζεται και κάτι άλλο μου το λέτε!



#2280   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/10/2019 - 12:43

Δόξα το Θεό, το iPhonehellas forum και όλους εσάς που βοηθήσατε ΤΟ ΣΩΣΑΜΕ! Το πρόβλημα ήταν τελικά τα ελληνικά, είχε μπει ένα γράμμα σε ελληνικά και όχι σε αγγλικά όπως έπρεπε και δεν το είχα δοκιμάσει τελικά χθες όπως νόμιζα. Τεράστιο ευχαριστώ σε όλους σας που ασχοληθήκατε, ότι και να πω πραγματικά είναι λίγο!

 

Επόμενες κινήσεις μου: αγορά χώρου στο iCloud για να αποθηκεύονται και εκεί οι φωτογραφίες μου (αυτόματα όπως οι επαφές να υποθέσω ;), συχνότερα αντίγραφα μέσω iTunes τόσο σε iCloud, όσο και στο pc μου όπως έκανα χτες και αποθήκευση των φωτογραφιών μου και στο pc χειροκίνητα για να είμαστε 100% σίγουροι! Αν πιστεύετε ότι χρειάζεται και κάτι άλλο μου το λέτε!

Τέλος καλό, όλα καλά!

Αν αγοράσεις χώρο να επιλέξεις και τις φωτό στο iCloud Backup και από κει και πέρα θα παίρνει μόνο του backup όταν είναι συνδεδεμένο στο ρεύμα, κλειδωμένο και βρίσκεται σε WIFi.

Όταν ενεργοποιήσεις το Photo iCloud θα γίνει αυτόματο upload. Να ξέρεις ότι θα πάρει πολύ χρόνο και πρόσεξε να έχεις απενεργοποιήσει τα upload με data γιατί εγώ την πάτησα και μου ρούφηξε όλα τα δεδομένα! Πήγαινε ρυθμίσεις->φωτογραφίες->δεδομένα κινητού δικτύου και απενεργοποίησε το.

Για να είσαι απόλυτα σίγουρος πήγαινε και ρυθμίσεις->δεδομένα->επιλογές και επίλεξε "χαμηλή κατανάλωση", καινούργιο feature του iOS 13 που αποτρέπει τις εφαρμογές να καταναλώνουν δεδομένα όταν δεν τις χρησιμοποιείς



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες