Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone Baseband 5.12.01 Exploit


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   OhYeah

OhYeah

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/02/2010 - 17:43

Πέρα από τις βουκολικές συζητήσεις και σχόλια, προσωπικά το έχω γραμμένο το 3.1.3 - Ας κρατήσουν προς το παρών τις δυνάμεις τους και να κοιτάξουν να βγάλουν κανένα unteathered jb για 3.1.2 (θα μου πεις, αν βγάλουν για αυτό, γιατί να μην βγάλουν και για το 3.1.3 ...) ή ακόμα καλύτερα, να βγάλουν μελλοντικά ένα ολοκληρωμένο (untethered jailbreak + unlock) για 3.2 & 4.0 ... Πιστεύω αξίζει οποιαδήποτε είδους αναμονή και περισσότερο από οτιδήποτε άλλο ...

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 11/02/2010 - 18:02
Τροποποίηση κείμενου.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   S3aFaS1a

S3aFaS1a

    iPH Enthousiast

  • 476 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/02/2010 - 19:43

έλα,τώρα τελειώσα το άρμεγμα στο μαντρί παίδες,μάντρωσα και τις προβατίνες, τα ζυγούρια τα κριάρια και βρήκα χρόνο να διαβάσω το φρέντ.Τελικά θα μπορέσουμε να κάνουμε jb στο τηλέφωνο με την νέα bottom;

Τελευταία επεξεργασία από: AtHlOnAs, 11/02/2010 - 19:44


#33   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2010 - 19:55

εννοειται οτι θα μπορεσουμε.. οχι ομως τωρα.. συνεχισε τις δουλειες που εκανες και θα σου σφυριξουμε.. :lol:

#34   Clopyright

Clopyright

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2010 - 20:27

Παιδια θα πρεπει να δουμε και μια αλλη πτηχη του θεματος.
Καταρχην η apple δεν ειναι μια εταιρια που βγαζει κατι και μενει στασημη.
Μαθαινει απο τα λαθοι τις και το πιο μεγαλο λαθος που εκανε ειναι οι παραληψεις
καποιον κοματιων στον πηγαιο κωδικα του iphone. Ετσι εμεις μπορουμε να κανουμε j/b
Αρα πολυ πιθανων ειναι να βγαλει περισσοτερες εκδοσης που το μονο που θα κενει ειναι να
μπαλωνει τα προβληματα που θα βρισκουν οι hackers.
Ετση υποθετικα μηλωντας να φτασουμε σε τετοιο σημειο ωστε να μην μπορει να γινει j/b

#35   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 11/02/2010 - 20:27

Παιδιά...crash βρέθηκε όχι exploit...φυσικά είναι μια αρχή αλλά το αν το crash/bug/τρύπα που βρέθηκε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για unlock (τότε θα λέγεται exploit) θα το κρίνουν οι ..αρμόδιοι.Το μόνο που έχει επιβαιβεωθεί σε 1η φάση είναι ότι όντως η συγκεκριμένη εντολή κρασάρει το baseband.

#36   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 12/02/2010 - 00:36

Μετά την αποκάλυψη για την ύπαρξη νέου crash στο 5.12.01 baseband του iPhone OS 3.1.3 η dev Τeam προειδοποεί τους χρήστες να μην πέσουν στην παγίδα διαφόρων επιτήδειων:

While Apple’s 3.1.3 firmware was minor in terms of new features, it’s had the side effect of opening up a huge market for scam sites. These sites will promise you a 3.1.3 jailbreak for newer devices like the iPod touch 3G, or a baseband 05.12 software unlock. Those desperate enough to “just give it a shot” will find, 100% of the time, that they were misled. After money has changed hands they’ll be told “well the 05.12 unlock is coming, in the meantime here’s the 05.11 unlock” (of course the 05.11 unlock was intended to be free, as you all know). They’ll hold your money until one day the 05.12 unlock does come out, even if that’s months later (and of course it’ll be released for free). In the meantime they’ll be able to claim they gave you part of what they advertised, and keep at least part of your money (in actuality they’ll usually keep all of it).

Don’t fall for these scam sites! None of them have a 05.12 unlock, none have the 05.11 unlock working on 3.1.3, none have a 3.1.3 jailbreak for newer devices like the ipt3G. They’re trying to capitalize on your upgrade mistake, and they only need a very small percentage of people to fall for them to make their money and run.

Those following twitter may have seen some recent very early developments in the 05.12 unlock situation. One of our more helpful commenters sherif_hashim (at a rating of 84p you know he’s helped others much already!) found what looks like a very promising crash in the new baseband. He’s put in a lot of work looking for crashes over this past year, and he’s still looking for more! We’ve started to look at his crash but it’s a long road between any given crash and a fully working unlock, and we couldn’t put an ETA on it even if we wanted to. It’s not even guaranteed that an working unlock will come from this particular crash — it’s just too early to tell.

In the meantime, please stay vigilant against these scam sites. Don’t be part of the small percentage of people that fall for them because that small percentage is all they need.

Behind the Scenes...

#37   stamatis13

stamatis13

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2010 - 16:30

Γεια σας παιδια . εγω επειδη ειμαι 14 χρονών και εχω μια ερώτηση αλλα πριν την κανω θα σας πω πως εγω και πολλοι ανθρωποι την πατησαμε και βρεθηκαμε σε 3.1.3 firmware. λοιπον εγω αγορασα iphone 3gs με 3.1.2 firmware και baseband το 05.12.01 αφου το εκανα jb μετα απο δυο μρες καταλαθος το εκλεισα και ήθελε μετα restore για να λειτουργησει . δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο και ετσι εκανα restore και πηγα στο 3.1.3 . Δεν ειμαι hacker ουτε σαινη των pc να τα ξέρω όλα αλλα δεν νομίζω ειναι σωστό να χαρακτιριζομαστε εμείς που καναμε αυτο το λαθος γιδια και ηλίθιοι . τεσπα τωρα περιμενω ενα νεο jb και θέλω να μου πειτε αν πιστευετε οτι θα βγαλει η dev-team κάποτε τελικα jb για 3.1.3 η για οταν βγει 3.2 ?

#38   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 04/03/2010 - 16:50

Γεια σας παιδια . εγω επειδη ειμαι 14 χρονών και εχω μια ερώτηση αλλα πριν την κανω θα σας πω πως εγω και πολλοι ανθρωποι την πατησαμε και βρεθηκαμε σε 3.1.3 firmware. λοιπον εγω αγορασα iphone 3gs με 3.1.2 firmware και baseband το 05.12.01 αφου το εκανα jb μετα απο δυο μρες καταλαθος το εκλεισα και ήθελε μετα restore για να λειτουργησει . δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο και ετσι εκανα restore και πηγα στο 3.1.3 . Δεν ειμαι hacker ουτε σαινη των pc να τα ξέρω όλα αλλα δεν νομίζω ειναι σωστό να χαρακτιριζομαστε εμείς που καναμε αυτο το λαθος γιδια και ηλίθιοι . τεσπα τωρα περιμενω ενα νεο jb και θέλω να μου πειτε αν πιστευετε οτι θα βγαλει η dev-team κάποτε τελικα jb για 3.1.3 η για οταν βγει 3.2 ?


φιλε αν διαβαζες λιγο παραπανω θα εβλεπες πως δεν χρειαζοταν να κανεις restore.. απλα να ξανα τρεξεις το blackrain επρεπε..για την δικια σου περιπτωση.ακομα δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιατι λογικα δεν θα εχεις κρατησει τα SHSH files στον server του saurik οποτε δεν μπορεις να κανεις και downgrade σε 3.1.2..

Τελευταία επεξεργασία από: JP335i, 04/03/2010 - 16:51


#39   stamatis13

stamatis13

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2010 - 17:15

φιλε αν διαβαζες λιγο παραπανω θα εβλεπες πως δεν χρειαζοταν να κανεις restore.. απλα να ξανα τρεξεις το blackrain επρεπε..για την δικια σου περιπτωση.ακομα δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιατι λογικα δεν θα εχεις κρατησει τα SHSH files στον server του saurik οποτε δεν μπορεις να κανεις και downgrade σε 3.1.2..


το ξέρω φιλε μου αλλα όπως καταλαβαίνεις θέλω πολυ ένα τετοιο jb η εστω να μάθω αν θα βγει ποτε κατι

#40   darkrider

darkrider

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2010 - 18:10

εμενα παντος μαγγες κατα την γνωμη μου πιο μαγγας απο ολους εμας που κανουμε j/b ειναι αυτος που πειρε την συσκευη ετσι οπως ηταν απ την μανα της την εχει κρατησει ετσι εχει αγορασει ολα τα apps το εχει το κινιτο ατοφιο και φυσικα αυτου του ανθρωπου το κινιτο εχει περισσοτερες ελπιδες να ζησει πιο πολυ καιρο απο τα δικα μας ;)

#41   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2010 - 19:18

Για μένα μιλάς σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :lol:

#42   kleanthis1

kleanthis1

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2010 - 01:10

Ρε παιδιά...ΥΠΟΜΟΝΗ. Θα βγεί καποτε το jailbreak και για εμάς που είτε κάναμε αναβάθμηση στο 3.1.3, είτε αγοράσαμε το iPhone με 3.1.3, έστω και αν αυτό είναι για την 3.2, ή για την 4.0. Αν το τηλέφωνο μας είναι εργοστασιακά ξεκλείδωτο για όλους τους παροχείς, αφήστε το να ξεκουραστεί λίγο, και χρησιμοποιήστε το σαν iPhone, με όλα τα καλά του.
Είχα προηγουμένως ένα 3G jailbroken, και τώρα έχω 3GS factory unlocked 3.1.3 στην 05.12.01, παλιό bootrom. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι οτι όσο και αν πεθυμάω τα κρακαρισμένα applications και το GPS μου, τώρα έχω ένα πολύ ωραίο τηλέφωνο-υπολογιστή με λίγα δωρεάν apps από το appstore, και η μπαταρία του, από μία μέρα διαρκεί τεσσερις.
ΥΠΟΜΟΝΗ και θα τα καταφέρουν τα παιδία της DEV-TEAM.
Οσον αφορα τον κύριο που λέει για φωνητικές εντολές στα ....ελληνικα..........έχει δίκαιο. Η APPLE κατάλαβε οτι η Ελλαδα είναι το κέντρο του σύμπαντος και θα κάνει λογισμικό μόνο σε ελληνικά και όλος ο κόσμος θα πρέπει να μάθει ελληνικά. Το σήμα του Iphone δεν θα είναι το μήλο, αλλά η Κορομηλά και οι Hackers αντί για κάτι που να σου γράφει "Make it Rain", θα βάλουν τον Ρουβά να λέει της APPLE "Δεν έχει σίδερα το λογισμικό σου να με κρατήσει". ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ....ΨΩΝΑΡΕΣ.

#43   S3aFaS1a

S3aFaS1a

    iPH Enthousiast

  • 476 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2010 - 16:29

πάντως με την 3.1.3 η μπαταρία κρατάει περισσότερες μέρες απο την προηγούμενη,το jb "έπινε" αρκετή μπαταρία...

#44   darkrider

darkrider

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2010 - 16:39

Για μένα μιλάς σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :lol:

χαχαχαχα μα φυσικα εσυ ηρθες πρωτος στο νου μου οταν εγραφα το Post οκ περα απο την πλακα το πιστευω αυτο που λεω χωρις να ξερω αν εχεις η δεν εχεις j/b και χωρις να συγκαταλεγομαι μεσα σε αυτα τα ατομα

#45   S3aFaS1a

S3aFaS1a

    iPH Enthousiast

  • 476 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2010 - 17:15

Ρε παιδιά...ΥΠΟΜΟΝΗ. Θα βγεί καποτε το jailbreak και για εμάς που είτε κάναμε αναβάθμηση στο 3.1.3, είτε αγοράσαμε το iPhone με 3.1.3, έστω και αν αυτό είναι για την 3.2, ή για την 4.0. Αν το τηλέφωνο μας είναι εργοστασιακά ξεκλείδωτο για όλους τους παροχείς, αφήστε το να ξεκουραστεί λίγο, και χρησιμοποιήστε το σαν iPhone, με όλα τα καλά του.
Είχα προηγουμένως ένα 3G jailbroken, και τώρα έχω 3GS factory unlocked 3.1.3 στην 05.12.01, παλιό bootrom. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι οτι όσο και αν πεθυμάω τα κρακαρισμένα applications και το GPS μου, τώρα έχω ένα πολύ ωραίο τηλέφωνο-υπολογιστή με λίγα δωρεάν apps από το appstore, και η μπαταρία του, από μία μέρα διαρκεί τεσσερις.
ΥΠΟΜΟΝΗ και θα τα καταφέρουν τα παιδία της DEV-TEAM.
Οσον αφορα τον κύριο που λέει για φωνητικές εντολές στα ....ελληνικα..........έχει δίκαιο. Η APPLE κατάλαβε οτι η Ελλαδα είναι το κέντρο του σύμπαντος και θα κάνει λογισμικό μόνο σε ελληνικά και όλος ο κόσμος θα πρέπει να μάθει ελληνικά. Το σήμα του Iphone δεν θα είναι το μήλο, αλλά η Κορομηλά και οι Hackers αντί για κάτι που να σου γράφει "Make it Rain", θα βάλουν τον Ρουβά να λέει της APPLE "Δεν έχει σίδερα το λογισμικό σου να με κρατήσει". ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ....ΨΩΝΑΡΕΣ.

Ζήσε Μαίη μου να φας τριφύλλι....θα περιμένουμε πολύ ακόμη!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες