Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Verify your Source of Funds -Revolut - N26 και λοιπες FinTech


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/07/2019 - 00:25

Ανοιγω αυτο το θεμα για να εκφρασω τον προβληματισμο μου για το εξης θεμα

Την στιγμη που το Apple pay ηρθε στην ελλαδα μεσω των εξης fintech τραπεων πολλοι απο εμας εχουμε πεσει με τα ¨μουτρα¨ στις συγκεκριμενες τραπεζες 

Ο προβληματισμος και η ανασφαλεια μου για τις συκγεκριμες τραπεζες ξεκινησε μετα απο μια συνομηλια με εναν παθων φιλο αλλα συνεχιστηκε διαβαζοντας διαφορα reviews στο trustpilot αλλα και σε αλλα αντστοιχα site

 

Πολλοι αναφερουν οτι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και ενω οι κινησεις των λογαριασμων τους ειναι φυσιολογικες οι τραπεζες ζητουν απο τους πελατες χαρτια για την ταυτοποιηση της νομιμης κατοχης των χρηματων 

Μεχρι εδω ολα καλα!

 

Το προβλημα ομως ξεκιναει στην διαδικασια που ακολουθειτε 

Οι πελατες στελνουν τα χαρτια μισθοδοσιες η οτι δηποτε αλλο ταυτοποιει την νομιμη κατοχη τους 

Οι τραπεζες ομως καθυστηρουν στην ταυτοποιηση των εντυπων μερες ακομα και εβδομαδες αυτο εχει ως αποτελεσμα το προσωρινο κλεισιμο του λογαριασμου μεχρι να τελειωσει η διαδικασια και σε αρκετες απο αυτες περιπτωσεις το κλεισιμο του λογαριασμου με τα χρηματα να εχουν κανει φτερα !

 

Τα χαρτια των μισθοδοδιων δεν αρκουν η αν το ποσο του μισθου ειναι μικροτερο απο αυτο της "υποπτης" κινησης τοτε δεν γινονται αποδεκτα 

Επισης σε περιπτωσεις που τα χρηματα προερχονται απο αποταμιευση και μεταφορα απο ελληνικη τραπεζα για καταθεση της αποταμιευσης στην αντιστοιχη τραπεζα δεν μπορεις να δικαιολογησεις την κατοχη τους 

 

Θα ολοκληρωσω λεγοντας πως εκφραζω την ανησυχια μου απο αυτα που εχω διαβασει και ακουσει (διοτι δεν μπορεις να παιξεις με το που θα εμπιστευτεις τα χρηματα σου)

Και το οτι διαβασα αναφεροταν σε μικρα ποσα κατω των 2000 ευρω και για τετοια αναφερομαι γενικα 

 

Θα με ενδιεφερε να ακουσω αν υπαρχουν αντιστοιχες περιπτωσεις και ποια η καταληξη τους και ποια η δικη σας γνωμη πανω στο θεμα ! 


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 27/07/2019 - 08:10


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/07/2019 - 07:44

Προσωπικά τις δουλεύω χρόνια από την αρχή των cc και δεν είχα πότε πρόβλημα.

Πιστοποιήσεις μου ζητήθηκαν και δόθηκαν και δεν υπήρχε ποτέ θέμα.

Επίσης το ότι εκεί αποθηκεύει ποσά που βγάζεις από την Ελλάδα και δεν μπορούν να δικαιολογηθούν δεν ισχύει καθόλου.
Για να τα βγάλεις κάνεις έμβασμα από ελληνική τράπεζα άρα μια χαρά ξέρουν τι έχεις βγάλει και αν δικαιολογείται πριν καν το βγάλεις έξω. Αν υπήρχε πρόβλημα δεν θα εκτελούσαν απλά το έμβασμα.

Μπορεις να βάλεις κάποια λινκς με άρθρα που περιγράφουν τέτοια προβλήματα ;
Να επιμορφωνομαστε ;




Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#3   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/07/2019 - 10:44

https://www.trustpil...ages=en&stars=1

https://www.trustpil...ages=en&stars=1

 

Σιγουρα γραφοντας διαβαζοντας σχολια στο ιντερνετ δεν μπορω να ναι κανεις σιγουρος για την εγκυροτητα τους, ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει, για αυτο αλλωστε ρωταω αν υπαρχει αντιστοιχη περιπτωση που εχει συμβει σε καποιον απο εδω

 

Το μεγαλο ερωτηματικο μου ειναι αν το εισερχομενο εμβασμα ειναι μεγαλυτερο απο αυτο του μηναιτικου σου δεν μπορεις χρησιμοποιοντας την μισθοδοσια σου να το δικαιολογησεις 

Ξανα λεω μιλαω για ποσα κατω και του χιλιαρικου και οχι για κραχτα νουμερα 

 

Μετα απο επικοινωνια που ειχα και με τις δυο η revolut μου ειπε πως οι ελεγχοι γινονται σε μεγαλα ποσα και οτι αν ενα εμβασμα δεν μπορει να δικαιολογηθει γυρναει πισω στον λογαριασμο που το εστειλε

Και η Ν26 οτι αν δεν δικαιολογειται η μεχρι να δικαιολογηθει μπλοκαρετε ο λογαριασμος με τα χρηματα 

Και οι δυο στην ερωτηση ποσο διαρκει η πιστοποιηση δεν μου δωσανε ξεκαθαρη απαντηση 

 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες